Helikopterimizin Görselliğini Artıralım: Kuyruk Boyama

İlker Sönmez

Tecrübeli Uye
Web sitesi
www.drilkersonmez.com
İlgi Alanı
Heli
Helikopterimizin görünürlüğünü arttırmak için Canopy ve kuyruk borumuzun rengi ile biraz oynayalım.

Bu bölümde kanopinin değiştirlmesi ve kuyruk borusunun uygun renge boyanması anlatılacak. Kuyruk pallerini değiştirebilirim , elimde sarı KBDD paller olacaktı. Kuyruk vertikal karbon fini boyayıp boyamamak konusunda henüz karar vermedi. yağmurlar kesilince açık havada boyma işine başlayacağım. Detayları buradan paylaşacağım. Bakalım birşeye benzeyecekmi.

Başlangıçta modelimizin görünümü bu şekilde:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Öncelikle kanopiyi değiştirmek ile işe başlıyoruz. Seçtiğimiz kanopi orjinal Gaui formula serisinin sarı mavi kanopisi. Ürün orjinal kutusunda geliyor. Sağ salim kırılmadan Hong Kong'dan geldi. İçinden normal kanopiyi formulaya dönüştürmek için gerekli bağlantı eklentileri çıkıyor ayrıca parça almaya gerek yok. Modelin üzerine yerleştirilmiş hali aşağıdaki resimdeki gibi. Modelin kuyruğu boyama işlemi için çıkarılmış durumda.

Kuyruk boyama işlemi etap etap şu şekilde yapılıyor:

1. Öncelikle kuyruğu çıkarmadan önce ana gövde ve kuyruk kutusu ile birleşim yerlerini çizerek işaretliyoruz çünkü bu bölgelerin içine giren yerleri boyamayacağız. Montaj esnasında boya kalkmaları yaşanabilir buralardan oluşan dökülme ilerleyerek kuyrukta görünür yerlere ulaşabilir.

2. Kuyruğu çıkarıyoruz ve işaretlediğimiz iki çizgi arasını 600 numara zımpara ile iyice parlaklığı geçene kadar zımparalıyoruz. Ben ayrıca 80 numara kalın zımpara ile biraz siyah boyayıda aldım. Zımparalanmadığı takdirde boyadaa tam tutunma sağlanmadığı için kalkmalar oluşabiliyor. Toplamda yaklaşık yarım saat kadar zımparaladıktan sona gerçekten kötü bir görünümü oluyor . Bu esnada inşallah boya güzel olur yoksa bu kullanılmaz böyle diye düşünüyor insan.

3. Boyama ortamının hazırlanması gerçekten önemli atölyesi olmayanlar için evin etrafının boya olmasını istemeyiz. Bu arada üzerimize kötü birşeyler giymeyi unutmayalım, zira boya uçuyor. Kağıt bant ile boyamayacağımız işaretli bölgelerin ucunda kalan alanları düzgünce bantlıyoruz. Borunun ağızlarınıda bantla kapatıyoruz. Ben boyama için tork tüpü sökmedim . Daha sonra tel bir elbise askısından iki tane ayak yapıp kuyruğun iki ucuna yerleştirdim. Böylece boyalı bölümü hiç ellemeden uçtaki kağıt bant kaplı kısımdan çevirerek boruyu döndürebiliriz. Boyanan borunun hiçbir yere değmemesini bu şekilde sağladım. Ayrıca bu şekilde kuruması içinde sağlıklı bir ortam oluşturduk. Dha sonra bu ayaklarda asılı duran boruyu uygun boyutlarda bir kutunun içine yerleştirip etrafın boya olmamasını sağladım , her ihtimale karşıda kutunun altına naylon serdim. Boyama işini balkonda yapmak en mantıklısı çünkü etraf inanılmaz boya kokuyor , varsa maske kullanmakta fayda var. Aşağıda düzenek ve ilk kat astar atılmış tail boomu görebilirsiniz.

4. Boya yaparken seçeceğimiz boya iyi yapışması ve çabuk kuruması açısından akrilik bazlı olmalı. Florasan renklerin en iyi görünmesi için seçtiğimiz astar beyaz renkli olmalı. Boyayı 2-3 dakika kadar çalkalayıp eşit dağılması için birazda ısıttıktan sonra (fön makinası yada sıcak suda bekleterek) yaklaşık 25-30 cm mesafeden düzgün hareketler ile kuyruğa uyguluyoruz. Yakın tutarsak damlacık oluşur ve bütün katların üzerinden bile görünür. İlk defada tüm siyahlık gidecek diye bir durum yok katlar atıldıkça daha güzel olacaktır. Kullandığım boyanın üzerinde elle dokunulacak kadar kuruma süresi 20 dakika yazdığı için 20 şer dakika aralıkla 3 kat şeklinde astar uyguladım. Tam kuruma süresi olan 24 saat beklemeye bıraktım. Üç kat astardan sonra görünümü aşağıdaki gibi oldu.

5. 24 saat bekledikten sonra (Bİr gecede beklenebilir deniyor) Gene boyayı çalkalayıp ısıttıktan sonra neon sarı rengi 25 cm mesafeden doğrusal hareketlerle yavaş yavaş boruyu çevirerek uyguladım. Gene 20 dakika aralıklarla 3 kat üzerinden , ilk katta her tarafı kapatacam diye uğraşmadan boyadım. aşağıda neon sarı tek kat uygulanmış hali görülüyor. Son kat cila uygulaması için gene tam kurumaya bıraktım.

6. Cila için bulabildiğimiz en parlak cilayı kullanabiliriz. İlk cila katını çatlama olmaması için ince atmamız gerekiyor. Dha sonra gene 20 şer dakika bekleyerek üç kat halince cilalıyoruz. Tam kurumadan sonra kuyruğumuz hazır hale geliyor.

Boom , canopy ve KBDD kuyruk pallerimizi taktıktan sonra ana pallerimizide RJX 520 mm ile değitirdik.

Bu konu aşağıdaki konudaki mesajtan alınarak oluşturulmuştur.

Bir de Ilker hocam kuyruğu nasıl renklendirmeyi düşünüyorsun :rolleyes: Bildiğim kadarı ile ne yazık ki kuyruk boruları ojinal sarı olarak boyalı gelmiyor. Align mavi renkte boruları falan var ama, GAUI durum nedir bilmiyorum.

Reklamcılardan alınan malzeme ile kaplamak süretiyle Mesut kardeşimizin de zamanında çok güzel çalışmaları olmuştu :)

Abi ben titanx50 kuyrugu arabamodifiye eden yerlerde beyaz carbon folyo ile kapladım ısıtarak , sonrada ustune bu arac sis farlarına çekiliyor fosforlu sarı ile yeşil araası bi renkde olan carbon folyodan biraz daha kalın bir folyo var onunla kapladım fabrikasyondan cok cok daha güzel olmuştu ... ama cidden ugraş istiyor ...

tabi kırılınca da gidiyor o kadar emek üşeniyorsun sonrasinda gidip nalburdan kaliteli siprey boya aldım fosforlu sarı , boomu bi güzel boyadım kurumaya bıraktım , kurudukdan sonrada fon makınesi ile iyice ısttım boya kendini salar gibi oluyor anlıyorsun zaten o hale geldikden sonra tekrar sogumaya biraktım ... bu daha pratik ama boyayi atarken acemlik ile bazı yerlere kalın attım , elımle tuttum boya kat oldu aksılıkler falan derken sistemi ogrendim ... boya kurudukca tek kat tek kat atmak renk doygunlugunu daha iyi veriyor ilk seferde boom rengini kapatsin diye basında boyayı olmadı bi acemlik ettik orda :D:D

bidahaki daha iyi olucak , gece uçuşlarında florasan sari renk ciddi anlamda görüşe fayda saglıyor o yuzden feda ettim x50 nın boomunu :D ( 15 TL boom adeti :D :D )

Bahsettiğin kaplama şu olsa gerek, doğru mudur ;)

evet abi ama altındaki carbon desene bu acıdakı fotodan net belli olmuyor malesef ...

Küçük büyük dememek lazım, görsellik önemli :)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Küçük büyük dememek lazım, görsellik önemli :)
Kesinlikle Rasim, o da model bu da :thumbup: Bu arada geçenlerde bende gördüm Banggood bu kuyruk olayını ama sarı band olunca sipariş vermekten son dakika vazgeçtim. O kısım makaron değil, sarı band değil mi ? Bir de renk sanki fosforlu sarı değilmiş gibi geldi bana..

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kesinlikle Rasim, o da model bu da :thumbup: Bu arada geçenlerde bende gördüm Banggood bu kuyruk olayını ama sarı band olunca sipariş vermekten son dakika vazgeçtim. O kısım makaron değil, sarı band değil mi ? Bir de renk sanki fosforlu sarı değilmiş gibi geldi bana..

makaron gibi ısı ile daralan naylon Mehmet abi ;) tabii çakmak karartıyor ben saç kurutma makinesine tuttum, son rötuşu da ocak üzerinde verdim.

sarı veya turuncu gelebilir diyorlar, seçme şansı yok. bana turuncu çıktı kutumdan. bir de 5 adet olduğu söyleniyordu ilanda ama 1 adet çıktı. Canları sağolsun bir tane de yeter...

kuyruğu çok ağırlaştırır mı bilemedim ama olmadı öne trim veririz biraz. yarın sabah sahada deneme :)

Rasim Öztürk' Alıntı:
.....kuyruğu çok ağırlaştırır mı bilemedim ama olmadı öne trim veririz biraz. yarın sabah sahada deneme :)
Bence pek fark etmemiştir, rahat olabilirsin ;) %p