Heli Kullanımı İçin Rüzgar Hızı

Serkan Demirkesen

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhabalar,

500 ve 700 size heli uçurabilmek için maksimum rüzgar hızı konusunda bilgi ve tecrübelerinizi alabilir miyim lütfen?

Mesela 500-550 model bir heliyi 20km/s hızla esen bir rüzgarda güvenli bir şekilde uçurabilir miyim? Limitleri nedir diye merak ediyorum...

700lük model sırtından rüzgar estiğinde neredeyse bir adım ileri attıracak kadar itse bile uçuyor. Dün tecrübe ettim :D He biraz cebelleşebiliyorsun modelle ama sorun olmuyor. Tek sorun (ki yine dün yaşadım) kuyruk gainin biraz yüksekse rüzgar kuyruğa vurunca kuyruk aşırı titriyor. Ama gainin normalse nadir yaşıyorsun bu durumu. Ben 3 uçuşta bir kere 5snlik yaşadım.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Serkan Demirkesen
Burada dikkat edilecek şey kafa devri Serkan Hocam. Özellikle rüzgarın etkili olduğu hava koşullarında yüksek kafa devri ile ( idle-up ) uçmak daha güvenli ve kontrollü bir uçuş sağlar. Küçük sınıf modeller rüzgarlı havalarda uçabiliyor olsalar da pek tat vermiyorlar bana kalırsa.

Limit nedir sorusunun ise cevabını vermek çok zor. Her pilotun kendi limiti vardır. :laugh:

Modelin kontrolü sizdeyse ve uçuştan keyif alınabiliyorsa o rüzgar uçulabilir rüzgardır bana göre. :saygilar:

Rüzgarın sabit bir hızla hep aynı yönden esiyor olmasıyla, durup birden tekrar esmesi ve ya yön değiştirmesi de aslında fazla etkiliyor uçuşları. İkinci seçenek daha sıkıcı. Helikopterin veya pilotun dayanabileceği rüzgar hızı değişse de bence rüzgarlı havada helikopter uçurmak hiç tat vermiyor. Helikopterin komutlara tepkileri fazlasıyla değişiyor, gereksiz bir hâl alıyor :saygilar:

Ben genelde normal havalarda uçamıyorum,şöyle sert bir rüzgâr olursa, kırım korkusu daha bir anlam kazanıyor. Adrenalin açısından daha bir zevkli oluyor.;D
Zaten Mehmed'im de bilir, en iyi kaldırıma sürttürme hareketi rüzgarlı havalarda olur :lol::p
Sen yine de sakin havalarda uçsan daha iyi olur Serkan'ım, sonra şaka yapabilecek kadar keyifli olursun:)

Ben genelde normal havalarda uçamıyorum,şöyle sert bir rüzgâr olursa, kırım korkusu daha bir anlam kazanıyor. Adrenalin açısından daha bir zevkli oluyor.;D
Zaten Mehmed'im de bilir, en iyi kaldırıma sürttürme hareketi rüzgarlı havalarda olur :lol::p
Sen yine de sakin havalarda uçsan daha iyi olur Serkan'ım, sonra şaka yapabilecek kadar keyifli olursun:)
Keyif için yapıyorsak bi işi tavsiyeye de uymak lazım tabi ???