Fırçasız Motorlarda Model Numaraları

Ali Kırlı

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba;
Biraz araştırma yaptım ancak pek bir bilgi bulamadım. Motorlarda model numaraları ne anlama geliyor.
Mesela X2212 , A2212, XA2212 gibi numaralar ne anlama geliyor X, A , XA neyi ifade ediyor. 2212, 2508 gibi rakamlar neyi ifade ediyor?

2212 için bir örnek: motorun gövdesini bir fincan olarak düşün. Fincanın dış çapı 22mm. Fincanın içindeki sargıların bulunduğu kısmın boyu ise (Stator) (Türkçesi var mı yok mu bilemiyorum şimdi) genişliği de 12 mm. Bu fırçasız "outrunner" motorlar için geçerli tabi. Fırçalı ve "inrunner" motorlarda stator farklıdır.
Harfler ise markalara göre değişen model numaraları. Motor tipi olarak sadece aynı marka olanlara arasında farkeder. Harflerin belli bir anlamı yok.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
2212 için bir örnek: motorun gövdesini bir fincan olarak düşün. Fincanın dış çapı 22mm. Fincanın içindeki sargıların bulunduğu kısmın boyu ise (Stator) (Türkçesi var mı yok mu bilemiyorum şimdi) genişliği de 12 mm. Bu fırçasız "outrunner" motorlar için geçerli tabi. Fırçalı ve "inrunner" motorlarda stator farklıdır.
Harfler ise markalara göre değişen model numaraları. Motor tipi olarak sadece aynı marka olanlara arasında farkeder. Harflerin belli bir anlamı yok.
Cevap için teşekkür ederim. Aynı motorlarda x2212 ile a2212'nin watt değerleri farklıydı ondan dolayı sormuştum harflerin anlamını. Cevabı öğrendim artık :)

Cevap için teşekkür ederim. Aynı motorlarda x2212 ile a2212'nin watt değerleri farklıydı ondan dolayı sormuştum harflerin anlamını. Cevabı öğrendim artık :)
Statorun sargılarının tel kalınlığı/uzunluğu ve sargı "postlarının" sayısı motorun gücünü doğrudan etkileyen şeylerdir.

Motor ölçüleri aynı olabilir, Sarımlar farklıdır o nedenle watt değerleri değişir. Daha ince tel ve daha çok sayıda sarım kv değeri düşük, daha fazla tel harcandığı için :) biraz daha pahalıdır. Daha kalın tel sarım sayısı nisbeten az, kv değeri yüksektir, daha fazla akım kullanır. Kendi aralarında ayrıca "Delta " sarım ve "yıldız " sarım olarak ayrılırlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Birde fırçasız motorlarda yüksek watt değerlerine sahip olanlarda 50cc, 100cc olarak geçiyor. Bunlar neye göre belirleniyor?

50cc veya 100cc benzinli motor karşılığı elektrik motoru demek. Bu motorlarla benzer güç üretebiliyor ve aynı boydaki pervaneleri çevirebiliyorlar demek. Çok pahalıdır. Bir de pil masrafı koy üstüne. Uyy! Düşüncesi bile fena yaptı beni!

50cc veya 100cc benzinli motor karşılığı elektrik motoru demek. Bu motorlarla benzer güç üretebiliyor ve aynı boydaki pervaneleri çevirebiliyorlar demek. Çok pahalıdır. Bir de pil masrafı koy üstüne. Uyy! Düşüncesi bile fena yaptı beni!
Hocam insanını korkutuyo hadi para verdin lipoları 2 sene sonra bir bakmışsın lipo ölüyor. Bende 3 tane 6s lipo var daha yeni sayılır. Bir dahaki uçuş sezonunu storage modda bekliyorlar ama yinde 2 3 sene sonra kullanılamaz halr gelicek olmaları insanı rahatsız ediyor

Bu boyutlardaki uçaklarda neden elektrikli motor seçiliyor bana mantıksız geliyor benzinli motorlada ilk kurulum ücreti biraz pahalı ama yakıt fiyatını lipolarala karşılaştırdığında uzun vadede (max 4 sene) daha ucuza geliyor

Bu boyutlardaki uçaklarda neden elektrikli motor seçiliyor bana mantıksız geliyor
Tamamen enerji ihtiyacından dır.
İster benzin, ister elektrikli modelde
İki seçenektede kendi aralarında artı ve eksikleri var, model yapımı ve alımında bunların uzun vadede getiri ve götürüleri iyi hesaplanırsa

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Kaliteli lipo pillin 2 sene gibi bir zaman diliminde ölmesi diye bir kural yok. Tamamen şarj/deşarj döngü sayısına bağlı ömürleri vardır. 2014 yılından beri kullandığım piller var. Ancak bunlardan bazılarını belki 1-1.5 yıl kullanmamışım depolama voltajında beklemişler. Satın alırken belli kriterlere dikkat etmek, Pili kapasitesinin üzerinde zorlamamamk, 1 haftadan fazla kullanmayacaksak depolama voltajında tutmak gibi inceliklere dikkat ederseniz sandıgınız kadar kısa ömürlü değillerdir.
Hocam bendeki kilolar pulse marka 6s lipolar aldiğimda storage voltajındaydı şuanda da storage iç dirençleri baya iyi durumda inşallah uzun süre kullanırım