Her şey normal Throttle alamıyorum. ESC'm mi yandı acaba

Atakan ASAR

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar geçenlerde bir videoda gördüğüm bütün parçaları sipariş edip uçak yapmaya başlamıştım. Elektronik kısmı nasıl lehimleyebileceğimi görmek için bağlantıyı yapıyordum. Bir ara motoru kumandadan döndürmeyi başardım ancak ne bir lehim ne bir konektörle yaptığım için kıvılcım çıkıyordu ve zorlamadım pek. Meğer bütün kırmızılar bütün siyahlar birbirine bağlanıyormuş :D neyse cahilliğime verin. Bağlarken ters bağlamış olabilirim. Bazıları ters bağlamaya karşı koruma devresine sahipmiş ama bunu bilmiyorum. Umarım yeni ESC al demezsiniz :D 74tl verdiğim şey şimdi 99tl olmuş :')

Eveet geleyim soruna...

Şimdi, recieverda sabit kırmızı ışık yanıyor.
Kalibrasyon veya herhangi bir şey için birsürü kez denedim ancak ESC'mden "beep" sesi gelmiyor.
Bütün kanallar çalışıyor, bütün servolar çalışıyor. Throttle en düşükteyken motordan ses gelmiyor. Ancak throttleı azıcık açtığımda motordan çok az bir beep sesi geliyor kesintisiz. Throttleı en yükseğe çıkarınca da susuyor. Throttle orta kısımdayken devamlı ötüyor. Size Fotoğraflarla anlatacağım.
Motoru ayrıca 3v,5v'da çalıştırdım çalışıyor. Kumanda, alıcı, pil, hepsi çalışıyor. Ve pilin şarjı da tam.

Bağlantılarla ilgili fotoğrafları da gönderiyorum.

Göndermek için tekrar bağlantı yaparken motordan bip bip bip bip diye kesintili bir ses de duymuş olabilirim (İnşallah iyiye işarettir :D)

Kimi ses ESC'den gelir diyor kimi motordan. Bir ses geliyor diiiiiiiiit diye kesintisiz ben tek onu bilirim :D

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Alıcıya ESC takılıyken, diğer bir kanala bir servo takıp denedin ve servo çalışıyorsa, alıcı ve radyoda sorun yok demektir. Öte yandan, alıcıdaki ESC'yi taktığın kanala, ESC yerine bir servo takıp, alıcıyı da bir 6 V pil ile besleyerek denedin mi? Bir de, kumandanın üzerindeki "servo reverser" yazan anahtarlardan THR yazanı, yani ikinciyi REV yönüne al, öyle dene, ters olabilir. Bir başka ihtimal, lehimsiz denerken kıvılcımlar çakıyor demişsin, bir daha deneme. Ama, alıcı ile kumandanın eşleşmesi (bind) bozulmuş olabilir, onu tekrar kur ve dene.

Alıcıya ESC takılıyken, diğer bir kanala bir servo takıp denedin ve servo çalışıyorsa, alıcı ve radyoda sorun yok demektir. Öte yandan, alıcıdaki ESC'yi taktığın kanala, ESC yerine bir servo takıp, alıcıyı da bir 6 V pil ile besleyerek denedin mi? Bir de, kumandanın üzerindeki "servo reverser" yazan anahtarlardan THR yazanı, yani ikinciyi REV yönüne al, öyle dene, ters olabilir. Bir başka ihtimal, lehimsiz denerken kıvılcımlar çakıyor demişsin, bir daha deneme. Ama, alıcı ile kumandanın eşleşmesi (bind) bozulmuş olabilir, onu tekrar kur ve dene.
Aynen CH3 hariç hepsine servo bağladım, çalıştı. ESC'yi CH1'e, öbür hepsine servo bağladım yine çalıştı. Reverse denemiştim, olmadı. Trimi en alta aldım yine olmadı. Bind için önce BAT'a recieverdan çıkan kabloyu bağladım kırmızı yanıp söndü, sonra bind basılıyken kumandayı açtım kırmızı yanık kaldı yani bind da oldu. Bunun dışında bir çözüm olabilir mi? ESC'm mi yanık yoksa

Bir de bir sorum var. Gücü ESC'den alıyorum ya ESC yanmış olsaydı yine güç alabilir miydim? Bazıları ESC'de 2 devre var falan demiş BEC bilmemne ama hiç bilmiyorum merak ettim sadece. Sorun ESC'de derseniz yenisini sipariş edeceğim :')

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
sorun ESC'deymiş yenisini alınca düzeldi. Ancak lehim yapan arkadaşa anlatmaya çalışsam da abi bi deneyelim yaa demesi üzerine ters kalibre ettim sanırım bilmediğim için :D gaz kolunu full throttleda iken duracak, kapalıyken çalışacak şekilde kalibre etmiş olmalıyım gazı kapatınca dönüyor. Ama olsun değdi. En azından motorum artık çalışıyor. Yapısal kısmı yapmaya başlayabilirim.

sorun ESC'deymiş yenisini alınca düzeldi. Ancak lehim yapan arkadaşa anlatmaya çalışsam da abi bi deneyelim yaa demesi üzerine ters kalibre ettim sanırım bilmediğim için :D gaz kolunu full throttleda iken duracak, kapalıyken çalışacak şekilde kalibre etmiş olmalıyım gazı kapatınca dönüyor. Ama olsun değdi. En azından motorum artık çalışıyor. Yapısal kısmı yapmaya başlayabilirim.
Gaz kanalını kumandanın sağ altında bulunan switchlerden reverse ederseniz düzelecektir :)

Gaz kanalını kumandanın sağ altında bulunan switchlerden reverse ederseniz düzelecektir :)
Onu gördüm de emin olamamıştım. Bir de bozuk ESC ile çok uğraşıp yapamayınca şimdi herhangi bir şey denemeye korkar oldum. "Varsın tersten uçsun. Uçsun da..." Diye düşündüm. Siz de deyince yarın deneyeceğim.

Bir de her nedense kumandayı açtığımda wifi sinyalim çok bozuluyor :D Bilgisayarın interneti gidiyor. Çok tuhaf bir olay birkaç kere denedim. İlginçti :D
Öneriniz için teşekkür ederim :)

Onu gördüm de emin olamamıştım. Bir de bozuk ESC ile çok uğraşıp yapamayınca şimdi herhangi bir şey denemeye korkar oldum. "Varsın tersten uçsun. Uçsun da..." Diye düşündüm. Siz de deyince yarın deneyeceğim.

Bir de her nedense kumandayı açtığımda wifi sinyalim çok bozuluyor :D Bilgisayarın interneti gidiyor. Çok tuhaf bir olay birkaç kere denedim. İlginçti :D
Öneriniz için teşekkür ederim :)
Wifi de 2.4ghz ile çalışıyor kumanda da bu sebepten olabilir.