FrSKY L9R alıcı anten sorunu

Kaan Can

Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar uzun zamandır l9r alıcı kullanıyorum uçağımda bazı parçaları değiştirirken alıcıyı da yerinden çıkarmam gerekti. Alıcıyı çıkarınca anten kablolarından birinin esnemiş, büyük ihtimalle içinden kopmuş olduğunu gördüm(resim aşağıda). Bunu düzeltmenin bir yolu var mı? Lehim yerinin üstü sarı bir şey ile kaplanmış sıyırmaya çalıştım ama çıkmıyor, çıksaydı kabloyu kesip oraya lehimlemeyi düşünüyordum çok zorlanırsa veya kazınırsa çıkabilir muhtemelen ama zarar vermekten korkuyorum. Esnemiş yeri kesip sağlam yere birleştirip lehim yapmayı da düşündüm ama o kablonun dışındaki siyah korumayı sıyırabilir miyim bilmiyorum, ayrıca bunu yaparsam antenin gücünde azalma vs olur mu?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu alıcılarda antenler iki farklı türde olabiliyor. Birisi koaksiyel dediğimiz, içinde düz bir iletken, onun çevresinde de hasır bir iletken en dışta da izolasyon olanlar. Bunlar genelde anakarta lehimlenmeyip özel konnektörlerle bağlanırlar. Bunları dışarıdan baktığınızda uçlarındaki yaklaşık 3.5 cm'lik bölümün daha farklı (kimi zaman çıplak tel) olmasından da ayırdedebilirsiniz.
Diğer grupta ise doğrudan basit bir tel kullanılır. Lehimli olduğuna göre burada büyük olasılıkla standart bir kablo kullanılmış. Sağlam olanın boyunda bir servo kablosu kesip bozulanın yerine lehimleyerek kullanılabilir. Tabii mutlaka kullanım öncesi range test yapılmalıdır.

Teşekkürler kopan yere lehim yapacağım o zaman, umarım mesafe konusunda sorun çıkarmaz uzun menzil fpv için kullanıyorum sinyal önemli. Sorun çıkarsa da artık 900mhz e geçmek için bahane olur :)

Teşekkürler kopan yere lehim yapacağım o zaman, umarım mesafe konusunda sorun çıkarmaz uzun menzil fpv için kullanıyorum sinyal önemli. Sorun çıkarsa da artık 900mhz e geçmek için bahane olur :)

Sizin alıcının anten kablolarının sonunda uzun plastik bir parça yok mu?

O kablolar koaksiyel kablo..

Bu alıcılarda antenler iki farklı türde olabiliyor. Birisi koaksiyel dediğimiz, içinde düz bir iletken, onun çevresinde de hasır bir iletken en dışta da izolasyon olanlar. Bunlar genelde anakarta lehimlenmeyip özel konnektörlerle bağlanırlar. Bunları dışarıdan baktığınızda uçlarındaki yaklaşık 3.5 cm'lik bölümün daha farklı (kimi zaman çıplak tel) olmasından da ayırdedebilirsiniz.
Diğer grupta ise doğrudan basit bir tel kullanılır. Lehimli olduğuna göre burada büyük olasılıkla standart bir kablo kullanılmış. Sağlam olanın boyunda bir servo kablosu kesip bozulanın yerine lehimleyerek kullanılabilir. Tabii mutlaka kullanım öncesi range test yapılmalıdır.
kabloyu kestim ve sanırım koaksiyel kablo kullanmışlar. Bu durumda ne yapmam gerek, dıştaki kablo ile içteki kabloyu ayrı ayrı lehimlemek lazım sanırım ama iç kabloyu korumasından çıkarmak çok zor olur.

Sizin alıcının anten kablolarının sonunda uzun plastik bir parça yok mu?

O kablolar koaksiyel kablo..

O halde iş değişir.
Bulunabilirse en incesinden bir WiFi kablosu kullanılabilir belki. Ancak lehimin çok dikkatli yapılması gerekir. Koaksiyel kablonun ucundaki yaklaşık 3 cm'lik bölümde kablo sadece iç iletken olacak şekilde soyulur. Bunun üzerine bir heat shrink uygulanarak kullanılabilir.

kabloyu kestim ve sanırım koaksiyel kablo kullanmışlar. Bu durumda ne yapmam gerek, dıştaki kablo ile içteki kabloyu ayrı ayrı lehimlemek lazım sanırım ama iç kabloyu korumasından çıkarmak çok zor olur.

Hayır zor değil. Bu işlerden anlayan bir TV tamircisi falan varsa, hasarlı kablo kesimini kesip atabilir ve uygun şekilde lehim yapabilir.

Evet sonunda uzun plastik parça var.
Tabi ki var. Bilgisayar tamircilerinde çokca bulunur, LapTopların içinde kullanılan WİFi kabloları oluyor; tabii ki çıkma, rica ederseniz ücretsiz bile alırsınız.
bozuk olmayanın boyu kadar kesip kullanırsınız. ;)

Kabloları lehimledim, dıştaki kabloları birleştirmek için servo kablosu kullandım, en sonunda sağlamlaştırmak için sıcak silikon ile kapladım. Belki en doğru yolu bu değil fakat benim içime sindi, gayet saglam oldu, umarım sorun çıkmaz.