HobbyKing Bujileri Hakkında Bilgisi Olan Var Mı?

Tamer Öztürk

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba.İlerleyen günlerde yeni kuracağım modelim için büyük ihtimalle ASP S52A II (Remote Needle) veya durum müsait olursa OS55AX motor alacağım.Hobbyking'den birkaç malzeme almam gerekiyor.Sitede Hobbyking marka bujilerin olduğunu gördüm.Daha önce hatırladığım kadarıyla OS marka bujiler vardı fakat şimdi yok.Hocalarımdan edindiğim bilgiye göre tüm motorlarda OS marka bujiler tavsiye ediliyor.Özellikle ASP52 ve OS55AX için No:8 veya No:7 öneriliyor.Merak ettiğim nokta şu;
acaba bu bujiler OS fabrikasında üretilip HobbyKing markası altında mı satışa sunuluyor? HobbyKing'in tamamen kendi fabrikasında ürettiğine ihtimal vermiyorum ben. Veya bu bujileri kullanıp memnun olan var mı? Tavsiye eder misiniz?
OS marka buji bulamadığım için sormak istedim. Türkiye'de bildiğim mağazalarda bulamadım.Towerhobbies'de bulunuyor fakat kargosu pahalı olduğu için düşünmedim.

örnek ürün linki: https://hobbyking.com/en_us/hobbyking-glow-plug-no-4-medium-hot.html

Bence fiyatı makulsa bir tane alıp denemek en iyi seçenek olacaktır Tamer. Bu bujilerle alakalı pek fazla bilgi ve tecrübeye ulaşabileceğini sanmıyorum. :rolleyes:

ASP52 için No7 hatta No6 uygun. Rodajı tam gazda yapacağın için herhangi bir buji iş görür ama uçuş için OS lazım.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Türker abi ve Sümer abi ilginiz için çok teşekkür ederim.Ben ASP52 için No:7 ve No:8 diye hatırlıyordum demek ki yanılmışım kusura bakmayın. :-\ Tavsiyelerinize uyacağım.Bu arada Hobbyking müşteri hizmetleri ile yazıştım ve konuyu sordum.Doğrudan OS marka ile birebir aynı fabrikada üretiliyor demediler ama dolaylı olarak aynı olduğunu söylediler.Tayvan'da üretilmiş olması da OS buji ile aynı olma ihtimalini kuvvetlendiriyor.Muhtemelen yine OS bujidir ama üzerine Hobbyking markasını basıyorlardır.Tabi bu sadece benim kişisel tahminim.Kullanıcı yorumları olumlu yönde.Fiyat olarak da kargo fiyatı da göz önünde bulundurulduğunda yurtiçi ile aynı fiyat. Bulabilirsem OS tercih edeceğim.Deneyip tecrübe eden veya konu ile ilgili bilgisi olup paylaşan olursa diğer hocalarımızın da fikirlerini almak isterim.

Merhaba.Bir arkadaşım patlar motorunun rodajında %5'lik yakıt kullandığını ve rodajdan sonra farklı markanın %5'lik yakıtını alıp kullanmaya başladığında bujinin bozulduğunu söyledi.Sonuçta nitro oranı aynı.Yakıt değişiminde buji bozulur mu? Bana enterasan geldi.Bilgisi olan aydınlatabilir mi rica etsem?

Tamer Öztürk' Alıntı:
Merhaba.Bir arkadaşım patlar motorunun rodajında %5'lik yakıt kullandığını ve rodajdan sonra farklı markanın %5'lik yakıtını alıp kullanmaya başladığında bujinin bozulduğunu söyledi.Sonuçta nitro oranı aynı.Yakıt değişiminde buji bozulur mu? Bana enterasan geldi.Bilgisi olan aydınlatabilir mi rica etsem?

Rodajın ilk birkaç deposunda oluşabilecek metal çapaklar bujiyi kullanılamaz hale getirebileceği gibi bujinin ömrü de dolmuş olabilir. Sonuçta buji bir sarf malzemesidir nitro motorlarda.

Üstadlarımızdan Mesut hoca der ki: "bir bujinin ömrü 5 saniye ile 30 yıl arasındadır".
Ne zaman bozulacağını kimse söyleyemez. İdeal koşullarda bile kimse garanti vermezken motorun gereğinden zengin, gereğinden fakir çalışması ve/veya moturun aşırı ısınması veya yeterince ısınamaması bu süreyi daha da kısaltır.

Değerli bilgi paylaşımlarınız ve zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim saygıdeğer ağabeylerim.Saygılar. :saygilar: