Helilerde Kullandığınız BEC Unite Tavsiyeleri

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Hem yeni toplamaya çalıştığım modele baz olması, hem de forumda eksik olduğunu düşündüğümüz temel konuları tamamlamak adına yeni konularımız devam ediyor :D

Bu konumuzda özellikle helilerde kullandığınız ve memnun kaldığınız

1- BEC Unitelerini öncelikle paylaşmanızı rica ediyoruz.

2- Bir diğer konu da eğer siz olsanız Goblin 570 kullanmak üzere :

- Şu an ki konfigurasyon 6S .
NOT: İleri de zayıf bir ihtimal de olsa 12S de başka bir modelde kullanmayı da düşünebilirim
- Standard ya da HV Standard servo uyumlu

hangi BEC ünitesini alırdınız ?

En iyi olanı tavsiye edebileceğiniz gibi , problemsiz ve fiyat/performans ilişkisi uygun seçenekleri de paylaşabilirsiniz ;)

Paylaşımda bulunacak tüm üyelerimize şimdiden teşekkürler :RCKolik:

Mutlaka bakılmasını tavsiye ettiğimiz ilgili diğer konular
- Alıcılarımız için Yedek Güç Sistemleri : Scorpion Backup & Optipower ULTRA Guard

Üyelerimizin Tercihleri
- Sadece Kuyruk servonuz HV beslemeyi desteklemiyor ise

- BEC seçiminde dikkat edilmesi gereken Temel Detaylar, ÇİFT Kablo Beslemesi - Ilker Sönmez
, , , , , , ,

- Skyrc 2-3s 10a peak regulator - Deniz Sert
- Turnigy dlux 10A (10~60V) HV SBEC - Mesut Akın ,
- Castle Creations Voltage Regulator 20A Pro + Scorpion Backup Guard (SC-BUG) - Erhan Yılmaz ,
- Hercules Super BEC Pro 18s 16A/22A Peak + Scorpion Backup Guard (SC-BUG) - Ilker Sönmez
- Hobbyking YEP 20A HV (2~12S) SBEC w/Selectable Voltage Output, QUASAR Hyper 75V 20A HV Switching BEC GSR-7075 LMT, Gryphon 45V 15A Hyper BEC (GSR-5045LMT), Scorpion Backup Guard (SC-BUG) - Ediz Dumankaya
- Castle Creations Voltage Regulator 20A Pro - Mehmet Karakaya

Skyrc 2-3s 10a peak regulator vazgeçilmezim yanında thk 2s 1750 mah lipo :) 700 de 5 ucuşu var hiç flash cakmadan :) mobilim link ekliyemiyorum pilottr de var.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

denizin bahsettiğinin aynısı HK da var Turnigy olarak ben onu kullanıyordum helide şimdide ESm P47 de kullanıyorum 9 adet servo destekliyor power boxa gerek yok :D bende onu tavsiye ederim 4.8 volttan 8.4 volta kadar destekliyor çıkışı :)

Öncelikle tavsiye için teşekkürler Deniz ve Mesut üstad.

DenizSERT' Alıntı:
Skyrc 2-3s 10a peak regulator vazgeçilmezim yanında thk 2s 1750 mah lipo :) 700 de 5 ucuşu var hiç flash cakmadan :) mobilim link ekliyemiyorum pilottr de var.
Deniz senin kullandığın ürün şu olsa gerek, doğru mudur ?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mesut AKIN' Alıntı:
denizin bahsettiğinin aynısı HK da var Turnigy olarak ben onu kullanıyordum helide şimdide ESm P47 de kullanıyorum 9 adet servo destekliyor power boxa gerek yok :D bende onu tavsiye ederim 4.8 volttan 8.4 volta kadar destekliyor çıkışı :)
Üstad senin ki de şu olsa gerek "Turnigy dlux 10A (10~60V) HV SBEC"

Bende şu an Trex 500 DFC'de fantezi yapıp alıcı sistemini AYRI PIL + BEC ile kullanıyorum.

BEC olarak ise elimizde boşta duran "ALIGN-K10382A External BEC REC-B6X 6 Amp" kullandık.

Goblin'de ilave bir alıcı pil (2S-3S) kullanmak istemiyorum. Bu durumda üstad senin kullandığın "Turnigy dlux 10A (10~60V) HV SBEC" veya "SKYRC 14S 10A BEC" versiyonu uygun gibi. Fiyatı ise yaklaşık $38

Cylic servo, alici ve FBL unitemiz HV (7,4 VDC) destekliyor ama kuyruk servomuz desteklemiyorsa ne yapalim ?

Cozum gayet basit. HV servolari HV olarak besleme avantajindan olmamak icin asagidaki urun kullanilabilir.

kuyruk servonuz 6 volt isterseniz "Align in 5.1" volt a duseren reglatoru vardir 7.4 gelen voltu 5.8 e dusurecektir.

Extra kullanmak daha iyi cünkü uçuş süresi düşüyor abicim bak mesela 700 ü 3800 60c ile 4dk ucuruyorum, 3.7 v per cell oluyor. :)

DenizSERT' Alıntı:
Extra kullanmak daha iyi cünkü uçuş süresi düşüyor abicim bak mesela 700 ü 3800 60c ile 4dk ucuruyorum, 3.7 v per cell oluyor. :)

Haklısın ama ekstra pil yerleşimi konusunu değerlendirmem lazım. Mesela 500 DFC zorda olsa çözdüm.

Özellikle dikkat ediyorum yayınlanan Goblin 570 konfigurasyonlarda pek extra pil kullanan yok. Henüz net karar vermiş değilim ama büyük ihtimal ben de kullanmayacağım gibi duruyor.

Tavsiye edilen ana pil aralığı ise 5000/5500 mAh. Buna göre süre ile ilgili pek bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Zaten benim uçuşum ile 4.5 dak uçsun bana yeter de artar bile :laugh:

Hafif pil kullanırsan mesela 4000 abi alet daha seri olur bu yüzden 80 gr bi regulator pili daha iyi olabilir :)

Ynt: Helilerde Kullandığınız BEC Unite Tavsiyeleri

Mehmet abi ben extra alici pili siddetle tavsiye ederim , mesela ben 60o de motor step ettiginde bec ile servolar hareket ettigi icin oto yapabiliyordum ki sende sahit oldun arslanbey acilisinda

haa elektriklide neden gerekli dersen , gecen haftaki orhanli bulusmasinda 2 x 6S pilleri seri baglanti aparati ile bagladim ve havalandim tam ucusun ortasinda guc kelsildi motorda , otorotasyonla indim kirimsiz , meger pillerin baglandigi seri baglanti aparatindan pillerin kablolari kurtulmus , extra alici pilim olmasaydi o model pertti emin olabilirsin , extra alici pili ve bec ile servolar hareket etigi icin otorotasyonla inelibildim kirimsiz :)

en guzeli extra alici pili gel inat etme dinle bu kardesini :)

ya esc yansa havada ? ya pilin soketi ciksa ? ya esc lehimlerinden biri kopsa havada ?

bunlari dusun oyle karar ver :) bu 450 degil 500 degil :D o kablolar 200 300 amper guc tasiyor :) ciddi olmak lazim bence :)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ynt: Ynt: Helilerde Kullandığınız BEC Unite Tavsiyeleri

Mesut AKIN' Alıntı:
Mehmet abi ben extra alici pili siddetle tavsiye ederim , mesela ben 60o de motor step ettiginde bec ile servolar hareket ettigi icin oto yapabiliyordum ki sende sahit oldun arslanbey acilisinda
.............

Bu dediklerin eski sistemde evet haklısın. Ama artık çözümler çoğalıyor.

Modelde ekstra alıcı pili kullanmak biraz eziyet. Normal pilin yerine alıcı pilini de KOntrol etmen lazım. 12s veya 6 s setuplarda. Direk pil den bec İ beslemek en mantıklısı. Hem ekstra ağırlıktan kurtuluyısunuz. Hemde ya Alıcı pili dolumuydu boşmuydu. Derdiniz olmuyor. Direk Esc ye alacağınız iki paralel kabloyla iş bitiyor.

Ee şimdi diceksiniz. Havada bec veya pil veya Kablolara bişey olursa ne olucak. çözümü sadece 25dolar.

scorpion backup guard. Bu 2s lik pil kibrit kutusu büyüklüğünde. Bec in fbl ye giden kablolarının birine Y kablo ile bunu ekliyoruz. Helikopterde voltaj 5 V altına düştüğünde yani bec iniz devre dışı kaldığında. Bu arkadaş hemen devreye giriyor. Ve güvenli şekilde heliye elektirik kaynağını sağlıyor.

Daha ne olsun. Bence tüm sorulara en iyi cevap bu olur. Castle in 40 dolarlık bec ini alın yanına da scorpion backup guard o alın arkanız yere gelmez.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DenizSERT' Alıntı:
Hafif pil kullanırsan mesela 4000 abi alet daha seri olur bu yüzden 80 gr bi regulator pili daha iyi olabilir :)

Deniz dediğin teorik olarak doğru ama benim pilotajım keşke o farklara ihtiyaç duyacak kadar iyi olsa :D Yine de tavsiyen için teşekkür ederim ;)

Mesut AKIN' Alıntı:
........
en guzeli extra alici pili gel inat etme dinle bu kardesini :)

ya esc yansa havada ? ya pilin soketi ciksa ? ya esc lehimlerinden biri kopsa havada ?
........
Üstad uyarın için teşekkür ederim %p Zaten konuyu açmamda ki amaç, kararımı vermeden önce sizlerin de tecrübe ve görüşlerini dikkate almak ;)

Dediklerine katılıyorum ama anlamadığım bir nokta var. Sonuçta ben ayrı bir BEC devresi kullanacağın, ESC kendi BEC devresini değil. Sadece şu an 500 DFC kullandığımdan farklı olarak ayrı pil kullanmayayım diyorum. Yani ana pilin bozulması harici senin yukarıda saydığın tüm riskler her iki durum için de geçerli değil mi ??

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Bu dediklerin eski sistemde evet haklısın. Ama artık çözümler çoğalıyor.
.....................
Daha ne olsun. Bence tüm sorulara en iyi cevap bu olur. Castle in 40 dolarlık bec ini alın yanına da scorpion backup guard o alın arkanız yere gelmez.
Erhan sana da teşekkür ederim öneriler için :)

"Scorpion Backup Guard (SC-BUG)" ürününü daha önce incelemiştim. Teorik olarak bu geçiş sırasında elektroniklerin algılamadıklarını kabul edersek, gerçekten güzel bir can simiti ;)

Fakat bana 2 nedenden dolayı uygumuyor :-\

1- Ben uydu receiver ile beraber HC-3X kullanıyorum. Bu durumda HC-3X FBL ünitesinin beslemesinin kesinlikle 5.5 VDC altına düşmemesi gerekiyor
2- Her ne kadar hiç gerek olmasa da HV standard servo kullanma durumum var. Fakat doğal olarak bunun HV servo desteği yok.

Bu arada senin önerdiğin BEC şu mudur ? Castle Creations Voltage Regulator 20A Pro

Evet konuya bende katılayım. Şmdi Elektrik her devreden geçerken bir kısmı ısıya dönüşür hepimiz biliyoruz. Bu yüzden 2S 7.4V luk bir pil ile 7.4 volt servo voltajı almamız pek mümkün değil. Aşağıda linki olan benim kullandığım BEC'de 8.4/9Vuygulamalar için en az 13 volt kaynak olması gerektiği yazıyor. O yüden 2S ile çalışan bir BEC'in 7.4V vermesi biraz reklam kokuyor.

Genelde %20 bir kayıp bekleriz. 2S pilin en dolu hali 8.4 volt diye hesaplarsak en dolu halinde servoya giden voltaj 6.72 olacaktır ve zamanla düşecektir. Elimizdeki HV servolar bu düşük voltajda standart servo gibi çalışacaktır , paralar boşa gidecektir. Özetle HV servolar 2S pille çalışmaz.
3S pil bağlanan servolarda istediğimiz voltajı elde ederiz ancak aşağıdaki modelde sadece 2S lipo yazıyor. O yüzden uygun değildir.

3S 2700 mah pil yaklaşık 210 gram , 2200 mah pil 190 gram , 1800 mah pil 170 gram uçuş süresine katkısı olmayan ağırlık ekler. 4000 mah pil ile 5000 mah pil arasında (45C pulselara baktım) 120 gram fark var. Yani alıcı pili takmak yerine çok daha büyük piller kullanabiliriz. Uçuş süresi belirgin olarak uzayacaktır. Ağırlık daha bile hafif olacaktır. Buradan yola çıkarak ana pillerden güç alan BEC en idealidir. Ek sorunlardan çekinenler için Erhanın önerdiği Scorpion Backup Guard ideal çözümdür , Ağırlığı 38 gramdır. Devrede elektrik kesildiğinde hiçbir kararma (blackout= bağlantı kopması) olmadan 5V akımı 10 ampere kadar verebilmektedir. İçinde lipo vardır balans kablosundan şarj edilir. Helikopteri güvenle indirecek kadar enerjiyi sağlar.

backup guardın dezavantajına gelirsek :) Aslında herr elektrik devresi belli bir watt kapasitesindedir. Watt =volt x amper . Bu devrede 5 volt 10 amper =50 watt lık bir ünitedir. Bu yüzden 10 amperden fazla güç çeken makinalar da kullanılması önerilmez. Genelde 600 ve altı boyutlar için kullanın diyor. 700 lerde garanti vermiyor. Ancak Bende Erhanda 700 lerde kullandık , kullanıyoruz. Hiç yoktan iyidir diyoruz. Bence sadece sorun anında devreye girdiği için , otorotasyonda servolara 3D hareketlerdeki gibi çok yük binip aşırı amper çekeceğini düşünmüyorum. Ama genede ortada belli bir fizik kuralı olduğu için Scorpion bu uyarıyı yaparak kendini korumaya almış. Tabi 5V altında çalışmayan sistemlerde kullanmak akıllıca değil (Futaba Forever :) )

Bunun dışına ek not olarak , gene watt olayından yola çıkarsak BEC'lerdeki bir yanıltmayı daha ortaya çıkaralım. Aynı araba reklamlarında olduğu gibi oluyor Mesela 42 bin liradan başlayan fiyatlar diyor reklamda , ama gidiyoruz bakıyoruz ki azcık donanımı olan araba 60 bin lira diyor, başlangıç modelinde hiçbirşey yok. BEC'lerde de iki numara var :
1. Numara 20 amper peak 15 amper devamlı akım diyor , ama hangi voltta ? Castle gene insaflı davranmış kullanım kılavuzuna listeyi yazmış , çoğu markada bu yazmıyor. CC BEC pro için
20 amps peak**
Max continuous current**
16 volts input = 15 amps
24 volts input = 13 amps
32 volts input = 11 amps
40 volts input = 9 amps
48 volts input = 8 amps

Yani volt büyüdükçe verebileceği amper azalıyor , çünkü devrenin kaldırabileceği yük belli. çarpanların birbirine eşit olmaması devre içinde oluşan direncin değişik voltlarda değişik ısı değerlerini oluşturmasından verimliliğin değişmesinden kaynaklı.

2. Numara kablolardan kaynaklı , bir standart servo soketinin maksimum geçirebileceği akım 5 amperdir. BEC istediği kadar 10 amper güç verebilirim desin kablosu tek ve standart olursa veremeyecektir. O yüzden 10 amperlik bir BEC'in iki kablosu olması ve ikisinin de sisteme bağlı olması gereklidir. Ben bu kablolardan birini FBL sistemine diğerini genelde alıcıya bağlıyorum. FUtaba veya receiver kullanmayanlar iki kabloyuda sisteme bir şekilde bağlamadıkça 10 amper akım alamazlar. Standart servo uçlarını BEC den çıkan kabloları kalınlarıyla değiştirerek akım arttırılabilir.

Haydi buyrun burdan yakın , küçücük BEC işinden ne çetrefiller çıktı.

O zaman 12 S pile bağlayacam ben BEC'imi 10-15 amperde devamlı çekmek istiyorum diyenler için tek bir seçenek kalıyor. Western Robotics yada Gryphon BEC'ler. Ne kadar ekmek o kadar köfte (You get what you pay) atasözü kendini bir kez daha gösteriyor. CC BEC pro 45 dolarken WR hercules 100-110 USD civarı.

-----------------------------------------------------------------------------------------------
Bu kısım Yönetim tarafından başka bir konudan kopyalanmıştır

Marka model tavsiye ederken nedenini belirtirsek daha açıklayıcı olur. Misal şimdiye kadar hep fiyat ve güzel çalıştığı üzerinde durulmuş.

ESC konusunda ben farklı bir açıdan yaklaşacağım. Castle ESC daha pahalı ancak havada yanma riski daha fazla. Ama ben Castle kullanıyorum çünkü governor vs gibi ayarlarını yapmak çok kolay ve data logging özelliği var. YEP esc kullanıyorum çok başarılı ama ayar konusunda uğraştırıyor , data logging yok ancak active freewheeling var yani düşük throttle yüzdelerinde ısınmıyor , düşük kafa turu kullanımı için ideal. Burada ne istediğimize bakıp ona göre seçim yapmak en güzeli.

BEC konusunda biraz daha değişik düşünüyorum , BEC'in içindeki devreler yük altında giderek özelliklerini kaybediyorlar ve bir zaman sonra aniden havada çalışmaz olabiliyorlar, BEC bozulursa helikopter tamamen kontrolsüz kalır, uçak gibi süzülmede yapamaz. O yüzden BEC ünitesi daha kritik ve daha kaliteli olmalı.

İlker Sönmez' Alıntı:
Haydi buyrun burdan yakın , küçücük BEC işinden ne çetrefiller çıktı.

O zaman 12 S pile bağlayacam ben BEC'imi 10-15 amperde devamlı çekmek istiyorum diyenler için tek bir seçenek kalıyor. Western Robotics yada Gryphon BEC'ler. Ne kadar ekmek o kadar köfte (You get what you pay) atasözü kendini bir kez daha gösteriyor. CC BEC pro 45 dolarken WR hercules 100-110 USD civarı.
Öncelikle oldukça detaylı ve net bir şekilde tercihini bizlerle paylaştığın için ellerine sağlık Ilker Hocam %p

Yazının sonu süper, bir durum ancak bu kadar güzel özetlenebilir, gerçekten çık çıkabilirsen işin işinden :laugh:

Bu aşamadan sonra Futaba geçmem / geçemem :D acaba HC-3X tıpkı futabada olduğu gibi alıcı ile çalışıyor mu, ben bir araştırayım ;)

Bu arada HV servo olayına biraz daha gıcık olmaya başladım :laugh: Edizin meşgur bir lafı var : "Arslan besliyorsan yemini vereceksin " diye. Bu HV servolarda buna benziyor :lollol:

İlker Sönmez' Alıntı:
Evet konuya bende katılayım. Şmdi Elektrik her devreden geçerken bir kısmı ısıya dönüşür hepimiz biliyoruz. Bu yüzden 2S 7.4V luk bir pil ile 7.4 volt servo voltajı almamız pek mümkün değil. Aşağıda linki olan benim kullandığım BEC'de 8.4/9Vuygulamalar için en az 13 volt kaynak olması gerektiği yazıyor. O yüden 2S ile çalışan bir BEC'in 7.4V vermesi biraz reklam kokuyor.
..........

Aynen sana katılıyorum ilker abi. Sen biliyosun benim ne kadar dengesiz pich verdiğimi. Ve o yüzden çok fazla enerji tüketiyor servolar. Ama ona rağmen Castle Esc nin Data LOG larına baktığımda voltaj 7,4-7, 0 V arasında en fazla dalgalanma olmuş. Yani bana çok rahat yetiyor. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum. Yaptığım bu hesapta.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet Abi iyiki açmışsın bu konuyu valla bir sürü şey öğrendik. :bravo:

Benim en çok kafama yatan ana pilden ayrı bir BEC ile sistem elektroniğini beslemek. Peki hangi ürünü seçerdim diye düşündüğümde sanırım Western Robotics'i tercih ederdim. :laugh:

Ama diğer çözümleri de beğenmedim aklıma yatmıyor dersem yalan olur, herkesin fikrine sağlık. :thumbup: