HC3SX Sallanma & Titreme Problemi

Doğukan Ocak

RcFanatik
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Heli
Selamlar :saygilar:
Klasik pazar günkü uçuşlarımızı yaptık , ama bugün beni helicommand ile ilgili rahatsız eden bir nokta oldu. Mehmet abinin de isteğiyle bu konuyu sizlere danışmak istedim :)p
Cumartesi günkü yaptığım uçuşta ileri-geri Tic-Toc hareketine başlarken helikopter de ''sağa-sola'' ufak sallanmalar oluyordu , pek önemsemedim. Akşam evde üniteyi kurcalarken Gyro Head Gain parametresini default olan 55 ' den 49'a düşürdüm.
Bugünkü uçuşta tekrar ileri-geri Tic-Toc yapmaya kalktığımda helikopter düne göre sağa-sola daha fazla sallanma-yalpalama yaptı.
Sormak istediğim bu ne ile alakalı ve nasıl düzeltirim ? Gyro Head Gain ile mi , yoksa Aileron , Elevator gainleri ile mi alakalı ?
Video ekledim ancak malesef helikopter uzakta olduğu için net belli olmuyor.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ayrıca videoda kuyruktan titreme sesi geliyor. Kuyruk gain değeri 58'di , videodan sonra 57'e düşürünce düzeldi. O ses sizi yanıltmasın , kuyruktan geliyor :)

ABİ KUYRUK GAİNİNİ Bİ TIK KIS . DİĞER KOMUDA BİŞEY DİYEMİCEM. :(

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
ABİ KUYRUK GAİNİNİ Bİ TIK KIS . DİĞER KOMUDA BİŞEY DİYEMİCEM. :(

Erhan abi , videodan sonra kuyruğu ayarladık. Onda problem yok. Asıl problem diğeri :(p

Bildigim kadari ile bu durumun Head Gyro Gain ile alakasi yok. Bunu bilse bilse Ilker hocamiz bilir. Bakalim o bu konu hakkinda ne diyecek ;)

Ünite ile ilgili yada ilgisiz birçok sebep olabilir. Dengeleyici horizon mode açıksa onu kapatarak denemek lazım. Bazen model kendini dengelemeye çalışırken titreme yapabilir. Videoda pek birşey görmedim ancak tarif üzerine aileron gain değerleri biraz azaltılıp denenebilir. Genelde titireme sorunları ya mekaniktir yada gainler ile alakalıdır.

İlker Sönmez' Alıntı:
Ünite ile ilgili yada ilgisiz birçok sebep olabilir. Dengeleyici horizon mode açıksa onu kapatarak denemek lazım. Bazen model kendini dengelemeye çalışırken titreme yapabilir. Videoda pek birşey görmedim ancak tarif üzerine aileron gain değerleri biraz azaltılıp denenebilir. Genelde titireme sorunları ya mekaniktir yada gainler ile alakalıdır.

İlker abi teşekkürler ,
Video da malesef net belli olmuyor. Normal uçuşta problem olmuyor ancak sert hareketlere kalktığında arada bu şekilde yapıyor.
Dediğin gibi o zaman Aileron ve Elevator gainlerini düşüreyim. Şuan 16'da her ikiside , kaça düşürmemi önerirsin ?

Önce aileron ile başla tek tek düşür, değerler modele , servo hızına vs göre değişir , belli bir rakam veremem.

Teşekkürler İlker abi , değişikliklerden sonra gelişmeleri bildiririm :saygilar: