Hitec Eclipse 7 ve Optic 6 radyo arıza

Ömer Erkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar,

Elimde uzun yıllar kullandığım Hitec Eclipse 7 radyo bir iki sene önce saçmalamaya başladı ve güvenemediğim için kullanım dışı bıraktım. Optic 6 radyoyu sağlam bilirdim, geçenlerde onun da saçmaladığını görünce mesafe testi yaptım, o da sınıfta kaldı. Bu nedenle kullanamadığım elimdeki bir sürü 35 Mhz alıcıyı değerlendirmek için modüllü FM radyo aradım, ancak Futaba 9 radyoya Aurora 9 fiyatı istenince bu düşüncenin de uygulanamayacağını anladım.

Öte yandan arızanın neden kaynaklanmış olabileceğini düşünmeye başladım. Aslında çok temiz ve dikkatli kullanırım, herhangi bir darbe falan mümkün değil. Olabilecek tek şey, pili takarken, orijinal soket olmadığından, kutuplarını ters takmış olmak. Kumandalarda sinyal çıkışı var. Yani, yakın mesafede alıcı normal çalışıyor. Ama mesafe 100 metreye varmadan kontrol kayboluyor.

Şimdi, hal böyle olunca, madem bu kumandalar arızalı, en azından şüpheli, ben de en azından içini açıp bir baksam diye düşünüyorum. Ancak çok sınırlı elektronik bilgim nedeni ile sorunu nerede aramam gerektiğini bilemiyorum. Amacım bunları kurtarmaktan çok merakımı gidermek, yeni bir şeyler öğrenmek, aynı hatayı tekrarlamamak.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa ve yol gösterebilirlerse memnun olurum.

Hitec Eclipse ve Optima radyo arıza

Omer abi hic o bulundugun Mekani inceledinmi ? Farkli mekan testi yaptinmi ?

Yakinlarda bir Guvenlik gucu ekipmani konmasi yada tesisi vs, sinyal kesici bir unsurun bulundugun bolgeye konmus olma ihtimali ? Yada herhangi bir kurulusun herhangi bir ekipmaninin frekans kirliligi yaratmasi o bolgede, senin kumandanin yaydigi sinyale baskin cikmasi ?

Omer Erkan' Alıntı:
Arkadaşlar,

Elimde uzun yıllar kullandığım Hitec Eclipse 7 radyo bir iki sene önce saçmalamaya başladı ve güvenemediğim için kullanım dışı bıraktım. Optic 6 radyoyu sağlam bilirdim, geçenlerde onun da saçmaladığını görünce mesafe testi yaptım, o da sınıfta kaldı. Bu nedenle kullanamadığım elimdeki bir sürü 35 Mhz alıcıyı değerlendirmek için modüllü FM radyo aradım, ancak Futaba 9 radyoya Aurora 9 fiyatı istenince bu düşüncenin de uygulanamayacağını anladım.

Öte yandan arızanın neden kaynaklanmış olabileceğini düşünmeye başladım. Aslında çok temiz ve dikkatli kullanırım, herhangi bir darbe falan mümkün değil. Olabilecek tek şey, pili takarken, orijinal soket olmadığından, kutuplarını ters takmış olmak. Kumandalarda sinyal çıkışı var. Yani, yakın mesafede alıcı normal çalışıyor. Ama mesafe 100 metreye varmadan kontrol kayboluyor.

Şimdi, hal böyle olunca, madem bu kumandalar arızalı, en azından şüpheli, ben de en azından içini açıp bir baksam diye düşünüyorum. Ancak çok sınırlı elektronik bilgim nedeni ile sorunu nerede aramam gerektiğini bilemiyorum. Amacım bunları kurtarmaktan çok merakımı gidermek, yeni bir şeyler öğrenmek, aynı hatayı tekrarlamamak.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa ve yol gösterebilirlerse memnun olurum.

Abi, senin kumandaları zamana uyduralım 2,4 GHZ yapalım. :saygilar:

Derdim 2.4 yapmak değil. Zaten 2.4 sistemlerim var. Kaldı ki sorun modülde değil, radyoların kendisinde.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Ömer Bey, belli ki (eğer Evrim kardeşimin söylediği gibi çevresel bir parazit yoksa) yüksek frekans çıkış katı transistörlerinde sorun olabilir. Gözle görülmesi pek kolay değil bu tür hataların. Profesyonel yüksek frekans test ekipmanı gerektirebilir.

Sümer bey, uçuş alanı beraber uçuş yaptığımız yer. Yani Evrim'in sözünü ettiği parazit oluşturacak bir şey olamaz. Öyle yüksek frekans test ekipmanı falan, bana çok uzak şeyler. O "yüksek frekans çıkış katı" antenin bağlandığı yerler civarı mıdır? Yine de pertavsız ile bir bakayım. Olmadı, yaşamlarının geri kalanında sim kumandası olarak görev yaparlar.

Arkadaşlar, yabancı bir forumda Eclipse 7 radyoların pillerinin ters kutupla takılmasıyla ilgili bir yazıda içindeki iki entegrenin yandığı ve değiştirilmesi gerektiği yazıyor. Entegreler şunlar;

Bunları buralarda bulabileceğim bir yer söyleyebilirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkürler!

Omer Erkan' Alıntı:
Arkadaşlar, yabancı bir forumda Eclipse 7 radyoların pillerinin ters kutupla takılmasıyla ilgili bir yazıda içindeki iki entegrenin yandığı ve değiştirilmesi gerektiği yazıyor. Entegreler şunlar;

Bunları buralarda bulabileceğim bir yer söyleyebilirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkürler!

Ömer abi, selanik pasajı yada karaköy pasajın da mutlaka vardır. Bu aralar pek fırsatım yok ama geçersem o tarafa bakarım. :saygilar:

Bu arada bunu buldum.

Levent bey, teşekkür ederim! Direnç net'te arattırdım, LM324 olanı görmüştüm, diğeri ise hiç çıkmamıştı. Ama elektronikten bunları karşılaştırabilecek kadar anlamadığımdan, tamamen aynısını arıyorum. Eğer başka bir yeri bozmadan becerebilirsem, sanırım ancak birini çıkarıp diğerini lehimleyebilirim. :-\

Bazan Harem, vapurla Karaköy (vapurda çay+simit), oradan Kadıköy ve Haremden dönüş bir tur yaparım. Belki yarın veya Çarşamba aklıma eserse gidebilirim.

Ömer Bey, Levent Bey'in verdiği linkteki ürünler TAMAMEN aynı zaten. SMD elemanları söküp takabilirim derseniz hemen sipariş verebilirsiniz.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ömer Bey, Levent Bey'in verdiği linkteki ürünler TAMAMEN aynı zaten. SMD elemanları söküp takabilirim derseniz hemen sipariş verebilirsiniz.

Sümer abi, şimdi ömer abi, çay simit keyfi yaparım belki deyince, :laugh: ben de keyfine mani olmamak için bir şey demedim. ;) Yoksa evet elemanlar aynı. :saygilar:

Hiç bilen ile, bilmeyen bir olur mu? Çok teşekkür ederim arkadaşlar!

O zaman yarın hem bir çay simit keyfi yapar, hem de bunları alır gelirim.

Çay simit keyfi Çarşambaya kaldı arkadaşlar.

Bu arada, RCGroups'taki yazışmalarda birisi Q9 (A925 or 2SA925) diye bir şey'in hasarlanmış olabileceğinden ve de module giden voltajın çok düşük gidebileceğinden bahsetti. Bu Q9 yine bir entegre gibi bir şey midir acep? Eğer öyle ise gitmişken bunu da alayım.