Frsky R9M Frekansları Hakkında

Kaan Can

Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar, frsky r9m modül ve r9mm alıcı almaya karar verdim fakat FCC mi yoksa EU versiyonunu mu almalıyım emin değilim. Türkiye de hangisinin yasal olduğuna dair bir yazı vs. bulamadım. Türkiyede kullanılan gsm sinyalleri ile ilgili biraz araştırma yaptım, hem 800mhz(eu) hem de 900mhz(fcc) kullanılıyor(aşağıdaki resim). FCC versiyonu 1000mw a kadar güç verebiliyor ve tüm güç seviyelerinde telemetri var, EU versiyonunda ise sadece 25mw güçte telemetri var ve telemetri olmadan en fazla 500mw a kadar çıkabiliyor. Bu çok büyük bir sorun gibi durmuyor, flex frimware ile eu versiyonundaki limitler aşılabiliyor ancak eu ve fcc versiyonlarıyla gelen antenler bildiğim kadarıyla farklı sinyaller için ayarlanmış. Yani sanırım eu versiyonunu alıp 900mhz de çalıştırırsam veya tam tersi fcc versiyonunu alıp 800mhz de çalıştırırsam tam verim alamam bu yüzden doğru seçim yapmak istiyorum. R9M kullananlar hangi versiyonunu kullandıklarını ve tecrübelerini yazabilirse çok sevinirim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hocam genelde 900mhz kullanılıyor ama bildiğim kadarıyla anteni ve içindeki yazılımı değiştirerek 800mhz geçiş yapabilirsiniz

Ben r9m modul ve r9 slim+ alici kullaniyorum , fcc versiyonu almistim fcc versiyonunda 915mhz de yayin yapiyor , 1w gucte 25km ye kadar herhangi bir kopma olmadan test ettim 10mw de 9km mesafede kopma yasamadim , izin verilen yasal frekans avrupa ulkelerinde 868mhz ancak ulkemizde bununla ilgili bir kural varmidir bilmiyorum 868 ve 915mhz arasinda anten boylari farki var 915mhz antenlerde mavi serit 868 lerde sari serit mevcut .
Tavsiyem r9mm alici yerine r9slim+ almaniz .

Ben r9m modul ve r9 slim+ alici kullaniyorum , fcc versiyonu almistim fcc versiyonunda 915mhz de yayin yapiyor , 1w gucte 25km ye kadar herhangi bir kopma olmadan test ettim 10mw de 9km mesafede kopma yasamadim , izin verilen yasal frekans avrupa ulkelerinde 868mhz ancak ulkemizde bununla ilgili bir kural varmidir bilmiyorum 868 ve 915mhz arasinda anten boylari farki var 915mhz antenlerde mavi serit 868 lerde sari serit mevcut .
Tavsiyem r9mm alici yerine r9slim+ almaniz .
r9 slim+ çok mantıklı gelmedi bana, zaten 5.8ghz video kullanıyorum en fazla 10km civarı gidebilirim. Şuan kullandığım uçaktan sonra bu alıcıyı çok küçük bir uçağa geçirmeyi planlıyorum 2 antenin ağırlığı ve koyacak yeri sıkıntı çıkarabilir.