Fpv Uçak Seçimi

İlgi Alanı
Uçak
Merhaba,

Yaklaşık 4-5 ay önce multikopterlerle uğraşmaya başladım.Fakat sevdiğim şeyin multikopter olmadığını fpv kısmını sevdiğimi fark ettim.Bunun içinde kendime havada 15-20 dk kalabilecek bir uçak toplamaya karar verdim. Asıl sorum şu,

1)Ben fpv sistem için nasıl bir model tercih etmeliyim?Normal bir wing tiger gibi başlangıç modeli alıp fpv eklemeye mi çalışayım ya da volantex ranger tarzı bir uçak mı satın alıyım ya da flyingwing tarzı bir model işimi görür mü?İlk aşama da 1-2 km arası bir mesafeyi hedefliyorum.

2)İstanbul da avrupa yakasında oturuyorum.Arabam yok alacağım modeli sırtımda toplu taşıma da taşıyacağım.Boyutu ne olmalı?

3)Volantex de bazı ürünlerinde tekerlek var bazılarında yok tekerlek olanlar uçak diğeri glider sınıfına mı giriyor? Farkı nedir?

4)Kullanacağım ekipmanlar
AT9 R9Ds alıcı ile (kumanda hazır elimde var.Alıcı satın almam lazım )
Eachine Vr-009 (fpv gözlüğüm var )

Kafam çok karışık :rolleyes:Tecrübeli abilerin yardımına ihtiyacım var.

İlginize Teşekkür Ederim .

Fpv Uçak Seçimi

Sorularına cevap vermek yerine kendi tecrübemi anlatayım belki sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Büyük tamir görmüş, kanat Bixler 2, gövde Bixler 1'e ait olan bir uçağım var. Üzerinde Tgy d2826 2200kv motor, 6x4 pervane, APM 2.6 5,8GHz 600mW Eachine TS840 verici ve Eachine EV800 v1 gözlük ile kullanıyordum. Her ikisinin de yanında gelen antenler ile 2km mesafe gitmeyi başardım. Bölgeden bölgeye bu mesafe çok değişiyor. Kumandam AT9 ve alıcı da R9DS'ydi. Geri dönme sebebim de görüntünün gitmesi :) Kumanda o mesafeye kadar götürdü ama daha götürür mü bilmiyorum.

Şimdi PNP Bixler 3 var bende. Yani motoru vs. kitten çıkan çok da yeterli bulmadığım ama düşük güç tüketen bir motor var üzerinde. Aynı mesafeyi bununla denemedim henüz fakat Bix3'ün stall ve viril olayının önceki versiyonlara göre daha sinir bozucu ve daha sık gerçekleştiğini söyleyebilirim. Tasarruf yapacağız derken virile girip duruyorum ;D

Öncelikle biraz ileri seviyede düşünüyorsanız 5,8GHz sistem ile 1km mesafeyi geçmek sıkıntı. Anteniniz kaliteli olsa, diversity ve anten takip sistemi ile bir şeyler yapsanız daha yüksek mesafelerde daha iyi sonuç elde edebilirsiniz fakat bence 1.2GHz gibi bir şeye en başta yatırım yapmak çok daha mantıklı çünkü iyi anten ile 5,8GHz'ye göre kat be kat iyi sonuç alabilirsiniz. 5,8GHz'de aniden kesilmeler oluyor, mesafe kısa ve uçak için yeterli değil bence. 1,2GHz gibi daha düşük frekansta ise bu kesilmeler yok denecek kadar az bizim ekiptekilerin sistemleriyle kıyasladığımda.

Gözlük konusuna gelecek olursak uçakta gözlük zevkli oluyor. Multirotorda da çok zevkli oluyordu ama uçak multikoptere göre daha zor pilotaj isteyen bir sistem. Gözlüğün de getirdiği dezavantaj burada başlıyor. Kalkarken, inerken veya havada uçağı görmek istediğinizde devamlı gözlüğü çıkar tak yapıyorsunuz ve bu da bir süre sonra can sıkıcı olmaya başlıyor. Ufak Fatshark tipindeki gözlükler için pek sıkıntı olmayabilir ancak Eachine EV800 gibi kocaman "mercekli ekran" için biraz sıkıntılı bir durum bence.

Uçak seçimi konusunda söz edecek kadar bilgim yok ama kendi tecrübelerimi yazabilirim. Wing Tiger önden pervaneli bir uçak olduğu için kamerada pervane görmek görüşünüzü olumsuz etkileyebilir. Arkadan pervaneli bir uçak bu konuda çok daha güzel görüntüler sunabilir size. Görüntüyü sadece kamerayla kayıt amaçlı düşünmeyin sizin FPV keyfini yaşamanızı sağlayacak yegane unsur o. Bixler başlangıç için iyi bir seçim olabilir ama bu benim şahsi fikrim ve ustalar ne der bilmiyorum. FPV'de yüksek irtifa ve yüksek uzaklığın getirdiği bir şey de rüzgar değişkenliği oluyor. FPV uçaklarının bir özelliği de bundan çok etkilenmemeleri. Bixler veya daha ufak başka hafif modellerin de sorunu bu zaten, ağırbaşlı olmamaları.

Fpv Uçak Seçimi

Tekrardan merhaba,

Cevapladığınız için çok teşekkür ederim.Gözlük ve önden pervaneli bir model sorunu gerçekten çok faydalı bir bilgi oldu.Şuan gözlüğü değiştiremem ama modeli arkadan pervaneli bir model tercih edeceğim.Aklıma takılan bir sorun bu köpük modeller sağlam oluyor mu? Sonuçta ben acemiyim ve yüzde 99 bu modeli indirirken sert indireceğim yere sürteceğim hemen dağılmaz mı ?

Fpv Uçak Seçimi

Çoğu model zaten köpükten, wingtiger de köpük :)
Sıkıştırılmış köpükten yapiliyorlar hemen küçük darbe ile parçalanmazlar ama düşüşe bağlı olarak kirilabilirler. Bunları min duzeye indirmek için ekstra guclendirme yapilabilir.

Fpv Uçak Seçimi

Teşekkür ederim.Bir şey daha öğrenmiş oldum :saygilar:

Fpv Uçak Seçimi

Tekrardan Merhaba,

Yeni konu mu açmalıyım buradan mı devam edeceğim bilemedim. Şu anki teknik bilgimin yetersiz olduğu için hedefimi küçülttüm. 1 Km mesafe hedef koydum.Şimdilik Apm vs uğraşmak istemiyorum.

ya da

Bu ikisi arasında kaldım

Fpv alıcısı olarak

Kamera olarak

düşünüyorum.Aklıma takılan bir soruda uçağın kurulumunu tamamladıktan sonra fpv alıcısına gücü nasıl vereceğiz.Bildiğim kadarıyla servolar kumanda alıcısına kumanda alıcısı gücünü esc üstünden alıyor bataryayı bağladığımızda uçak uçmaya hazır hale geliyor.

Linktekine benzer bir paralel kablo mu lazım yoksa

bu tarz bir şey mi kullanmam gerekiyor. İnternette izlediğim videoların çoğunda o kısmı pas geçiyor.Kafam çok karıştı :-\

Yardımınıza ihtiyacım var

İlginize teşekkür ederim.

Fpv Uçak Seçimi

Kamera ve vericiyi 5 volt ile besliyorsanız 5 volt veren bir bec yada ubec alıyorsunuz onunla besliyorsunuz. 12 ile çalışan bir sistem seçtiyseniz 3s ayrı bir batarya ile beslersiniz, yada 12 volt bir bec yada ubec alır onunla beslersiniz. Kamera ve verici aynı voltaj ile beslensin alırken buna dikkat edin.
Volantex Ranger ex 757 3 var bende. Tekerleği söküp karın üstü indirebilmek benim için önemli. Plastik gövde olduğu için sorun olmuyor. Sizin almayı düşündüğünüz modelle şekil olarak aynı, sadece boyut farkı var. Gayet memnunum.

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Semih ÇINKIR' Alıntı:
Kamera ve vericiyi 5 volt ile besliyorsanız 5 volt veren bir bec yada ubec alıyorsunuz onunla besliyorsunuz. 12 ile çalışan bir sistem seçtiyseniz 3s ayrı bir batarya ile beslersiniz, yada 12 volt bir bec yada ubec alır onunla beslersiniz. Kamera ve verici aynı voltaj ile beslensin alırken buna dikkat edin.
Volantex Ranger ex 757 3 var bende. Tekerleği söküp karın üstü indirebilmek benim için önemli. Plastik gövde olduğu için sorun olmuyor. Sizin almayı düşündüğünüz modelle şekil olarak aynı, sadece boyut farkı var. Gayet memnunum.

Hocam merhaba,

Bec i ya da ubeci tam olarak nereye bağlayacağım? Esc üzerindeki güç kablolarına mı lehimleyeceğim yoksa pili bağladıgımız kabloya paralel bağ kablosu gibi bi kablodan mı almam lazım? Bir de tekerleği söktüğünüzü söylemişsiniz tekerlek uçağı indirirken yardımcı olmuyor mu?Acemiler için iyi bir şey mi ?

İlginize teşekkür ederim

Fpv Uçak Seçimi

doruk kaan çayır' Alıntı:
Hocam merhaba,

Bec i ya da ubeci tam olarak nereye bağlayacağım? Esc üzerindeki güç kablolarına mı lehimleyeceğim yoksa pili bağladıgımız kabloya paralel bağ kablosu gibi bi kablodan mı almam lazım? Bir de tekerleği söktüğünüzü söylemişsiniz tekerlek uçağı indirirken yardımcı olmuyor mu?Acemiler için iyi bir şey mi ?

İlginize teşekkür ederim
Bec veya ubec enerjiyi direkt pilden alacak şekilde bağlanıyor.
Tekerleği sökmemin sebebi buralarda tekerlekle iniş yapacak bir alanımızın olmaması. Yıllardır model uçak kullanıyorum ama yerden uçak kaldırma ve tekerlek üzerine uçak indirme zevkini maalesef tadamadım. Tekerlekli uçak olmayınca her yer pist oluyor diye kendimi avutuyorum.

Semih ÇINKIR' Alıntı:
Bec veya ubec enerjiyi direkt pilden alacak şekilde bağlanıyor.
Tekerleği sökmemin sebebi buralarda tekerlekle iniş yapacak bir alanımızın olmaması. Yıllardır model uçak kullanıyorum ama yerden uçak kaldırma ve tekerlek üzerine uçak indirme zevkini maalesef tadamadım. Tekerlekli uçak olmayınca her yer pist oluyor diye kendimi avutuyorum.

Cevabınız için teşekkür ederim. Siparişlerimi verdim. Pilden VTX i 12v bec ile besleyeceğim. Fpv kamerayı da 12 voltu 5v düşüren step down modul bağlayarak besleyeceğim.Umarım cihazlara çok zarar vermeden bu işin içinden çıkarım :D