Goblin 630 12S Konfigurasyonum hakkındaki Yorumlarınız

Muammer Akbulut

Tecrübeli Uye
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Hepsi
evet arkadaşlar sonunda 12s goblin 630 competition setup işlemim tamam ben bu işe başlayalı 4 ay falan anca oldu v922 sonrası trex 450 pro dfc 3gx kullandım sizlerden öğrenmiş olduğum bilgiler ışığında bu setupı hazırladım eksiklerim varsa lütfen yardımcı olun kiti almakla işe başlayacağım setupda eksikler veya uyumsuz elektronikler olabilir özellikle goblin kullanıcılarından bu konuda tavsiyeleri beklerim mehmet küçüksarı abi senin setup da bana marka konusunda çok yardımcı oldu . Buyrun :saygilar: :RCKolik:

KİT: $976.50
- SAB Goblin 630 Competition Orange kit x1
- PULSE LIPO 4100mAh 22.2V 45C LiPo Battery x2
LİNK :

FBL SİSTEM :$234.99
iKON Flybarless System with CRIUS MWC Multiwii Bluetooth Module "IKON"
LİNK:

MOTOR : $199.99
QUANTUM OUTRUNNER BRUSHLESS HELI MOTOR(4135- 530KV )
LİNK:

SERVOLAR :$339.99
RJX FS0521 HV SERVO 3 cyclics + 1 tail ( Combo)
LİNK:

ESC :$229.50
PHOENIX EDGE 120 HV (50V 120 AMP) BRUSHLESS ESC1
LİNK:

ESC USB DONGLE : $21.21
Castle Creation Link USB Programming Kit (#010-0005-00)
LİNK:

ESC LİNK BAĞLANTI KABLOSU : $12.70
Castle Creations Link Quick Connect (#010-0079-00)
LİNK:

BEC :$118.97
Western Robotics Hercules Super BEC PRO Mini - 18s, 16A/22A Peak - No BUS
LİNK :

PİLLER :2 X $124.99 = $250.00 (NOT : kitle beraber 2 adet pulse 6s 4100 45c hediye veriliyor $240.00 değerinde)
2X PLU45-45006 - PULSE LIPO 4500mAh 22.2V 45C - ULTRA POWER SERIES
LİNK:

KONNEKTÖR : US$11.50
RCPROPLUS SUPRA-X REB6808 PRO D6 6mm Bullet Connectors (200A, 8 pairs)
[RCPP-REB6808PRO-D6-P8]
LİNK:

TOPLAM MALİYET :$2392 BUDA YAKLAŞIK : 5040TL EDİYOR
(not: bu fiyatın içinde kargo ve gümrük yoktur )

Ana pilleri 3700 mah tercih edin .
Servoların HV olmasına pek gerek yok. Eğer align servo tercih ederseniz bayağı bir karınız olur.
ESC 12S sistemlerde HV olmalıdır. Edge 80 HV bu sistem için yeterlidir. İlerde aynı elektroniği 700'e geçirmeyi planlıyorsanız 120 HV olmalı.
ESC içinden bedava dongle kuponu çıkıyor.
BEC castle bec pro yeterli. WR çok iyi olmasına rağmen fiyatı aşırı yüksek. Ben kullanıyorum ama ikinci el olarak uygun fiyata aldığım için almıştım.
Ana pillerden bec bağlantısı yaparsanız , ayrıca receiver piline gerek kalmaz.

5000tl bi modele asla vermem :D

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Pulse piller EC-5 konnektorlu geliyor artık. Bence eğer lehim ısinden zevk almıyorsanız 12s de EC-5 yeterlidir.

Ayrı bir alici pili konfigürasyonu tercih etmissiniz anladım kadarı ile.

Bu arada yukarıdaki mesajı düzenlemeden yeni konfigürasyonu yeni mesaj olarak paylaşın Muammer Bey

Sent from my iPhone using Tapatalk

Setup çok güzel olmuş. Ilker abinin dediği değişikliklere aynen katılıyorum. Özellikle Castle bec On Numara. Pilleri Alabiliyosan 4500mah al. 5000 Mah lar ec5 ile geliyor. Ama 4500 ler soketsiz geliyor. 4500 Mah Piller ilerde de tüm modellerde kullanabilirsin.

Goblin 630 12S Konfigurasyonum hakkındaki Yorumlarınız

evet yaptığım yanlışlıkları düzelttim sanırım ama fazla birşey değiştirmedim ilker bey maliyette biraz daha arttı ;D . esc değiştim her ihtimale karşi PHOENIX EDGE 120 HV yaptım dongle kuponu demişsiniz fakat ilanda ben farkedemedim ayrı satılıyor. piller 2 adette 140gr. farkediyor fiyat olarak 10 dolar var aralarında 4100 ile 4500 arasında uçuş süresi açısından 4500 ü tercih ederim 3700 çok az geldi gözüme . bec pahalı ama dediğin gibi çok iyi onuda değişmedim , servolardan asla vazgeçmem :halay: , mehmet bey lehim yapmayı çok severim ec-5 ler ısı konusunda nekadar başarılı bilemiyorum SUPRA-X REB6808 PRO yeterli güvenli olur düşüncesindeyim
az farkla düzenlenmiş yeni 630 comp setup

LİNK :

FBL SİSTEM :$234.99
iKON Flybarless System with CRIUS MWC Multiwii Bluetooth Module "IKON"
LİNK:

MOTOR : $199.99
QUANTUM OUTRUNNER BRUSHLESS HELI MOTOR(4135- 530KV )
LİNK:

SERVOLAR :$339.99
RJX FS0521 HV SERVO 3 cyclics + 1 tail ( Combo)
LİNK:

ESC :$229.50
PHOENIX EDGE 120 HV (50V 120 AMP) BRUSHLESS ESC
LİNK:

ESC USB DONGLE : $21.21
Castle Creation Link USB Programming Kit (#010-0005-00)
LİNK:

ESC LİNK BAĞLANTI KABLOSU : $12.70
Castle Creations Link Quick Connect (#010-0079-00)
LİNK:http://www.helidirect.com/castle-creations-link-quick-connect-010-0079-00-p-19211.hdx

BEC :$118.97
Western Robotics Hercules Super BEC PRO Mini - 18s, 16A/22A Peak - No BUS
LİNK :

BEC GUARD : $24.99
Scorpion Backup Guard (SC-BUG)
LİNK :

PİLLER :2 X $124.99 = $250.00 (NOT : kitle beraber 2 adet pulse 6s 4100 45c hediye veriliyor $240.00 değerinde)
2X PLU45-45006 - PULSE LIPO 4500mAh 22.2V 45C - ULTRA POWER SERIES
LİNK:

KONNEKTÖR : US$11.50
RCPROPLUS SUPRA-X REB6808 PRO D6 6mm Bullet Connectors (200A, 8 pairs)
[RCPP-REB6808PRO-D6-P8]
LİNK:

TOPLAM MALİYET :$2415 BUDA YAKLAŞIK : 5090TL EDİYOR

Muammer Akbulut' Alıntı:
evet yaptığım yanlışlıkları düzelttim sanırım ama fazla birşey değiştirmedim ilker bey maliyette biraz daha arttı ;D . 1- esc değiştim her ihtimale karşi PHOENIX EDGE 120 HV yaptım dongle kuponu demişsiniz fakat ilanda ben farkedemedim ayrı satılıyor 2- pilleri 4500 den 4100 e çektim zaten kitin yanında 2 adet 4100 de geliyor 2 adet 12s olacak uçuş süresi benim için önemli 3700 az geldi gözüme. bec pahalı ama dediğin gibi çok iyi onuda değişmedim , servolardan asla vazgeçmem :halay: , reciver pili zaten ucuz ana pillere dokunmasın onların elektriği bana lazım mehmet bey lehim yapmayı çok severim ec-5 ler ısı konusunda nekadar başarılı bilemiyorum SUPRA-X REB6808 PRO yeterli güvenli olur düşüncesindeyim
az farkla düzenlenmiş yeni 630 comp setup

LİNK :
................
TOPLAM MALİYET :$2402 BUDA YAKLAŞIK : 5044TL EDİYOR
Bu Setup sadece biraz biraz pahalı. Ben goblin 700 ümde. Arkadaşım 2 yediyüzünde Castle CC bec kullanıyor. Ve Data LOG lardan incelediğimde herhangi bir voltaj dengesizliği görmedim.

Alıcı pili konusuna gelince. Helikopterinizi açın. Normal 6s pil ile beslenen heliyi yerde 5 dakka Full servolara haraket verin. Daha sonrada voltajınızı ölçün. Pil en başta %100se 5 dakka sonunda %95-97 dir. Alıcı pil ile Setup yerine direk 6s-12s pil den beslenmesi çok daha avantajlı. Sadece yapmanız gereken Beack guard(yedek sistem) almak.

Yazdıklarım tecrübe ile sabit. :D:D:D

Mesut AKIN' Alıntı:
5000tl bi modele asla vermem :D

mesut bey şu an 8 adet kredim ve bunlara ait 46,000tl borcum var aylık en az ödemem 6000 tl civarında ve garantili bir işimiz yok sadece restauratta müzisyenlik patron istemiyorum dese yapacak bişey yok işsiz kalırız :rolleyes: ama bu heli sevdası dur durak bilmiyor bütün bunlara rağmen bu setup olacak bir şekilde bende mehmet abi gibi iflah olmaz modelci oluyorum galiba :lol: :saygilar: :RCKolik:

Muammer Akbulut' Alıntı:
mesut bey şu an 8 adet kredim ve bunlara ait 46,000tl borcum var aylık en az ödemem 6000 tl civarında ve garantili bir işimiz yok sadece restauratta müzisyenlik patron istemiyorum dese yapacak bişey yok işsiz kalırız :rolleyes: ama bu heli sevdası dur durak bilmiyor bütün bunlara rağmen bu setup olacak bir şekilde bende mehmet abi gibi iflah olmaz modelci oluyorum galiba :lol: :saygilar: :RCKolik:
Valla sizin durum benden de fena Muammer Bey :laugh: :D :thumbup:

Setup'da esas olan ihtiyacınızın karşılanması kadar, seçtiklerinizin de içinize sinmesidir ;) Ama tabii ki bir de toplam maliyet gibi küçük bir detay var :laugh:

Bu işte şunu öğrendim : Kalem bazında giderken $30 daha fazla olsun, ne olacak dediğimizde toplam maliyet nedense %30 oranında artıyor ne yazık ki. Bu nedenle yerinizde olsam kalem bazında tek tek ele alırken, bu küçük detayı da hep göz önünde bulundururdum.

Mesela BEC devresi gerçekten çok güzel bir alet ama oldukca pahalı. Şahsen ben de Erhan ve Ilker hocamız gibi Castle PRO tercih ettim. Sadece bu kalem değişikliği ile yaklaık $60 kazanmış oldum :)

Servo konusunda ise anladım kadarı ile 450 gelen tecrübe nedeniyle Align servolara soguk bakıyorsunuz ki, saygı duyarım, diyecek bir şey yok ;)

ESC ileriye dönük düşünüldüğü için uygun gözüküyor.

Pil konusunda yerinizde olsam Ilker hocamızın tavsiyesini kesinlikle dikkate alırdım.

Bunun harici aslında çok da söylenecek bir şey kalmıyor. Nihai kararınız ne olursa, olsun şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyelim :thumbup:

mehmet bey bec ten 60 dolar 120 tl olsa 5065 tl toplam maliyette devede kulak bile kalmaz okadar parayı veren 60 dolar daha fazla verir :laugh: pil konusunda 3700 ve 4500 arada ağırlık , fiyat ve uçuş süresi bağıntısı var 3700=567gr 110dolar 4500=750gr 124 dolar . eğerki 4500 benim uçuş süremi 1 dk daha uzatırsa 12s te 360gr ağırlık ve 30 dolar fiyat farkı önemli değil yeterki uçuş süresi 1 dk daha artsın :)

Ynt: Goblin 630 12S Konfigurasyonum hakkındaki Yorumlarınız

Muammer Akbulut' Alıntı:

Muammer bey ben bugune kadar hep klone heliler ve urunlerle uctum :) hicbirindede sikinti yasamadim ancak hepsinde gordugum hatalari giderip kullandim , ben bu configurasyonun hakkini verecek pilotaja sahip degilim , gordugum kadari ile sizde degilsiniz , bukadar acilmayin bence , mesela bu bec yerine YEP20 A kullanin derim , ben en son ucagima taktim , ucakta 6 adet 15kg lik servo var ve hepsi buyuk yuklere maruz kaliyor , bu becin isinmasini birakin ilik oldugunu dahi gormedim . bikac seyden kisabilirsiniz bence

bu isin sonu yok cunku bende ilk yillarda cok yaptim bu hatayi hep en en en iyisi olsun en modifiyelisi olsun derdim 2007 yilinda 1/10 olcekli bi araci modladim, dunyada esi benzeri yoktu 3000 tl para harcadim sadece modifiyesine o tarihlerde :) tam hastalikti ama satarken 750tl ye gitti :)

Mesut AKIN' Alıntı:
.... bu isin sonu yok cunku bende ilk yillarda cok yaptim bu hatayi hep en en en iyiso olsun en modifiyelisi olsun derdim 2007 yilinda 1/10 olcwkli bi araci modladim du.yada esi benzeri yoktu 3000 tl para harcadim sadece modidiyesine o tarihlerde :) tam hastalikti ama satarken 750tl ye gitti :)

Demek ki neymiş, modelci olupta bu hatayı yapmayan yokmuş :lol: :lollol: Ben yine 3 sene iyi dayanmışım :lollol: :lol:

Fakat burada küçük bir detay var, özellikle seni tam olarak tanımayan arkadaşlar için ilave bir bilgi olsun da bu yazıyı sonradan okuyup, siz yazmıştınız da ben de okudum ve o yüzden öyle yaptım deyip, sonradan bize kızmasınlar :D (Geçenlerde oldu, 100 tane mesajdan 3 tanesi farklıymış, kardeşimiz gitmiş ve sadece 3 mesajı dikkate almış :laugh: )

Şimdi üstad senin elinden her şey geliyor, bu 1. Ayrıca sen bir sorunu çözünceye kadar bıkmadan usanmadan uğraşıyor ve azimle o işe sarılıyor ve sonunda bir şekilde çözüyorsun, bu da 2.

Tüm modelcilerde sen de olan bu extra meziyetleri beklemek biraz iyimserlik oluyor bence.

Mesela ben de bu kadar yok, orası kesin :D Bu yüzden eğer ben ilk model olarak Klone 450 ile başlamış olsam ve yanımda Türker gibi tecrübeli bir modelci olmasa kesinlikle bu işe başlar başlamaz bırakırdım :) ki son 3 yılda bununla ilgili çok fazla örnek gördüm ne yazık ki :-\

Bu yüzden şahsi tercihimi, hep en ucuzu yerine en optimum çözümü tercih edecek şekilde yapmaya çalıştım ;)

Ama "bu model işinde son nokta" diye bir şey olmadığına kesinlikle katılıyorum %p Bazen insan kendini çocuk gibi sımartmak isteyebiliyor, bence bu da normal. İşte ince bir çizgi üzerinde hepimiz kendi çapımızda modelcilik adına bir şeyler yapmaya çalışıyor ve mümkün olduğunca zevk almaya çalışıyoruz :thumbup:

Mehmet abi bende clone alsin demedim zaten fiyat cok abartili bana gore yep20 bec ve yep 120 esc ile maliyet azaltilabilir . hatta alici oikide 3700 mah . trex800 1900mah 2s alici pili ile 5 6 ucus yapiyor 2200 mah daha uygun fiyatli bir pil yeter gibi gibi ,

Mesut AKIN' Alıntı:
Mehmet abi bende clone alsin demedim zaten fiyat cok abartili bana gore yep20 bec ve yep 120 esc ile maliyet azaltilabilir . hatta alici oikide 3700 mah . trex800 1900mah 2s alici pili ile 5 6 ucus yapiyor 2200 mah daha uygun fiyatli bir pil yeter gibi gibi ,

Yok üstad onu demediğini biliyorum zaten ;) Sadece aramıza yeni katılan çok arkadaş var, o yüzden belki de bu konu ile ilgili olmayan ama genel bir açıklama yapayım dedim :D :laugh:

Bu arada madem konu alıcı pilinden açıldı, ben olsam zaten HV servo alıyor olsam onu 2S alıcı pili ile beslemem. Sebebini aşağıdaki konuda zaten hep beraber değerlendirmişdik.

Şimdi hepimiz gayet iyi biliyoruz ki bizdeki pilotaj için standard servo bile çok :D

Eğer Muammer bey bu ince noktayı bilerek ve dikkate alarak HV servo alıyor ve 2S ile de besliyorsa hiç sorun değil, kimse de bir şey diyemez, bu tamamen kişisel bir tercihdir. Sadece bu detayı bilerek seçim yapılsın, önemli olan bu bence ;)

Alıcı pilin kapasitesi hakkında ise, sen benden daha tecrübelisin bu konu, bu kısım beni aşıyor :laugh: :D