foamy p47 plandan yapımı

Mesut AKIN

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Mert arkadaşımızın yaptığı modeldir, belki burdaki arkadaşlardan da yapmak isteyenler olur diye paylaşıyorum.

--------------------------------------------------------------------------

Merhaba
ilk olarak Mesut'un plan bulmasıyla gaza geldim ve planı indirdim.
25 metre yanda olan ozalitçiye gitmeye üşendiğim için planı A4 e bölünmüş versiyonunu indirdim ve bastım siz siz olun böyle yapmayın yarım gün planı birleştirmek ile geçti :D
11.04.2015 tarihinde maiden denemesi yapılacak eğer herşey yolunda giderse akşamında videosunu bu konuya ekleyeceğim.

sonra herşey burda devam etti :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

başladım planı doğramaya

bu arada unutmadan dihedral açısını vermek için karbon yerine aliminium boru kullanmak daha mantıklı geldi . Spar olarak karbon kullanırsam sağlam ama dihedralsiz olacaktı .

çizdik biraz :D

sonra aklıma sağlam ve stabil menteşe için ne kullanabilirm diye düşünürken X-Ray film geldi denedim sağlam oldu hemen uygulamaya aldım.

motor olarakta plana uymasada elimdeki motorlardan birini kullanmaya karar verdim. %100 plana uyarsak modelcilik nerde kaldı :D

hafif hafif yerleşmeye başladık.

herşey gövdenin içinde gizli sadece pil için kaput yaptım.
katlar arasında antenlerin yapıştırıcı olmaması ve ileride sıkıntı çıkarmaması için antenlere oyuk açarak içeriye gömdüm ve bant ile yapıştırıcıdan izole hale getirdim ( fotoğraftan sonra komple bantlandı ) .

ve kapanmaya başladık.
her aşamada sürekli zımpara ile heykeltraşcılık oynadık.

sıra geldi kanat yapımına.
İlk olarak boruyu planda verilen dihedral açısına göre şekillendirdim.

daha sonra ilk bir tarafı sonra diğer tarafı olacak şekilde yapıştırdım.

ve bitti

sıra geldi gövdeyle evlendirmeye

kuyruk aksamında görsel almayı unuttum, gece geç saatte çalışıyordum herkes uyudu kimse ne yaptın ne ettin demedi bende unuttum :)

sıra geldi biraz makyaj yapmaya

Moderatör tarafında düzenlendi:
foamy p47 plandan yapımı

Yapan Merttin, paylaşan senin ellerine sağlık Üstad %p

Model bence görsel anlamda gayet başarılı olmuş. Maiden yapıldı mı bilmiyorum ama eminim uçuşu da gayet iyidir :)

Bu arada bu konu açınca ileri de mutlaka sorulacak 2 soruyu ben konu taze iken hemen sana sormuş olayım :lol:

- Planları nereden bulabiliriz ?
- Kullanılan elektronik hakkında bilgi verebilir misiniz ? (Motor resmi var. Kaçlık Pervane ve ESC ? )

foamy p47 plandan yapımı

Elinize sağlık güzel model olmuş. Merak ettiğim bende Fw 190 olan modeli yapıyorum Semff'in, şu an her şey dahil ağırlığı kaç gr acaba ? Ve boya olarak ne kullandınız ?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Yapan Merttin, paylaşan senin ellerine sağlık Üstad %p

Model bence görsel anlamda gayet başarılı olmuş. Maiden yapıldı mı bilmiyorum ama eminim uçuşu da gayet iyidir :)

Bu arada bu konu açınca ileri de mutlaka sorulacak 2 soruyu ben konu taze iken hemen sana sormuş olayım :lol:

- Planları nereden bulabiliriz ?
- Kullanılan elektronik hakkında bilgi verebilir misiniz ? (Motor resmi var. Kaçlık Pervane ve ESC ? )

planlar ve elektronik burada mevcut.

foamy p47 plandan yapımı

Eline sağlık abi. Senin konularını izleyip , okumak ayrı keyif veriyor. :)

foamy p47 plandan yapımı

Usta özlemişim yazılarını okumayalı ve takip etmeyeli, fotoları işyeri engelli olduğu için göremiyorum evde bakarım, ama el attıysan muhakkak güzeldir. Uçuşunu merakla bekliyorum...

foamy p47 plandan yapımı

Mert'in ellerine, senin paylaşımına sağlık Mesut. Uçuşu da görüntüsü kadar güzel olacaktır eminim. Yalnız merak ettiğim şey, dihedralli kanat için alüminyum boru kullanılması planda mı var, değilse plandaki nedir? Malum, alüminyum boru büküldüğü yerden zayıflayacaktır.

foamy p47 plandan yapımı

Omer Erkan' Alıntı:
Mert'in ellerine, senin paylaşımına sağlık Mesut. Uçuşu da görüntüsü kadar güzel olacaktır eminim. Yalnız merak ettiğim şey, dihedralli kanat için alüminyum boru kullanılması planda mı var, değilse plandaki nedir? Malum, alüminyum boru büküldüğü yerden zayıflayacaktır.

Bütün semff planlarda üst üste yapıştırılmış ahşap çıta kullanılmış sanırım.

foamy p47 plandan yapımı

ağırlığı ölçmemiş ama kit orjinal 2s ve daha küçük bir motor istiyordu, Mert , büyük motor ve 3S pil kullandı dolayısı ile kuyrukta 25 gr ağırlık eklemiş. boya olarakta bauhous da ahşap boyama kısmındaki su bazlı boyalardan kullandı.

Ömer abi uçak 70cm kanada sahip aluminyum boru bu uçakta zayıflamaz hem bükme işlemi ortada değil dağılmış durumda hemde bükme açısı çok az, ayrıca kanada binen yük çok az sonuçta model taş çatlasın 300 400 gram

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

foamy p47 plandan yapımı

Mesut AKIN' Alıntı:
ağırlığı ölçmemiş ama kit orjinal 2s ve daha küçük bir motor istiyordu, Mert , büyük motor ve 3S pil kullandı dolayısı ile kuyrukta 25 gr ağırlık eklemiş. boya olarakta bauhous da ahşap boyama kısmındaki su bazlı boyalardan kullandı.

Teşekkür ederim hocam cevaplar için. Uçuş güzel görünüyor. Bu modelin Fw 190 olanını yapıyorum bu motor uygun mu sizce bu tür modele 2s 1000 mah 7x6 ve 10 a esc düşünüyorum bu motora.

foamy p47 plandan yapımı

Eymen Sercan' Alıntı:
Teşekkür ederim hocam cevaplar için. Uçuş güzel görünüyor. Bu modelin Fw 190 olanını yapıyorum bu motor uygun mu sizce bu tür modele 2s 1000 mah 7x6 ve 10 a esc düşünüyorum bu motora.

linkteki motor 300 500 gram için diyor eğer bu ağırlığı geçmez ise uçar ama bence uçuşu tat vermez, kendisi küçük ve hafif olduğu için biraz rüzgar gördüğünde rüzgara karşı mesafe kat etmesi zor olacaktır benim tavsiyem 1200 1500kv 3S lik bir motor ve 800mahlık bir pil olur

foamy p47 plandan yapımı

foamy p47 plandan yapımı

Mesut AKIN' Alıntı:
linkteki motor 300 500 gram için diyor eğer bu ağırlığı geçmez ise uçar ama bence uçuşu tat vermez, kendisi küçük ve hafif olduğu için biraz rüzgar gördüğünde rüzgara karşı mesafe kat etmesi zor olacaktır benim tavsiyem 1200 1500kv 3S lik bir motor ve 800mahlık bir pil olur

Çok teşekkür ederim Mesut bey elimde var bunu takayım o zaman. Pervane olarak ne önerirsiniz?

foamy p47 plandan yapımı

Eymen Sercan' Alıntı:
Çok teşekkür ederim Mesut bey elimde var bunu takayım o zaman. Pervane olarak ne önerirsiniz?

tabloda vermiş aslında linkte , en ideali 10x6 görünüyor bence 10x6 kullanın ama slow flayer pervane kullanırsanız daha iyi olur yere inişlerde APC gibi sert pervanelerde motor mounttan kopar köpük olduğu için. eklinizde varsa lastik bağlantılı prop tutucu kullanın derim

foamy p47 plandan yapımı

10x6 21A ve 1100 gram çekiş gösterilmiş. 800 mah pille %70 gaz ile 2.9 dakika gibi bir süre yapıyor. Gws 8x4 ile 11A 700 gram çekiyor %70 gaz ile 5.5 dk süre elde ediyor. 8x4 uçuşu kötü yönde etkiler mi acaba ? Prop saver var elimde onu kullanacağım.