Flysky fs t6 Kumanda Trainer bağlantısı

Fatihuslu54

Yeni Uye
Web sitesi
www.facebook.com
Herkese merhaba. Bugün YouTube kanalında flysky kumandaları birbirine bağlamış iki model uçakçı izledim. Biri öğretmen diğeri öğrenci idi. Kablo vasıtası ile kumandaların ikisi de uçağı yönlendirebilliyordu. Öğrencinin zorlandığı zamanlar kumandayı öğretmen devralıyordu.
Sizlere sorum şu olacak. Bunu nasıl yapıyorlar? Bağlantı kablosunu kumandalara direkt bağlayınca kumandalar eşleşiyor mu? Veya kumandalara ekstra bir ayar mı yapılıyor? Kumandaların ikisi de flysky fs i6.

Bu işlemin adı "Trainer mod". Öncelikle her iki kumandayı haberleştirmek için kumandaya özel trainer kablosu alman gerekiyor.

Şu video hem hangi kabloyu alman gerektiğini hem de Kuman'da üzerinde yapman gereken ayarları anlatıyor :)

Ozetle:

-Oncelikle her iki kumanda da ucurulacak modeli birebir aynı olacak şekilde ayarlanıyor.
- Her iki kumanda da bu modeli seçiyoruz.
- kumandalar kapalı iken trainer kablosunu takıyoruz.
- Bir kumandayı Master diğerini öğrenci olarak belirliyoruz.
- Master Kuman'da da video anlatıldığı şekilde "Trainer" menüsüne gelip "On" yapıyoruz. Aynı menüde kontrollü öğrenciye verecek switch ayarlamasını yapıyoruz.
- Öğrenci kumandasında "Student" menüsüne giriyoruz ve trainer modu için onay veriyoruz.

Kısaca bu şekilde :saygilar:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu işlemin adı "Trainer mod". Öncelikle her iki kumandayı haberleştirmek için kumandaya özel trainer kablosu alman gerekiyor.

Şu video hem hangi kabloyu alman gerektiğini hem de Kuman'da üzerinde yapman gereken ayarları anlatıyor :)

Ozetle:

-Oncelikle her iki kumanda da ucurulacak modeli birebir aynı olacak şekilde ayarlanıyor.
  • Her iki kumanda da bu modeli seçiyoruz.
  • kumandalar kapalı iken trainer kablosunu takıyoruz.
  • Bir kumandayı Master diğerini öğrenci olarak belirliyoruz.
  • Master Kuman'da da video anlatıldığı şekilde "Trainer" menüsüne gelip "On" yapıyoruz. Aynı menüde kontrollü öğrenciye verecek switch ayarlamasını yapıyoruz.
  • Öğrenci kumandasında "Student" menüsüne giriyoruz ve trainer modu için onay veriyoruz.

Kısaca bu şekilde :saygilar:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Burayı seviyorum. :heartxf: Tam da ihtiyacım olan bilgi. Ama trainer kablom yok:lollol:

Ben kendime yaptım,arada öğrencilerimle uçuyorum,piyasadan bulabileceğiniz s-video kablonun bağlantılarını uygun olarak lehimlemeniz lazım.Kablo çok ucuz ama evde vardı.
You must be registered for see images attach

Merhaba;

Anladığım kadarı ile bu kablo.

Yanlız kablo bağlantılarını nasıl lehimleyeceğim orayı çok anlamadım. :lol:

İsmail hocamın bahsettiği kablo anladığım kadarıyla aşağıda linkini verdiğim kablo, normal standar s video internetten almanıza gerek yok bir elektronik dükkanına gidin bulursunuz. sizin linkini gönderdiğiniz "minidin" yazıyor aynı olmayabilir.

bağlantılara gelince iki s video ucundan 1 numaralı pin 2. pine , 2 numaralı pin 1. pine 3 ve 4. pin ise aynı kalacak şekilde bağlancak toprak hattı olarak dış kablama kullanılıyor.

RCgroupta ingilizca konusu var daha aydınlatıcı olur umarım.

Merhaba;

Anladığım kadarı ile bu kablo.

Yanlız kablo bağlantılarını nasıl lehimleyeceğim orayı çok anlamadım. :lol:
Şimdi piyasadan bulabileceğiniz s-video kablosunun bağlantıları başka bir amaca hizmet ettiği için kumandalar arasında bağlantı kurulamıyor;bu yüzden alacağınız kablonun iki ucunu açarak yukarıdaki resim de gösterilen şekilde lehimlemeniz gerekiyor.Bu işler elinizden gelmiyorsa yurt dışından alın derim.

İsmail hocamın bahsettiği kablo anladığım kadarıyla aşağıda linkini verdiğim kablo, normal standar s video internetten almanıza gerek yok bir elektronik dükkanına gidin bulursunuz. sizin linkini gönderdiğiniz "minidin" yazıyor aynı olmayabilir.

bağlantılara gelince iki s video ucundan 1 numaralı pin 2. pine , 2 numaralı pin 1. pine 3 ve 4. pin ise aynı kalacak şekilde bağlancak toprak hattı olarak dış kablama kullanılıyor.

RCgroupta ingilizca konusu var daha aydınlatıcı olur umarım.

Çok teşekkür ediyorum. Anladım sanırım ? Bu şema ile Elektronikten anlayan birinden de destek alabilirim.

Şimdi piyasadan bulabileceğiniz s-video kablosunun bağlantıları başka bir amaca hizmet ettiği için kumandalar arasında bağlantı kurulamıyor;bu yüzden alacağınız kablonun iki ucunu açarak yukarıdaki resim de gösterilen şekilde lehimlemeniz gerekiyor.Bu işler elinizden gelmiyorsa yurt dışından alın derim.

Elim çok yatkın değil? Bu gün xt60 lehimleyeceğim diye 4 tane harcadım? Tabi lehimledim sonunda? En iyisi bilen birinin yardımı. Çok teşekkür ederim?

İyi akşamlar :saygilar:
2 tane flysky i6 kumandayı birbirine bağlamak için s video kablosu aldım. Kabloyu ortadan kestim ama hangi kablo nerenin ortadan kesince çok anlaşılmadı. Girişe yakın yerden biraz sıyırıp baktım. Yeşil ve mavi kablolar sanırım. 4 renkli kablo, 1 tane dışı kılıfsız kablo(topraklama denilen kablo galiba) ve bunların dışını saran gri film tabakası var. Kestiğim için o gri tabaka da koptu. Elektrik elektronik konularında iyi olduğum söylenemez biraz mekanik severim. Bu kablo gerçek amacı için kullanılmayacak sonuçta, bu süreksizlik(dış gri film tabakasının kopması) bağlantıda sorun yaratır mı?
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Düzenleme: içteki serbest tel ile dıştaki gri kılıfın teması vs olursa herhangi bir zararı olur mu? Kumandalara zarar gelme ihtimali var mı?

Son düzenleme:
aparat ve sağlam bir 2 ucu 3.5mm jak olan aux kablo işinizi görür diye düşünüyorum. Sadece site ile iletişime geçip size lazım olan aparat olduğundan emin olmakta fayda var.
Tekrar baktım bu RCA konnektörmüş. Aux kabloyu RCA olanından bulabilirseniz yada 2. Bir dönüştürücü ile jak kablosunu dönüştürebilirseniz olabilir.
Ben simülatör dongle içerisinden çıkan dönüştürücü ile 3.5 mm jacklı kabloyu kullanıyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme: