Goblin 280 - Fireball Kutu Açılımı ve Toplama Süreci

İlgi Alanı
Heli
Herkese Merhabalar,

Merak edenler için Goblin Fireball kutu açılım video ve birkaç fotoğrafı aşağıda bulabilirsiniz arkadaşlar. Her ne kadar beceremesem de Mehmet abiye yaparım dedim bir kere.. Artık mecbur sözümüzü ezmeden video'yu paylaşayım. Sürç-i lisan ettiysem affola.

Devam eden süreçte elimden geldiğince toplama ile ilgili de paylaşımlarda bulunmaya çalışacağım. :saygilar:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Oncelıkle Bert tarafından hazırlanmış 2 saatlik montaj videosunu paylaşalım.

Urunu toparlama calismalarina basladim. Ve manual'in ilk 2 sayfasini tamamladim.

Bu kisimda;
-Kuyruk servosu montaji,
-Sag ve sol frame'in birlestirilmesi
-Landing skid lerin montaji gerceklestiriliyor.

Burada bence onemli oldugunu dusundugum bir ayrinti var. Manual in ilk islemi kuyruk servosuna horn'un takilmasini anlatiyor. Manual uzerinde horn'un servoya alyan bir vida ile takilacagini soyluyor ancak ben boyle bir vidayi kutu icerisinde bulamadim. Daha sonra yaptigim arastirmalar sonucunda herkesin alyan uclu vida yerine servo paketinden cikan yildiz uclu vidayi kullandigini gordum. Sonuc olarak bende yildiz uclu vida ile baglantiyi gerceklestirdim. Bu kisimda takilirsaniz benim kadar vakit harcamadan direk yildiz vida ile devam edebilirsiniz. Ben kesin kullanim orneklerini gordum..

Ilk 2 sayfadan sonra durum su sekilde;

30.08.2017
Bugun de calismalara devam ettim. Kuyrugu topladim manual'de 11. Sayfaya kadar ilerledim :)

Bert amcanin montaj videosunu da eszamanli takip edip, yonlendirmelerini kacirmamaya calisiyorum. Burada not olarakta durmasinda sonsuz fayda gordugum iki bilgiyi paylasacagim;

1) Tail rod'a linkage leri monte ettiktek sonra rod'u saglamlastirmak icin yapistirici uzerine ip sarma trick'i verilmis. Bence %100 gerekli bir islem. Cunku daha linkage leri takar takmaz rod bi yumusadi kirilmak uzere hal aldi diyebilirim. Bu nedenle bende ip yerine ayni uygulamayi misina ile yaparak rod'u saglamlastirmayi gerek gordum. Asagida fotografi mevcut.

2) Kuyrugun govdeye montaji sirasinda, tail ile frame arasinda olusabilecek boslugun bant ile kapatilmasi onerilmis. Bu sayede kuyruk daha sıkı oturuyor. Ben bu kismi sicaktan falan etkilenmesin daha temiz dursun diye kumas bant ile yaptim. Fotografi mevcut ancak fotografi cektikten sonra kozmetik bir duzenleme yaparak banti frame altinda kalacak sekilde kamufile ettim.

31.08.2017
Bugunde calismak icin biraz firsat buldum ve neredeyse mekanik tum isleri bitirdim. Sonraki asamada unite montajina gececegim.
Simdiye kadar en cok hosuma giden kisim elektronik ve kablolama icin dusunulen ince ayrintilar oldu. Bunu herkesin kafasina gore yapmasindansa standartlastirmalari bence verimli olmus. Kablolarin gececegi alanlarda kablo bagi atmak icin uygun bosluklar birakilmis hatta kablo kanali bolgesi dahi yapilmis.
Bugun manual'i oldugu gibi takip ettim. Sadece bert amcamizin durmadan ustune bastira bastira soyledigi "ben fireball toplarken yesil ya da kirmizi lock tite kullanmiyorum" lafina bende uydum. En azindan ilk ucuslarda olabilecek bir mudahaleye karsi kullanmamayi tercih ettim. Bu arada kesinlikle sokulmemesi gereken olmazsa olmaz parcalar zaten montajli bir sekilde geliyor. Bu nedenle kalan kisim bert'in dedigine gore yesil lock tite olmasa da oluyor.
Gun sonunda durum su sekilde;

02.09.2017
Bayram mesaisine devam :) neredeyse maiden icin haziriz diyebilirim. Unite montaji tamamladim. Pillerin rodajini yapiyorum bir taraftan. Antistatic uygulamasini tamamladim. Combo kit iceriginden bununla ilgili birkac parca da hali hazirda cikiyormus disardan birseye ihtiyac olmuyor bilginize.
Sticker uygulamasini tamamladim. Ki tam olarak bu asamada dedim keske parasi neyse verseymisizde yapismis bir sekilde gonderselermis sunu :) maliyet etkin olsun diye anliyorumda bu kadar etkin olmasina gerek yokmus bence :)

Geriye sadece batarya konnektorunu lehimleme isim kaldi. Ec5 konnektor takmayi planliyorum. Haricinde birsey kalmadi. Ins maiden kismida sorunsuz hallolur.

Eveet. Nihayet Maiden'ı da gördüm. Hatta daha bile fazlasını görme şansım oldu :) Video ve yorumlarım ise şu şekilde;

Öncelikle buyrun Goblin Fireball'un ilk kez güç verilip gerçek anlamda birinci uçuş denemesi :saygilar:

Vbar ayarlarını 450 boyutunda kurulum yaparak tamamen default ayarlar ile ilk denemeyi gerçekleştirdim. Ne PID ne de Gain vs oynamadım.
Birkaç uçuş denemesinden sonra benim ayarlarım için Tail Gain 60-55-50 şeklinde iyi gibi oldu.
ESC Gov. ise = %60 - %75 - %85 olarak ayarladım ki bunlar sırası ile 3000-3800-4200 RPM'e karşılık geliyor. VBAR ayarlarında External Gov. seçtim çünkü SAB'ın ESC'sini programlayabileceğim ProgramBox vs bir ürün elimde henüz yok.

İkinci pil ile uçuşum ise şu şekilde (hala tail gain yüksek ve autoTrim falan yapılmamış hali);

Sonrasında ise artık Canopy'i de taktım ve deneme yaptım. Aslında burada sinyali aldım ama sorunun benden kaynaklandığını Canopy'i yerine tam oturtturamadığımı düşündüm çünkü havadayken mıknatıslardan kurtuldu ve açıldığını gördüm. Bu video'da şu şekilde;

Şimdi gelelim en can alıcı kısıma. 6. uçuşta falan (ki daha öncesinden zaten huylanmıştım) invert denemesi yapıyordum ki Canopy mıknatıslarından kurtuldu ve pallere değerek parçalandı. Kendi kendine de frame üzerinden kurtuldu saolsun. Bir kırım yaşamadan model'i indirebildim. Ama zaten dediğim gibi Cap'in modele oturması hıç hoşuma gitmemişti. Neyseki yedek almıştım parçası ucuz olunca saolsun :) Birdahaki sefere lastik vs modele sabitlemeden kesinlikle Cap ile uçmayacağım. Aklınızda bulunsun.

Başıma gelen şu videodakine benzer birşeydi;

Tüm artıları ve eksileri ile birlikte değerlendirdiğimde ben bu modeli çok sevdim ve tavsiye ederim. En azından uçarken keyif aldım %p

• Beğen
Tepkiler: Hakan SAHBAZ
Hayırlı olsun en kısa zamanda maiden ı da görürüz inşallah :saygilar:

Olmus olmus hem de cok güzel olmus Aytac daha ne olsun :bravo: :bravo:

İnan kendim acıyormuş gibi hissettim. Tekrar hayırlı uğurlu olsun. Güzel günlerde bol kirimsiz uçuşlar şimdiden :halay:

Bu model tam bir antrenman ve kendini geliştirme modeli. Kırım maliyet en dusuk Goblin. Şahsen ben canopy ve boom cok takılmadım hele ki yedek parça fiyatini görünce aksine daha cok sevdim :D

Simdi buna rescue bir ikon takip, rahatça uçup kendini geliştirme zamanı.

Montaj ve maiden videolarını da merakla bekliyoruz.

Beni kırmayıp videolu bu konuyu açtığın icin özellikle tesekkur ederim :RCKolik:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Hayırlı olsun :heartxf:

Cumleten cok tesekkur ederim. Daha iyileri sizlerin olsun ins [emoji106] [emoji106]

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hayırlı olsun... Kırımsız uçuşlar...

Aytaç süper bir konu. Eminim benim gibi birçok modelcinin takibinde olan bir model. Yakından izleyeceğiz, bol keyifli kırımsız uçuşların olsun. [emoji122]

Almamak için kendimi zor tutuyorum bir tane. [emoji23]

E2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Hakan SAHBAZ

Fatih Başaran' Alıntı:
Hayırlı olsun... Kırımsız uçuşlar...
Tesekkur ederim Fatih hocam cumlemize insallah :)

Türker Akgün' Alıntı:
Aytaç süper bir konu. Eminim benim gibi birçok modelcinin takibinde olan bir model. Yakından izleyeceğiz, bol keyifli kırımsız uçuşların olsun. [emoji122]

Almamak için kendimi zor tutuyorum bir tane. [emoji23]

E2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Umarim paylasim konusunda beklentileri karsilayabilirim Turker abi. Hem ogrenip hem anlatmak zor biraz :) Ama genel olarak modelden umutluyum. Boyle pratik birseyler herzaman el altinda durmali sanki :) O yuzden tavsiye ederim abi bence al gitsin ( hic degilse bende bilen birinin tecrubelerinden faydalanirim :laugh:

Modelin kuyruğunu takma aşamasında plastik boomun boşluk yapmaması için alt kata bant dolayıp üzerine kuyruk geçirildiğinde tam sıkı oturuyormuş. Gevşek olursa kuyruk ayar tutmuyormuş :) Aklımızın bir köşesinde olsun.

İlker Sönmez' Alıntı:
Modelin kuyruğunu takma aşamasında plastik boomun boşluk yapmaması için alt kata bant dolayıp üzerine kuyruk geçirildiğinde tam sıkı oturuyormuş. Gevşek olursa kuyruk ayar tutmuyormuş :) Aklımızın bir köşesinde olsun.
Aynen Ilker abi benimde videolar sirasinda dikkat ettigim bir ayrintiydi. Tekrar hatirlatma icin tesekkurler. Gelismeleri asama kaydettikce ikinci mesaja ekleyerek devam ediyorum. Ins sorunsuz sekilde toparlariz bakalim :)

Aytaç Yolcubal' Alıntı:
Aynen Ilker abi benimde videolar sirasinda dikkat ettigim bir ayrintiydi. Tekrar hatirlatma icin tesekkurler. Gelismeleri asama kaydettikce ikinci mesaja ekleyerek devam ediyorum. Ins sorunsuz sekilde toparlariz bakalim :)
2.mesaj güncellendikçe haber verirsen gözden kaçırmamış oluruz Aytaç ;)

Rod ucuna senin de söylediğin gibi kesinlikle ip sarıp üzerine Japon sürmek gerekiyor ki karbon çubuk zaman içinde çatlayarak yerinden çıkmasın %p

Montaj epey hızlı gidiyor, maiden yakındır :halay:

Aa inanmıyorum Aytaç hocam :D Bayram dönüşü haftasonu kesınlıkle bi maiden bi ucuş bişeyler yapalım canlı görmeyi çok isterim ,hayırlı olsun :D