Gaz servosunda problem

Merhaba, bugün yıllar sonra alana gitmek üzere hazırlık yaparken son bir kontrol yapmak üzere evde ekipmanları toparladım. Hevesim kursağımda kaldı yedek malzemem de olmadığından :(
Kumandayı ve uçağın kontrol switchini açtığımda gaz stick en gerideyken gaz servosu ileriye doğru kendi kendine hareketlendi. En uç noktada kontrol teli kasana kadar gazı açtı ve orada sıkıştı kaldı. Alıcıdan ya da kumandadan zannettim önce sticklerle falan oynamaya başladım, alıcı kablolarını falan kontrol ederken o arada regülatöre değince ateş gibi olduğunu farkettim ve sistemi hemen kapattım. Besleme olarak 1750Mah 2S lipo ve 6V 3A regülatör kullanıyorum. Dedim herhalde regülatör falan patladı, regülatör çıkışını kontrol ettim 6,05 V sabit duruyor. Tekrar sisteme güç verdiğimde baktım ki gaz servosu tamamen gidik, hiç bir tepki vermiyor. Alıcıda gaz kanalına başka bir servonun kablosunu taktım hiç bir sıkıntı yok alıcıda ve vericide.

Gaz servosunu söküp kontrol ettiğimde aşağıdaki manzara ile karşılaştım. Baya baya kavrulmuş durumda.
Buna ne neden olmuş olabilir, lipo-regülatörde bir sorun yok çıkış 6V. Gaz teli şu an serbest ve elimle gayet rahat kontrol edebiliyorum herhangi bir sıkışma etme yok.
Alıcıda sorun yok başka bir kanalın servosunu taktığımda aynı kanal gayet güzel kumanda ediyor. Başka bir sebebi olabilir mi kontrol etmem gereken? Yoksa sadece ömrünü mü tamamlamıştır?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gaz servosunda problem

Sümer Yamaner' Alıntı:
Gaz servon beklemekten çürüdü sanırım. :)
Yarın gel servo buluruz.

Edit: Koydum çantaya bi servo.

Sümer Hocam şaka yollu söylemiş tabi de, gerçekten beklemek yaramıyor servolara sanıyorum. :( :( :(
Uçuş alanında da bir türlü trim tutturamadığımız uçağın aileron servolarından birinin daha diş sıyırdığını tespit ettik günün sonunda. Gaz servosu da kendi kendine manyaklaşıp kartını yakmıştı dün akşam.
Kalan servolara da güvenmeyip hepsini değiştireceğim gibi görünüyor, zira her an bir sıkıntı çıkartacaklar gibi bir hissiyat oluştu.

OS 55AX 6 senelik yatıştan sonra sadece buji değiştirmek sureti ile, başka hiç bir bakım olmaksızın 3-4 tur çevirme ile çalıştı bu arada inanılır gibi değil :halay: :halay: :halay:

Neyse yıllar sonra uçtuk, nitrometan kokladık, uçaktan yağ temizledik. Keyifli bir gün yaşadık vesselam.
Başta Sümer Abi, emeği geçen tüm ustalara teşekkürler.

Gaz servosunda problem

Burak Küçükerol' Alıntı:
Sümer Hocam şaka yollu söylemiş tabi de, gerçekten beklemek yaramıyor servolara sanıyorum. :( :( :(
Uçuş alanında da bir türlü trim tutturamadığımız uçağın aileron servolarından birinin daha diş sıyırdığını tespit ettik günün sonunda. Gaz servosu da kendi kendine manyaklaşıp kartını yakmıştı dün akşam.
Kalan servolara da güvenmeyip hepsini değiştireceğim gibi görünüyor, zira her an bir sıkıntı çıkartacaklar gibi bir hissiyat oluştu.

OS 55AX 6 senelik yatıştan sonra sadece buji değiştirmek sureti ile, başka hiç bir bakım olmaksızın 3-4 tur çevirme ile çalıştı bu arada inanılır gibi değil :halay: :halay: :halay:

Neyse yıllar sonra uçtuk, nitrometan kokladık, uçaktan yağ temizledik. Keyifli bir gün yaşadık vesselam.
Hadi hayırlısı .Zevkli uçuşlar diliyorum.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gaz servosunda problem

Burak Küçükerol' Alıntı:
Hadi gözün aydın Burak :bravo: :thumbup:

Sümer abimizin el atıpta uçaramadığı olmadı şimdiye kadar :laugh: :D

Bu arada hani uçuş videosu :rolleyes: :islik:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Yaa hepi topu bi Seagull Low Wing uçurduk :) :) :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Olsun be abi, önemli olan o anın paylaşılması değil mi ;)

Benim elim ayağım birbirine dolandı yahu, ne resim ne video geldi aklıma :)
Bir dahaki sefere inşallah.

Gaz servosunda problem

Benimde gördüğüm Sümer abi jilet gibi ayarladı uçağı ve süper kalkış inişler yapıldı.Rüzgarı sert ve dengesiz birazda serin esen bir gündü heleki akşamüstü ama keyifli bir gün geçirdik hep birlikte.

Gaz servosunda problem

Murat Evitan' Alıntı:
Benimde gördüğüm Sümer abi jilet gibi ayarladı uçağı ve süper kalkış inişler yapıldı.Rüzgarı sert ve dengesiz birazda serin esen bir gündü heleki akşamüstü ama keyifli bir gün geçirdik hep birlikte.
Keyifler daim olsun abi :thumbup: