Graupner Mz-24 Ayar (Spirit FBL)

Cahit Kaş

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Herkese Selam.
Graupner kumanda ile heli için ayarların nasıl yapıldığını anlatmaya çalıştım birkaç video ile.
Bu tür ayar videoları hazırlamak gerçekten kolay değilmiş. Belki biraz kopuk ve düzensiz gelebilir videolar ama Graupner almak istiyenlere yardımcı olur. Ve kesinlikle bu kumanda ile ayar yapmanın kolay olduğunu görüp tercih edenler olabilir.
Hatalarım varsa ve eklemek istediğiniz hususlar varsa katkıda bulunursanız memnun olurum.

1. Video : Yeni model açma

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2. Video : Uçuş modları, Pitch Curve ve Throttle Curve

3. Video : ikinci videonun devamı

Bu kumanda ile pitch curve, throttle curve veya gyro gain değerlerini değiştirmek için uçuş modlarını değiştirmek gerektiğinden bu değişiklikler yapılırken mutlaka helikopterden enerji kesilmeli veya motor kabloları sökülmeli. Diğer bir yol da kumandadan alıcıyı kapatmak ama ben güvenemedim.

4. Video: Alıcı bind işlemi ve Spirit bağlantısı

5. Video: Spirit FBL ayarları (bu bölüm genelde Spiritin yazılımıyla alakalı olduğundan üzerinde çok durmadım)

6. Video: Spirit FBL Rescue ayarı

Vay geliyor yavaş yavaş konular :halay:

Almak isteyen ve kaynak olmamasından dolayı tereddütte kalanlar ıcın harika bir konu.

Eline emegine saglık Cahit :bravo:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Cahit hocam Teşekkürler gerçekten güzel ve faydalı bir konu olacak ilk videoda belli, video çekmek gerçekten zor ve emek isteyen bir çalışma, devamını bekliyorum.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Vay geliyor yavaş yavaş konular :halay:

Almak isteyen ve kaynak olmamasından dolayı tereddütte kalanlar ıcın harika bir konu.

Eline emegine saglık Cahit :bravo:

Teşekkürler Mehmet Abi. Sizin emekleriniz yanında devede kulak kalır bizimki :saygilar:

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Cahit hocam Teşekkürler gerçekten güzel ve faydalı bir konu olacak ilk videoda belli, video çekmek gerçekten zor ve emek isteyen bir çalışma, devamını bekliyorum.
Teşekkürler Mustafa. Yüklendikçe ekliyorum.

Eline sağlık Cahit hocam. :bravo:

Bence videolar çok başarılı, graupner kumandası sahipleri de türkçe kaynak bulabilecekleri şanslı gruba girmeye başlıyor sayende. :RCKolik:

Cahit Hocam emeğine sağlık :bravo:

Açıklayıcı kaynağı olmayan ya da kısıtlı olan bir ürünün hele de Türkçe olarak emek verilip de hazırlanması kolay değildir.
Foruma böyle güzel bir kaynak kazandırdığın için teşekkürler :thumbup: :bravo: :thumbup:

Hiç bir emek boşa gitmiyor :saygilar:

Yalnız throttle curve, pitch curve değişikliklerinin uçuş modlarına atanması, deneme yapılırken zor olacak gibime geldi :-\ ya da alışınca sorun olmaz diyelim.

Türker Akgün' Alıntı:
Eline sağlık Cahit hocam. :bravo:

Bence videolar çok başarılı, graupner kumandası sahipleri de türkçe kaynak bulabilecekleri şanslı gruba girmeye başlıyor sayende. :RCKolik:
Teşekkürler Türker
Bence graupner sahipleri bu videolar olmasa da şanslı :thumbup:

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Cahit Hocam emeğine sağlık :bravo:

Açıklayıcı kaynağı olmayan ya da kısıtlı olan bir ürünün hele de Türkçe olarak emek verilip de hazırlanması kolay değildir.
Foruma böyle güzel bir kaynak kazandırdığın için teşekkürler :thumbup: :bravo: :thumbup:

Hiç bir emek boşa gitmiyor :saygilar:

Yalnız throttle curve, pitch curve değişikliklerinin uçuş modlarına atanması, deneme yapılırken zor olacak gibime geldi :-\ ya da alışınca sorun olmaz diyelim.
Teşekkürler İbrahim. Bizim de bi katkımız olsun. Hep tüketici olmayalım dedik :)
Aslında şöyle bir durum da var. Kumandanın alıcı bind menüsünde RF On/OFF seçeneği de var. Yani alıcı ile bağlantıyı menüden kesebiliyoruz. Tabi bu kumandayı kapatmak gibi bir şey. Ama Fail Safe ayarları sanırım bunun için var. Ben palsiz denedim. Alıcıyı kapatınca herhangi bir sorun olmadan uçuş modlarını kumandadan değşltirebiliyoruz. Ama bana güven vermiyor. En sağlam yol bence pili model üzerinden sökmek.

Bir ara Mordo Abi'nin Graupner'le Spiriti ayarlarken o da sürekli ''Dur İbrahim alıcıyı kesip tekrar açmam gerekiyor'' diyordu, ne olduğunu tam anlamamıştım demek bu yüzdenmiş :)

En güvenlisi neyse onu yapmak lazım abi, sen en iyisini yapıyorsun %p

Cahit,eline sağlık tebrikler...

Videoların tamamı eklendi. Aslında simde kullanımını da başka bir videoda anlatacaktım ama fırsatım olmadı. Onu da inşallah eklerim.
Bu kumandayı alacaklar belki farklı bir ünite kullanacaklardır ama videolar neyin nasıl yapıldığı hakkında fikir verecektir diye düşünüyorum. Hatta kumandanın ne kadar esnek bir kullanım sağladığını ve ayar yapmanın ne kadar kolay olduğunu görebilirsiniz videolarda.
İyi seyirler..

Kesinlikle Sana katılıyorum Cahit. burada onemli olan ana temel fonksiyonların nasıl yapıldığını paylasmak. Bunlar çözümlendikten sonra digerleri detay kalıyor.

Tekrar tesekkur ederiz, ellerine emegine saglık :RCKolik:

Eline sağlık Cahit abi, videoları izledim şimdi.

Throttle curve modlar arası geçiş yaparken pili sökelim demişsin. Sonrasında Throttle limit özelliğinden bahsetmişsin, 12. kanalda DV1'e atanmış. Tabii bunu iptal etmek gerekiyor normal kullanımda ki CLR ile iptal etmişsin. Pil takılı iken, thr curveleri ayarlamak istiyoruz bütün modlara. Bu aşamada bu özellikten faydalanılabilir gibi geldi bana. Thr limit %0 yaparak DV1 ile... O arada bütün modların curveleri ayarlanabilir sanki pil sökmeye gerek olmadan... Tabii işimiz bitince tekrar onu iptal etmek şartıyla. (İnsanın eli çarpar DV1 e, model gazdan düşer falan...)

Çok devasa bir fayda değil belki ama, her bir mod için ayrı mix ile rescuenun tam gain değerini girebilmek güzel. Yani gain 40 olan mod için rescue -40, 45 olan mod için rescue -45 gibi... Bununla ilgili Erhan'ın bir sorusu olmuştu vakti zamanında... Çok aşırı önemli değil dememin sebebi, modlar arasında gain farkı aşırı değil, ortalama bir değer girilirse zaten birkaç sn süren rescue sırasında çok da bir titreme olmaz kuyrukta ama yine de güzel bir özellik.

Bir de birkaç videoda, "dokun şu sticklere birazcık" dediğim zamanlar oldu :) Servo sesi irite ediyor az biraz...