helikopter kendi kendine hareket ediyor ??

byreci

Uye
Merhabalar...
programı kurdum 4.5 sürümüne yükselttim. Gösterilen bütün ayarları birebir uyguladım. Programı açıp simülasyon videolarında anlatılan helikopter modelini seçtim. Seviyeyi beginner olarak ayarladım. sağ joystick ortada dururken güç kolunu yukarı kaldırdığımda helikopter bir yöne doğru hareket etmeye başlıyor. Kalibrasyon ayarlarını defalarca ayarlamama rağmen hareket bir türlü durmuyor. Bu problemi halletmenin bi yolu var mı ??
ikinci olarak ctrl +x ne işe yarıyor ?
Teşekkürler.
Bu arada Sim Programı rf4.5 sim kumandam da art-tech At-sim601

recai ikinci' Alıntı:
Merhabalar...
programı kurdum 4.5 sürümüne yükselttim. Gösterilen bütün ayarları birebir uyguladım. Programı açıp simülasyon videolarında anlatılan helikopter modelini seçtim. Seviyeyi beginner olarak ayarladım. sağ joystick ortada dururken güç kolunu yukarı kaldırdığımda helikopter bir yöne doğru hareket etmeye başlıyor. Kalibrasyon ayarlarını defalarca ayarlamama rağmen hareket bir türlü durmuyor. Bu problemi halletmenin bi yolu var mı ??
Teşekkürler.

Yanlis hatirlamiyorsam programi emu diye bi cracktan calistiriyoruz ilk basta emu ya tiklayinca kucuk kare bi ekran aciliyo orda kumanda yon ayarlarini yapabilicagin rakam kutucuklari var netten kumandana uygun rakamlari bulup girersen sorun cozulecektir en azindan ben oyle yapmistim..

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

recai ikinci' Alıntı:
Merhabalar...
Teşekkürler.

Ctrl + x emin olmamakla beraber heliyi calistirip durdurmaya yariyodu sanirim

Recai Bey 6 kanal heliler, 4 kanallardan farklıdır.

En temel farkları da sizin yaptığınız gibi sağ sitck hiç hareket ettirmez ve sadece gaz verirseniz, heli havalandıktan çok kısa bir süre sonra bir tarafa doğru kaçmaya başlar. Bu nedenle sürekli olarak sağ stick yardımı ile verdiğimiz doğru yönde Aileron- Elevator komutları ile heliyi düz pozisyonda (hover) tutmaya çalışırız.

Kumanda komut açıklamaları ve diğer teknik terimler için :

Çok basit gibi görünen bu hover durma bazen 1 aylık çalışma ile alışma dönemi gerektirebilir. 6 kanal heli uçurmanın zorluğu ve zevki de buradan gelmektedir.

Bu nedenle eğer ayarlarınız (Emu üzerinde girilen değerler ve real flight kalibrasyonu ) yılmadan ve bıkmadan HOVER çalışmasına devam ;)

Sizin kumanda için tam EMU değerlerini bilemiyorum ama bunlardan birisi olacaktır. Ya da garanti olması amacı ile THK'den Art-Tech USB sim kumandası alıp, aşağıdaki tablodaki 1.satır değerlerini girmenizi öneririm.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

CTRL-X ise heli uçuş modları olan "Normal - Idle Up" uçuş modlarını değiştirmeye yarar. Siz şu aşamada Normal modu tercih edin. Arada ne fark var derseniz :

Kolay gelsin :saygilar:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Recai Bey 6 kanal heliler, 4 kanallardan farklıdır.

En temel farkları da sizin yaptığınız gibi sağ sitck hiç hareket ettirmez ve sadece gaz verirseniz, heli havalandıktan çok kısa bir süre sonra bir tarafa doğru kaçmaya başlar. Bu nedenle sürekli olarak sağ stick yardımı ile verdiğimiz doğru yönde Aileron- Elevator komutları ile heliyi düz pozisyonda (hover) tutmaya çalışırız.

Kumanda komut açıklamaları ve diğer teknik terimler için :

Çok basit gibi görünen bu hover durma bazen 1 aylık çalışma ile alışma dönemi gerektirebilir. 6 kanal heli uçurmanın zorluğu ve zevki de buradan gelmektedir.

Bu nedenle eğer ayarlarınız (Emu üzerinde girilen değerler ve real flight kalibrasyonu ) yılmadan ve bıkmadan HOVER çalışmasına devam ;)

Sizin kumanda için tam EMU değerlerini bilemiyorum ama bunlardan birisi olacaktır. Ya da garanti olması amacı ile THK'den Art-Tech USB sim kumandası alıp, aşağıdaki tablodaki 1.satır değerlerini girmenizi öneririm.

CTRL-X ise heli uçuş modları olan "Normal - Idle Up" uçuş modlarını değiştirmeye yarar. Siz şu aşamada Normal modu tercih edin. Arada ne fark var derseniz :

Kolay gelsin :saygilar:

Abi yardimci olalim derken yanlis yonlendiriyomusum az daha recai beyi allahtan her seferinde yetisiyosun :)

Mehmet Bey cevabınız için teşekkürler. Kumandam zaten thk nın kumandası daha dün geldi. programları ve ayarları da belirtildiği üzere yaptım. Dediğiniz gibiyse bi sorun yok demektir. :)

Bi yöne doğru oldukça hızlı hareket etmesi normal mi acaba ? videodan bakıyorum ama o helikopter o kadar hızlı hareket etmiyor. İnternetten kumanda ayarlarıyla ilgili değişik rakamlar da denedim ama her seferinde helikopter havalanır havalanmaz bir yöne doğru oldukça hızlı gidiyor. Sanki ben o yöne doğru gitmesini istiyor muşum gibi gidiyor. Bunun bi ayarı var mı acaba ?
Şöyle izah edeyim : Şimdi sağ joystick ortada dengede duruyor. heli ye güç veriyorum ve havalanıyor sonra son sürat bir yöne doğru gidiyor. Heli yi havada uçurabiliyorum, döndürüp geri getirebiliyorum ama o yöne doğru sanki son gaz götürüyormuşum gibi :)
Anlatabildim mi onu da bilemiyorum şuan. Belki de çok saçma bişi söylüyorum şu an . Bu hızın bi ayarı var mı ?
Teşekkür ederim bu arada yardımcı olan arkadaşlara.

Recai Bey,

Kumanda stickleri altında ve yanlarında bulunan TRIM diye adlandırılan hareket edebilen slider tam merkezde mi ? Sanki anlattıklarınıza göre sağ stick altındaki ya tam sağa ya da tam sola dayanmış gibi :rolleyes:

Bu arada kullandığınız kumandanın linkini verebilir misiniz :)

trimlerin hepsi ortada duruyor. kumandam ise

Her ne kadar kumanda da Art Tech yazmıyorsa da aynısı olduğunu farz ediyorum. Bu durumda 1. Satir ayar degerleri buna uymalı. Tüm ayarları da yaptım dediniz. Sizde neden böyle bir durum ortaya çıktı anlam veremedim dogrusu :(

Cep telefonundan Tapatalk 2 aracılığı ile gönderildi.

Belki de siz son suret sola gidiyor diyorsunuz ama bu durum normalde olabilir. Ekranın bir videosunu paylaşırsanız net bir seyler söyleyebiliriz .

Cep telefonundan Tapatalk 2 aracılığı ile gönderildi.

kumanda art tech at-sim 601 , bende anlamadım valla :)

Merhabalar...
daha önceki mesajlarda belirttiğim havalandıktan sonra bir yöne doğru gitme işi sanırım normalmiş. Ben bunu düzeltmeye uğraşırken azcık da olsa hover da durmayı öğrendim sanırım. Ekran videosuna bakıp bu durum normal mi değil mi söyleye bilirseniz çok sevinirim. Herkese iyi çalışmalar
Ekran videosu

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Recai Bey, sizin de sonradan fark ettiğini üzere her şey normal :thumbup: Siz de yavaş yavaş hover kısmını çözüyorsunuz, aynen devam ;)

Teşekkür ederim yanıtınız için.