Flybarless Gyro (FBL unite) olmadan FBL model Uçurmak ?

Deniz Sert

Tecrübeli Uye
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Heli
Evet herkese merhaba, daha öncede yapıldığını bildiğim birşeyi bugün test ettim. 550 dfc proya gidip flybarlı gyro taktım (futaba gy401) ve hover testini başarıyla atlattım. Şimdi merak ettiklerim var görüşlerinize sunuyorum.
Evet forum ahalisi bu konuda görüşleriniz neler?
Neden flybarless gyro (FBL unite) alma ihtiyacı duyuyoruz?
Mekanik olarak uçmanın ne gibi avantajı yada dez avantajı olabilir?
Pilotajı yüksek seviyede olanlar için gereklimidir? (agility değerini yüksek tutmak devreden çıkarmak gibi olmuyor mu ?)
Modeli her türlü 3d hareket yapmak babında sadece kuyruk gyrosuyla kullanmaya kalkarsak bir yan etkisi olur mu ne olur ?

Flybarkess Gyro Olmadan Uçmak?

Deniz ben olayi tam anlamadim. Simdi sen FBL bir Heliyi FBL unite takmadan sadece kuyrugu tutmasi icin normal bir Gyro taktin ve oyle mi uctun ?? Flybarless gyro ile FBL uniteyi kasdediyorsun degil mi ?? Bu durumda tum servo baglantilarini normal aliciya bagladin ve kumanda ayarlarini cubuklu Heli gibi mi ayarladin ?? :eek:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Deniz ben olayi tam anlamadim. Simdi sen FBL bir Heliyi FBL unite takmadan sadece kuyrugu tutmasi icin normal bir Gyro taktin ve oyle mi uctun ?? Flybarless gyro ile FBL uniteyi kasdediyorsun degil mi ?? Bu durumda tum servo baglantilarini normal aliciya bagladin ve kumanda ayarlarini cubuklu Heli gibi mi ayarladin ?? :eek:
Aynen flybar ayarlar gibi ayarladım :)

DenizSERT' Alıntı:
Aynen flybar ayarlar gibi ayarladım :)
Yani ortada FBL unite de yok ?? !!! Bana sorsan ucmaz derdim :lollol: Sen bunu duymussun ama ben ilk defa duyuyorum. O zaman konu hakkinda yorum yapabilmek icin senden zaman isteyeyim ben :laugh:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Yani ortada FBL unite de yok ?? !!! Bana sorsan ucmaz derdim :lollol: Sen bunu duymussun ama ben ilk defa duyuyorum. O zaman konu hakkinda yorum yapabilmek icin senden zaman isteyeyim ben :laugh:
Aynen abi fbl ünite yok demin holde kaldırdım ben uçuyo [emoji2]
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

DenizSERT' Alıntı:
Aynen abi fbl ünite yok demin holde kaldırdım ben uçuyo [emoji2]

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
O zaman neden biz FBL para veriyoruz :lollol: ya da neden yillarca milleti cubukla ucmayi zorladilar :lollol:

Dedim ya su an bu durum beni asar. Ama hemen arastirma yapip, neymis bunun hikmeti ogrenmem lazim :D

Heliyi sistem dinamiğindeki sistem bloğuna koyalım. İnput verdiğimiz komutlar, output helinin buna verdiği cevaplar... İşte feedback sinyali var error function falan filan... Bir de tabi disturbance var, yani bozucular... Nedir bunlar? Rüzgar, hava akımları, biz komut vermeksizin helinin - sistemin- kararlılığını bozanlar... Fbl ünite temelde sensörleri vasıtasıyla bunları algılayıp servolara düzeltici komutlar vererek sistemin kararlılığını koruyor normal olarak.

Ama ileri seviye pilotajda bunları ufak ufak kendin de algılayıp düzeltebilirsin tabii ki. Sensörün işini sen yapmış olursun, farklı bir challenge olur :)

Ünite varken yapabildiğin 3d yi ünite yokken yapar mısın bilemem ama... O da apayrı bi challenge olur :)

Deniz FBL ünite seni stabilite sağlamaktan kurtaran bir sistem. FBL olmadan uçulmaz diye bir kaide yok. Hatta birkaç ay önce seninle bunu konuşmuştuk. 3G de istediğim ayarları göremeyince servoları direk bağlayıp uçuruyodum. Hover yapmak mekanik sistemden daha zor olur. Hatta baya bir zorluyor. Ama ne uçmaya engel ne de akrobasi yapmaya. İlgili bir video halen telefonumda mevcut. Müsait olduğum bir anda videoyu eklerim. Ayrıca mekanik sistemlerede FBL ünite takmak mümkün. FBL model ile FB arasında sadece esneklik farkı var. Tabi görsel olarak. Onun dışında FB sistemler çok daha fazla güç tüketiyor. Şöyleki FBL modellerde hareket direk pal açılarıyla sağlandığı için zorlanma sadece +/- açı değişikliklerinde oluyor. FB modellerde ise Padellar muazzam bir güçle modeli çevirmeye çalışıyor. Pallerin dönüşünü bir varilin kapağına benzetebiliriz. Herhangi bir açı değişikliği olmadığında sağa sola yatırmak zordur. Çünkü çok fazla sürtünme var. Bu varil kapağını suyun altında çevirmeye çalıştığınızı düşünün. Pallerin havada sürtünmesiyle kapağın su altındaki sürtünmesi aşağı yukarı birbirine benzetilebilir. Eğer mekanik sistemler FBL den çok daha fazla güç tüketmeseydi ve konu "hangisini tercih ederdiniz" olsaydı kesinlikle mekanik sistem derdim kendi adıma.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Cem

daha önce mücahit raptor 90 se de yapmıştı ve fena sonuç almamıştı.

linki paylaşıyorum sakınca varsa silinebilir.

Yani olmayacak bisey degil tabi, hatta gyro da takmadan ucan full scale'ciler de var. Ama ne gerek var, ucmak yeterince heyecanli, zor, eglenceli zaten :)

Ynt: Flybarless Gyro (FBL unite) olmadan FBL model Uçurmak ?

Mehmet abi ben 450 ucurmustum boyle disarda ve 3D yapmistim , senin bunu hatirlaman lazim aslinda :) ayrica youtubta adamlar esky honey bee king 2 ile ucmuslardi onlarsan gaza gelmistim sonra bi miktar arastirma ike trex 600 ve 700 lerinde uctugunu gorunce 1 2 yil once bende denemis ve ucurmustum , swash mixten ayarlari kisip birazda expo versimmi oluyor ama devamli elin kumandada konut veriyorsun cokta kolay degil

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ustad hatırlayamadim ne yazık ki :( Youtube bir aratayım bakalım nasıl videolar çıkacak. Uçuşunu merak ettim şimdi.

Demek ki FBL üniteye verdigimiz para sadece rahat etmek içinmiş, aslında onsuz da uculabiliyormus :) :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Değişik bir konu olmuş Deniz. %p

Bence problem piro manevralarında çıkacaktır. Tek eksenli manevralarda bir sorun olacağını sanmam, sadece fazlaca komut ve pilotaj isteyecektir.

Fakat iş kuyruk çevirerek yaptığın manevralara geldiğinde insan reflekslerinin hareketleri düzgün çıkartmaya yeterli olacağını sanmam, Tareq'sen sorun yok elbette. :laugh: :lollol:

Herkese değerli görüşleri için teşekkür ederim ben en kısa zamanda uçuş yapıp feedback vericem :)