FLY SKY FS-TH9X Trim Sorunu

İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar,

Geçen gün, yaptığım uçuşta bir tık sol aileron trimi vermek istedim fakat modelin bir değişiklik olmadan uçmaya devam ettiğini fark ettim. Modeli indirdikten sonra kumandaya baktığımda ekrandaki trim miktarını gösteren ibre sağa dayanık şekildeydi. Yani modeli toplarken bu şekilde topladığımdan bir problem yaşamamışım. Sola trim vermek istediğimde ibre bir tık sola kayıyor fakat geri sağa dayanık pozisyonuna geri geliyor. Trim butonunda mekanik bir takılma yada sesinde bir değişim yok. Bunun nedenini ve çözümünü bulmak konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. :-\

Mehmet Ali, bu radyolar hakkında bir fikrim yok. Ama bazı radyolarda trim ile ilgili menüde alt ayarlar olabiliyor. Öyle bir durum olmasın? :-\

Omer Erkan' Alıntı:
Mehmet Ali, bu radyolar hakkında bir fikrim yok. Ama bazı radyolarda trim ile ilgili menüde alt ayarlar olabiliyor. Öyle bir durum olmasın? :-\
Ömer Abi bir dk önce kumandayı açtım kontrol etmek için hiçbir şey yapmamama rağmen düzelmişti. Sonra ortaya getirdim sağa sola bir iki tık kontrol ettim, en son verdiğim sağ trim yine takılı kaldı ve sağa dayandı. Acaba sağ trim butonu mu arızalandı :-\ Açıkçası kumandayı açmayı çok istemiyorum, umarım sebebi başka bir şeydir :rolleyes:

Omer Erkan' Alıntı:
Mümkündür, belki toz, kir bir şeyden kaynaklı olabilir.

Mecbur açacağız o zaman abi, ben bir açıp kontrol edeyim sonucu tekrar yazarım ??? Teşekkürler bu arada abi :)

Mehmet Ali, senin radyo konusunda deneyimim yok dedim, ama bugün biraz edindim. Balık meraklısı bir arkadaşım yemleme botunda kullandığı radyoyu ayarlayamadığı için getirmişti, o da seninkindenmiş. Yeni fark ettim. Bir de açma kapama düğmesi kimi zaman çalışıyor, kimi zaman çalışmıyordu. Yani bazen açılıyor, bazen açılmıyordu radyo. Radyonun içini açıp, açma kapama anahtarına biraz kontak temizleyici sprey sıktım, bir iki hareket, sorun çözüldü. Muhtemelen sende de benzer bir durum olmuş olabilir.

Omer Erkan' Alıntı:
Mehmet Ali, senin radyo konusunda deneyimim yok dedim, ama bugün biraz edindim. Balık meraklısı bir arkadaşım yemleme botunda kullandığı radyoyu ayarlayamadığı için getirmişti, o da seninkindenmiş. Yeni fark ettim. Bir de açma kapama düğmesi kimi zaman çalışıyor, kimi zaman çalışmıyordu. Yani bazen açılıyor, bazen açılmıyordu radyo. Radyonun içini açıp, açma kapama anahtarına biraz kontak temizleyici sprey sıktım, bir iki hareket, sorun çözüldü. Muhtemelen sende de benzer bir durum olmuş olabilir.
Ömer abi ilgilendiğin için teşekkür ederim Ben de dün gece kumandayı açtım ve butonları kontrol ettim. Aileron trim butonlarının lehimli olduğu boardu çıkardım. Fakat, üzerine hiçbir baskı uygulanmazken bile sağ buton devreyi tamamlar pozisyonda kalmış. Basıp çekmeme rağmen bir değişiklik olmadı. Ben buton bozuktur, değiştiririm demiştim ama butonun tırnakları arasını temizleyip denemek aklıma gelmemişti abi. Kontak temizleyici speryim mevcut, şu sınav haftam bitsin, açıp temizleyip tekrar deneyeceğim. Zira, board un kuytu köşe bölgelerinde renk değişimleri, reaksiyon belirtileri vardı.

Abiler, bugün butonu değiştirmek için kumandayı açtım. Değiştirmeden önce butonun kısa devre kontrolünü multimetreyle yaptığımızda butonun olması gerektiği gibi çalıştığını farkettim. Suçu işlemciye atıp yeni bir ana kart siparişi verecekken normal çalışan buton ile bozuk olduğunu düşündüğüm butona gelen gerilimleri karşılaştırdığımızda farklı olduğunu gördük. Sonra kabloları kontrol ettik falan derken şu aşağıda gördüğünüz beyaz soketlerden birinin yerinden oynadığını ve bu yüzden temassızlık yaptığını farkettik ve problem çözülmüş oldu. Yani, kumanda titreşime, sarsıntıya maruz kaldığında böyle problemler çıkarması muhtemel.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Oncelikle gozun aydin Mehmet :thumbup: Sorunu cozmussunuz ;)

Gözün aydın Mehmet. Bu radyoyu daha önce yakından incelememiştim ve pek ısınamadığım bir radyo. Ama müdahele etmesi kolay iç yapısını takdir ediyorum doğrusu.

Mehmet merhaba neredeyse anakart sipariş edecektim demişsin bildiğin bir link varmı bende 2 adet bozuk vardı sipariş vereyim.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Oncelikle gozun aydin Mehmet :thumbup: Sorunu cozmussunuz ;)
Teşekkürler Mehmet Abi :D bu sefer ucuz kurtardım :laugh:
Omer Erkan' Alıntı:
Gözün aydın Mehmet. Bu radyoyu daha önce yakından incelememiştim ve pek ısınamadığım bir radyo. Ama müdahele etmesi kolay iç yapısını takdir ediyorum doğrusu.
Teşekkürler Ömer Abi, iç yapısına da dediğin gibi kolay müdahale edilebiliyor. Neyin ne olduğu çok belli :D
Celalettin Yazkan' Alıntı:
Mehmet merhaba neredeyse anakart sipariş edecektim demişsin bildiğin bir link varmı bende 2 adet bozuk vardı sipariş vereyim.

Merhaba Celalettin abi, banggood da bir adet satılıyor. :laugh: Diğer yurtdışı sitelerinde ben de bulamadım abi, Türkiye'de zaten yok. Ürün linki :

Mehmet Ali AYKUT' Alıntı:
Teşekkürler Mehmet Abi :D bu sefer ucuz kurtardım :laugh:Teşekkürler Ömer Abi, iç yapısına da dediğin gibi kolay müdahale edilebiliyor. Neyin ne olduğu çok belli :DMerhaba Celalettin abi, banggood da bir adet satılıyor. :laugh: Diğer yurtdışı sitelerinde ben de bulamadım abi, Türkiye'de zaten yok. Ürün linki :
Mehmet teşekkür ederim makbule geçti sıfır bozuk(pili ters kutup bağlama nedeniyle) vardı alayım da tamir edeyim

Mehmet teşekkür ederim makbule geçti sıfır bozuk(pili ters kutup bağlama nedeniyle) vardı alayım da tamir edeyim

Rica ederim Celalettin Abi :) Fakat pili ters bağlama sonucu anakart üzerinde iki komponent yanıyor diye biliyorum. Anakartı yenilemek yerine o komponentleri değiştirebilirsin daha ucuz bir yöntem olur. Ayrıca youtube ta anlatımlı videosu da mevcut :

Mehmet Ali AYKUT' Alıntı:
Rica ederim Celalettin Abi :) Fakat pili ters bağlama sonucu anakart üzerinde iki komponent yanıyor diye biliyorum. Anakartı yenilemek yerine o komponentleri değiştirebilirsin daha ucuz bir yöntem olur. Ayrıca youtube ta anlatımlı videosu da mevcut :
Her zaman o şekilde olmuyor Mehmet bendeki bordda yollarda yanık .2 adet sipariş ettim.Birde kumanda bu anlık şaşırsa model gider , ben bu tip tamirlere karşıyım[emoji4] .