Flybarless & Autopilot Naza H

Evrim Sutel

Tecrübeli Uye
Web sitesi
www.mrsutel.com
İlgi Alanı
Uçak
Bir sorum olacak,

Benim titan x50 nitro flybarless helimde microbeast unite var,
Dji Naza-H autopilot sistemini inceliyorum sitesinde youtube da vs,
Kurulum videolarinda alicidan direk Naza ya giris var,
Flybarless unitesini hicbiryerde goremedim,

Dji Naza H alip helime monte edersem MicrobeastX unitem devre disimi kalir ? Yani ihtiyac kalmazmi ? Cikacakmi ?
Kurulum videosunda oldugu gibi alicidan direk Nazaya girilecek, GPS monte edilecek ve PC den ayar yapilacak ?

Bilgisi olan ve paylasabilecek olan varmi ?

Sistem cok guzel cunki, sinyal kesilirse otomatik geri donme filan var, ucusta bir o kadar kolaylasiyor yeni baslayan icin,

Naza-H Turkiye de pek de yaygin olmayan bir sistem. Yanlis hatirlamiyorsam bir zamanlar uyelerimizden Adnan Kaptan kullanmisti. Mesaji gorurse belki size o yardimci olabilir.

Amac rescue-kurtarma sistemi ise diger sistemleri de mutlaka degerlendirmenizi tavsiye ederim. Mesela Spirit bu konuda fiyat/performans olarak gercekten harika bir urun.

Aslina bakarsaniz aniden calan telefona bakarken yada size seslenen birine birsey anlatmaya calisirken havada asili kalmasida bir okadar onemli yani sadece rescue degil hocam :) Modele bile bakmaniza gerek kalmiyor cunki :)

Halen arastiriyorum ve uretici sitesinde zaten bir flybarless sistemin kendisi oldugu bilgisi var yanilmadiysam,
Gyro ihtiyacida yok cunki icerisinde barindiriyor diyor,
Nitro ve elektrikli modele uygun,

Yani alicidan direk MC giris yap,
GPS i kuyruga montele ve baglantisini MC ye yap,
Birde LED unitesi var oda direk MC ye,

Opsiyonel birde BEC var buda elektrik sistemini kontol ediyor ama bu opsiyonel, elektrik dagilimini kontrol eder diyor,

Ayarlar PC den direk, kurulumu cok kolay gibi gorunuyorki beni Microbeast belasindan kurtarir,
500 USD civarindada bir bedeli var,

Buyuk ihtimal, %100 emin olmamakla birlikte Naza-H icinde diger unitelerde oldugu gibi FBL sistemi var. Dolayisiyla ayrica bir unite kullanmaniza gerek yok.

Havada asili kalma isini digerleri de yapiyor. Tek eksikleri GPS olmadi icin "Eve Donus" ozelligi olmamasi. Helide GPS ozelligi beren 2 sistem var biri Naza digeri de Skooum.

Eger eve donus sizin icin cok kritik degilse, gerek fiyat gerekse destek anlaminda bence Spirit bir kez daha goz atın.

NOT: Bence hangi model ve hangi sistem olursa olsun, model havada iken calan telefona bakmamak gerektigini dusunuyorum ;)

Naza H genelde scale helikopter sevenlerin kullandığı , 3D uçuş yapanların ise pek tercih etmediği bir sistem.Evet , gerçekten kaliteli ve heliyi havada iple asılmış gibi tutabiliyor , bu özelliği sayesinde sanırım scale uçuranlar daha çok tercih ediyorlar.Ben olsam , üniteye de o kadar bütçe ayırmış olsam , spirit alırdım.Hem kurtarma fonksiyonu var , hem de normal ve sport uçuşlarda heliyi hiçbir şekilde stabilitesini bozmayacak kararlılıkta görevini yapabiliyor , 3D uçuşta da değerlendirmeler genellikle olumlu , beğeniliyor ve benim açımdan güzel yanı ise ekonomik olması :) .Bunların haricinde , naza h'nin uydusu mantar gibi ve heliye takınca garip bir görünümü oluyor , sanırım onu takacak yeri düşünmek bile ayrı bir çaba gerektiriyor olsa gerek.. :D Ancak spirit gayet kompakt ve kullanışlı , forumda ilk kullanıcısı olan Rasim Öztürk arkadaşımızın konularını inceleyin derim.
Karar elbette size kalmış , bu arada , bu sistemlerin hangisini tercih ederseniz edin , microbeast boşa çıkacak , gerek yok...Spirit de güzel ama daha da kaliteli ürünler yok mu derseniz , elbette var , Bavarion Demon 3SX'i tek geçerim , başlı başına kalite bir ünite, hatta bu hobiyi benim gibi çok sevenlerin rüyalarını süsler diyebilirim.Onun adını sevmedim , şeytanla falan işim olmaz derseniz , skookum SK720'de mükemmeldir , uçuşunu, gps özelliğini canlı canlı seyretmiş birisi olarak , oto home özelliği filan beni resmen mest etmişti.Bu üniteyi de kurabilmek için , teşbihte mübalağa olmasın , 2-3 mühendisle falan oturup kurmanız lazım :D , kurulum ve ayarları gerçekten ilk başta bilmeyen için biraz zorlayabiliyormuş...

Hiç ünitesi olmamış ve kullanmamış birisi olarak yapabileceğim tavsiyeler bunlar , gerçek kullanıcılar sizi daha da güzel yönlendireceklerdir... :saygilar:

Tesekkur ederim degerli katkilariniz icin,

Dediginiz markayida inceleyecegim.Kurulumun kolay olmasi tercih sebebim olacak.
Gordugum kadari ile Naza nin kurulumu 1 saati gecmez,
Arastirma, siparis ve sonuclandirma sanirim 2 ayi bulur,
Devaminda bir video yuklerim detayli hem donanim kurulum hem yazilim hemde ucus,
Bu 2 aydada ben iyice pismis olurum,

Her halukarda microbeast belasindan kurtulmak istiyorum,

Tesekkurler,

Evrim SUTEL' Alıntı:
Tesekkur ederim degerli katkilariniz icin,

Dediginiz markayida inceleyecegim.Kurulumun kolay olmasi tercih sebebim olacak.
Gordugum kadari ile Naza nin kurulumu 1 saati gecmez,
Arastirma, siparis ve sonuclandirma sanirim 2 ayi bulur,
Devaminda bir video yuklerim detayli hem donanim kurulum hem yazilim hemde ucus,
Bu 2 aydada ben iyice pismis olurum,

Her halukarda microbeast belasindan kurtulmak istiyorum,

Tesekkurler,

Evrim bey , microbeast'in neresi bela acaba ? , madem bildiğiniz bir bilgi var bizlerle paylaşabilir misiniz ? .Çünkü bu hobiyi en kaliteli ekipmanlarla ve bilinçli yapanlar arasında almanları tek geçerim.Onlar da microbeast'e bayılırlar.Bildiğim tek kusuru vibrasyona karşı hassas olmasıymış.Zaten sizin model nitrolu ve doğal olarak yüksek bir vibrasyonu vardır, helinizin titreme yapabilecek aktarma kısımlarını ve rulmanlarını gözden geçirip , üniteyi de değişik padlar ile vibrasyondan etkilenmesine engel olmaya çalışarak denemelerde bulundunuz mu ?...
3GX de bir zamanlar çoğu kullanıcının yerden yere vurduğu bir ünite idi ama , forumumuzda nitro ile kullanan ve gayet memnun olan arkadaşlarımız var.. :saygilar:

Bugun bunlari kontrol ettim,
Tek tek aktarma ve tum baglanti noktalarini test ettim,
Hatta heli uzerinde vibrasyona sebeb olacak bir gereksiz dijital hararet gostergesini cikardim,
Deneme yapacagim hafta sonu,

Bela olan kismi yeni baslayan biri icin user friendly degil :) Kurulumu karmasik ve uzun, yada yeni oldugum icin bana oyle geldi,

Evrim SUTEL' Alıntı:
Bugun bunlari kontrol ettim,
Tek tek aktarma ve tum baglanti noktalarini test ettim,
Hatta heli uzerinde vibrasyona sebeb olacak bir gereksiz dijital hararet gostergesini cikardim,
Deneme yapacagim hafta sonu,

Bela olan kismi yeni baslayan biri icin user friendly degil :) Kurulumu karmasik ve uzun, yada yeni oldugum icin bana oyle geldi,

Bana kalırsa siz new user olduğunuz için karışık gelmiş olmalı Evrim Bey , yine bu yazdıklarımı Helifreak de okuduklarıma dayanarak yazıyorum , kurulumu basit diyenler çoğunlukta , ama şurası kesin , daha yeni başlayan ve tüm teknik terimleri iyi kötü öğrenemeyen bir kullanıcı için , malesef destek alacak birisi de olmayınca , hepsi zor , gyro ayarı bile zor oluyor...
Bilmiyorum , gerçekten dediğiniz gibi zor da olabilir , çünkü kullanmadığım bir ünite hakkında yorum yürütmek , gereksiz bir ukalalığa kalkışmış birisi gibi yanlış anlaşılmak da istemem doğrusu... :D ...Denemeyi bekleyelim o zaman ;) :saygilar:

Vallahi ne diyim, dertliyim,

Promodele gittim ucreti mukabilinde yaptiriyim dedim biz Microbeast den anlamiyoruz dediler,
Goztepedeki topmodels di sanirim oda dedi bizim eleman isten cikti,
Bir firmaya daha sordum ismi aklima gelmedi zamanimiz yok dedi,
Ucreti ile bile heliyi alip microbeast i tam anlamiyla kuracak kumandasini ayarlicak ve teslim edicek bulamadim,
Youtubedaki videolari inceledim saatlerce ama ise yeni baslayan isen teknik terimlere taikiliyorsun haliyle,
Iste bunlar birlesince bela oldu diyiveriyorsun,
Forumdaki yazilardan bile tam anlamiyla nimetlenmek icin birtakim teknige asina olmaniz lazim, yani bir kisi bu isi iyi bilenlerden yarim gun bu isin mantigi yanyana iken anlatsa sorununuz kalmaz ama onuda bul bulabilirsen,
Bulusmalara katilin deniyor ama herkez bir ekip kurmus o ekip ile takiliyor, aralarina girmek neredeyse imkansiz, kimse bu cumartesi yada pazar burdayiz birkac kisi veya yalniz gelen gelsin demiyor,

Yapacagiz bakalim ama biraz zaman alacak yardimsiz, en fazla biraz fazla paraya mal olacak,

Rahmetli Murat hoca ile Hezarfende Sirrus tayyareler ile gercek ucus yaparken bu kadar zorlanmadik biz,

Gruplaşmalara katılamıyorum gibi bir endişeniz yersiz Evrim bey , tamam bazı arkadaşlar kendilerince en yakın yerde toplanarak buluşma yapmaya çalışıyorlar , ama size yüzyüze kimsenin yardım edemem diyeceğini düşünmüyorum.Şu an ramazan ayındayız , yerinizde olsam bayram ardına kadar sabreder, ve Kocaeli'de bir buluşmayı yakalamaya çalışırdım.İnanın Kocaeli'ye gidiş geliş yeme içme masraflarınız , o üniteyi size parayla ayarlayacak olanın isteyeceği meblanın yarısı bile tutmayacaktır..... :saygilar:

Ben zaten Kocaeliye cok yakinim, Tuzla Aydinlidayim,
Takip ediyorum kensinlikle yakalamaya calisacagim,

Bu arada sizinde ilgi alakaniz ve kiymetli vaktinizi ayirdiginiz icin tesekkur ederim, Mehmet beyede tesekkur ederim.Zaman ayirdiniz, okudunuz, yol gosterdiniz, mutesekkirim,

Rica ederim Evrim bey , modeliniz var ve gerçekten uçmak istiyorsunuz , istekli bir şekilde bu hobiyi yapmaya çalışan arkadaşlarımıza bizlerde elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz hepsi bu.. :saygilar:

Naza-h stabilite sistemini nitrolu helide deneyen arkadaş varmı acaba. Şu an elimde bir naza-h ünite var. birde hiç uçurmadığım raptor-30 um var. internette naza-h ile uçuş yapılmış Raptor-30 videoları gördüm. Ayarları hakkında pek bir fikrim yok açıkçası. Daha önce hiç nitrolu heli kullanmadım. Deneyip sonucu gören arkadaş var mıdır. Yazarsa sevinirim. Teşekkürler.