Heli İstifleme Yöntemleri - Duvara Asma

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar atölyemde (evet atölyem var heli için ;D ) yeni bir düzenleme yapmayı düşünüyorum ve çoktandır aklımda olan helileri duvara asma işine girmeyi de düşünüyorum. Aşağıda değişik birkaç fotoyu paylaşıyorum, bu iş için suntalem, pal, korniş, bulaşık teli gibi değişik malzemeler kullanmış gavur. Tabi bir de randomheli'nin skidclamp'ı var harika bir ürün, ancak bir çifti 12 dolar civarı olduğundan kendisini pek düşünmüyorum. Kullanılacak malzeme değil de, beni asıl düşündüren bu şekilde asılmasının heliye bir sıkıntı verip vermeyeceği... Nitrolu helilerde afterrun oil'in mufflerden damlaması gibi sorunlar yaşayanlar varmış ama benim öyle bir derdim yok. Beni düşündüren skidin ucundan asıldığında helinin ağırlığının skid, skidle frame arasındaki vidalar, frame'in kendisi, kuyruk vs gibi yerlerde gereksiz yük, stres ve zamanla şekil bozukluğu yada zayıflama gibi problemler oluşturup oluşturmayacağı. Hem fikirlerinizi, hem tecrübelerinizi bekliyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

cok guzel bir sistem fakat oldum olası hanımı ikna edip duvarı delemedim ;D

Benimde odamda duvara asmaya niyetim var ancak altı üstü 1 modelim var oda rafta dursun diye vazgeçtim :lollol:
Ama şu skidclamp'lardan belki 1 tane satın alırım duvarda ki görüntü de kötü durmaz :)

Üstteki sistemler biraz eski, modellerin hepsi flybarlı :p

En alttakiler sade ve güzelmiş. Ama malesef bana da uygun değiller. Benim helilerin yeri belli, arka balkondan dışarı çıkamıyorlar :)

Benimde çok merak ettiğim bir durumdu bu, acaba helikoptere bir zararı olurmu ki ?

cengiz okkalı' Alıntı:
cok guzel bir sistem fakat oldum olası hanımı ikna edip duvarı delemedim ;D

Benim atölyenin özerkliği var. İç işlerinde serbest, dış işlerinde hanıma bağlı :lollol: :lollol:

Pil ve kanopi takılı olmadığı durumlarla, heli arkaya doğru yaslanıyor, skidin arka ucuna basıyor ve dikey fin zemine temas ediyor. Onu bile istemiyorum, dikey finin altını besliyorum ki skid yere tam bassın. O derece üzerine titriyorum modelimin :laugh: Duvara asmazdım sanırım.

Emre benim gibi evini dükkana çevirmiş tipler için güzel çözüm aslında.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Pil ve kanopi takılı olmadığı durumlarla, heli arkaya doğru yaslanıyor, skidin arka ucuna basıyor ve dikey fin zemine temas ediyor. Onu bile istemiyorum, dikey finin altını besliyorum ki skid yere tam bassın. O derece üzerine titriyorum modelimin :laugh: Duvara asmazdım sanırım.

Neden Rasim madem bu kadar modeline hastasın tam tersi duvara asıp tablo gibi seyredeceksin. :laugh:

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Emre benim gibi evini dükkana çevirmiş tipler için güzel çözüm aslında.

Abi sorma, atölyenin resmini çekip koymaya utanıyorum şu anda ama felaket. Üç heliye birden giriştim söktüm topladım, fena dağıttım. Toplayınca bi resmini koyarım. Atölyede masaların üstü, dolap, raflar ne varsa ıvır zıvır dolu, yerlerde gezen malzemeler, bir de heliler. Helileri koyduğum dolabın üstünde şu anda bir sürü ıvır zıvır dolu, gezerken yerdeki helilere basmamak için sek sek oynuyorum. Şöyle bir bakındım, bu duvara asma işi en iyi ve en güvenli çözüm gibi geldi bana. Komple bir temizlik ve yeni dekorasyon yapıcam atölyede, helileri de asıcam gibi görünüyor. O yüzden de kafama takılanları sorayım bir fikir alayım dedim.

Emre Kaman' Alıntı:
Abi sorma, atölyenin resmini çekip koymaya utanıyorum şu anda ama felaket. Üç heliye birden giriştim söktüm topladım, fena dağıttım. Toplayınca bi resmini koyarım. Atölyede masaların üstü, dolap, raflar ne varsa ıvır zıvır dolu, yerlerde gezen malzemeler, bir de heliler. Helileri koyduğum dolabın üstünde şu anda bir sürü ıvır zıvır dolu, gezerken yerdeki helilere basmamak için sek sek oynuyorum. Şöyle bir bakındım, bu duvara asma işi en iyi ve en güvenli çözüm gibi geldi bana. Komple bir temizlik ve yeni dekorasyon yapıcam atölyede, helileri de asıcam gibi görünüyor. O yüzden de kafama takılanları sorayım bir fikir alayım dedim.

Ben sadece buzdağının görünen kısmını koydum :laugh:

Duvara asma işi kesinlikle model fazla ise en ergonomik çözüm bence. %p

Her ne kadar düzen olarak beğensem de sanki bana her an duvardan düşecekmiş gibi geliyor :laugh: Nitro modellerde belirtiğin sıkıntılar harici bence modellerde herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır.

Valla model çoksa duvara asıcan, yok başka çaresi bence. :laugh:

İnşallah bir gün model istifleme yöntemleri benim de ilgimi çeker. :laugh:

Cahit Kaş' Alıntı:
İnşallah bir gün model istifleme yöntemleri benim de ilgimi çeker. :laugh:
Ek olarak heli atölyesi olan Emre gibi arkadaşlarımızı da kınıyorum. Valla fazla söylemeyin nazardan duvarlar çatlayabilir. :lol: :lol: :lol: