Foam Fighters F22 Raptor

Burak Atak

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Herkese Merhaba ,

Daha Önce 10 yıl kadar önce Rc helikopter ile ilgileniyordum , Walkera uflys , Tarot 450 kullanıyordum. Uzun bir zaman uzak kaldıktan sonra kardeşim vasıtası ile Foam uçaklar ile tanıştım alana gidip uçuşunu canlı seyrettikten sonra tekrar dönüş yapmaya karar verdim. Uzun bir araştrıma sonrası Foam fighters ın f22 raptor modelini inşa etmeye karar verdim. Uçak inşaatına aşina sayılırım yaklaşık 22 yıl önce okulda sivil havacılık kursuna gidiyordum o yaşlarda ve o dönem teknolojisine göre bir çok uçak inşaa etmiştim malzeme tam hatırlamıyorum ya ıhlamur yada balsa olması lazım idi. lastik motorlu birçok model ve son olarak thk Flamingo planörünü inşa etmiştim. Kendimi tanıtmak açısından detay vermek istedim.
F22 Raptor yapımı oldukça keyifli bir uçak oldu, çok güzel görünüyor. Daha önce hiç Rc uçak kullanmadığım için şu an smilatör çalışarak uçuş için tecrübe kazanmaya çalışıyorum. Heli kullanmaya alışık olduğum için çok zor gelmedi fakat smilatör ile gerçek uçuş çok farklı olacaktır şüpesiz.

Sistemde kullandığım elektronikler şu şekilde.

Motor Turnigy D2826-6 2200kv Outrunner Motor

ESC Hobbywing Skywalker 40 A

Pil Limskey 2200 Mah 40C 3s

Prop 6045 6x4.5

Kumanda Flysky FS-i6X

Eğer yapmak isteyen olur ise Sitenin ve planın linki,

Yapım Aşaması ;

Önce planı çıktı alıp dikatli bir şekilde birleştirip , daha sonra karbon kağıdı ile fotoblok malzemeye çizdim.

You must be registered for see images attach

Parçaları 45 derecelik açı olması gereken yerlere uygun şekilde kesip çıkardım.

Parçaları birleştirmeye başladım menteşeler için ise, araştır iken bu forumda öğrendiğim yöntemi kullandım,

Son düzenleme:
Daha sonra genel görünümü görmek amaçlı kuru birleştirme yaptım.

Kaplama olarak Renkli koli bandı kullandım , kabarcık bırakmaması için tek seferde uzun şeritler halinde dikkatlice hizalayarak yapıştırdım.

Tekrar kuru birleştirme yaptım .

Kaplama İşlemi Bitmiş hali ;

Bazı Parçalar ufak tefek parçalar eksik olduğu için yapıştırıcısız birleştirme yaptım. Elektroniksiz ağırlığı 260g geldi kanat ve gövdeyi birleştirirken 20-30 gr daha yapıştırıcı kullınırsam toplam 280 290 gram ile bitmiş olacak kitin ağırlığı. Elektronikleri ekleyince 580g oluyor pil dahil. Planda da hedef pil dahil 590g altında bitirmiş oluyorum.

Elinizin bu işlere yatkın olduğu belli. Güzel iş çıkarmışsınız. :bravo: Umarım uçuşu da aynı derecede güzel olur!

Güzel ve detaylı paylaşım için teşekkür ederiz, ellerinize sağlık @Burak Atak :thumbup:

Çok teşekkür ederim, Uçaklarda yeni olduğum için forum u okuyorum sürekli inanılmaz bir bilgi kaynağı haline gelmiş bizim gibi yeni başlayanlar için çok faydalı olmuş inşa ederken de bu forumdan öğrendiğim bir çok bilgiyi kullanmıştım. Bize böyle bir kaynak oluşturduğunuz icin tekrar teşekkür ederim.

Elinize sağlık. Çok güzel gözüküyor ? Şimdiden kırımsız uçuşlar?☺

Teşekkürler inşallah ama ilk uçak olacağı için muhtemelen mefta olacak ?

Elinizin bu işlere yatkın olduğu belli. Güzel iş çıkarmışsınız. :bravo: Umarım uçuşu da aynı derecede güzel olur!

Teşekkür ederim. İnşallah Ben uçurabilirim ilk bir kaç sn de kırıma uğramaz ise değer ?

Birde bir sorum olacaktı ,Son dönemde 1 Haziran itibari ile yürlüğe giren vergi mevzuatı sebebi ile sanırım kargolar gecikiyor, 1 ay ı geçmesine rağmen hala bir çok siparişim gelmedi. Eskiden max 20 22 günde geliyordu siparişlerim. Özellikle kumanda için ne kadar vergi yazacaklar merak ediyorum. Birde Hk dan aldığım tungiy motor takipsiz kargo ile geliyordu, 1 ay oldu hala haber yok ,onuna ilgili nasıl bilgi edinebilirim. Ptt yi aradığımda her hangi bir bilgiye ulaşamıyorum Hk ile iletişime geçtiğimde gelmiş olması gerekiyordu diyorlar.

Son düzenleme:
Birde bir sorum olacaktı ,Son dönemde 1 Haziran itibari ile yürlüğe giren vergi mevzuatı sebebi ile sanırım kargolar gecikiyor 1 ay ı geçmesine rağmen hala bir çok siparişim gelmedi esiden max 20 22 günde geliyordu siparişlerim. özellikle kumanda için ne kadar vergi yazacaklar merak ediyorum. Birde Hk dan aldığım tungiy motor takipsiz kargo ile geliyordu 1 ay oldu hala haber yok onuna ilgili nasıl bilgi edinebilirim ptt yi aradığımda her hangi bir bilgiye ulaşamıyorum Hk ile iletişime geçtiğimde gelmiş olması gerekiyordu diyorlar.
Durumlar biraz karışık ve şansa kalmış durumda.

Şu konunun özellikle son mesajlarına bakarak, yaşananları öğrenebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan