Fırçasız motorlardaki verim farkı

Kenan Takkul

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Pandemi sürecinde evde oturuken elimde var olan fırçasız motoru değerlendirmek istedim ama elimde uçak yapıcak kadar malzeme yok olsada kış sezonu nedeniyle uçuş yapmaya uygun alanlarda rüzgarlı ve soğuk. Bende rc ile uğraşmak yerine yapmak yerine fırçasız motorların normal motorlardan bir farkı olan verim farkını kullanmak istedim ve basit bir jeneratör yapmaya kara verdim.
İnternette pek türkçe kaynak yok bendede düzgün ingilizce yok. Ama sahip olduğum bilgiyle şu yorumu yaptım yanlışsam düzeltin: Ben teknik olarak 1000kv lık bir motoru 10.000 rpm hızla döndürürsem 10v çıkış elde ederim. Fakat ne kadar max amper alabilir onu çözemedim bana bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
2. konuda fırçasız motorda 3 çıkış var internette diyotlarla yapılan basit bir devre gördüm onuda halletim diyelim ben bu sistemi kurduğumda fırçalı motora göre daha verimli olur mu

ve biraz absürt bir soru olacak ama esc ye bağlayıp motoru çevirince esc nin pil uçlarında çıkış alabilir miyim:lollol::thumbup:

teknik olarak 1000kv lık bir motoru 10.000 rpm hızla döndürürsem 10v çıkış elde ederim. Fakat ne kadar max amper alabilir
Bu senin sisteme vereceğin mekanik enerji ve kurduğun sistemin verimi ile alakalı. Mekanik olarak 100 W güç uygularsan ve sistemin yüzde elli verimle kurulu ise, elektriksel olarak 50 W güç alırsın. Bunu eğer 10 V civarında alacak sargılara sahipsen 5 A akım çekebileceğin anlamına gelir. Tabii bunların tamamı teorik. Yüksek verimle çalışabilmek için özelleşmiş elektronik devrelere ihtiyacın var.

Bu senin sisteme vereceğin mekanik enerji ve kurduğun sistemin verimi ile alakalı. Mekanik olarak 100 W güç uygularsan ve sistemin yüzde elli verimle kurulu ise, elektriksel olarak 50 W güç alırsın. Bunu eğer 10 V civarında alacak sargılara sahipsen 5 A akım çekebileceğin anlamına gelir. Tabii bunların tamamı teorik. Yüksek verimle çalışabilmek için özelleşmiş elektronik devrelere ihtiyacın var.
Hocam cevabını için teşekkürler.
Özelleştirilmiş devreden kastınız nedir onu anlayamadım. Benim internette gördüğüm devre çok basitti motor her bir motor kablosunun ucuna biri ters biri düz olmak üzere iki diyot bağlanıyordu düz bağlanan diyotların uçları birbirine lehimleniyor ve orası + uçu oluyor ters bağalana diyotların uçlarıda birbirine bağlanıyor ve orası da - uç oluyordu. Sanırım burada önemli olan diyotun çeşidi ve verimi

Bu tür uygulamalardan verim almak istiyorsan (10 Amper'den söz ediyorsun, bu akım çok ciddi bir akım belki farkında değilsindir diye hatırlatayım dedim) bu iş öyle iki diyotla olmaz. Sisteme bir güç vereceksin (motoru döndürmek için harcanacak güç) ki bir taraftan elektriksel güç elde edesin. Bunu nasıl yapacağına bağlı olarak güç çıkışın sabit kalmayabilir. Bunun en iyi örneği otomobillerdeki alternatördür. Orada da benzer bir sistem ve özelleşmiş devreler var. Bu özelleşmiş devreler gelen voltajı regüle edip bir aküyü doldurup, gerektiğinde de sistemi aşırı yüklemeden biriken enerjiyi kullanıma sunarlar. Eski otomobillerde buna "konjektör" derlerdi. Şimdilerde tam elektronik voltaj regülatörleri kullanılıyor.
Senin düşündüğün sistemde fırçasız motorun her üç ucundan birer adet ters birer adet düz yönde toplam altı diyot gerekli. Bunların üzerinde düşecek gerilim kayıplarının önlenmesi için Schottky diyotları olmalı. Ayrıca 10 Amper akım planladığına göre bu diyotlar da en az 10 hatta 20 Amper'e dayanıklı diyotlar olmalı. Buna uygun bir kablolama da yapıp bir kontrol modülüne (özelleşmiş devre!!!) giriş yaparsın. Orada gerilim ve akım kontrollü olarak hem çıkışa elektrik verirsin hem de fazla enerjiyi şarj edilebilir bir pilde depolarsın.
Haa derdin basitçe bir LED yakmak ise o zaman altı LED ve bir direnç ile LED'e bağlantı yaparak yakabilirsin. Tabii 10 Amper akım olmaz.
Umarım işlerin bu kadar basit olmadığını biraz olsun anlatabilmişimdir.

Merak ettim, Brushless motoru ne ile 10.000 devir dakika döndürmeyi düşünüyorsunuz?:rolleyes:
Birde şu kısmını anlayamadım "Ben teknik olarak 1000kv lık bir motoru 10.000 rpm hızla döndürürsem 10v çıkış elde ederim" Bunun hesabı neye göre yapılıyor.:saygilar:

Merak ettim, Brushless motoru ne ile 10.000 devir dakika döndürmeyi düşünüyorsunuz?:rolleyes:
Birde şu kısmını anlayamadım "Ben teknik olarak 1000kv lık bir motoru 10.000 rpm hızla döndürürsem 10v çıkış elde ederim" Bunun hesabı neye göre yapılıyor.:saygilar:
Hani 1000 kv motor Volt başına 1000 devir dönüyor ya teoride, 1000 devir dönünce de ucunda 1 Volt oluşur diye hesaplamış sanırım arkadaşımız.

• Şaşırdım
Tepkiler: Üye silindi 8682
Hocam sadece ben teknik olarak sordum tabiki de 10.000rpm ile döndürmek için bir gearbox yapılabilir ama oda verimi daha da düşürür

Hani 1000 kv motor Volt başına 1000 devir dönüyor ya teoride, 1000 devir dönünce de ucunda 1 Volt oluşur diye hesaplamış sanırım arkadaşımız.
Hocam yukarıda dediğiniz gibi tamamen düz mantık ile hesapladım yanlışsam düzeltin ben sadece kağıt üstünde yüzde yüz verimli olursa ne olur onu düşümdüm.
benim buradaki asıl anlamak istediğim elimde bir matkap motoru var eğer onun yerine bir fırçasız motor kullanırsam verim açısından gözle görülebilir bir fark olur mu onu anlamak

Arm edemiyorum ki stop edeyim. :lol::lol:

Hatta setup ı stop diye anlayacak kadar....:rolleyes:
Yaaa diyorum abi sen git fotoblok depron falan takıl yaa. Başka bir konuya da kıskançlık mesajı yazmışsın zaten. :lol::lol::lol: Yok kaplama bulamıyormuş da yok balsası varmış da... :yuppi:

• Haha
Yaaa diyorum abi sen git fotoblok depron falan takıl yaa. Başka bir konuya da kıskançlık mesajı yazmışsın zaten. :lol::lol::lol: Yok kaplama bulamıyormuş da yok balsası varmış da... :yuppi:
Abisi kaç renk sipariş edeyim?:lollol:
Shipping tahsilatını gelince senden yaparım.:)
Balsa da vallaha var 8 tane 2 mm 3-4 tane 4-6 mm.:D

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Abisi kaç renk sipariş edeyim?:lollol:
Shipping tahsilatını gelince senden yaparım.:)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu neeeaaaaaaaa :eek::eek::eek:
Yaa düşündüm de aslında fotoblok ve depron çok iyi malzemeler... Balsa sonuçta ağaç. Doğaya zarar veriyoruz.:lollol:

• Sevdim