Futaba 14MZ'den DX9'a gecis.

gumush

Uye
Merhaba ,
Uzun zamandir kullandigim 14mz kumandami satisa cikacagim. DX9'aldim. Amacim modelin mali farkini uzun zamandir almak isteyip alamadigim benzinli bir modele donusturmek.

Ilk izlenimlerimi ve sonrakileri yazmayi planliyorum.

Futaba'dan yana olanlar ;

Malzeme kalitesi ( en azindan hissettirdigi ) acisindan futaba belirgin basarili diyebilirim.
Menuleri , dokunmatik ekrani ile ayar kolayligi menulere rahat ulasim , grafikler nedeniyle pratik kullanim belirgin olarak futabadan yana
Stiklerin sertligi , hissi futabada daha basarili gibi ancak uzun zamandir alistigim kumandam oldugu icin hatali degerlendirme yapiyor olabilirim.
Her ikiside metal canta ile gelmesine karsin futaba cantasi daha kaliteli , tasarimi nedeniyle ici daha kullanisli kumanda ile birlikte bir takim malzemeyi icine koymak mumkun.
Kutu icinde yer alan kopuk modeli daha iyi sariyor bu durumda hareketten daha az etkilenecek gibi gorunuyor.

Spektrum'dan yana olanlar ;
Agirlik acisindan dx9 cok daha hafif
Standart askisi futabaninkinden daha kullanisli , askiyi gecirdiginizde kumanda daha dengede

Benzer olanlar ;
Tutus hissi oldukca benzer.

Alışık olmadıgımız guzel bir değerlendirme olmuş. Ilerleyen günlerde özellikle kullandıkca ortaya çıkan yeni bulguları da paylasmani bekliyoruz :)

Ellerine emegine sağlık, tesekkur ederiz :RCKolik:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Menüleri karşılaştırma imkanınız var mı, kullanım kolaylığı, kısaltmalar, ekranlar gibi. Ben menülerinin rahat olduğunu düşündüğüm için futaba almayı istiyorum, ama gözümede dx9 black edition çarpıyor. Birkaç telemetri modülüde kullanmayı düşünüyorum. Motor sıcaklığı ve rpm gibi. Spektrum bu konuda bana daha samimi geldi.

Tabikide aslinda amacim birazda almak isteyenlere yol gostermesi , benim icin kararimi objektif degerlendirmek olacak. Henuz bir model hazirlamadim ve kumandaya alismadim ancak futabayi cok uzun zamandir kullandigim icin simdi degerlendirmem dogru olmaz. Bir iki modelimi ekleyip ayarladiktan sonra tekrar yazacagim.

En azindan bind islemi var. 14mz'de boyle bir seye gerek yoktu. Aliciyi tak , yeni model olustur , frekans kismina gel , tamamdir baglandi :)

İnceleme için teşekkürler. İki kumanda arasında bayağı bi gömlek farkı var ve olmalı da... Aynı kalibrede olsalar benzer fiyatlarda olmaları beklenir. dx9 un düz hali 318 dolar, black (kutulu) 413 dolar... tabi bunlar indirimli fiyatlar normal halleri 330 ve 495...

Futaba çok çok daha pahalı.

abi hayırlı olsun öncelikle, bende dx9 kullanıyorum yardım gerekirse buralardayız :)

Deniz tesekkur ederim , aslinda kaldigimiz yerden benim 550E sk720 ikilisinden devam edebiliriz :)

Güzel bir konu olmuş teşekkürler şahsi fikrim elimde bir model olsun uçabileyim kesinlikle 14mz gibi bir kumandayı satıp heli-uçak almam elimdekiyle ve 14mz le devam ederim elden çıktığında girmeyecek bir kumanda.

Rasim Öztürk' Alıntı:
İnceleme için teşekkürler. İki kumanda arasında bayağı bi gömlek farkı var ve olmalı da... Aynı kalibrede olsalar benzer fiyatlarda olmaları beklenir. dx9 un düz hali 318 dolar, black (kutulu) 413 dolar... tabi bunlar indirimli fiyatlar normal halleri 330 ve 495...

Futaba çok çok daha pahalı.
Dün cepten yazınca eksik ifade etmişim. Kesinlikle haklısın Rasim. 2 kumanda farklı sekmentlerde. Yani fiyatından bağımsız sadece özellik olarak değerlendirmek pek doğru olmayacaktır. Kaldı ki bir de nesil olarak arada fark var. Yani 14MZ çıkış tarihi ile DX9 çıkış tarihi arasında da bildiğim kadarı ile yine ciddi bir zaman farkı var.

Fakat her şeye rağmen yine de güzel bir konu olacak diye düşünüyorum %p

Yeni nesil Futaba kumandalara hiç ısınamadım. 9C'nin mükemmel ergonomisi gitmiş.
Tabii ki 3 bin dolarlık high end modelleri bilmiyorum ama erişilebilir olanlar felaket.
İki örnek vereyim:
Bir modelin ilk ayarlarında en çok neleri kullanırız? Ben Reverse, Endpoint, Subtrim ve D/R-Expo seçeneklerini kullanırım. Bu işlevleri alıp alakasız sayfalara serpiştirmek tam bir beceriksizlik örneği. Ama daha fenası var:
Bir kanalın subtriminin değişmesinin endpointleri de değiştirmesi var ya... Örneğin flapları ayarlarken saç baş yoldurur.

Genelde burun kıvrılan Aurora'ya bakın. Menü seçeneklerinden istediklerini seçip ayrı bir sayfa yapıyorsun ve bunu her model için farklı düzenliyorsun. Her modelin en sık kullanılan işlevleri tek tıkla önünde... JR/Spektrum'a uzağım ama gördüğüm en mükemmel ergonomi Hitec'de. Aurora ile geçen ikibuçuk sene (sanırım) sonrası büyük konuşmayayım ama bir daha Futaba almam.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sumeryamaner' Alıntı:
Yeni nesil Futaba kumandalara hiç ısınamadım. 9C'nin mükemmel ergonomisi gitmiş...
Aynı fikirdeyim abi. O eski navigasyon butonunu sırf dokunmatik yapıyoruz diye maffettiler. Yok 2 defa tıklarsan Enter oluyor, yok tek tıklarsan bilmem ne.... Eski seriyi ben de çok beğeniyordum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ama şimdi ki favorim Emre'nin yeni aldığı Futaba 18 SZ :thumbup:

18 SZ bence şu anda dünya üzerinde alınabilecek en akıllıca kumanda.
Fiyat performans olarak açık ara önde.

İlker Sönmez' Alıntı:
18 SZ bence şu anda dünya üzerinde alınabilecek en akıllıca kumanda.
Fiyat performans olarak açık ara önde.
Fiyat / Performans kısmı biraz yorum götürür ama alan kesinlikle zarar etmez :thumbup:

Al istersen 5 sene sonra sat yine aynı para :laugh: Futaba'nın bu serisi ALTIN gibi. Alıyorsun ve zaman geçse de zarar etmiyorsun. Ne yakın bir sürede yeni güncellemesi geliyor ne de fiyatı düşüyor ;D

Yaa şimdi performans ok de... Fiyat/performans ayrı bir kavram...

Tabii bi 18mz ile kıyaslayınca bir iki gereksiz ekstrayı çıkarıp (performans olarak yaklaşık aynı seviyelerde tutup) fiyatı oldukça aşağı çekmek güzel bir gelişme.

Ama dediğim gibi fiyat/performans çok başka bir olay... Bin dolarlık bir kumandanın f/p olarak üstlerde yer alması için bizim kumandaları deliler gibi kullanıp, başka bir kumandaya geçtiğimizde fonksiyonel olarak ciddi eksiklikler hissetmemiz lazım. Ben öyle bir durum olduğunu düşünmüyorum. En basitinden bir heli modelcisi için 8fg de fazlasıyla yeterli.

High end ler biraz manevi tatmin. Ki ben de kumandamdan memnunum. Ama spektrum zamanlarımdan çok daha ileri götürmüyor beni şu andaki donanımım.

sumeryamaner' Alıntı:
Yeni nesil Futaba kumandalara hiç ısınamadım. 9C'nin mükemmel ergonomisi gitmiş.
Tabii ki 3 bin dolarlık high end modelleri bilmiyorum ama erişilebilir olanlar felaket.
İki örnek vereyim:
Bir modelin ilk ayarlarında en çok neleri kullanırız? Ben Reverse, Endpoint, Subtrim ve D/R-Expo seçeneklerini kullanırım. Bu işlevleri alıp alakasız sayfalara serpiştirmek tam bir beceriksizlik örneği. Ama daha fenası var:
Bir kanalın subtriminin değişmesinin endpointleri de değiştirmesi var ya... Örneğin flapları ayarlarken saç baş yoldurur.

Genelde burun kıvrılan Aurora'ya bakın. Menü seçeneklerinden istediklerini seçip ayrı bir sayfa yapıyorsun ve bunu her model için farklı düzenliyorsun. Her modelin en sık kullanılan işlevleri tek tıkla önünde... JR/Spektrum'a uzağım ama gördüğüm en mükemmel ergonomi Hitec'de. Aurora ile geçen ikibuçuk sene (sanırım) sonrası büyük konuşmayayım ama bir daha Futaba almam.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
bu konuda aynı fikirde değilim Futabanın orta ve üst seviye modellerinde boş saydafa istemiş olduğunuz seçenekleri bir arada toparlayabiliyorsunuz