Hirobo Schweizer s300

İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar

Yine bir konu ile karşınızdayım. AH1W Cobra'yı toplarken flybarless sistemdeki acemiliğim ve bir türlü Spirit üniteyi düzgün ayarlıyamamam nedeniyle yeni bir Scale arayışı sonucunda Hirobo'nun Schweizer S300 modelinden edinmeye karar verdim. Aslında Vario S300 alıp elimdeki yedek Benzin Trainer mekaniklerini kullanarak çok iri ve benzinli bir scale yapmayı planlıyordum. Evdeki yer sıkıntısı ve valide'nin tehditleri sonrasında ;D Hirobo ile devam etmeye karar verdim. Hirobo'nun bu modeli 30 size bir heli ve Vario'nun nerdeyse yarısı kadar. Ayrıca dış görünüm olarak bence Vario'dan bile gerçekci. Sahiden fiber glas kanobi ve detayları mükemmel. Rc Japan'dan 3 palli metal kafalı olandan sipariş ettim. Bu üç palli sahiden 1/1 olana çok benziyor ve şöylede bir güzelliği var flybarless sistem olmadan standart gyro ile uçabiliyor. Bir miktar flybarless özürlü olduğum için bu özellikte seçimimde çok önemli rol oynadı. Rc Japan'dan OS37 motor ve kiti sipariş ettim ve beklemedeyim. Ürün stokda olmadığı için firma bir ay sonra ship etti ve ürün şuan istanbul'da bakalım ne zaman elimize ulaşacak. Aşağıda temsili bir resim koyarak bu konuya bir giriş yapıyorum. Sonra inşallah diğer aşamalarıda paylaşmaya çalışacağım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mehmet Bey Ürünleri Rc Japan'dan aldım ( )

OS 37HZ Motor 16405 Japan Yeni
Model 80000 Japon Yeni tuttu.
Diğer elektronikler servo, gyro ve receiver pili için lipo'dan besleme gibi parçaları evden tamamlamaya çalışacağım;
Gyro: Futaba GY611
Cyclic Servo: Align 610
Kuyruk Servo: Align 650
Align glow igniter ve align lipo'dan besleme
Alicı ve verci için de Futab 10 CHP ile 7 kanallı alıcı kullanmayı düşünüyorum.

Saygılar;

Hirobo Schweizer s300

Evet helikopterimizi gümrüğünü ödeyerek aldık. Evdeki hesap pek çarşıya uymadı ama yapacak birşey yok helikopterimiz biraz maliyetli oldu. :) Fakat yaptığım ilk incelemelere göre sahiden kitin ve özellikle kanopinin detayları çok güzel eğer düzgün bir şekilde boyamayı becerebilirsem güzel bir scale heli olacağı gözükmekte. Kanopi sahiden çok ince ve hafif ayrıca detaylı, kapıları açılabilir yapılabiliyor. Aşağıda ilk kutu açılımında çektiğim fotoları paylaşıyorum. Eğer sonra becerebilirsem birde video çekmeye çalışacağım. Degerli katkılarınızı bekliyorum.

Saygılar;

Kutumuz;

Decaller ve ana montaj kılavuzu ile 3 palli metal kafanın montaj kılavuzu

Kanopi

Kuyruk ve 3 pal

Yan depolar ve iniş takımı

Diğer tüm paketler (Epey teferruatlı bir model)

Hirobo'nun en sevdiğim modeli :thumbup: Öncelikle hayırlı olsun Devrim hocam :halay:

Gelişmeleri ve projenin ilerleyişini merakla bekliyoruz :RCKolik:

Rica etsek bu projeye ait ürünleri nereden, kaça aldığınızı da paylaşabilir misiniz :saygilar:

Hirobo Schweizer s300

Scale Candır. :heartxf:

Hayırlı olsun Devrim. :thumbup:

Hirobo Schweizer s300

Devrim bey , hayırlı olsun :saygilar:
Ancak hep kendiniz mutlu oluyorsunuz ,böyle olmuyor ama. :islik:
Bu sefer kutudan çıkışından , maidenine kadar ,tüm detay ve teknik işlemleri ,bol bol görseller ile bezenmiş bir konu olarak sizden rica ediyorum. :saygilar: :thumbup:

Hirobo Schweizer s300

Devrim hayırlı olsun idealim diyebilirim bu model için merakla resimleri bekliyorum takipteyim .

Bende ancak hirobonun egzoz unu alabildim şimdilik

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hirobo Schweizer s300

Devrim bey, sanırım şuan stokta yok siteyi sürekli gözlemliyorum .şu bir gerçek model harika hele shaft aktarmanın mafsallı oluşu ve kuyruk borusunun sanırım 10-15° yukarı kalkık olması apayrı bir özellik. Rotora sıra gelince bir ara sanırım böyle bir konu açmıştım çünkü bu modeller üretim olarak eski nesil ve o zamanlar bırakın flybarles üniteyi gyro yoktu ve adamlar uçuyordu. Çoklu rotorlarda sanıyorum swash acıları ve pal acıları düşük kısaca sağır bir model olarak uçabilir .ama yine de bir ikon ünüte ile çok rahat ayar yapıp uçabilirsin.kolay gelsin hayırlı olsun Türkiye deki ilk schweizer diyebiliriz .merakla takipteyim .

Hirobo Schweizer s300

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Rica etsek bu projeye ait ürünleri nereden, kaça aldığınızı da paylaşabilir misiniz :saygilar:
İlk mesaja ilave etmişsin az önce fark ettim. Teşekkür ederiz :thumbup:

Hirobo Schweizer s300

Devrim bey, bu arada kargo ne kadar tuttu.

Hirobo Schweizer s300

Herkese destekleri ve güzel geri dönüşleri için teşekkür ediyorum. Elmden geldiği kadar tüm adımları paylaşmaya çalışacağım. Aslında Cobra'da da o şekilde gidiyorum. Şu anda Spirit'i bağlayıp ayarlamak için Trex470L modeli ednmiştim o modelde Spiriti ayarlamayı tam beceremedim o yüzden Cobra beklemede kaldı. Hirobo gelir gelmez ona başlarım dayanamam diye düşünüyorum. Orada da kanopinin boya aşaması kışın evde zor olabilir artık arkadaşın Ostmdeki dükkanın da felan onuda bir şekilde halledeceğim.

Ishak Bey ürün stokda yok hatta Hirobo'dan RcJapan benim için yeni ürün tedarik etti. Galiba flybarlı ve iki palli versiyon stokda var ama 3 palli olan çok daha scale durduğu için onu tercih ettim. Ürün 80000 yen tuttu yaklaşık 2700 TL felan 560 Tl civarında da OS 37 HZ motor tuttu. Gönderi ücreti aslında çok ucuz değil yaklaşık 400 TL ama diğer ürün fiyatları uygun olunca RC Japanı tercih ettim. Beni en çok uğraştıran Japon Yeni hesabı açıp Japon Yeni alıp sonra onu bankadan SWIFT işlemi yapmak oldu. Ürün istanbuldan ankara'ya yola çıktı bakalım gümrükte nasıl problemler ile karşılaşacağız. Eğer takılırsa bir miktarda oraya ödeyeceğiz. Hobimizi yapmamız sahiden gittikçe zorlaşıyor. 35 Euro gümrük limiti ile somun pul bile alınmaz.

Saygılar;

Hirobo Schweizer s300

Devrim bey, aslında bu japan sitesini bende inceledim stok olayı hala tam anlamış değilim.zira avrupada yine 3 blades aynı modeli bulunabilirmi ? Benim hayalim inşallah bir gün böyle bir modelim olur.bu arada 450 sıze yine schweizer bir heli buldum

Hirobo Schweizer s300

Devrim ANIL' Alıntı:
Evet helikopterimizi gümrüğünü ödeyerek aldık. Evdeki hesap pek çarşıya uymadı ama yapacak birşey yok helikopterimiz biraz maliyetli oldu. :) Fakat yaptığım ilk incelemelere göre sahiden kitin ve özellikle kanopinin detayları çok güzel eğer düzgün bir şekilde boyamayı becerebilirsem güzel bir scale heli olacağı gözükmekte. Kanopi sahiden çok ince ve hafif ayrıca detaylı, kapıları açılabilir yapılabiliyor. Aşağıda ilk kutu açılımında çektiğim fotoları paylaşıyorum. Eğer sonra becerebilirsem birde video çekmeye çalışacağım. Degerli katkılarınızı bekliyorum.

Saygılar;

Kutumuz;

Decaller ve ana montaj kılavuzu ile 3 palli metal kafanın montaj kılavuzu

Kanopi

Kuyruk ve 3 pal

Yan depolar ve iniş takımı

Diğer tüm paketler (Epey teferruatlı bir model)
Devrim hocam süper yaw inanın sizden çok ben heyacanlandım desem doğrudur.zira bu modele ulaşmak çokta kolay değil her yerde bulunmuyor kurulum safhasını merekla beklemekteyim şimdiden kırımsız uçuşlarınız olsun modele gözünüz gibi bakın lütfen.

Hirobo Schweizer s300

Devrim bey hayırlı uğurlu olsun. :thumbup:

İnşallah istediğiniz gibi toplar maiden videosunu da keyifle izleriz. :hoppa:

Arada inşaat aşamalarıyla alakalı görsellerde eklerseniz seviniriz. :RCKolik:

Hirobo Schweizer s300

Evet yapıma başladım sandığımdan hızlı toplandı. Helikopter sahiden gövde olarak bayağı rigid. Tek dişli hem kuyruğu sürüyor hemde ana dişli. Üç palli kafa toplu olarak geldi. Loctite kontrolü yaptım sahiden çok güzel toplamışlar. OS 37 motor sorunsuz oturdu yerine. Şu ana kadar sevmediğim tek konu kuyruk oldu. 90 derece kuyruk artarması da toplu geldi lakin kuyruk pal tutucu ve slider çok zayıf geldi bana. Parçaların çoğu plastik vede zayıf, ayrıca kuyrukda truss bearingleri takınca başka rulman olmadığı için paller çok dingildek oldu. Hadi hayırlısı inşallah başımıza iş çıkarmaz. Belki bir upgrade yapılabilir bu noktaya. Bir inceleyeceğim bu konuyu. Aşağıda bazı resimler paylaşıyorum.

Saygılar;