Fırçalıdan Fırçasız Motora Yükseltme!(?)

Alkolsuz

Be as you appear or appear as you are!..
Arkadaşlar merhaba. Aranızda yeniyim. Merak ettiğim bir kaç konuyu burada sormak istiyorum. Forumdaki bir çok konuyu tek tek okudum inceledim. Burda sizden istediğim bir kaç ufak tavsiye. Bugüne kadar hep RTF sistemlere sahip oldum. Syma Wltoys gibi markalarla oynayım diyebilirim. Oynadım diyorum çünkü bir nevi oyuncak onlar. Ama artık olayı bir tık öte götürmeye karar verdim. Götürebildiğim yerde DJI Phantom 3 standard oldu. :D Suan aramız iyi bir sorunumuz yok. Hergün simülatörde uçuyorum. Hava güzel olduğu zamanda ufak ufak dışarda uçuyoruz. Ama ben bu tür olaylarda kendin yapcıyım. Havacılık ve Uzay mühendisliğinde okuyorum. İnanın maliyeti beni aşmayacak olsa bütün iskelet gövde motor kanat kendim tasarlar çizer ortaya koyarım. Elektronik kısmınıda biraz yardımla halledebilirim ama şuan için gereksiz. Sormak istediğim soruya gelirsek.

Şuan Wltoys v666 quadcopterim var. Üzerinde 2 mp FPV kamerasıda mevcut. Kumandaya takılan ekran sayesindede güzel uçuşlar yapmıyor değil. Başlangıç seviyesi için çok iyi bir cihaz olduğunu düşünüyorum. Tek eksiği gimbal. Onuda takmadım çünkü mevcut motorlar gimbal kaldıracak seviyede değiller. Çünkü fırçalı dandik motorlara sahip ve her ay bi motor elden çıkıyor. Sonra bekle ki çinden gelsin. Bunu yanı sıra dji'ın yanına birde hexacopter toplama hayalim var. Kendim toplamak istiyorum. Ama direk o işe dalmadan diyorum hazır elimdeki v666 yı modifiye etmekle mi başlasam işe.

Kafamdaki plan bir adet KK2 flight board ve 4 adet fırçasız motor ile esc lerini almak. Hepsi ortalama 200 liraya maal olacak bana. Bu KK2 boardı elimdeki v666'ya takar daha sonra esc ve motorları takarsam olur mu? İşin aslı v666'nın sadece iskeleti, pervaneleri, kumandayı ve 1200 mah'lık pilini kullanacağım.

Ve diğer sorum suanki v666'nın kumandası KK2 ile çalışır mı? Eğer v666'yı fırçasız hale dönüştürebilirsem harika olur bence. Çünkü biraz daha fazla kaldırma kuvveti elde edersem 2 eksenli bir gimbal bile bağlayabilirim.

Diğer Sorum 7.4 voltluk 1200 mahlık pil KK2ye ve escler ile motora olur mu? Yoksa onuda mı büyütmem gerekecek? elimde 11.1 voltuk 2000 mah bir pil daha var. Olmazsa onu kullanabilir miyim? Yada nasıl bir pil almalıyım?

Son soru. Hiç uğraşma v666 ile bosuna para harcama. Direk hexa yapımına başla mı diyorsunuz? :D

v666 nın resmini aşağıya ekledim. Daha iyi fikir sahibi olmanız için

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu aletler kendi all-in-one kartları, alıcıları, escleri ile gelirler. Kumandaları genelde sadece kendi kartı ile çalışır. Bu tip bir aleti modifiye etmek adam akıllı bir model toplamaktan zor olur, büyük ihtimalle de bişeye benzemez :)

Quad-hexa toplama konularını biraz incele bence, sonra kendine güzel bir model topla. Fırçalı-fırçasız motor, esc, bec, kumanda, alıcı vs vs konularını da okuyup mantığı kavra öncelikle derim :)

Kumandası çalışmasada olur elimde Turnigy 9X kumanda var. onu kullanırım. Zaten benim istediğimde eski kartı motorları atıp yerine v666nın iskeletini kullanarak KK2 board ve seçeceğim güzel bir esc motor ile yeni bir quad yapmak. Güçlü bir sistem olursa ilaveden gimbal eklemek.

Ama şuandada takıldı aklıma. KK2 board alırsak suan üzerindeki kamerayı kullanamayız. :D Çünkü kamerak komutları boarddan alıyor.

Emre'nin de design giving bu fırçalı rtd hiç modifiye etmeye uğraşmamak lazım. Sonuç olarak ortaya kesinlikle tadmin edici bir şey çıkmayacağı gibi hem para hem zaman kaybı olacaktır. Alican en güzeli sıfırdan kendin belli bir sınıf quad topla ve bunu olduğu şekilde kullanmaya devam et

Sent from my iPhone using Tapatalk

Alican KOLSUZ' Alıntı:
Kumandası çalışmasada olur elimde Turnigy 9X kumanda var. onu kullanırım. Zaten benim istediğimde eski kartı motorları atıp yerine v666nın iskeletini kullanarak KK2 board ve seçeceğim güzel bir esc motor ile yeni bir quad yapmak. Güçlü bir sistem olursa ilaveden gimbal eklemek.

Ama şuandada takıldı aklıma. KK2 board alırsak suan üzerindeki kamerayı kullanamayız. :D Çünkü kamerak komutları boarddan alıyor.

KK2 sevdası nerden? :D Artık tarihi eser o kart. Ayrıca bu arkadaş için fazla büyük. Yeni nesil, küçücük ve canavar gibi kartlar var. Bir de bu avuç içi kadar quada gimbal takma fikrine takıldım. Quadın ağırlığı ne kadar, gimbal bu quada kendi ağırlığının % kaçı kadar bir ekleme olacak?

Yine aynı şekilde bitireyim, quad toplama konularımızı bir gözden geçir, hangi boyutta bir model istediğine karar ver ve oradaki test edilmiş setuplardan yola çık. Hem parana, hem zamanına yazık :)

Emre Kaman' Alıntı:
KK2 sevdası nerden? :D Artık tarihi eser o kart. Ayrıca bu arkadaş için fazla büyük. Yeni nesil, küçücük ve canavar gibi kartlar var. Bir de bu avuç içi kadar quada gimbal takma fikrine takıldım. Quadın ağırlığı ne kadar, gimbal bu quada kendi ağırlığının % kaçı kadar bir ekleme olacak?

Yine aynı şekilde bitireyim, quad toplama konularımızı bir gözden geçir, hangi boyutta bir model istediğine karar ver ve oradaki test edilmiş setuplardan yola çık. Hem parana, hem zamanına yazık :)

Avuç içi kadar quad mı? Hocam aynı üründen mi bahsediyoruz acaba? Wltoys V666

Niye KK2 derseniz. Ucuz çünkü :D Tabi çinden aynı fiyata daha güzel kartlar bulabilirsem tavsiyelere açığım.

Alican KOLSUZ' Alıntı:
Avuç içi kadar quad mı? Hocam aynı üründen mi bahsediyoruz acaba? Wltoys V666

Niye KK2 derseniz. Ucuz çünkü :D Tabi çinden aynı fiyata daha güzel kartlar bulabilirsem tavsiyelere açığım.

Dışındaki köpük quadı uçurmadığına göre, evet avuç içi kadar :D çapraz pervaneler arasındaki mesafe nedir, pervaneler kaçlık? resimden pek birşey diyemiyorum, ancak, bu aleti 7.4 pille fırçalı motorlar uçuruyorsa, bu alete gimbal-kamera falan takılmaz...

Denemesi serbest, sonuçları bildirirsin, biz de yeni bir şey öğrenmiş oluruz. :)

Hocam siz mesajımı dikkatli okumamıssınız sanırım. Ben buna gimbal takmayacağım. Olurda modifiye eder fırcasıza çevirirsem bunun sonucu olarakda güzel bir kaldırma kuvveti sağlarsam belki gimbal bile takabilirim dedim. 7.4 pil fırçalı motorlar Gimbal kamera kaldırmaz demişsiniz ama üzerinde halihazırda anlık görüntü aktarımı yapan bir kamera mevcut zaten. Sorunuzada gelirsek cihazın iki kanat arası mesafesi 52.5 cm. (Köpüksüz)

Neyse ilginiz için çok teşekkür ederim.

Abisi
karışmıyacaktım ama olmadı
Sen o elindeki 48cm kanat açıklığı olan quad a quadın 2000 mah pili ile gimbal dahil 2 kg lık thrust sağlayabilirsen
Litaratüre girersin :thumbup:

semih Balkar' Alıntı:
Abisi
karışmıyacaktım ama olmadı
Sen o elindeki 48cm kanat açıklığı olan quad a quadın 2000 mah pili ile gimbal dahil 2 kg lık thrust sağlayabilirsen
Litaratüre girersin :thumbup:

Benim öyle bir iddiam yokki. Siz nerden çıkardınız bunu onu anlayamıyorum??????

abisi
senin elindeki quad toplam pil dahil 200 + 30 = 230 gram

Bunun 5 dk havada kalması için gereken toplam gücü kaldırma kuvveti 500 gram dır

1100 veya 1200mah 1 s pil ile uçabilirsin
2000 veya 2500 mah takarsan uçuş süren 1 veya 2 dk düşer yada kalkamayabilirsin

ortalama bir gimbal kamera hariç 275 gram civarındadır 80 gramda kameraya koy

350 gram eder ortalama

Bu Gimbal ı Kaldırman gereken Gücü sen hesapla artık %p

Bende sana ayrı bir 3.öneri yapayım
elindekine dokunma yeni bir tane topla
%p

Değerli kardeşim,

Bende de aynı cihazdan var ve ben de sena yakın bir düşünce tarzındayın.

Değerli üstadların dediklerine katılıyorum. Onlar yıllarca bu alanda faaliyet göstermiş ve tecrübeleriyle buradaki pek çok arkadaşımıza tecrübelerini aktarmışlardır. Bir kez daha kendilerine saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu neticede bir oyuncak. Buna her yapacağın ekleme/düzeltme para kaybı diye ben de düşünüyorum.

Bırak olduğu gibi kalsın, eziyet etme yazıktır.

Ancak ben de bu konuda düşündüm, araştırdım ve sonuç olarak;

söz konusu linkteki adresten;

Brushed to Brushless Signal Converter
Model: EA-048
Weight: 11 grams
Brand: Xtreme Production

bu ürüne denk geldim. Adet fiyatı yaklaşık 15 ABD Doları.

Bundan 4 tane veya muadilini bulman halinde sadece esc ve motorları takarsın, kumandasını da anakartını da kullanarak uçuş sağlayabilirsin diye düşünüyorum.

ben bunun köpüğünü sırf ağırlık yapıyor hantallaştırıyor diye söküp onsuz uçtum, geriye 2 çıta kaldı ortada da pil, bu kez deli fişek gibi uçuyordu ama rüzgara dahi direnemedi ve rüzgarın savurduğu bir yerlerde kayboldu :D

Gerçek bir model topla bence de. ;)

alican bey quad yerine uçak yapın keyfinize bakın diyip ortalığı karıştıralım biraz.. şaka bi yana benim quadım olmamakla birlikte bir ara toplamaya karar vermiştim ve baya bir forumda konu okumuşdum malzemeler konusunda, en son reptile 500 kasada falan karar kılmış ve almaya karar vermişdim, sonra vazgeçtim tabi, araştırdığım kadarı ile hazır bir dji phantom almıcaksanız eğer en mantıklısı yine kendinizin toplaması yani upgrade modifiye biraz para kaybı olur, ilk quadınız bence upgrade edilmiş değil de normal bir quad olsun sonra ilerde herşeyini öğrenince istediğiniz gibi upgrade yapabilirsiniz hem paranız hem zamanının sizinle kalmış olur bence.

eğer quadcopter toplamak istiyorsaniz yardim almak için açtiğim konuya bakabilirsiniz belki benim sorularima verilen cevaplar sizinkileri cevaplayabilir