[Foto]: Depron Edge 540 (Yapımı Kanat 81 cm)

Tamer Kaymakçı

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Depron ( benim kullandığım malzeme kapron diye geçiyor) uçak sirkulasyonum 5-6 aydır oldukça fazla. Kırıp kırıp yenisi yapıyorum :laugh: İşçilik ve ustalığım iyi değil ama aldığım keyif paha biçilemez. :)

Yaz başında yaptığım yaklaşık 116cm kanat açıklığı olan edge 540 ı ufaltıp, favori modelim olan '' lil ripper'' boyutunda yaptım. Orjinal ölçekten %70 küçülterek yaptım. Kanat açıklığı 81cm civarında. Abisi ile 4-5 pil güzel güzel, sakin sakin uçmuştum. Ama kardeşi uçarmı uçmazmı bilemiyorum, deneyeceğiz :)

Rcgroups linki ve orjinal planları aşağıdadır.

İlk önce aşağıdaki linkden planları indiriyoruz. Gerekli herşey planda mevcut. Ben yinede doğru - yanlış ,benim dilimden anlatmaya çalışacağım. %100 plana uygun olarak yapmadım baştan söyleyim :)

Bazı kısımlarıda anlaşılır biçimde anlatamamış olabilirim. Yaptığım hatalarda vardır. Pek sıklıkla böyle konular açmadığım için acemilik var biraz :laugh:

Kullandığım elektronik;

*IBM 2212 1700kv motor
*T-esc 30a
*Mini servo 9gr lık en ucuzu :)
*9*5 veya 8*4 pervane (9*5 pervane ile 875gr çekiş var)
* 1000mah 3s lipo

Pilsiz ağırlığı bitmiş hali 390gr civarındadır.

Kullandığım depron/kapron 4-5mm kalınlığı vardır. Yapıştırma işlemi için sıcak silikon kullandım.

1) Kanat ve gövde için gerekli ebatları kağıda karalayıp, plandan %70 oranda küçültüp kağıda yazdım. Elevator, rudder ve bunların bağlantı parçalarını pdf dosyasından %70 küçültüp yazdırdım ve tüm parçaları kestim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2) Gövdenin parçalarını birleştirdim. Alt kısmı nekadar düzgün olursa kanat montajlarında okadar rahat ederiz.

Motor mount olarak hurdadan bulduğum reklamcılarda kullanılan plastik parçayı kullandım. 1 mm lik kontraplakta kullanılabilir. Veya plana ugun olarakta yapılabilir.
Monutu yapıştırdıktan sonra elevator kısmının montajını yaptım. Kanatçığın uçlarının buruna uzaklığını ve uçağı düz koyduğumuzda masadan yüksekliğini her iki taraf içinde aynı yapmaya çalıştım. mm kaçmiş olabilir :)

Bu arada iniş takımı için gerekli olan parçayı kesip yapıştırdım. 2-3mm kalığıkta kontraplak kullandım. İç taraftan depron ile destek attım. Motor mountu ve burun kısmını güçlendirmek için destekler yapıştırdım.

İsterseni bu kısımda elevator kanatçığını monte edebilirsiniz. Hurda şemsiyeden yaklaşık 10cm lik bir çubuk kestim. 2 uçtan 1.5cm kıvırdım. Bu kanatçığın çalışmasına engel olmayacak biçimde ölçü alıp, kıvrık kısımları kanatçıklara açtığım delikten sokup silikon ile yapıştırdım.

3) Kanadın iç kısmına denk gelen yerleri normalde tel ile kesmem lazım ama onun aparatını yapamadığım için zımpara ile incelttim.
Kanadın içine yapıştıracağımız parçaları plandan küçültüp, yazdırıp kestim. Ölçeklediğim aralıklarla sıcak silikon ile yapıştırdım. Sağ ve sol kanadın alta gelen kısmını önce yapıştırdım. Üst kısımları henüz yapıştırmıyoruz.

Kanadı ve aileron kanatçığını gerektiği ölçüde kestim.

Gerekli olan kanat içi çıtanın montajını yaptım. 0,5 cm çıta kullandım. orta noktasını bulup uçağın içinde kalacak payı hesaplayıp çıtaya çizdir. Kanadın içine yapıştırdığım parça boyuna göre kıtayı kanat uçlarına doğru incelttim. Daha sonra silikon ile yapıştırdım. Gövdeye yapıştırmadan önce kanadın üst kısmlarını yapıştırdım. ön tarafta kalan açıklıkları kapatmak için kullandığım deprondan kanat uzunluğu kadar parça kesip yapıştırdım. Atl ve üstte kalan parçaları falçatayla kesip kanat şekline uygun biçimde zımparaladım.

4) Kanatları fıs fıs boya :) ile boyadım. Yaklaşık 30cm uzaklıktan 120bpm metronom hızında aralıklara püskürttüm. ( bu kısmı daha güzel biçimde tarif etmeyi isterdim :D) Devamlı, ahşap veya metal boyar gibi boyayınca kapron bozuluyor. Belli aralıklarla seri biçimde boya atarsanız depronu eritmez.
Veya su bazlı boya kullanmak lazım ama ben hiç denemedim.

Boya bittikten sonra aileron kanatçıklarını ve servoları servoları yerleştirdim. Aileron için HK dan aldığım plastik menteşeleri kullandım. Kanat ve kanatçıklar 2 ayrı parça, alt/üst, olduğu için montajı kolay oldu. Bastım silikonu geçtim :)

5) Üst arka kısım için depronu inceltebildiğim kadar incelttim. Dışarıda kalacak kısma kağıt bant yapıştırdım ki kıvırırken kırılıp kopmasın.
Gövdeye plandan çıktı alıp, belirtilen ölçüye göre parçaları yapıştırmıştım. Ama bu parçalar kalın geldi bende bu gövdeye girecek biçimde kesip yapıştırdım. Rudderın üst kısmını elevatore 90derece olacak şekilde tam ortadan yapıştırdım.
İç öndeki kısmın sağdan sola uzunluğunu ve arka rudder a olan uzunluğu kadar parça kestim. Rudder üst parçasına denk gelen kısmının boşaltmasını yaptım. İlk önce bir tarafı sonra diğer tarafı silikon ile yapıştırdım.

6) Motorun montajını yaptım. Plastiğin deliklerini lehim ile deldim. Mountun üst kısmını yaklaşık 2 cm kalınlığında depron ile kapladım. Bu kısım kanopiye takacağımız dilin gireceği yer olacak.
Yeri gelmişken söyleyim kanopisi elimde vardı onu ayrıyetten yapmadım. Fotoğraf çekemedim. Planda anlatıldığı gibi parçaları kesip bolca zımpara kullanarak kanopinin üst arka bombeli kısmını yapıyoruz :)

Hazır olan kanadımızıda gövdeye işaretlediğimiz yerden yapıştırıyoruz. Kanatların ön ve arka kısımlarının gövdeye aynı uzaklıkta olmalarına dikkat ediyoruz. Kanadın iç kısımlarına ve montajdan sonra gövdeyle birşim yerlerini silikonluyoruz.

Kanopiyi gövde şekline uygun kesip, gövdeye destek olacak kısımları ve tutturmak için gerekli mıknatısları yapıştırdım. Gövdeye hem mıknatısları tutması için, hemde gövdeyi sağlamşatırması için metal parçaları yapıştırdım.

7) Lil ripperımdan miras kalan iniş takımını yerleştirdim :) İniş takımını 1 cm genişliğinde aluminyum parçadan yaptım. Arka iniş takımınıda parçaladığım printerdan çıkan minik dişli ile halletim. Elevator ve rudder servolarını montajını da yaptım. Doğru yerleri burasımıdır bilmiyorum uçarsa göreceğiz :)

:coolxf: Burun kısmının çizimini plandan küçülterek yazdırıyoruz. ( Buna cowling demek içimden gelmedi hiç :) ) 2 cm lik deprondan bu parçayı kesiyoruz. Çizimde belirtilen biçimde kabaca şekil verip yapıştırıyoruz. İnce kesimleri ve zımpara işini yapıştırdıktan sonra yapabiliriz.

9) Linkleri , hornları, takıp kullanacağımız pile göre ağırlık merkezini kontorl ediyoruz. (Henüz bu kısmı yapmadım.) Ama kabaca ölçtüğüm kadarıyla pili iniş takımını üzerine bir yere denk gelecek şekilde deprondan bir kasa yapacağım.

Uçağımızın son hali böyledir. Umarım ilk uçuştan sonra da bu haliyle kalır :lollol: :lollol:

Tamer mükemmel görünüyor :D , sanatkar adamın hali bir başka.....Uçur uçur , kır , bir daha yap..Artık elin de alışmıştır , mühim olan zaten alınan keyif....Ama gerçekten işçilik benim hoşuma gitti , güle güle uçur...... :thumbup:

Sonuc benim de cok hoşuma gitti Tamer, ellerine saglık :halay: ilk uçus videosunu da mutlaka bekleriz ;) bu konuyu da indeks sayfamıza ilave edelim ki ılerde bulması kolay olsun :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Sonuc benim de cok hoşuma gitti Tamer, ellerine saglık :halay: ilk uçus videosunu da mutlaka bekleriz ;) bu konuyu da indeks sayfamıza ilave edelim ki ılerde bulması kolay olsun :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Tamer mükemmel görünüyor :D , sanatkar adamın hali bir başka.....Uçur uçur , kır , bir daha yap..Artık elin de alışmıştır , mühim olan zaten alınan keyif....Ama gerçekten işçilik benim hoşuma gitti , güle güle uçur...... :thumbup:

Teşekkür ederim Hakan abi ve Mehmet abi :) Boya işinden sıkılmasam daha güzel görünecek ama genelde işte, aralardaki boşluklarda yaptığım için çok fazla uğraşamadım. Bir kaç tane silikon tabancası zaiyatım bile oldu pirize takılı unuttup patlattığım :D

Uçuş videosunu ekleyeceğim. Alıcımın gelmesini bekliyorum. Alıcı geldikten sonra ilk pazar maiden olur kısmetse :)

Elinize sağlık, kırımsız uçuşlar.

Tamer, eline sağlık! Güzel bir model olmuş, uçuşu da kendi gibi güzel olur. İşte uçağın avantajı, kır kır yine yap. Parça bekleme derdi yok!

Sormak istediğim bir şey var. gövde arka üst kısmını yaparken, depronu kırmadan nasıl büküyorsun? Tekerlekler de ambalaj malzemesi galiba?

Doğuş' Alıntı:
Elinize sağlık, kırımsız uçuşlar.

Teaekkur ederim Dogus:)

Omer Erkan' Alıntı:
Tamer, eline sağlık! Güzel bir model olmuş, uçuşu da kendi gibi güzel olur. İşte uçağın avantajı, kır kır yine yap. Parça bekleme derdi yok!

Sormak istediğim bir şey var. gövde arka üst kısmını yaparken, depronu kırmadan nasıl büküyorsun? Tekerlekler de ambalaj malzemesi galiba?

Saolasin Omer abi tesekkur ederim.
Bukme islemi icin ilk once dista kalacak kisima kagit bant cekiyorum. Bant malzemenin kirilmasini onluyor. Sonra ya masanin ucunu yada cetvel ile bir köşeden başlayıp diğer köşeye doğru birer santim boşluk bırakarak hafif hafif kiriyorum. Hafif iz yaptı mı arabanın sileceğini çalışması gibi bende bu parçayı masanın kenarında yuvarlıyorum. Veya bir oklavaya da sarılabilir. Bunu kırarsam diğerinin yapım aşamasını videoya çekerim ;D

Tekerleklerde thk dan lastik motorlu bir ucsk almistim. Onun plastik tekerlegini kullandim. Uzerinide naylon sunger gibi bir malzemeyle kapladim. Paketlemede kullaniliyor bu malzeme. Adini bilmiyorum malsef:(

Elinize emeğinize sağlık.Gayet güzel görünüyor.İnşallah uçuşu da güzel olur. %p

Yarın maiden yapalım başkan :thumbup: Eline sağlık :saygilar:

tamerkaymakci' Alıntı:
...
Saolasin Omer abi tesekkur ederim.
Bukme islemi icin ilk once dista kalacak kisima kagit bant cekiyorum. Bant malzemenin kirilmasini onluyor. Sonra ya masanin ucunu yada cetvel ile bir köşeden başlayıp diğer köşeye doğru birer santim boşluk bırakarak hafif hafif kiriyorum. Hafif iz yaptı mı arabanın sileceğini çalışması gibi bende bu parçayı masanın kenarında yuvarlıyorum. Veya bir oklavaya da sarılabilir. Bunu kırarsam diğerinin yapım aşamasını videoya çekerim ;D

Tekerleklerde thk dan lastik motorlu bir ucsk almistim. Onun plastik tekerlegini kullandim. Uzerinide naylon sunger gibi bir malzemeyle kapladim. Paketlemede kullaniliyor bu malzeme. Adini bilmiyorum malsef:(

İyi fikir! Yeni bir şey daha öğrenmiş oldum, teşekkür ederim!

Eline sağlık Tamer paylaşım için teşekkürler. :thumbup: Yakın zamanda bende lil ripper'a başlayacağım ve başını çok ağrıtacağım ;D

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Eline sağlık Tamer paylaşım için teşekkürler. :thumbup: Yakın zamanda bende lil ripper'a başlayacağım ve başını çok ağrıtacağım ;D

Tevfik abi ben senin basini cok agrittim yap diye aimdi sira sende :). 5 tane lil ripperi dagittiktan sonra sira edge e gelecek haberin olsun :):)
Tamer Öztürk' Alıntı:
Elinize emeğinize sağlık.Gayet güzel görünüyor.İnşallah uçuşu da güzel olur. %p
Tesekkue ederim adas :)

Berkay Eğmür' Alıntı:
Yarın maiden yapalım başkan :thumbup: Eline sağlık :saygilar:

Berkay yarin her yer camur. Camura saplandimi alacaksan yapariz maideni:):)

Omer Erkan' Alıntı:
İyi fikir! Yeni bir şey daha öğrenmiş oldum, teşekkür ederim!

Omer abi senin videolarindan ogrendiklerimin yaninda bu birsey degil. :saygilar:

Tamer abi eline sağlık, çok güzel gözüküyor. :bravo: Cowling falan harika olmuş. [emoji106] Kırımsız maidenlar abi. :saygilar:

Tamer Bey, ellerinize sağlık. Detaylı anlatım ve bol görsel için ayrıca teşekkür. Çok güzel görünüyor. Uçuş videosunu sabırsızlık bekliyor olacağız.

Toplam maliyet için bilgi verirmisiniz. Koleksiyona bide uçak ekleyelim. :)