Graupnerdan Yeni Kumanda : MZ-32

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Son dönemde modelcilik camiasında yaşanan durağanlık ve buna bağlı olarak bazı köklü firmaların bile piyasadan çekilmesi hepimizin morallerini bozuyor.

Bu yüzden özellikle bu dönemlerde yeni modellerin çıkıyor olması şahsen beni çok sevindiriyor %p

Bugün sizlere Graupner firmasının yeni çıkarmış olduğu "Üst Seviye kumanda olan "MZ-32" hakkında kısa bilgi vermeye çalışacağız.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ürün Linki :
Fiyat : $989

Ürün Hakkında Özet Bilgi
** Esasen ürün MZ-24 serisi kasanın makyajlanmış halini kullanıyor.
** Gimbal sistemi Hall Sensor hale gelmiş.
** Dokunmatik renkli ekran büyümüş,
** Anten "Redundant dual 2.4GHz RF" haline gelmiş ve fiziksel yapısı değişmiş.
** Wireless and Bluetooth bağlantı desteği
** Bunu harici Knobs düğmeleri üst kısma taşınmış.
** En önemli diğer bir özellik ise "Ext Modul" ile "DSMX, DSM2" desteği gelmiş.

Diğer teknik detaylar ve resimleri paylaşalım.

* Hall Sensor quad bearing gimbals with 4096 resolutions for smooth and precise control
* Outdoor friendly 4.3-inch TFT color and touch screen
* Redundant dual 2.4GHz RF modules
* Circular polarized patch antenna with adjustable beam angle
* 9000 mAh LiHV rechargeable battery for up to 10 hours of operation
* Micro-USB port for charging, data communication, joystick function or mass storage
* Externally adjustable stick tension and mode selection
* Internal µSD 16 Gb memory card
* Built in Wireless and Bluetooth communication
* DSC socket for external communications (wired buddy box, flight simulators, other)
* Wireless student teacher operation
* Wireless firmware update
* Integrated speaker for voice output and telemetry notifications
* User configurable DSC and data ports (SUMD, CROSSFIRE and others)
* User assignable haptic feedback
* 5 x 3 position switches, 2 x 3 position/toggle switches, 1 x 2 position switch, 4 proportional knobs, 2 x lever controls, 8 assignable digital buttons
* 6 shortcut control and navigation keys

Desteklenen Protokoller:
* HoTT-PC
* Smart-Box
* External Monitor
* SUMD
* DSMX, DSM2 (Data Output)
* CROSSFIRE V1/V2

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Ekrem YEŞİL

Bayağı iyiymiş abi bu da ix12 gibi :) Fiyatlar da öyle tabii ki... Gerçi bu daha uçuk, ix12 600 dolar civarlarındaydı...

- Wireless ve BT buraya da gelmiş. Android olayı yok sanırım ama brain kullanıcılarını pek etkilemez, zaten brain-graupner entegrasyonu var.

- Pili 9000mah daha iyi olmuş. Spektrumda bu 6000mah tı...

- Harici modülle DSMX desteği de iyiymiş...

- Hall sensör de iyi bişey olsa gerek, jeti de de vardı.

- 16 gb dahili hafıza da güzel...

Kumandam şekil yolumdan çekil ve ya kırmızı olsun 3 kuruş fazla olsun dedirtebilecek bir alet yapmışlar :laugh:

Özelliklerde de yeni kumandaları yakalamışlar. Güzel iş olmuş açıkçası, yapanların eline sağlık. Paylaşım içinde sağ ol abi :saygilar:

Gerek tasarımı, gerek özellikleri, gayet güzel görünüyor, birde, elde tutuş hissine bakabilseydik keşke, dsmx desteğinin bol olması bundan geri kalmak istemeyen ama spektrum sevmeyen kullanıcılar için,(ben [emoji28]) mantıklı bi özellik olmuş doğrusu.

HTC One M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kumanda çok güzel görünüyor özelllikleri de öyle ancak anladığım kadarıyla fiyatı da baya iddialı paylaşım için teşekkür ederiz. :saygilar:

Görüntü çok güzel, keşke benim olsa! Şu anda Mars'a göndermek için bir model uzay gemisi yapacak olsam, kesin alırım!

kırmızı olan yerin renk seçeneği olsa sarı veya turuncu tercihimdir...

Tüketimi körükleyen en güçlü sözcük "yeni" sözcüğüdür. İnsanoğlu her yeni olanın daha iyi olacağına koşullandırılmıştır. Dolayısıyla her firma da yenilik peşinde koşar. Teknoloji alanında bu kötü bir durum değil ama bazen de zorlamalara sebep oluyor.
Size işlemci örneğinden söz edeyim. İlk bilgisayarım sanırım 3.5 - 4 MHz gibi bir işlemci içeriyordu. Hızlar giderek katlandı. Üretim teknolojileri geliştikçe aynı silikon yüzey alanına onlarca hatta yüzlerce kat daha fazla transistör işlevi yerleştirilmeye başlandı. Hızlar daha da fazla arttı ama sonra gelip 4 - 5 GHz aralığında kaldı. Artık daha fazla "yenilik" mümkün ve anlamlı olmuyordu. O zaman "yeni" bir yol izlendi. Çok çekirdekli işlemciler üretilmeye başlandı. Önce çift sonra dört, şimdilerde 16 çekirdek sıradanlaştı. Muhtemelen bunun da bir sınırına gelinecek ve başka bir "yenilik" bulunacak. Bilgisayar donanım teknolojisindeki gelişmeyi yazılım da izliyordu tabii. Yazılım ayağı da sürekli yenilik peşindeydi. İşletim sistemlerinin "yeni" sürümleri çıkıyor, kullanıcı tarafından sabırsızlıkla bekleniyordu. Örneğin Apple cep telefonuna "yeni" yazılım güncellemesini yükleyenler bir zaman sonra Apple'ın yeni sürümlerde eski telefonları özellikle yavaşlatıp "yeni" telefon alımını zorladığını öğrendiklerinde oldukça şaşıracaklardı.
Dediğim gibi "yeni" sözcüğü sihirli bir sözcük. Tüketim toplumunun ayakta kalabilmesi için olmazsa olmaz bir kavram.
Bir RC kumandada ne gibi bir "yenilik" yapılabilirdi diye düşündüm. İlk aklıma gelen menzil artışı oldu. İyi de bir yandan yasal kısıtlamalar var. Diğer yandan gerçek modelcinin görüş mesafesi dışında menzile ihtiyacı yok. O halde menzil artırımının bir getirisi olmaz.
Kanal sayısı mı? Piyasaya sonradan girmiş ve "yenilikçi" arkadaşların dudak büktüğü birçok kumanda 24 hatta 32 kanal sunabiliyor. İyi de 32 kanalı ne yapacaksınız??? En baba scale uçakta bile 9 kanal yeterken... Modelcilik dediğin zaten 100 kanallı kumandayı alıp her servoya bir kablo çekmek değil ki. Adam gibi düşünmek, planlamak, çözüm üretmek bu işin en keyifli yanlarından birisi.
Çözünürlüğü artırsak? Çok akıllıca ama nereye kadar. Pazarlama hilesi olarak uygun. Düşünsenize "yüksek çözünürlüklü" bir kumanda varken eskisini kim ister. İyi de eliniz o kadar hassas mı? Hatta hepsinden önemlisi, var olan çözünürlüğü en iyi şekilde kullanabilmek için mekanik setup nasl olmalı biliyor ve uyguluyor musunuz? Düşünün, 4096 çözünürlüklü bir kumandanız var. Mode 2 ve uçak kumandası yani sol stick ileri geri hareketi tırtıklı. Hiç saydınız mı kaç tırtık var diye. 28 - 30 arası bir sayı!!! Yani gaz kanalı çözünürlüğünüz en fazla 30 oluyor, 4096 değil.
Başka ne "yenilik" yapılabilir? Windows Embedded, Android, Linux ya da belki de IOS gibi bir işletim sistemini entegre etmek... Müzik çalıp video oynatabilen bir kumanda yapmak. Almanlar buna "Schnick Schnack" derler. Yani hiçbir işe yaramayan, göz boyamaya yönelik eklentiler.
Geriye ne kaldı? Renkli, cicili bicili kasalar.
Hayatımda gördüğüm en tipsiz kumandalardan biri olan bu kumandaya 989 USD vereceksem bence şu özellikleri de olmalıydı:
- Epostalarıma erişim
- Sim kart ile cep telefonu işlevi görmesi
- Gerektiğinde sırtımı kaşıması
- Meyva suyu sıkması
- Buz makinesi işlevi olması
- Kahve yapması
-...

:lol:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Tüketimi körükleyen en güçlü sözcük "yeni" sözcüğüdür. İnsanoğlu her yeni olanın daha iyi olacağına koşullandırılmıştır. Dolayısıyla her firma da yenilik peşinde koşar. Teknoloji alanında bu kötü bir durum değil ama bazen de zorlamalara sebep oluyor.
........

Hayatımda gördüğüm en tipsiz kumandalardan biri olan bu kumandaya 989 USD vereceksem bence şu özellikleri de olmalıydı:
- Epostalarıma erişim
- Meyva suyu sıkması
- Kahve yapması
-...

[emoji38]
Duygularima tercüman olmuşsun abi .
Hangimiz elimizde bilmem kac ozelligi bulunan telefon, pc, notebook un veya mutfagimiza aldigimiz bir ürünün %100 özelliğini kullaniyoruz.
Microsoft office %100 ödeme yapıyoruz içinde kullanmadığımız bir sürü program özellik var. Bunlar saymakla bitmez.
Gelin eski kumandalarinizla mutlu olmayı öğrenin.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer Yamaner' Alıntı:
Dediğim gibi "yeni" sözcüğü sihirli bir sözcük. Tüketim toplumunun ayakta kalabilmesi için olmazsa olmaz bir kavram.
İşte olayın özü bu abi :thumbup:

Sümer Yamaner' Alıntı:
- Epostalarıma erişim
- Meyva suyu sıkması
- Kahve yapması
Belki bu Kuman'da istediklerini yapmıyor abi :laugh: ama yapan daha ucuz bir Kuman'da var :lollol: :lol:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Belki bu Kuman'da istediklerini yapmıyor abi :laugh: ama yapan daha ucuz bir Kuman'da var :lollol: :lol:

Yok yok bunun yaptığı kahve iyi olmuyormuş... :p :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Tüketimi körükleyen en güçlü sözcük "yeni" sözcüğüdür. İnsanoğlu her yeni olanın daha iyi olacağına koşullandırılmıştır. Dolayısıyla her firma da yenilik peşinde koşar. Teknoloji alanında bu kötü bir durum değil ama bazen de zorlamalara sebep oluyor.......
10 numara yorum teşekkür sayın abim.

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer Yamaner' Alıntı:
.................

Öncelikle yazdıklarınıza saygılarımı sunuyorum. Gerçekten biz hiç farkında olmadan ihtiyacımız olmayan bir çok özelliği en önemli ihtiyacımız gibi lanse edilip önümüze seriliyor ve buna çoğunlukla aldanıyoruz. Peşinden koşmaya başlıyoruz. Buna benzer bir konuda yakın zamanda bir video izlemiştim benim çok hoşuma gitti sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
(Bu videonun Drone Hava Sahası ile hiç bir ilgisi yok :) )

Yalnız bu konuda size katılmadığım bir nokta var, bu sitede tanıdığım gördüğüm okuduğum bir çok kişi hobi amacıyla uğraşıyor ve para harcanan konu genelde "yeni bir model telefon çıkmış onu almalıyımdan" daha fazlası oluyor. Çünkü bu hobinin en keyifli yanı kendi topladığınız bir sistemin kendi bağladığınız kabloların havada uçuyor olması :) Bu noktada sanırım ya kumandam bana şarkıda söylesin veya şöyle güzel görünsün böyle güzel görünsün deme hakkını bu emek karşısında yapılabilir görüyorum.

Bu arada kumandan bana şarkı söylesin gerçekten hoşuma gitti. İlk boşluğumda kendi kumandamın içine ses çıkışı yapabileceğim bir sistem kurmaya çalışacağım hatta yapabilirsem throttle kanalına bağlı ve güc arttıkça ritmi artan bir müzik çok değişik olabilir gibi geldi ;D :islik:

Simone tanıtıyor... Çok sevdiğimiz Almanca dilinde. Fakat ingilizce altyazı var, dileyenler bir göz atabilir.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol