GYRO montaj yeri neresi olmalı?

Onur TURAN

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhabalar :)
Buluşmadan geldiğimden ve ilk modelin alıcı satellite gyro vb. yerleşimlerini yaptım.
Mehmet abinin değerli videoları ile bugün kuyruk gyrosunu ayarladım şükür.
bu konu da bir kaç soru takıldı kafama:

Şu anda satelitte in olduğu yerde daha önce gyro vardı. bende yerleşim karmaşasından dolayı gyroyu bulunduğu yerden sökerek şuanda bulunduğu yere aldım. ancak bunun uçuşta eksi veya artı yönde etkisi olur mu diye de sonradan kafama takıldı.

1-acaba şimdiki yeri iyi mi? yoksa söküp tekrar aynı yere mi alsam?
2-satellite in şimdi ki yeri canopy içerisinde kalıyor. bunun uçuşta eksi veya artı yönde etkisi olur mu? açıkta bir yere mi almalıyım?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Onur gyronun markası ne , ben eğer helide yer müsaitse , gyroyu mutlaka yerçekimine paralel ve en az vibrasyon alacağı konuma yerleştirmeye çalışırım.Gerçi üniteler için artık farketmiyor , dik yatık , nasıl uygun olursa yine çalışıyor ama , gyro deyince , hiç dik yerleşen gyro görmedim :D Belki de daha modelci olmadığım içindir.
Satları da mümkün olduğunca açık tarafa koymaya çalış , içinde de çalışır mutlaka ama , benimkisi psikolojik bir durum , kanopiden de sinyaller bir şekilde geçiyordur , ama ben şöyle mantık yapıyorum , benim tv uydu anteninin kafasına bir kova geçirsem acaba çalışır mı , çalışmaz , ben en iyisi satelliteyi açığa koyayım derdim........... :D Benim mantık işte , böyle saçma ve komik olabiliyor bazen... :laugh:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Onur gyronun markası ne , ben eğer helide yer müsaitse , gyroyu mutlaka yerçekimine paralel ve en az vibrasyon alacağı konuma yerleştirmeye çalışırım.Gerçi üniteler için artık farketmiyor , dik yatık , nasıl uygun olursa yine çalışıyor ama , gyro deyince , hiç dik yerleşen gyro görmedim :D Belki de daha modelci olmadığım içindir.
Satları da mümkün olduğunca açık tarafa koymaya çalış , içinde de çalışır mutlaka ama , benimkisi psikolojik bir durum , kanopiden de sinyaller bir şekilde geçiyordur , ama ben şöyle mantık yapıyorum , benim tv uydu anteninin kafasına bir kova geçirsem acaba çalışır mı , çalışmaz , ben en iyisi satelliteyi açığa koyayım derdim........... :D Benim mantık işte , böyle saçma ve komik olabiliyor bazen... :laugh:

abi sen modelci değilsen ben hiç mi hiç değilim o kesin :D
ayrıca saçmalıkla alakası yok abi. bence de engelleyebilir yani mantıken o nedenle sordum zaten :D
zaten o gyronun yerini değiştirirken aklıma olmadık bir anda geldi yanlış olduğu da neyse artık :D
sata yı bir video da eleman pilin alt kısmına koymuştu. ondan kafam karıştı. hani sorun olsa onda da olur dedim. ama bence de canopy nin dışına çıkması lazım. kuyruğa doğru çekerim onu. tabi o uzunlukta kablo bulmam gerekecek :(

bu arada gyronun markası GAUI GU-211 imiş abi :D

Estağfurullah Onur , gerçekten daha modelci olabilecek kadar çok değişik elektronik , ekipman vs. alet edevatla haşır neşir olmadım , gyro'yu bilmiyorum , bir bilen mutlaka çıkacaktır.Ama bence eski yerine alsan daha mantıklı olacak gibi...
Benim genel gördüğüm , helinin arka tarafına doğru frame ile skidlerin bağlandığı bölgeye yakın yerlere takıyorlar satları , yerin müsaitse sen de öyle yapabilirsin , tabi kablo kısa geliyorsa , fast-lad'den biraz daha uzunlarından sipariş edebilirsin , takipsiz kargo istersen en geç bir hafta ya da bilemedin on güne geliyor.Takipli kargo ödeyecek kadar çok maliyetli birşey değil çünkü..Yada foruma sor belki fazladan elinde bulunan çıkabilir... :saygilar:

Tiger da eger stalite baglanamanda gerekiyorsa malesef gyro ya yer yok :)
Saka bi yana cidden yer bulmak zor,
Bi dusunelim,

Onur model aynı değil ama yine de şu konuya bir gözat istersen. ;)

Bence öncelikle böyle bir modelde kesinlikle 2 adet Satellite olmalı ve bunlar montaj itibari ile antenleri birbirine 90 olmalı.

Diğer taraftan modelde manual gösterildiği şekilde gyro için ÖZEL bir yer düşünülmüş durumda ki o da eski yeri. O yüzden yerinde olsam Gyro eski yerine taşırdım Onur.

FBL istediğin yüzeye yatay, dikey monte edebiliyorsun ama Gyrolu zamanlarda Gyro biz hep manual gösterdiği yerlere monte ettik. Mesela ben hiç senin monte ettiğin gibi monte edilerek uçan Gyro canlı olarak görmedim.

Manual'den

Bir de başkaları ne yapmış ona bakalım.

Ben dik yerlesen gyro hic gormedim. Ozellikle o sekilde yapilmadiysa gyro dik yerlesmez. Fbl unitelerin icinde her uc eksende de birer gyro bulunur. Dolayisiyla hangi konumda yerlestirirseniz yerlestirin, her eksene bir gyro denk gelir. Ama buna ragmen bazi fbl unitelerin bile yerlestirme kisitlari vardir. Bildigimiz gyrolara gelince, bu arkadaslar zaten tek eksende calismak icin yapiliyorlar. Dolayisiyla su anda senin gyro kuyruk ekseninde ne olup bittiginden habersiz sekilde duruyor orda [emoji1]
Son olarak da, ben her zaman fbl unitemi de manuelde tavsiye edilen yerde kullaniyorum. Heli ureticisinin testler sonucu en iyi yerin orasi olduguna karar verdigini dusunuyorum [emoji1]

cevaplar için siz üstadlarıma çok teşekkür ederim tez zamanda gyro yerine alına :D

son bir şey daha sormak istiyorum. yeter yeter dediğinizi duyar gibiyim. ama yapacak bir şey yok :D
şaka bir tarafa gyronun montajında kullanılan çift taraflı süngerin bir önemi var mı yoksa bildiğimiz 3m çift taraflı bant ile yapıştırsam olur mu?

Çok önemi var :D İçinde gyro ve akselerometre barındıran bu tarz cihazların en sevmediği şey titreşimdir. O süngerler de titreşimi azaltmak amacıyla kullanılırlar, iki tarafı birbirine yapıştırmak ikincil görevleridir. Özelliğine göre bazı cihazlar titreşimden az yada çok etkilenirler. Cihaza göre tavsiye edilen kalınlıkta ve yumuşaklıkta sünger (ped) kullanmak gerekir. Ne çok sert, ne çok yumuşak.

Benim Kocaeli'de uçamamamın sebebi tam olarak o süngerdi, tam da buluşma öncesi değişiklik yaparak macera aramam da saçma oldu ama neyse :D

Senin gyro için standart gyro süngeri dediğimiz, yaklaşık 2mm kalınlığında olan, orta sert sünger iş görecektir. Türker'in denemem için verdiği, benim nerdeyse bitirdiğim bant iş görür mesela :D

Emre Kaman' Alıntı:
Çok önemi var :D İçinde gyro ve akselerometre barındıran bu tarz cihazların en sevmediği şey titreşimdir. O süngerler de titreşimi azaltmak amacıyla kullanılırlar, iki tarafı birbirine yapıştırmak ikincil görevleridir. Özelliğine göre bazı cihazlar titreşimden az yada çok etkilenirler. Cihaza göre tavsiye edilen kalınlıkta ve yumuşaklıkta sünger (ped) kullanmak gerekir. Ne çok sert, ne çok yumuşak.

Benim Kocaeli'de uçamamamın sebebi tam olarak o süngerdi, tam da buluşma öncesi değişiklik yaparak macera aramam da saçma oldu ama neyse :D

Senin gyro için standart gyro süngeri dediğimiz, yaklaşık 2mm kalınlığında olan, orta sert sünger iş görecektir. Türker'in denemem için verdiği, benim nerdeyse bitirdiğim bant iş görür mesela :D

evet abi seni görünce sorumun ne kadar gereksiz olduğunu anladım :D
o gün seni geçtim ben bile illet oldum o süngere.
bu süngeri nereden bulabilirim biliyor musun abi?

Koctas, bahaus, metro ;D

Bu arada Onur Mehmet abinin manuelde seninle paylastigi yerler haricinde bir yerin yok malesef,
Senle uzun uzadiya konustuk bu meseleyi kocaelinde,
Kaldiki sende daha Align BT 2 in 1 Regulator var, gerco onu koyacagin yeri gosterdim sana,
Sendeki tek fazlalik su an satalite, onada yer bulucaz artik,

Sana yarin benim titandaki yerlerin fotosunu paylasacagim fikir versin,

Evrim SUTEL' Alıntı:
Koctas, bahaus, metro ;D

Bu arada Onur Mehmet abinin manuelde seninle paylastigi yerler haricinde bir yerin yok malesef,
Senle uzun uzadiya konustuk bu meseleyi kocaelinde,
Kaldiki sende daha Align BT 2 in 1 Regulator var, gerco onu koyacagin yeri gosterdim sana,
Sendeki tek fazlalik su an satalite, onada yer bulucaz artik,

Sana yarin benim titandaki yerlerin fotosunu paylasacagim fikir versin,
abi regülatörü konuştuğumuz yere aşdım onda sıkıntı yok. gyroyu eski yerine alıyorum. onda da sıkıntı kalmadı. satalite için de bir yer buldum gibi. şimdi sadece satalite için uzun bir kablo ile gyro için sünger temin ettim mi tamamdır.

Onur Mehmet abinin soyledigini hatirlatayim. Model buyuk, cift satellite kullanmani oneririm ben de.