Hezarfen'de bugün...

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Bugün Umman'dan misafirimiz vardı...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Vay eski dostlar demek sonunda kavuştu :thumbup: Darısı bizim başımıza :)

Bu arada bu statik model senin yıllardır beklediği model mi yoksa abi ?

Dün Sümer abi ile birlikte çok keyifli bir gün geçirdim :) her zaman olduğu gibi Hezerfan tayfası çok iyi ağırladı beni, tekrar teşekkürler. Bolca laklak, warbird ve 2m planör uçuşları yaptık. Hiç beklemediğim bir şekilde, Hezerfan RC 2m planör takımını çok azimli bir şekilde antreman yaparken izledim, helal olsun. Alan bu iş için hiç uygun olmasa da azimle çalışıyorlar. Ben de 3 yıl aradan sonra planör uçurma keyfine ulaşabildim onlar sayesinde. Modellerini denedim, iyileştirme önerilerinde bulundum, biraz termalleri taktikleri konuştuk. 3 yıl aradan sonra zor bir sahada yabancı bir modelle termal yakalayip yükselmenin keyfini çıkardım :)

3 yıl önce Sümer abi için 1/48 ölçekli bir Sea Fury yapmıştım ama ufak tefek eksikler nedeniyle teslim edememiştim. Eksiklerin en azindan önemli olanlarını tamamlayıp dün yanımda götürüp verdim maketi de.

Ama Sümer Abi sea fury ile değil mustang ile uçuyor, bir tane de mustang yapmam lazım galiba şimdi :lol:

Uçuşlar sırasında da bolca fotoğraf çektim. Bazılarını burada da paylaşayım...

Dün Sümer Abi ile de konuştuk bir İzmit Planı sıkıştırabilirmiyiz biyerlere diye, malum İzmit’e gelmek istediğimi daha önce de söylemiştim. Ama farkettik ki “koskoca” bir ay aslında o kadar da koskoca değil. Haftasonları gelmeye çalısınca işler sarpa sarıyor. Önümüzdeki iki haftasonu aile ziyaretleri, sonraki haftasonu ya bandirma (yalova yarişması bandırmaya alındı) ya da belki daha yüksek ihtimalle yine aile ziyareti... geriye bir tek 28-29 temmuz haftasonu kaliyor. 30unda da yola cikilacagi dusunulunce o kisim da cok bulanık... hafta içi kaçamakları yapıyor musunuz İzmitte? :) eğer yapıyorsanız 16-20 temmuz haftasında bir gun ben de o tarafa gelebilirim...

Önümüzdeki iki haftasonu aile ziyaretleri, sonraki haftasonu ya bandirma (yalova yarişması bandırmaya alındı) ya da belki daha yüksek ihtimalle yine aile ziyareti... geriye bir tek 28-29 temmuz haftasonu kaliyor. 30unda da yola cikilacagi dusunulunce o kisim da cok bulanık... hafta içi kaçamakları yapıyor musunuz İzmitte? :) eğer yapıyorsanız 16-20 temmuz haftasında bir gun ben de o tarafa gelebilirim...
Planör yarışmasının diğer ayağını ben ay sonu Yalova diye biliyordum ama bakınca 21-22 Temmuz Bandırma olarak güncellendiğini görmüş oldum.

Dediğin gibi baştan zaman uzun gelse de hiç bir şeye vakit yetişmiyor. Normal şartlar altında hafta içi kaçamak durumu pek olmuyor ama eğer Bandırmaya gelememe durumu olursa, illa ki bir kaçak yaparız Evren hocam :thumbup:

Planör yarışmasının diğer ayağını ben ay sonu Yalova diye biliyordum ama bakınca 21-22 Temmuz Bandırma olarak güncellendiğini görmüş oldum.

Dediğin gibi baştan zaman uzun gelse de hiç bir şeye vakit yetişmiyor. Normal şartlar altında hafta içi kaçamak durumu pek olmuyor ama eğer Bandırmaya gelememe durumu olursa, illa ki bir kaçak yaparız Evren hocam :thumbup:

Tamam Adminim, plan program yaparız bir şekilde :) :thumbup:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Güzel olan herşeyin de bir gün mutlaka bir sonu oluyor.Üzülmemek mümkün değil.:embarras:

Sümer abi inanamıyorum! Bu senin son topladığın P51'mi yoksa?
Şayet öyleyse duygularını paylaşıyorum!
Kalkış sırasında Bungee'nin işi neydi orada???

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM
Biliyorsunuz 2m planörleri lastik ve misinadan oluşan bungee ile atıp uçuruyoruz. Son zamanlarda pistte sık sık yaptığımız bir uygulama. Bungee pistin bir kenarına seriliyor ve genel trafiği etkilemiyor. Zaten asıl bölümü misina olduğu için misina pistteyken uçağın takılma riski neredeyse yok. Üzerinden rahatça geçiyor uçak. Ama misina pistin yanındaki otların arasındaysa o zaman yerden yükselmiş olabiliyor yer yer.
Ben son uçuşta kalkış sırasında uçağı biraz sola kaçırdım. Şimdi düşününce acaba pistteyken misinaya takıldı da o nedenle mi sola kaçtı diyorum çünkü gün boyu aynı rüzgar koşullarında defalarca uçmuştum ve hiç böyle bir rule kaçırma yaşamamıştım. Bu sefer sağ rudder uçağı pistte tutamadı ki rüzgar neredeyse kafadan esiyordu. Her ne olduysa oldu, muhtemelen sağ ana dikme misinaya takıldı. Ben uçak otlara doğru gidince elevatör çekip havalandım. Ama uçak 3 - 4 metre yükselince bir yandan bungee'nin 8 mm kesitli örgülü lastiğinin çekmesi diğer yandan misinanın diğer ucunun sabitlendiği elektrik kablosu makarasının çekmesi ile yere doğru çekildi. Pistin az ilerisindeki offroad pistine tam gaz çakıldı. Öyle çakıldı ki OS GT60 motor ortadan ikiye bölünmüş haldeydi!!!

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari