Gaui X5 Esc Seçimi

Tamer Kaymakçı

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Geçen haftalarda helinin elektrik kesmesinden dolayı bir kırım yaşamıştım. Ama 1-2 sıyrık ve 2 linkle ucuz atlattım. Birdaha bu stresi yaşamak istemiyorum. :)

Sorunun ne olduğunu tam bilemiyorum. Yavaş yavaş parçaları değiştirip bulmaya çalışacağım başka çarem yok sanırım.

Sizlerinde fikirlerini almak isterim.

İlk önce esc yi değiştirmeyi düşünüyorum. Esc fiyatı hemen hemen bir kırımlık masrafa denk geliyor.

Aklımdaki markalar ( fiyat cok önemli ;D ) Castle Talon 90a, Hobbywing 100a veya YEP 100A.

Motor Gaui nin orjinal 1820W-KV910 motoru. Max 65A mış ben 100 a biliyordum :)

Christmas indirimi kıstırırsam çok güzel olacak :)

Gaui X5 Esc Seçimi

Tamer öncelikle kolay gelsin, zira bulunması en zor sıkıntılardan birisini yaşıyorsun...

Bu arada unutmadan sorayım, bu olayda helinin yanına gittiğinde servolara enerji geliyor muydu ? Yani sorun sadece ana motorun susması mı yoksa BEC devresi de mi enerjiiyi kesiyor. Orj ESC olduğuna göre ESC'deki BEC devresini kullanıyor olsan gerek.

Bence yukarıda saydığın 3 ESC de kullanılabilir. Ama keşke log özelliği olan bir CASTLE olsa, o zaman bu tür sıkıntıyı bulmak daha kolay olabilir gibi geliyor...

Gaui X5 Esc Seçimi

Mehmet Abi sorun sadece motorun susması. Son kesinti de TT ace bec kullanıyordum. Önceki kesintide esc ile besliyordum. Ama her ikisinde de servolar çalışıyordu.

Eğer sorun esc de değilse, bir sonraki aşama kuyruk servomu değiştirmek olacak. Kuyruk servom (jr8900), huyundanmıdır suyundanmı bilmiyorum ama cycliclere göre (jr8915) daha çok cızırdıyor.

Birde data logging konusunda turnigy dlux var castle la yarı yarıya fark ediyor kullanan ve memnun olan varmıdır acaba :)

Gaui X5 Esc Seçimi

tamerkaymakci' Alıntı:
Eğer sorun esc de değilse, bir sonraki aşama kuyruk servomu değiştirmek olacak. Kuyruk servom (jr8900), huyundanmıdır suyundanmı bilmiyorum ama cycliclere göre (jr8915) daha çok cızırdıyor.

Birde data logging konusunda turnigy dlux var castle la yarı yarıya fark ediyor kullanan ve memnun olan varmıdır acaba :)
Turnigy DLUX bu sınıfta kullanan var mı bilemedim :rolleyes: Ama kuyruk servosunu neden değiştiriyorsun anlamadım ?? Zira videoki problemde motor stop olmamış mıydı ? Kuyruk servosu ile ne ilgili var yaşanılan sorunun ??

Gaui X5 Esc Seçimi

Abi acaba voltajı etkilermi diye düşündüm. Voltajı düşürürde esc de low voltaja geçip ( esc nin kalibrasyonunun hatırlamıyorum) elektriği kesermi acaba :rolleyes:

Aslında Castle Creations Phoenix Edge 100 olabilir. 75a sıda işimi görür sanırım biraz daha hesaplı ama towerhobbies te indirim var şuan. Takip no suz kargo dahil 92 dolara geliyor, çok derin araştıramadım ama bulduğum en iyi fiyat bu.

Gaui X5 Esc Seçimi

tamerkaymakci' Alıntı:
Abi acaba voltajı etkilermi diye düşündüm. Voltajı düşürürde esc de low voltaja geçip ( esc nin kalibrasyonunun hatırlamıyorum) elektriği kesermi acaba :rolleyes:
Şimdi problemimiz ana motorun stop olması doğru mu ? Son olayda zaten servolar ayrı bir BEC ünite üzerinden besleniyordu ve motor durduk yere aniden stop etti. Şimdi bu durumda kuyruk servosunun buna neden olma ihtimali Sıfır. Zira servo ve motor beslemeleri farklı kaynaklar üzerinden yapılıyor.

Burada olası ihtimalleri fiziki sıra ile yazacak olursak :

- Lipo pil ile ilgili bir sıkıntı (Pilin kendi iç bağlantısında ya da hücresinde yaşanabilecek temassızlık problemi)
- Soket (Hareket ve vibrasyona bağlı temassızlık sıkıntısı)
- ESC kendisi ya da bağlantı noktaları
- Motorun kendisi ya da bağlantı noktaları

Fiziki ölçüm ve göz ile yapılacak kontroller sonrası şayet belli bir sıkıntı tespit edilemez ise, bunları sıra ile kontrol edip test etmekten başka da bir çare yok ne yazık ki .

Gaui X5 Esc Seçimi

Tamamdır Mehmet abi durum anlaşılmıştır, saolasın :)

Soketleri özellikle uğraşıp, özenerek lehimledim. Daha önceden başım ağrımıştı bu konuda. HK nın 6mm konnektörlerini kullanıyorum. Sımsıkı şekilde takıp hep kontrol ediyorum. Fazla hareket etmesin diye de esc nin ucunu gövdeye kablo bağı ile sökü takmaya engel olmıyacak biçimde, hafif boşluklu sabitledim. Her taktığımda da aşağı yukarı sağa sola kablolardandan tutup çekiştiriyorum ve herhangibir kesinti yaşamadım. Bukadar kontrol yeterlidir sanırım.

Kesintileri de 2 ayrı pilde yaşadım. Şarj cihazım hyperion eos 730i. Genelde paralel şarj ediyorum ama 10 15 uçuşta bir tek tek şarj ediyorum. Voltajlarda hiç bir sorun sorun.

Geriye esc veya motor kaldı. Acaba hangisini önce değiştirsem :)

Motor olarak helidirecte QUANTUM Motor (4120-1100KV) var. Goblin 500 diyor ama bun Gaui x5 e uyarlarız sanırım :D

Gauinin motoruyla özellikler ebatları aynı, ama quantumun kw sı ve amperi yüksek. Ama fiyat indirimde şuan :) Bunu için birde pinyon almam gerekecek. Gauinin şaftı 5mm kalınlıkta.

Hem motor hemde escnin indirimlerini kaçırırsam üzülürmüyüm acaba :)

Gaui X5 Esc Seçimi

Low voltage cut off hangi degerde acaba? Soft cut degil de cut-off ayarliysa, cut-off degeri yuksek ayarlanmissa, piller de biraz eski ve yavastan gecmeye baslamissa, esc gucu kesiyor olabilir. Varsayim tabi hepsi. Log tutan bir ekipman olmadan belirlemek mumkun degil. Eger yeni ve iyi durumda bir pille ve cut-off ayarini da kontrol ederek deneme sansiniz varsa bi sans daha verin isterseniz. O motor ve escyi kisa da olsa deneme sansim olmustu, guzel bi ikili bence, durup dururken bozulmus olabilecegini dusunmek istemiyorum :) Diger yandan eger pil kaynakli bir sorun yoksa, %99 escdir, motor ya calisir, ya hic calismaz. Arada calisip, arada calismayacak kadar koplike bir yapisi yok motorlarin.

Gaui X5 Esc Seçimi

Pillerin 2 si yeni sayılır, 1 tanesi de yeni :) Escnin kalibrasyonunn göz atacağım ama yinede iyisi castle edge 100 ü almak sanırım :)