Gümrük vergisi kaldırıldı mı?

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhaba bir tanıdığım bana bir link atmış. :

Ben bu haberi okudum sonrasında araştırma yaptım ama tam anlayamadım. Şimdi burada yazan lipo lardan gümrük kalktı hatta bizi ilgilendiren bir çok üründen de kalktı anlamına mı geliyor? Bilgisi fikri olan var mı acaba?

Bu yazının dediğine göre öyle gözüküyor İzzet hocam :rolleyes: Ama yine de bekleyip, emin olmak lazım.

Çünkü bir ihtimal "lityum iyon polimer piller" sadece elektrikli araba sektöründe kullanılan sınıfı kapsıyor olabilir, mi acaba :rolleyes:

Valla bunu söyleyeceğim aklıma gelmezdi ama inşallah doğru değildir kapsamıyordur diyorum çünkü yurt dışı alışveriş ile ilgili 4 videom vardı bu doğru ise çöp olacak demek :eek:f: :eek:f: Bunun doğru olmadığını söyleyecek birine ihtiyacım var :laugh: :laugh:

İzzet Camcıoğlu' Alıntı:
Valla bunu söyleyeceğim aklıma gelmezdi ama inşallah doğru değildir kapsamıyordur diyorum çünkü yurt dışı alışveriş ile ilgili 4 videom vardı bu doğru ise çöp olacak demek :eek:f: :eek:f: Bunun doğru olmadığını söyleyecek birine ihtiyacım var :laugh: :laugh:
O videoların ilgili kısımlarına Youtube üzerinden ALT Yazı ilavesi mümkün. En kötü o kısımlarda yeni durum ile ilgili bilgilendirme yapılabilir ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
O videoların ilgili kısımlarına Youtube üzerinden ALT Yazı ilavesi mümkün. En kötü o kısımlarda yeni durum ile ilgili bilgilendirme yapılabilir ;)
Doğrusu hiç aklıma gelmemişti çünkü ingilizce alt yazı var o kısımda hem konuşulanı hemde yeni düzenlemeyi yazamam diye düşünmüştüm ama sizin yazdığınızı okurken yurtiçi alışveriş rehberinde ingilizce altyazı olmayacak o yüzden beni gerçekten büyük bir uğraştan kurtardınız teşekkür ederim :saygilar: Yine de konu hakkında net bilgisi olan varsa paylaşabilirse çok sevinirim. :)

Arkadaşlar

En son deneyimi ben yaşamış olabilirim 2 Ocak'ta Rc Japan'dan aldığım modeli Gümrükten aldım. 1500 Euro üst limitin altında kalan ve 35 Euro limitini geçen oyuncak kategorisindeki malzemeler %20 gümrük vergisine tabi halen. 2 Ocak'tan sonra bir mevzuat değişimi olmuşmudur bilmiyorum ama 3500 TL civarındaki ürün için 700 TL vergi ödeyerek alabildim ürünü. Hatta SHGM (Sivil Havacılık kaydı) da istediler neyseki kişisel kaydım vardı orada internete bağlanıp gösterince kabul ettiler. Bu IHA'yıda kayıt etmen felan lazımdı dediler bende şuan demonte bitip uçuşa götürmeden kayıt ederim diyerek zar zor ikna edip alabildim. Sahiden durmadan yeni şeyler çıkarım hobimizi yapmakta iyice zorluk çıkarıyorlar. Neyse durum budur. Bilginize.

Saygılar;

Devrim ANIL' Alıntı:
Arkadaşlar

En son deneyimi ben yaşamış olabilirim 2 Ocak'ta Rc Japan'dan aldığım modeli Gümrükten aldım. 1500 Euro üst limitin altında kalan ve 35 Euro limitini geçen oyuncak kategorisindeki malzemeler %20 gümrük vergisine tabi halen. 2 Ocak'tan sonra bir mevzuat değişimi olmuşmudur bilmiyorum ama 3500 TL civarındaki ürün için 700 TL vergi ödeyerek alabildim ürünü. Hatta SHGM (Sivil Havacılık kaydı) da istediler neyseki kişisel kaydım vardı orada internete bağlanıp gösterince kabul ettiler. Bu IHA'yıda kayıt etmen felan lazımdı dediler bende şuan demonte bitip uçuşa götürmeden kayıt ederim diyerek zar zor ikna edip alabildim. Sahiden durmadan yeni şeyler çıkarım hobimizi yapmakta iyice zorluk çıkarıyorlar. Neyse durum budur. Bilginize.

Saygılar;
Hayırlı olsun Devrim bey paket salim elinize geçmiş ama sıkı vergi çıkartmışlar

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geçmiş olsun Devrim Hocam. Artık bu tür durumlarda modeli teslim alabildiğimize şükretmek zorunda kalıyoruz ne yazık ki :-\

Abi uzakdoğudan gelen minicik paketleri bile karıştırıyorlar.De ki koca model takılmasın.Bu uçan alet,yassah hemşerim demediklerine şükretmek gerek.Kazasız belasız alınmış , varsın 700 ün gözü kör olsun napalım.Bundan sonra böyle. :(

Devrim ANIL' Alıntı:
Arkadaşlar

Saygılar;
Devrim bey hayırlı olsun +700 tl tabi uğraşması çabası benimse iki ad fuselage sipariş ettik muhtemelen gümrük görür 225$ bakalım ne olacak

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Devrim ANIL' Alıntı:
Arkadaşlar

Saygılar;
Valla ilerdeki modelim bu olacak ama nasıl olacak çok canım sıkıldı .Devrim bey bu arada hayırlı olsun sabırsızlıkla modeli görmek isteriz.

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Devrim ANIL' Alıntı:
Arkadaşlar

Saygılar;

Hayırlı olsun epey ödeme yapmışsınız ve sanırım haklısınız başka yerlerde konuyu araştırdım da bunu sanki ticari alımlar için yapmışlar bireyselce uygulama aynı gibi bir kanı vardı benim de bu konular hiç anladığım şeyler değil bir de açıklamasa belirli sürelerde yazıyor olması ve ürün çeşitleri çok net tarif edilmemiş olması sanırım bir süre daha aynı uygulamanın devam edeceğini gösteriyor gibi geldi. Yine de bir umut bekleyip göreceğiz :) :)

Arkadaşlar ne kadar umutlusunuz gümrük vergisinin kalkacagindan sizlere hayran kaldım.
Kullandığımız her hizmetin malın vergileri almış başını giderken ben bir kalem verginin kaldirilmayacagina adım gibi eminim.Mutlaka altında başka bir şey vardır. Mevcut 35 euro ,biraz daha oynasalar aldığımız herşey vergiye tabi olacak.Zaten uygulamayı yapan memurun keyfine kalmışız kargo değeri dikkate alınmaması gerekirken beyefendi o günkü haleti ruhiyesine göre kargoyu da vergilendirebiliyor.

Bu düzenleme aslında bizler için değil üniversiteler ve teknik liselerde çok popüler olan arduino projelerinde genelde lipo kullanılıyor olmasından bence.
Dikkat ederseniz sadece lipolar değil, röleler , oled göstergeler, elektronik kontrolcülrr vs yazmışlar. Bunlar da muaf olacak yazıyor
Herşeye o kadar geçiriyorlar ki bunu alsalar da almasalar da farketmez :lollol: :mad:

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Arkadaşlar ne kadar umutlusunuz gümrük vergisinin kalkacagindan sizlere hayran kaldım.
Kullandığımız her hizmetin malın vergileri almış başını giderken ben bir kalem verginin kaldirilmayacagina adım gibi eminim.Mutlaka altında başka bir şey vardır. Mevcut 35 euro ,biraz daha oynasalar aldığımız herşey vergiye tabi olacak.Zaten uygulamayı yapan memurun keyfine kalmışız kargo değeri dikkate alınmaması gerekirken beyefendi o günkü haleti ruhiyesine göre kargoyu da vergilendirebiliyor.

Celalettin abi ben de aynı görüşteyim.KKTC'de durum daha da kötü. Türkiyedeki gibi €35 gümrük muafiyeti de yok. %16 gümrük+%16 KDV olmak üzere toplamda %32 vergi kesiyorlar.Üstelik kargo ücretini de vergilendiriyorlar.Kullanılmış 2.el kişisel eşya bile olsa eğer ağırsa şüphesiz doğrudan alıyorlar gümrüğe.Bazen kişisel eşyalarda 6TL Posta Tahsilat Vergisi alıyorlar.