FPV için 5ghz access point anteni ne kadar verimli olur?

Hakan.Yılmaz

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhabalar. Bugün FPV siparişim geldi. Anten almadım. Elimde 5ghz tplink access pointin antenlerinden mevcut. Bunları FPV sistem ile kullansam verim alabilir miyim?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

5.8 ile 5 GHz Arasında epeyce frekans farkı var. 5 GHz e en yakın kanallarda belki işe yarayabilir. Denemek lazım

Sent from my iPhone using Tapatalk

Hakan selamlar

2.4Ghz'de çalışıyorsa, 5.8Ghz'de de çalışacaktır. Ama burada önemli olan antenin gain ve SWR değeri(bir nevi kalitesi diyelim ...). Gain 2db ya da 3db'den fazla ise o anten pek de kullanılabilir olmaz...

Zafer SAHIN' Alıntı:
Hakan selamlar

2.4Ghz'de çalışıyorsa, 5.8Ghz'de de çalışacaktır. Ama burada önemli olan antenin gain ve SWR değeri(bir nevi kalitesi diyelim ...). Gain 2db ya da 3db'den fazla ise o anten pek de kullanılabilir olmaz...

Abi selam. Anteni ev içinde test ettim ancak buraya yazmayı unutmuşum :) duvar + bir ayakkabı dolabı + bir de vitrinin en sonuna koyarak üstünkörü test yaptım. Vitrinde TV falan da vardı vericinin önünde. orjinal antenler 2dbi sanırım. Bunlar ise 5-6 dbi diye tahmin ediyorum. Orjinal antenler ile denediğimde aşırı bir parazit oluştu, önüne bir de ben geçince komple sinyal koptu. Bu antenler ile denediğimde karıncalanma bile yoktu. Kullanımda ne kadar sıkıntı yaratır bilmiyorum ancak sahada denemek istiyorum.

Uçuşa gidelim birgün abi :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Buradaki sıkıntı, antenin yayın deseninden kaynaklanıyor. 2 - 3dbi anten tavsiye etmememin sebebi ise, bu antenlerin radyasyon desenlerinin, hemen hemen küre şeklinde olmasıdır. Antenlerin desibel cinsinden kazancı arttıkça bu küre deseni, tepesinden aşağı bastırılıyormuş gibi basıklaşmaya başlar. Yatayda çekim mesafesi artar, ama kürenin tepesine doğru çekim mesafesi azalır. Dolayısı ile bu desibel cinsinden artış, çok hareketli modelleri (helikopter ve aksiyon fpv multiler :) ) kullanırken avantaj değil bir dezavantaj getirir.

Desibel değerinden bağımsız olarak(hemen hemen), çubuk antenlerin çekim gücünün en iyi olduğu durum birbirine paralel baktığı durumdur. Yüksek kaznçlı anten kullandığın zaman, antenelerin paralele olduğu durumlarda çok iyi bir çekim kalitesi elde edersin ama atıyorum model senin üstünden geçerken aniden sinyal kesilebilir. O yüzden ancak yatayda uzun mesafe uçuşlar yapılacaksa yüksek desibel gücüne sahip anten kullanımı mantıklıdır.

Ek bilgilier için :

Bu arada uçuşa evet, gelsene İhsaniyeye ... Hoş sanki ben çok gidebiliyorum da :).

Zafer SAHIN' Alıntı:
Buradaki sıkıntı, antenin yayın deseninden kaynaklanıyor. 2 - 3dbi anten tavsiye etmememin sebebi ise, bu antenlerin radyasyon desenlerinin, hemen hemen küre şeklinde olmasıdır. Antenlerin desibel cinsinden kazancı arttıkça bu küre deseni, tepesinden aşağı bastırılıyormuş gibi basıklaşmaya başlar. Yatayda çekim mesafesi artar, ama kürenin tepesine doğru çekim mesafesi azalır. Dolayısı ile bu desibel cinsinden artış, çok hareketli modelleri (helikopter ve aksiyon fpv multiler :) ) kullanırken avantaj değil bir dezavantaj getirir.

Desibel değerinden bağımsız olarak(hemen hemen), çubuk antenlerin çekim gücünün en iyi olduğu durum birbirine paralel baktığı durumdur. Yüksek kaznçlı anten kullandığın zaman, antenelerin paralele olduğu durumlarda çok iyi bir çekim kalitesi elde edersin ama atıyorum model senin üstünden geçerken aniden sinyal kesilebilir. O yüzden ancak yatayda uzun mesafe uçuşlar yapılacaksa yüksek desibel gücüne sahip anten kullanımı mantıklıdır.

Ek bilgilier için :

Bu arada uçuşa evet, gelsene İhsaniyeye ... Hoş sanki ben çok gidebiliyorum da :).

Bilgi için teşekkürler abi. Bix3 uçakta kullacağım sistemi. Halihazırda montajını da yaptım ancak havada deneme aşaması kaldı. Bana 1km- maksimun 1.5kmlik menzilin yeterli olacağını düşünüyorum. 1.5km için kumandadan şüphem yok. Frsky modül ve alıcı kullanıyorum. Olur da mesafeye erişemezsem görüntü zaten parazitlenmeye başlayacak, geri dönerim diye düşünüyorum.

Deneme için ihsaniye güzel de göle düşer mi acaba ;D