Helicommand BIND Problemi

Doğukan Ocak

RcFanatik
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Heli
Selamlar ,
Üzülerek söylüyorum ki bu angarya işler hep beni buluyor , her zaman söylerim :mad: :mad:
Bugün kargodan Castle Link geldi , normalde helikopter için erkenden eve gelmezdim ama kargoyu alınca dayanamadım ve governor ayarlarını kontrol etmek için eve geldim.
Her zaman ki gibi raftan indirdim , evde olduğum için palleri söktüm ve normal olarak önce kumanda sonra bec devresine güç verdim ancak kumanda ile satellite eşleşmedi. 2-3 kere denedim.
Helicommand da kırmızı ışık yanıp yanıp sönüyordu bu normal dedim ama satellite üzerin de hiç bir ışık yanmıyordu.
Bilgisayar üzerinden tekrar bind yapayim dedim bu sefer de bind olmamaya başladı. Satellite üzerinde ışığın yanması için defalarca gücü kesip tekrar vermem gerekiyor. Tek seferde hızlıca yanmıyor ışık. Kusura bakmayın ama çıldırma noktasına geldim. :(
Saat 5'den beri deniyorum ama nafile. Bir kaç kere bind yaptım ama ne servolar oynuyor ne de bilgisayar üzerinde parametreler oynuyor. Gücü kesip tekrar verdiğim de bind olmamış gibi davranıyordu .Yine olmadı. :mad:
Mehmet abinin tavsiyesiyle bind işlemini yaparken kumandayı 1 metre mesafeden açmayı denedim 1-2 kere bind oldu ama yine de nafile.
Satellite problemli değil , elimde 2 tane DSM2 satellite var , her ikisini de denedim. Satelliteleri ayrı olarak alıcıya takarak bind yaptım problem yok.
Sanırım ünite üzerinde bir problem var ama durup dururken neden böyle bişe olur. Elektronik bu ne olacağı belli olmuyor ne yazık ki ama sebebi nedir ?
Atladığım bir nokta mı var, yanlış bir bağlantımı var , nasıl bir çözüm yolu uygulamam gerekir ? Yoksa daha hevesini bile alamadığım HC3SX çöpemi gidecek :'(

VIDEO ile desteklemek istedim. İsterseniz başka açılardan çekip tekrar yükleyebilirim.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şimdi üzerine Castle Link'in çipi yandı sanırım , 5 dakika içeri gittim geldim USB üzerinde takılı duruyordu , geri geldim elime aldım çıkarayım dedim ateş püskürüyordu resmen hemen çıkardım elimi yaktı neredeyse.
Şimdi üzerinde ne ışık yanıyor ne bağlantı gözüküyor. Ne bahtsız insanım ben :(

Doğukan BD 3SX'in sağlıklı çalışması için 11m/sn frame rate'te DSMX'te bind olması gekiyor diye biliyorum.

Kumandandan system settings'ten frame rate'ini kontrol eder misin ? 22 m/sn'de kalımış olmasın.

Link için canını sıkma, olmadı biz yollarız sana. ;)

Türker abi , DSM2 kullanıyorum , Mehmet abi de uyardı Frame Rate şuanda 22m/s ama değişen bir şey yok malesef :-\
Büyük ihtimal ünite de problem var.
Ayrıca düşünmen yeter Türker abi çok teşekkür ederim. Ama en kısa zaman da temin edeceğim.
Mehmet abiyle şöyle bir ihtimal de düşündük : BEC , üniteyi yeterince voltajla besleyemiyor olabilir diye düşündük.Çünkü satellite ışığı çoğu zaman sönük yanıyor. Yarın ölçümünü yapicam bakalım belki onun yüzündendir :-\

Doğukan Ocak' Alıntı:
...Mehmet abiyle şöyle bir ihtimal de düşündük : BEC , üniteyi yeterince voltajla besleyemiyor olabilir diye düşündük.Çünkü satellite ışığı çoğu zaman sönük yanıyor. Yarın ölçümünü yapicam bakalım belki onun yüzündendir :-\
Çok mantıklı, inşallah yarın çözülür Doğukan. %p Ben ünitede bir problem olacağını sanmıyorum.

Helifreak'de bir arkadaşta aynı problemi yaşıyormuş.
Biraz anladığıma göre en mantıklı olan BEC devresinin voltajını ölçün diyor. Sanırım onu denemem lazım.
Helifreakde ki bu konu için gözünüze çarpan noktaları çevirebilirmisiniz. İngilizcem tam yetmiyor açıkcası :laugh:

Kesin ve ebedi çözüm olarak futaba ya geçin derim :) Modelcilik hayatım boyunca hiç bir problem yaşamadım. Yok voltaj yetmez yok bind olmaz , yok kendini resetler vs vs. biz futaba kullananlara çok yabancı şeyler.
Ünitede problem olması mümkün görünmüyor. BEC'in voltajını kontrol etmek en mantıklısı.

Helifreak de sonlara doğru yazan bir arkadaş , servolardan birinin arızalı olduğunu ve çok akım çektiğini o yüzden bind omadığını söylemiş. O servoyu çıkarınca herşey düzelmiş. O yüzden servoları çıkartıp bind denemek de de fayda var.

Gene helifreakde hc3sx software içinde bind için seçilmesi gereken bir yer olduğunu söylüyor, ben hiç satellite kullanmadığım için nerede bilmiyorum .

İlker abi cevapların için teşekkürler
Öncelikle futabaya geçmek için bütçem yok malesef. ;D Spectrumdan memnunum aslında. :thumbup:
Banada voltaj ile ilgili geliyor. İnşallah öyledir.
Akşam servoları söküp tekrar deneyeceğim.
En son çare bir de normal alıcı takıp öyle mi denesem ?

Olayı Spektrum-Futaba atışmasına çekersek başlığın amacından çıkarız. Ben de spektrum kullandım şimdiye kadar (dx6i, dx7s, dx3s, dx7s, dx9) hiç de bir sıkıntı çekmedim. Videoyu izleme fırsatım olmadı da bi bakayım bakalım :)

Bu arada evet 3sx yazılımı içinde bind işlemi için, bind dsmx ve bind dsm2 kutucukları var. Bind işlemini yapmadan önce onlardan uygun olanı bi seçmek gerekli.

Doğukan istersen olaya yeniden başla. Ekranda bind dsm2 kutucuğuna tıkla. Bütün servoları sök ve kumanda kapalıyken üniteye enerji ver. Işık hızlı hızlı yanıp sönmüyorsa hiç kumandayı açmakla uğraşma. Enerjiyi kes bir daha ver. Ama kumanda kapalıyken yüzde 99 ihtimalle ışık öyle yanacak (flashing). Çünkü ünite arayüzünden de bind kutucuğunu tıkladın. Bunu alıcılı sistemlerde alıcıya bind plug takmak ve sistemi öyle başlatmak gibi düşün. Neyse hızlı hızlı yanıp sönerken bind butonuna basılı tutarak kumandayı aç, bind olduğunu göreceksin.

Sonrasında diğer bütün ayarları gözden geçirirsin.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Rasim abi DSM2 kullandığım için o sekmeyi seçiyorum. Sonra gücü kesip tekrar verdiğimde ışık yanmaya başlıyor ama o sekme tekrar aktif oluyor.
Sonra tekrar Bind DSM2 sekmesine basıyorum , kumandamı açıyorum ama sonuç nafile

Rasim Öztürk' Alıntı:
Olayı Spektrum-Futaba atışmasına çekersek başlığın amacından çıkarız. Ben de spektrum kullandım şimdiye kadar (dx6i, dx7s, dx3s, dx7s, dx9) hiç de bir sıkıntı çekmedim. Videoyu izleme fırsatım olmadı da bi bakayım bakalım :)

Bu arada evet 3sx yazılımı içinde bind işlemi için, bind dsmx ve bind dsm2 kutucukları var. Bind işlemini yapmadan önce onlardan uygun olanı bi seçmek gerekli.

Doğukan istersen olaya yeniden başla. Ekranda bind dsm2 kutucuğuna tıkla. Bütün servoları sök ve kumanda kapalıyken üniteye enerji ver. Işık hızlı hızlı yanıp sönmüyorsa hiç kumandayı açmakla uğraşma. Enerjiyi kes bir daha ver. Ama kumanda kapalıyken yüzde 99 ihtimalle ışık öyle yanacak (flashing). Çünkü ünite arayüzünden de bind kutucuğunu tıkladın. Bunu alıcılı sistemlerde alıcıya bind plug takmak ve sistemi öyle başlatmak gibi düşün. Neyse hızlı hızlı yanıp sönerken bind butonuna basılı tutarak kumandayı aç, bind olduğunu göreceksin.

Sonrasında diğer bütün ayarları gözden geçirirsin.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Rasim abi mesajı düzelttiğini şimdi gördüm. Servoları söküp deneyeceğim.
Ama şöyle bir problem var ki , Bind DSM2 sekmesine bastıktan sonra gücü kesip tekrar verdiğim de , BIND DSM2 sekmesi tekrar aktif oluyor. Doğru mu böyle olması acaba?

Doğukan Ocak' Alıntı:
Bind DSM2 sekmesine bastıktan sonra gücü kesip tekrar verdiğim de , BIND DSM2 sekmesi tekrar aktif oluyor. Doğru mu böyle olması acaba?

Valla o kısmını tam hatırlayamıyorum, ama bir yerden sonra tekrar geliyordu sanırım haklısın. Önemli olan bind olup olmaması. Önce butona bas, sonra enerji kes tak (bu esnada hızlı yanıp sönecek), sonra basılı tutarken kumandayı aç. Olması gerek.

İnşallah olacak , bir de böyle deniyeyim. Akşam dener ve sonuçları bildiririm.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Olayı Spektrum-Futaba atışmasına çekersek başlığın amacından çıkarız. ......
İlker hocamın söylemek istediği Futaba daha iyidir den ziyade, 3SX- Futaba uyumu daha az kaprislidir demek istiyor ki bence de sonuna kadar haklı.

Zira bir dönem Mordo abinin Futaba 8CF ile ayarlama yaptık. Malum bind olayı falan yok. Esas önemli olan da şu 5.5 VDC olayı.

Mesela HF bakarsan, özellikle 3SX konusunda mod olan kişiler Spektrum kullanımı sırasında Satellite yerine alıcı ile kullanımını göneriyor.