Gens Ace lipo pilimin şişen hücresi

Cahit Kaş

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Herkese merhaba.

Genelde Goblin 500 Sportta kullandığım ve performansı gayet iyi olan Gens Ace 4000mah 60C pillerimi iki ay kadar önce storage modunda şarj edip evde bırakmış ve tatile çıkmıştım.
Geçen hafta uçuş için şarj etmek istediğimde şiştiğini fark ettim. Taktım şarja ve ne göreyim. 2. Hücrenin voltajı daha düşük ve iç direnci bazen 35 lerde. bazen de 70mohm a kadar çıkıyor. Dördüncü Hücre 5 mohm, diğerleri ise 2mohm civarı. (Powerlab:coolxf:
Neyse yine de kullandım ve performansta ciddi bir düşüş yoktu. Ama şişlik arttı ve uçuş sonrasında diğer hücreler 3.80 V lerde iken 2. Hücre 3.30V lara düşüyor.
Ben de sakata gelmeyelim diye pilin hücrelerini ayırdım. Dördüncü hücrede ciddi voltaj düşüklüğü olmasa da onda da şişlik var hatta bu iki hücrede videoda göreceğiniz gibi alüminyum kaplama açılmış :eek:
Bu kaplama yırtılınca pil alev almaz mı.

Bu arada pilin hücrelerini ayırma işlemini dışarda yaptım. Ve bozuk hücreleri eve sokmadım. Kimseye de tavsiye etmem.

Video linki: https://youtu.be/6vgRD06RpKI

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cahit Bey
Ben 5 e yakın pil proplara kaptırdım veya düşünce yırtıldı
kesinlikle tutuşma olmadı çok keskin bir koku yayılıyor o kadar Voltajını sıfırlayıp imha ettim
Ohmajı yüksek pil hücrelerini normal hücrelerle ne şarj edin nede deşarj edin
sağlam pil hücrelerini öldürüyor
Ama benim pillerimde tutuşma olmuyor diye kesinlikle tedbirinizi elden bırakmayın
İçindeki kimyasallar farklı olabilir yırtılma ile oksijenle tepkimeye girebilir ve tutuşabilir

Bende de 3s 1800mah gens ace pil vardı. 1-2 ay önce yaşadığım talihsiz kırım sonrasi motor maunt vidası pilin bir hucresine batar gibi oldu. O an şişlik yoktu. Storage moda alıp lipo safede beklettim. Geçenlerde pili çıkarında köşenin şişmiş olduğunu ve kaplamanın yırtılmış olduğunu gördüm. 2s e çevirmesi için burdan bi abiye verdim pili.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İç direnci yüksek hücreli bir pille uçmanın en büyük risklerinden birisi de erken Cut-off girme riski. Mesela normal pille 4:30 rahat rahat uçarken, bir hücresinde sıkıntı olan pille henüz 4:00 dak cut-off girmişliğim var ne yazık ki....

Neyse geçmiş olsun diyelim. Bu arada pilleri alalı ne kadar olmuştu. Goblin 500 alalı 1 sene olmadığına göre, bu kadar kısa sürede pillerin bu şekil şişmesi hiç de normal değil :rolleyes: :rolleyes:

semih Balkar' Alıntı:
Cahit Bey
Ben 5 e yakın pil proplara kaptırdım veya düşünce yırtıldı
kesinlikle tutuşma olmadı çok keskin bir koku yayılıyor o kadar Voltajını sıfırlayıp imha ettim
Ohmajı yüksek pil hücrelerini normal hücrelerle ne şarj edin nede deşarj edin
sağlam pil hücrelerini öldürüyor
Ama benim pillerimde tutuşma olmuyor diye kesinlikle tedbirinizi elden bırakmayın
İçindeki kimyasallar farklı olabilir yırtılma ile oksijenle tepkimeye girebilir ve tutuşabilir
Ben pilin dış korumasını açar açmaz fark ettim ve alev alacak diye bekledim. Ben de bir şekilde tamamen boşaltıp bu hücrelerden kurtulayım. Dediğim gibi evin içinde tutmuyorum.

Kadir Kurt' Alıntı:
Bende de 3s 1800mah gens ace pil vardı. 1-2 ay önce yaşadığım talihsiz kırım sonrasi motor maunt vidası pilin bir hucresine batar gibi oldu. O an şişlik yoktu. Storage moda alıp lipo safede beklettim. Geçenlerde pili çıkarında köşenin şişmiş olduğunu ve kaplamanın yırtılmış olduğunu gördüm. 2s e çevirmesi için burdan bi abiye verdim pili.
Geçmiş olsun. Ben de yapabilirsem sağlam 4 hücreyi değerlendireceğim.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
İç direnci yüksek hücreli bir pille uçmanın en büyük risklerinden birisi de erken Cut-off girme riski. Mesela normal pille 4:30 rahat rahat uçarken, bir hücresinde sıkıntı olan pille henüz 4:00 dak cut-off girmişliğim var ne yazık ki....

Neyse geçmiş olsun diyelim. Bu arada pilleri alalı ne kadar olmuştu. Goblin 500 alalı 1 sene olmadığına göre, bu kadar kısa sürede pillerin bu şekil şişmesi hiç de normal değil :rolleyes: :rolleyes:
Mehmet abi normal uçtuğum gibi uçtum. Hatta performansta sıkıntı olmadı ama uçuş sonunda sanırım bozuk hücrelerden dolayı pilde daha fazla ısınma vardı. Zaten şarj aleti balanslamakta da zorlanıyordu.
Goblin yeni sayılır ama maalesef bu piller o kadar yeni değil. Ben normal karşıladım ama diğer hücreler gayet iyi iken bir iki hücrenin sorun çıkarması garip geldi. Bir de videoya bakarsanız hücre komple şişmemiş. Sadece küçük bir bölümü şişmiş. Ki darbe de yok pillerde.

Cahit Kaş' Alıntı:
Mehmet abi normal uçtuğum gibi uçtum. Hatta performansta sıkıntı olmadı ama uçuş sonunda sanırım bozuk hücrelerden dolayı pilde daha fazla ısınma vardı. Zaten şarj aleti balanslamakta da zorlanıyordu.
Goblin yeni sayılır ama maalesef bu piller o kadar yeni değil. Ben normal karşıladım ama diğer hücreler gayet iyi iken bir iki hücrenin sorun çıkarması garip geldi. Bir de videoya bakarsanız hücre komple şişmemiş. Sadece küçük bir bölümü şişmiş. Ki darbe de yok pillerde.
Benim şahsen şu ana kadar gördüğüm ve yaşadığım şey zaten hep 1 hücrede sorun olması. 6s veya 3s olsun hep tek hücrede sorun oldu, 2 hücrede sorun yaşadığımı hatırlamıyorum. Nasıl ve neden oluyor kısmı ile ilgili ise herhangi bir fikrim yok ne yazık ki :rolleyes:

Aynı durum benimde gens ace 5000 mah 45c pillimde var malasef, çok dikattli kullanıyorum hücre voltaj göstergelerinde bir sıkıntı yok hepsi 3.80 boş olduğunda ama iç drençleri mohm değerleri 3 hücrenin 2.5 gibi diğer 3 hücre ise 5.5 gibi bir değer yani bu durumda dikkat etmek gerekiyor sanırım :-\

fatih cebir' Alıntı:
Aynı durum benimde gens ace 5000 mah 45c pillimde var malasef, çok dikattli kullanıyorum hücre voltaj göstergelerinde bir sıkıntı yok hepsi 3.80 boş olduğunda ama iç drençleri mohm değerleri 3 hücrenin 2.5 gibi diğer 3 hücre ise 5.5 gibi bir değer yani bu durumda dikkat etmek gerekiyor sanırım :-\
Çok kötü değil ama dikkatli olmakta fayda var Fatih ;)

Keşke lipo bataryanızın içini açmasaydınız.Emniyeti elden bırakmamak lazım.Sizde biliyorsunuz bazen istenmedik durumlar başımıza gelebiliyor.Kolay gelsin.

Tamer Öztürk' Alıntı:
Keşke lipo bataryanızın içini açmasaydınız.Emniyeti elden bırakmamak lazım.Sizde biliyorsunuz bazen istenmedik durumlar başımıza gelebiliyor.Kolay gelsin.

Tamam tedbirli olmalıyız. O kadarını çok iyi biliyorum ama çok da abartmamak lazım diye düşünüyorum. En nihayetinde elimizde bomba yok. Keşke açmadaydınız derken sanki bir aksilik olmuş gibi anlaşılıyor. Ben açıkçası lehim yapmayı daha tehlikeli görüyorum. Hatta heliyi uçurmayı da.

Ben liponun şişik halde evde durmasını tehlikeli bulduğumdan açtım içini.

Liponun dış korumasını açınca hücrelerin kutuplarının birbirine temas etmemesi için izole bant kullandım. Hatta araya plastik parça da koydum. Bu şekilde hücreleri ayırırken kısa devre ihtimali de yoktu. Bir de balkonda yaptım. Olası ters bir durumda rahatlıkla yere atabilmek için.

Yanlış anlamayın lütfen endişelendiğim için öyle söylemiştim.Daha önce bir forumda görmüştüm.Bir modelci abimizin atölyesi yanmıştı.

Yanlış anlamıyorum ve haklısınız da.gerekli önlemleri tabiki alalım. Kazaya davetiye çıkarmayalım tabi ki.
Ama maalesef bazen bütünönlemleri almamıza rağmen kazalar olabiliyor. Açıkçası ben uyurken ya da evde değilken lipo pillerin evde durmasından daha çok endişeleniyorum.

Cahit abi geçmiş olsun.Umarım zippylerden memnun kalırsın. :)