Goblin 500 Sport & Trex 550 L Dominatör

bydmrblk

Kıdemli Uye
Herkese Merhaba arkadaşlar.
Yeni model arayışlarımda siz değerli üyelerimizin görüşleri ve fikirleri benim için önemli olduğundan böyle bir konu açma ihtiyacı hissettim.
Her ne kadar gönül çok iyi şeyler istese de bütçe meselesinden ve mantık çerçevesinden dışarı çıkmamak istiyorum.
Alacağım kit süper combo olacak, fiyat ve performans karşılaştırılması önemli olduğu kadar, asıl unsur masraf yapacağım kitin elektroniği( servo ve lipoları ) sonraki üst modelde de kullanabilme özelliği benim için daha önemli bir kriter olacak.
Bu manada aklımda iki model var, biri görünümü, güncelliği, ve fiyat olanağıyla son günlerin gündem modeli Goblin 500 Sport.

741$
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Genel Özellikler:
- Ana rotor çapı: 1136 mm
- Ana Bıçak uzunluğu: 500mm
- Kuyruk bıçak uzunluğu: 80 mm
- Ağırlık elektroniği dahil. (Piller hariç) 1880 g
- 18T Motor kasnağı dahil

Elektronik Özellikler:
- Döngüsel Servolar: Orta ve Standart boyutu (36 ve 40 mm)
- Kuyruk Servo: Standartlar boyut 40mm
- Tipik hız kontrol: 100A
- Maksimum motor boyutu: 52 mm çapında, 58 mm yükseklik
- Uçuş Pil: 6S 3300/4500 mAh; Pil bölmesi: 50x54x180mm

Kit içeriği:
- 18T Motor kasnağı (mevcut diğer kasnak boyutları)
- 2 pil tepsiler
- 500 mm ana bıçaklar (2 set)
- 80 mm kuyruk bıçakları (2 set)
- Mini halkalı servo KST DS589MG (3adet)
- Tam boy kuyruk servo KST DS525MG (1 adet )
- ESC Hobbywing 100A V3 (1 adet)
- Kuantum Motor 4120-1200KV (1 adet)
- KST DS589MG (1 set) için Karbon fiber servo desteği
- HA050 SAB HELIDIVISION Futaba servo Horn (1 set)

Diğer model ise, son zamanlarda diğer markaların yaptıkları atakların gerisinde kalan( iddia edilen) bence hala güncelliğini fiyat performans olarak koruyan, vazgeçilmez markalardan Align’in 550L Dominatör serisi.

873$
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

● Uzunluk: 1070mm
● Yükseklik: 337mm
● Genişlik: 210mm
● Ana Blade Uzunluk: 550mm
● Ana Rotor Çapı: 1248mm
● Kuyruk Rotor Çapı: 254mm
● Motor Dişlisi: 16T
● Ana Dişli: 112T
● Otorotasyon Kuyruk Dişlisi: 131T
● Kuyruk Dişlisi: 34T
● Sürücü Vites Oranı: 1: 7: 3.85
● Ağırlık (/ o güç sistemi w): 2790g
Combo İçerik
● T-REX 550L DOMINATOR Setleri Set x 1 set
● 550 Karbon Fiber Bıçaklar x 1 set
● 90mm Karbon Fiber Tail Blade x 1 set
● 730MX Fırçasız Motor (850KV) x 1
● BL815H Yüksek Gerilim Fırçasız servo x 3
High ● BL855H Gerilim Fırçasız servo x 1
● Kale Talon 90 Fırçasız ESC x 1
● Gpro Flybarless Sistemi X1 seti

Bu iki model arasında tercih etmek istiyorum.
Görünüm:

Goblin’ i tek geçerim fakat dominatör serisindeki kırmızı, metalik ve siyahın kombinasyonu, kanopinin mavi beyaz görünümü de hoşuma gitmiyor değil.

Büyüklük :
Dominatör Goblin’e göre daha iri gibi görünüyor, Goblin de 550 boyutuna ulaşıyor ama(yeniden masraf gerekiyor) sadece uzunluk olarak. Gövde yapısı olarak yine de dominatörden küçük gibi.

Elektronik:
Dominatörde gpro ünite var. Şu an elimde ünite olmadığından bir müddet beni idare eder diye düşünüyorum.

Motor, esc ve servolar hakkında yorumları üstadlara bırakıyorum.

Lipo :
İleriye yatırım olması açısından 700lükte kullanacak şekilde 5000mah düşünüyorum.
Bu değerler her iki kit içine sığarmı? Sığarsa goblin için büyük olmaz mı ağırlık olarak?

İki kit arası 130$ gibi bir fark var. Bu farkın avantaj ve dezavantajlarını karşılaştırmak istiyorum.
130$ fark verip dominatörü mü almalıyım?
Yoksa 130$ daha az verip Goblin 500 sportu mu?

Kit ve lipolar için Yılbaşı indirimi olması mümkün müdür, beklemeli miyim?

Engin bilgi ve deneyimleriniz için şimdiden teşekkürler.

Merhaba ibrahim kardeşim ben olsam tercihimi 550 dominatörden yana kullanırdım.
Sebep ilk önce fiyat performans.
Daha sonra servolar standart boy servo ve hv servolar şu anda piyasadaki en hızlı ve torklu servolardan birisi.
parça bulunulabilirliği ikisindede aynı ikiside yaygın model fakat alignin parçası daha uygun bana göre.
bende 550 l alma hazırlığındayken şu anda gaui x 7 sahibi oldum benim için fark sadece lipolarda oldu tek pille değil iki pille uçacam başka bi farkı yok şu an.
ayrıca numan isimli arkadaşımızın trex 700 ü var aklıma gelen forumda öyle bi modelde düşünebilirsin bana sorarsan almışken 700 lük bence daha stabilitesi ve görünülebilirliği açısından avantajlı ve frame olarak rahat geniş bi model ama zevk, tercih sadece sana kalmış. benm olsam ikinci el temiz bulabilirsem 700 lük bi model düşünürdüm 550 l fiyatına 700 lük model sahibi olursun tek dezavantajı lipo olur. ben lipo çözümümü turnigy ile hallettim şu anda iki takım pil kargo gümrük dahil 1200 tl ye maloldu.oblin 500
fakat şundan eminim o kadar para verip küçücük g 500 sport alınmaz diye düşünüyorum benim şahsi fikrim budur :D

Benim konu ile ilgili mesajlar diğer tarafta kaldı, onlar bu tarafa taşınsa güzel olurdu.

Çeviri kırmış geçirmiş bu arada... Castle için Kale demiş, Blade leri bıçak diye çevirmiş (yanlış değil de bizim hobi için pal kullansak daha iyi)...

İbrahim kardeşim Goblin illaki kendisini kanıtlamış bir marka şekli duruşu bambaşka yalnız bu fiyatlar indirimsiz fiyatlar birde goblin kitinde ünite yok diye biliyorum ben 550 geldiginde acaba 700 falanmi gonderdiler acaba diye kutunun üstüne tekrar baktım[emoji3] kutu baya büyüktü ama 550 yazıyodu[emoji122] diceğim o ki model hakikaten büyük ve cüsseli daha maiden yapmadım ilk fırsatta maiden yapıp videoda eklemeyi düşünüyorum ki zaten özkan abinin 550l maiden videosuna bakmışsındır pil olarak ileride 700 sınıfına uygun olarak 5000mah pil alabilirsin servolar keza 700 de kullanilabilir esc konusunda sıkıntı çıkarabilir diyenler var onada governoru ayarladıktan sonra bakıcam model almamış olursan haber ederim

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hobi işi gönül işi hangisini daha çok beğeniyorsan onu al . İhtiyaçtan alınan şeyler değil sonuçta.
Biri kargo ile 2400 biri kargo ile 2800. 400 TL ye iyi bir fbl mutlaka bulunur. İkisi aynı fiyata gelir.

Yakın zaman içinde G500'ü Tacettin abiye satıp, 550L Dominatör aldım bende. Beni buna iten en büyük etken kırım maliyetiydiki yedek parça fiyatları ortada zaten. 550'yi topladım zaten herşeyi ile hazır durumda havalar biraz ısınsa maiden'e gidicem. Goblini satıp Align aldığıma şuan için pişman değilim :laugh:

Mesele biraz da pil ve servolarında... Fiyat dengeli olsa da...

Bildiğin 700 servosu var 550de... 5000 lipolar arasından haiyin ve zippy gibilerin sığmasında da problem yok. opti gens thunder fiyatları malum...

Biraz da mantık ve gönül işi... Gönül goblin diyorsa, aynı kapıya çıkmasını geçtim, üste 400-500 lira istese bile farketmez.

İbrahim ben senin yerinde olsam bu iki model arasında Align 550L'i tercih ederdim.

Bu seçimimin temel sebebi boyut olurdu. Çünkü yaklaşık aynı fiyatmış gibi gözükmesine rağmen sunduğun seçenekler aynı sınıf değiller. Goblin 500 sınıfı, Align ise 550 sınıfı.

Bu boyutta olup elektronik dahil super combo kit fiyatıyla Align bence önde.

Ama ben Goblin 500'ü daha çok beğeniyorum dediğin anda sıralama " K " katsayısı sebebiyle hemen değişir elbette. :laugh:

* (K)eyif Katsayısı = tamamen duygusal :lollol:

kemalcan' Alıntı:
Merhaba ibrahim kardeşim ben olsam tercihimi 550 dominatörden yana kullanırdım.
Sebep ilk önce fiyat performans.
Daha sonra servolar standart boy servo ve hv servolar şu anda piyasadaki en hızlı ve torklu servolardan birisi.
parça bulunulabilirliği ikisindede aynı ikiside yaygın model fakat alignin parçası daha uygun bana göre.
bende 550 l alma hazırlığındayken şu anda gaui x 7 sahibi oldum benim için fark sadece lipolarda oldu tek pille değil iki pille uçacam başka bi farkı yok şu an.
ayrıca numan isimli arkadaşımızın trex 700 ü var aklıma gelen forumda öyle bi modelde düşünebilirsin bana sorarsan almışken 700 lük bence daha stabilitesi ve görünülebilirliği açısından avantajlı ve frame olarak rahat geniş bi model ama zevk, tercih sadece sana kalmış. benm olsam ikinci el temiz bulabilirsem 700 lük bi model düşünürdüm 550 l fiyatına 700 lük model sahibi olursun tek dezavantajı lipo olur. ben lipo çözümümü turnigy ile hallettim şu anda iki takım pil kargo gümrük dahil 1200 tl ye maloldu.oblin 500
fakat şundan eminim o kadar para verip küçücük g 500 sport alınmaz diye düşünüyorum benim şahsi fikrim budur :D

Düşünceler için teşekkürler :saygilar:
700lük şu an düşünmüyorum, en büyük etken lipolar ki sen de bahsetmişsin zaten.
Biraz da tek pil keyfi ve sıfır kit toplama isteğinden dolayı bu iki model arasında kaldım. ;)
fiyat olarak Numan'ın istediğiyle aynıya gelecek hemen hemen ama bir sıfırın tadına bakmak lazım :laugh:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Benim konu ile ilgili mesajlar diğer tarafta kaldı, onlar bu tarafa taşınsa güzel olurdu.

Çeviri kırmış geçirmiş bu arada... Castle için Kale demiş, Blade leri bıçak diye çevirmiş (yanlış değil de bizim hobi için pal kullansak daha iyi)...
Mehmet Abi'den rica edelim mesajların taşıması için %p
Çeviri nasıl yaptıysa öylece yapıştırdım valla bıçak, pal farketmedim :)

Mustafa Atabek' Alıntı:
İbrahim kardeşim Goblin illaki kendisini kanıtlamış bir marka şekli duruşu bambaşka yalnız bu fiyatlar indirimsiz fiyatlar birde goblin kitinde ünite yok diye biliyorum ben 550 geldiginde acaba 700 falanmi gonderdiler acaba diye kutunun üstüne tekrar baktım[emoji3] kutu baya büyüktü ama 550 yazıyodu[emoji122] diceğim o ki model hakikaten büyük ve cüsseli daha maiden yapmadım ilk fırsatta maiden yapıp videoda eklemeyi düşünüyorum ki zaten özkan abinin 550l maiden videosuna bakmışsındır pil olarak ileride 700 sınıfına uygun olarak 5000mah pil alabilirsin servolar keza 700 de kullanilabilir esc konusunda sıkıntı çıkarabilir diyenler var onada governoru ayarladıktan sonra bakıcam model almamış olursan haber ederim

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Esc de ne gibi sıkıntılar çıkabiliyormuş Mustafa'm :rolleyes:
Merak ettim doğrusu, yetersiz amper durumu mu?

Bu videoda boyut farkını görebiliyoruz. Bu gerçi eski kanopili, dominatör değil ama fikir verir...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlker Sönmez' Alıntı:
Hobi işi gönül işi hangisini daha çok beğeniyorsan onu al . İhtiyaçtan alınan şeyler değil sonuçta.
Biri kargo ile 2400 biri kargo ile 2800. 400 TL ye iyi bir fbl mutlaka bulunur. İkisi aynı fiyata gelir.
Bakalım İlker Abi hangisi kısmet olursa. Fiyatlar hemen hemen aynı :saygilar:

Kemal İplikçioğlu' Alıntı:
Yakın zaman içinde G500'ü Tacettin abiye satıp, 550L Dominatör aldım bende. Beni buna iten en büyük etken kırım maliyetiydiki yedek parça fiyatları ortada zaten. 550'yi topladım zaten herşeyi ile hazır durumda havalar biraz ısınsa maiden'e gidicem. Goblini satıp Align aldığıma şuan için pişman değilim :laugh:

Sana da hayırlı olsun Kemal %p
inşallah da pişman olmazsın, olunacak gibi bir model de değil :coolxf:

Türker Akgün' Alıntı:
İbrahim ben senin yerinde olsam bu iki model arasında Align 550L'i tercih ederdim.

Bu seçimimin temel sebebi boyut olurdu. Çünkü yaklaşık aynı fiyatmış gibi gözükmesine rağmen sunduğun seçenekler aynı sınıf değiller. Goblin 500 sınıfı, Align ise 550 sınıfı.

Bu boyutta olup elektronik dahil super combo kit fiyatıyla Align bence önde.

Ama ben Goblin 500'ü daha çok beğeniyorum dediğin anda sıralama " K " katsayısı sebebiyle hemen değişir elbette. :laugh:

* (K)eyif Katsayısı = tamamen duygusal :lollol:

Açıklamalar için Teşekkürler Abicim :saygilar:
Boyut ve üzerindeki servo ve lipo geçişleriyle (bir üst modele) daha cazip gelen şu an için Align ki beğeniyorum keretayı da :lol: :lollol:
ama bakacaz duruma göre.
iki model arasında boyut videosu baya belirgin.
Burdaki normal 550, dominatör daha da büyük dimi Abi?

Türker kardeşim vurguladığı K katsayısını bir tarafa bırakırsak bence 2 modeli kıyaslamak doğru olmaz. Zira ikisi de aynı klasmanda değil.

Kaldı ki Ibrahim zaten bir önceki modelin de 500 sınıfı idi (Tamam Trex 500 ve Goblin 500 birebir aynı değil ama yine de birbirine çok yakın sayılır)

O yüzden yeni bir model seçerken sınıf atlamak yeni bir heyecan olacaktır. Kişisel tercihim fiyat / perfomans ve pal sınıfı olarak kesinlike Trex 550.
Ama gönül görüntüden dolayı Goblin'e kayıyorsa ki gayet doğaldır :) o zaman belki 3-5 ay sonra alırım ama alırsam da Goblin 500 değil Goblin 570 alırdım.

Neticede ne alırsan al, gönlünün çektiğini ve severek kullanacağın bir şey al. Keyif alındıktan sonra modelin cinsinin pek de bir önemi kalmıyor aslında ;)