Fırçasız Motorlar Hakkında Bilgi İhtiyacı

Kerem Sönmez

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
RPM/V: 2400KV
Voltage: 2~4s LiPoly (7.4~14.8v)
Max Power: <240W
Max Current: 18A
Suggested prop: 4~5"
ESC: 30A
Shaft: M5 CCW
Motor Mount Holes: M3 x 16/19mm
Diameter: 25mm
Weight: 25g

BU ÖZELLİKLERE SAHİP BİR FIRÇASIZ MOTORUN EN FAZLA KAÇ GRAM BİR RC UÇAĞI KALDIRABİLİR BUNUN HESABINI NASIL YAPILIYOR YARDIM EDER MİSİNİZ YENİ HOBİ EDİNDİM O YÜZDEN KUSURA BAKMAYIN SORU SAÇMA GELMİŞ OLABİLİR ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tahminim 700 - 1000gr arası modeli uçurur.Fakat KV değeri yüksek olduğu için Zagi, F16 tarzı hızlı uçan modellerde tercih edilir.Trainer ve diğer uçaklar için uygun değildir!

KV: Rpm/V yani devir / volt demektir(devir başına rpm).Motor devri ve tork ile ilişkilidir motor gücü değildir! Hızlı modeller için yüksek KV, yavaş uçan modeller için düşük KV tercih edilir.Hesaplamanın formülü bildiğim kadarıyla yok tamamen kendi deneyimlerim doğrultusunda tecrübemi paylaştım.1 kilogram ağırlığındaki trainer modelini 240W gücündeki motor uçuruyor.Watt gücü belirtir, KV motor gücü demek değildir.

• Beğen
Tepkiler: Ali Emre KAYGIN
RPM/V: 2400KV
Voltage: 2~4s LiPoly (7.4~14.8v)
Max Power: <240W
Max Current: 18A
Suggested prop: 4~5"
ESC: 30A
Shaft: M5 CCW
Motor Mount Holes: M3 x 16/19mm
Diameter: 25mm
Weight: 25g

BU ÖZELLİKLERE SAHİP BİR FIRÇASIZ MOTORUN EN FAZLA KAÇ GRAM BİR RC UÇAĞI KALDIRABİLİR BUNUN HESABINI NASIL YAPILIYOR YARDIM EDER MİSİNİZ YENİ HOBİ EDİNDİM O YÜZDEN KUSURA BAKMAYIN SORU SAÇMA GELMİŞ OLABİLİR ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Bu gibi motorlarla zagi gibi veya ağırlıklı olarak deprondan yapılan Parkjet diye adlandırılan uçaklar uçurabilirsin. Ortalama ağırlıkları 500-600 gr olur (pil dahil).

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
2400 kv bir motor: Önemli olan kaç volt pil ile kullanacaksınız.
Verilerde 4S (14.8 V) izin veriyor ama bence 2S ile 5 inc, 3S ile 4 inç pervane kullansanız iyi olur.
Motorun markasına ve dizaynına bağlı olarak ( Y, yada Delta sarım) farklı verim alınır. 350-450 gr. verimli itki alablirsiniz.
4S pil ile Daha fazlası da olur (üzerindeki pervaneyi 40 000 dev/ dakika döndürmek isteyecek), ama motorun hayatı cehenneme dönecek. :rolleyes:

Şu anda forumda yeni paylaştığım F-22 nin motoru da aynı ebatlarda ve 3000 kv. 280-290 gr full uçuş ağırlığı (2S 800 mAh pil dahil) 5 inç pervane ile 340 gr itme gücü alıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari