Helikopter mi Drone mi ?

Eren Çoban

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhabalar abilerim/ablalarım vede kardeşlerim.
Sanırım forumun en küçük modelcisi benim :) Forumdaki konuları uzunca bir süre okudum ve etraflıca düşündüm. Normalde uçak hastası bir gencim fakat gerek yaşım yüzünden gerek ailevi nedenlerden dolayı herhangi bir ulaşım aracına sahip değiliz, yani uçağı uçurmak için yakınlarımda uygun alan yok (varsada bilmiyorum).. Bu sebepten dolayı helikoptere geçmeye karar verdim. Daha önceden 4 kanal tecrübem olduğu için tekrardan 4 kanala bulaşmak istemiyorum, onun yerine simulasyonda çalışacağım. Lafı fazla uzattım, 1 hafta önce birisiyle tanıştım, kendisi drone pilotu, bana da drone'ye başlamam gerektiğini çok zevk alacağımı söyledi. Sizce ne yapmalıyım heli mi drone mi. Eğer dronede karar kılarsam kendim toplamak istiyorum. Bu arada bana bu öneriyi yapan arkadaşta DJI Mavic Pro, DJI İnspire, mini quad ve sanırım birde trex 500 nitrosu var. Helikopterde çok masraf olacağını sürekli kıracağımı söyledi. Sizler ne dersiniz, ne yapmalıyım ?
Sağlıcakla kalın :saygilar:

Helikopter mi Drone mi ?

Sevgili Eren buna sen karar vermelisin. Bence imkanın varsa bulunduğun bölgedeki uçuşları görmeye çalış. İmkanın yoksa videolarını izle. Hangisi seni heyecanlandırıyor içini kıpır kıpır ediyorsa onu seçmelisin :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
Sevgili Eren buna sen karar vermelisin. Bence imkanın varsa bulunduğun bölgedeki uçuşları görmeye çalış. İmkanın yoksa videolarını izle. Hangisi seni heyecanlandırıyor içini kıpır kıpır ediyorsa onu seçmelisin :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aslında ikisi de heyecanlandırıyor. Genel anlamda uçmayı çok seviyorum. Helikopter de drone de çok güzel aletler. Sanırım 6 kanal heli drone kullanmaktan daha zor.

Helikopter mi Drone mi ?

Bu yolda yeni biri olarak helikopter kullanmanın drone kullanmadan en az 3 katı daha zor olduğunu söyleyebilirim. Tabi bu yorumu yaparken drone kullanmadığımıda belirteyim ama dronenin yaptığı hareketler oldukça sınırlı ve tabiri caizse 4 tekerli :)
Bildiğim kadarıyla 4 kanallı bi helikopterin yaptığının daha fazlasını yapamıyor drone.

Helikopter mi Drone mi ?

Helikopter işinin daha pahalı oldu doğrudur ama iş keyif alma olunca olayın rengi değişiyor.

Safak abinin de dediği gibi bunun kararını sen vereceksin. Seni neyin daha çok heyecanlandırdığına bak ve ona göre kararını ver ;)

Helikopter mi Drone mi ?

Drone =quad

Hem heli, hem quad uçuran biri olarak şunları söyleyebilirim.

Quad birkere hiç ucuz bişey değil hatta bazı durumlarda daha pahalıya bile patlıyor,.

Quad ı fpv yapmadan uçurmanın hiçbir keyfi yok,

Düzgün bi ekipmanla profesyonel bi mini quad pilleri, motoru, ecs leri, kontrol kartı, vericisi, camerası, gözlüğü derken ciddi paralara çıkıyor ve kalitesiz ekipmanla kesinlikle uçulmaz hiç tadı tuzu olmuyor.

Kırım masrafı az olsada çok sık düşülüyor, ufak ufak derken bi bakıyorsun arkana çok ciddi paralar vermişsin yedek parçaya VS.

Bide quad işinde teknoloji çok hızlı değişiyor, 6 ay sonra elindeki ekipman, yetersiz kalmaya başlıyor, ıvır ı zıvırı derdi de hiç bitmiyor,. Ve helikopterin enez 3 katı teknik bilgi el becerisi VS istiyor yani toplaması hiç kolay değil.

Eğer yeteneğin varsa 3d yapmaktan keyif alıyorsan heli bence daha mantıklı, kendini kanıtlamış ve özenle topladığın bi marka heli ile, simde kendini geliştirerek ilerlersen emin ol heli en temiz iş ve en zevk veren hava aracıdır.

Pilot tr de goblin 380 indirimdeyken neden olmasın ;)