Fpv Ground Station ( DIY )

selcuktuncer

Tecrübeli Uye
Merhabalar,

Yapmış olduğum Ground Station Hakkında bir kaç resim paylaşmak ve öneriler dinlemek istedim. Öncelikle stationumuzu bi görelim.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Taşımak için çok ideal ve kolaylık oldu. 1.70 boy. 30cm e kadar düşüyor katlanınca. bagaja koymak için ideal.

- Dün hexamın son testlerini bitirdim ve kazasız belasız problemsiz (Nazardan saklasın 10 ar dakikalık 2 uçuş yaptım.

Burada kararsız kaldığım FPV ile ilgili bir kaç soru var. Ben 5.8ghz performansından memnun değilim ve FPV de Long Range uzun menzil olayına inanmıyorum. Çünkü araya ağaç girse tepe girse sinyal hemen kayboluyor. Bu frekans tipinin karakteristiği normal sanırım. Ama yapmış olduğum Ground Station için uygun olan 5.8 ekipmanı için 600wm düşük mü? 2000wm ye geçeyim mi? Ayrıca kare anten ile alıcı arasına bir booster koyayım mı?

Kısacası şuan fpv ekipmanım eğer araya engel girmezse düzlükte, çok rahat 3-4 km gider. Ama araya 500 metrede engel girse görüntüyü kaybetmek zor değil.

Yoksa 5.8 den vazgeç başka bir frekans tipine yönel mi dersiniz?

Diyerek sohbeti başlatıyorum :)

Not: inşallah bayramda güzel bir konum olacak sitede paylaşacağım, ilgilisine çok yarayacak reytingi düşük ama ihtiyacı olana faydalı bir konu paylaşacağım. Tr forumlarında bu konuyu görmedim. Naza kullanan FPV ci arkadaşların işine yaracak.
Not: Bir diğer konumuz daha olacak. Yeni Turnigy 9x pro kumandama yaptığım Long Range güncellemesi ile sonuçları anlatan bir videomuz daha olacak. Booster eklemesi yaptık sonuç mükemmel.

Selçuk bey ground station hayırlı olsun, elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. Monitöre gölgelik de yaptınızmı iş tamam.
5.8 olayına gelince. Multikopter kullananlar neden 5.8 kullanmaya başladı. Biz, yani uçakçılar neden hala 1.2 kullanıyoruz. Bunları araştırmanız lazım. Bu bilgiler forumda mevcut. Herşeyden önce Quad da yeriniz dar. 5.8 lerde anten küçük olduğu için avantajlı oluyor.
Tx in gücü ground stationa göre seçilmez. O soru biraz olmamış. Istediğiniz mesafeye göre ve modelin büyüklüğüne göre tx seçeceksiniz. Bende mesela 25 mw dan 1000 mw a kadar tx ler var. Modeli bitirdikten sonra uygun olanı takıyorum. Yer istasyonu hep aynı.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Semih ÇINKIR' Alıntı:
Selçuk bey ground station hayırlı olsun, elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. Monitöre gölgelik de yaptınızmı iş tamam.
5.8 olayına gelince. Multikopter kullananlar neden 5.8 kullanmaya başladı. Biz, yani uçakçılar neden hala 1.2 kullanıyoruz. Bunları araştırmanız lazım. Bu bilgiler forumda mevcut. Herşeyden önce Quad da yeriniz dar. 5.8 lerde anten küçük olduğu için avantajlı oluyor.
Tx in gücü ground stationa göre seçilmez. O soru biraz olmamış. Istediğiniz mesafeye göre ve modelin büyüklüğüne göre tx seçeceksiniz. Bende mesela 25 mw dan 1000 mw a kadar tx ler var. Modeli bitirdikten sonra uygun olanı takıyorum. Yer istasyonu hep aynı.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Evet 1.2 ile ilgili sipariş vermem muhtemel seti seçtim zaten. Ama ben şunu sordum aslında 5.8 deki uzun menzil mantığı tamamen düz engelsiz bir saha için. araya bir engel girdiği vakit zaten mesafe gözetmeden görüntü kayboluyor malumunuz. yani araya bir booster koyulmalı mı ? kasmaya gerek var mı ? yoksa direk 1.2 ye geçiş mi? sanırım geçiş

Abi eline emeğine sağlık gerçekten çok güzel olmuş. Bence multikopterler için 5.8g 600mw yeterlidir abi hem alıcıyı vericiyi ve birde antenleri yenilemen gerekecek, hem multi ile 10-20km gidip ne yapacağız zaten pil dayanmaz. Sinyal kesilmesi olayı da frame'in karbon olmasından olabilir. Bana göre eğer ileride uzun mezil uçuşlar için uygun olan glider tipi uçaklara geçmeyeceksen masraf etmene gerek yok (Diyene bak quad için LRS modül aldım :laugh: ). Yinede denemek istiyorsan, ki muhtemelen hepimizdeki gibi öğrenme aşkı ile alınmış bir karardır bu da, sonuna kadar destekçinim, tecrübelerini öğrenmek isterim. :saygilar:

Ozgur Korkmaz' Alıntı:
Abi eline emeğine sağlık gerçekten çok güzel olmuş. Bence multikopterler için 5.8g 600mw yeterlidir abi hem alıcıyı vericiyi ve birde antenleri yenilemen gerekecek, hem multi ile 10-20km gidip ne yapacağız zaten pil dayanmaz. Sinyal kesilmesi olayı da frame'in karbon olmasından olabilir. Bana göre eğer ileride uzun mezil uçuşlar için uygun olan glider tipi uçaklara geçmeyeceksen masraf etmene gerek yok (Diyene bak quad için LRS modül aldım :laugh: ). Yinede denemek istiyorsan, ki muhtemelen hepimizdeki gibi öğrenme aşkı ile alınmış bir karardır bu da, sonuna kadar destekçinim, tecrübelerini öğrenmek isterim. :saygilar:

teşekkür ediyorum kardeşim güzel yorumun için. %p
Alıcı vericiyi yenilemek mi :) bu konuda denemediğim frsky modülü kalmadı ve şuan L9R ile ve + 2w booster ile süper sonuç aldım. bu konu ile ilgili bir yazım olacak. yani kesilen sinyal 2.4ghz kumanda tx ve rx değil burası karışmasın. 600mt uzaklıkta çekim gücü hala %100 dü :)
5.8ghz e gelince bence karbon gövdeyle pek ilgisi yok araya bir engel girer girmez karıncalanma başlıyor ama önü açıksa yardırmaya devam ediyor. 1.2 -1.3 ise engel tanımıyor pek. 2.4ghz ile karışma olasılığı yüksek onun içinde Low pass filter falan halledilir. Ben bayramda asıl uçuşumu dneyip sonucu aktaracağım. Şuanki haliyle işimi görecektir zaten. Multiyi satışa çıkardığımda alacak kişi isterse Fpv için coşabilir :) ben coşmayacağım. 3km düz alan benim için yeter artar bile. :halay:

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
teşekkür ediyorum kardeşim güzel yorumun için. %p
Alıcı vericiyi yenilemek mi :) bu konuda denemediğim frsky modülü kalmadı ve şuan L9R ile ve + 2w booster ile süper sonuç aldım. bu konu ile ilgili bir yazım olacak. yani kesilen sinyal 2.4ghz kumanda tx ve rx değil burası karışmasın. 600mt uzaklıkta çekim gücü hala %100 dü :)
5.8ghz e gelince bence karbon gövdeyle pek ilgisi yok araya bir engel girer girmez karıncalanma başlıyor ama önü açıksa yardırmaya devam ediyor. 1.2 -1.3 ise engel tanımıyor pek. 2.4ghz ile karışma olasılığı yüksek onun içinde Low pass filter falan halledilir. Ben bayramda asıl uçuşumu dneyip sonucu aktaracağım. Şuanki haliyle işimi görecektir zaten. Multiyi satışa çıkardığımda alacak kişi isterse Fpv için coşabilir :) ben coşmayacağım. 3km düz alan benim için yeter artar bile. :halay:

Merakla bekliyorum abi sorunsuz bir uçuş dileğiyle.. :saygilar:

5.8 den vazgeceyim mi sorunu isin uzmanlarina birakip, istasyon icin ellerine saglik diyorum %p Gayet derli toplu bir calisma olmus Selcuk :bravo:

Bu arada yeni acilacak 2 konuyu da merakla takipteyiz :halay: Simdiden emegine saglik :RCKolik: