Fırçasız motor kablosunun konnektörü koptu ve ESC'de sıkıştı.

İlgi Alanı
Uçak
Selamlar.
Sunnysky X2220 V3 980 Kv fırçasız motor ve Hobbywing Skywalker 40A ESC kullanıyorum. Bugün uçuş sonrası motor ve ESC arasındaki 3 kabloyu sökmek istedim ancak yanlış yerden çektiğim için konnektörün ucu (sanırım "bullet connector" deniyormuş) ESC'nin konnektöründe takılı kaldı. Yani motorun kırmızı kablosunun konnektörü koptu. Resimleri şunlar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Siz değerli büyüklerime iki sorum var:
1-Kopuk konnektörü ESC'den nasıl çıkartmalıyım? Penseden başka çözüm gelmedi aklıma ancak zarar verir miyim bilemedim.
2-Çıkarttıktan sonra motor kablosuyla konnektörü nasıl nasıl tekrar bağlayabilirim? Yani motor nasıl tekrar sorunsuz çalışır hale gelir?
3-ESC ve motor arasındaki o 3 kabloyı çıkartmak benim için hayli zor oluyor. Makaron kayıyor sert oldukları için vs. Püf noktası mı vardır yoksa ben mi yanlış yerden veya güçsüz çekiyorum fikir verirseniz sevinirim.
Şimdiden teşekkürler, saygılar :saygilar:

Pense kullanabilirsin çok fazla abartmadan sıkarak çıkartabilmen lazım, sonrasında bağlantıyı yeniden lehim yaparak yapman lazım. Çıkartmanında herhangi bir püf noktası olduğunu düşünmüyorum çekip çıkaracaksın.:saygilar:

Niye çıkarıyorsun :) orada kabloyu lehimle. Bir daha asıl. Kopmazsa işlem tamam :)
Ben hep iki kablodan tutup çekerim. Muhtemelen doğru değildir ama sürekli olmadığı için sorun olmadı.

Pense kullanabilirsin çok fazla abartmadan sıkarak çıkartabilmen lazım, sonrasında bağlantıyı yeniden lehim yaparak yapman lazım. Çıkartmanında herhangi bir püf noktası olduğunu düşünmüyorum çekip çıkaracaksın.:saygilar:
Anladım. Yarın lehimlemeyi deneyeceğim. Teşekkürler yardımınız için. :saygilar:
Niye çıkarıyorsun :) orada kabloyu lehimle. Bir daha asıl. Kopmazsa işlem tamam :)
Ben hep iki kablodan tutup çekerim. Muhtemelen doğru değildir ama sürekli olmadığı için sorun olmadı.
Abi anladığım kadarıyla kabloyu konnektöre lehimlesen kablodan da çeksem sorun olmaz doğru mudur?

Doğru görüyorsam konektörün içi hala dolu. Yani kablo konektörü çıkmamış, kablo dibinden kopmuş. Bu durumda lehim yapamazsın. Konnektörü boşaltman gerekir. Biraz uğraştırır.
Evet sanırım yanlış ifade etmişim kendimi. Kablo konnektörün tam dibinden koptu, konnektörün içi aynı yani. Konnektörü nasıl boşaltabilirim? Veya içi dolu konnektörü direkt çöpe atıp kabloyu yeni bir (içi boş) konnektöre lehimlesem daha mı kolay olur benim için?

Buradan lehimleme işinde çok da tecrübeli olmadığını anlıyorum. Bence bu durumda konektörü yenilemelisin. En kolay ve en guvenlisi bu olur.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Haklısınız. Lehim nasıl yapılır biliyorum (daha önce yapmadım, teorik olarak sadece) ama püf noktalarına hakim değilim. Bu yüzden benden daha tecrübeli bir arkadaşımdan rica ettim. Sıkışan konnektörün içini boşaltamadık ancak direkt lehimleyip üstünü elektrik bandıyla kapatınca oldu ve sorunsuz çalıştı. Herkese önerileri için teşekkürler. :saygilar: