Hobbyking P-51D Gunfighter 1600mm

salinux

Yeni Uye
Merhaba en son sipariş tercihim bu uçak oldu bende linkleri paylaşayım dedim.Geldiginde kutu acılımı fotoları vb yayınlamayı düsünüyorum...

1-)P-51D Gunfighter 1600mm EPO w/Electric Retracts, Flaps, Lights (PNF) (EU Warehouse)

Kutu ve Ürün İnceleme Videosu ve konusu için

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2-)Turnigy nano-tech 5000mah 4S 45~90C Lipo Pack (EU warehouse)

3-)HobbyKing ECO6-10 200W 10A 6S Bal/Dis/Cyc Charger w/ acc. (EU warehouse)

4-)HobbyKing HK-010 Wattmeter & Voltage Analyzer (EU warehouse)

5-)Turnigy nano-tech 5000mah 2S 45~90C Lipo Pack (EU warehouse)

Hayırlı uğurlu olsun Sinan Bey :thumbup: Forum halkı olarak Warbirds çok seviyoruz, P-51 bunlardan birisi :D

Gelince inşallah kutu açma videosu ve maiden uçuşunu da izlemek nasip olur ;) Bu arada bu uçak sizin ilk warbirds deneyiminiz olacak doğru mudur ? Bir de tüm bunları tek bir pakette mi sipariş ettiniz ?

Bir de keşke lipolar Nanotech olmasaydı :embarras: Neyse inşallah sizinkiler güzel çıkarlar ;)

Hayırlı uğurlu olsun Sinan Bey. :halay: Merakla sizden gelecek güzel haberleri bekliyoruz o zaman. :thumbup:

Herkese merhaba ve iyi dilekleriniz için gerçekten çok teşekkürler...
İnşallah kırımsız gelmesini ümit ediyorum.
Evet tek seferde denk gelebilecek liste hazırladım sag saglim gelirse diger şeyleri sip edicem insallah..
500$ uzerinde paypal istiyor bende paypal kullanmadıgım için şimdilik bu şekilde hareket ettim.
Your order details are:
2x #N5000.2S.45/32703 Turnigy nano-tech 5000mah 2S 45~90C Lipo Pack (EU warehouse) = $67.98
2x #N5000.4S.45/32662 Turnigy nano-tech 5000mah 4S 45~90C Lipo Pack (EU warehouse) = $129.20
1x #HKB610A/31508 HobbyKing ECO6-10 200W 10A 6S Bal/Dis/Cyc Charger w/ acc. (EU warehouse) = $35.23
1x #P-51D-GF-PNP/32482 P-51D Gunfighter 1600mm EPO w/Electric Retracts, Flaps, Lights (PNF) (EU Warehouse) = $239.99
1x #HK-010/33376 HobbyKing HK-010 Wattmeter & Voltage Analyzer (EU warehouse) = $22.18
1x #HXT4MM-PAR/42103 HXT4mm Battery Harness 14AWG for 2 Packs in Parallel (EU warehouse) = $3.13
(bu soketi seri bağlantıda 6s yapacagım zamanda degerlendirmeyi düşündüm o güne dek 2s+2s 4s bir pil daha olmus olacak 3 pil bir gün için yeterli)
1x #08-00803x10/46378 AC Hinge L25*W20*H0.3 (10pcs) (EU Warehouse) = $0.72
1x #307000001/30025 CA Hinge Sheet 180mmx140mmx0.3mm (EU warehouse) = $1.32

PayDollar $15.88
Bpost (Tracking) Parcel - Netherlands to Turkey $42.29
Taxes: $0.00
-------------------
Total: $557.92

kargo %3 komisyonun 500$ limitine girmeyişi biraz daha avantaj sagladı.Bu ilk yüklü siparişim oldu.
Daha uygun fiyatlı olarakta alabilirdim ancak EU da stok 1 ay once 10 adet varken yarın alırım yarın alırım diye diye bir anda bitmişti ve diğer depolardan bu modeli bizim ulkemize kargo yapamadıkları için EU stoklara girdiği gun derhal almayı uygun buldum cunku sadece 3 adet gelmişti.İşlerin yogun oldugu gunume denk geldiği için üçüne beşine bakmaksızın tıkladım sip geçtim.Siteye online olmadan gezerken cıkan indirimler üyelik durumuna gore verdikleri indirimlerden daha iyi olabiliyor oysa.. Online olmadan çıkan indirimlerden listenizi yapıp en son siparişi verirken online olmanız gerektiği anda giriş yaparsanız daha uygun listeyle oluşturabiliyorsunuz aslında.Ama zorunlu acele etmekten kaynaklı oldu..Bitme ihtimali var diye kendi kendime vesvese yapmışım xd Bu rengi çok beğeniyordum o sebeple yani..

İlk warbird Parkzone Corsair hala taş gibi zamanının bence en iyilerinden biriydi.Sanırım 100den fazla orjinal motoruyla uçmuçtur ve o motor hala saglam.
Sonraları duramadım kanadın içine yuvarlak 60gr civarında bir aliminyum boruyu cekiçle döverek spar yaptım sonrasında motor upgrade olarak ntm 3536a 1400kv ve mas 10x6 kullanıyorum fazla amper yuklenmesine ragmen henuz motoru yakmadım.Gayet basarılı oldu tek sorun 2200mah 25 pilin dogal olarak uzun sureli full throtle de fazla ısınması oluyor ama onuda idare ediyoruz ek pil masrafı o modele yapmak istemedim.

Şimdiki modele gelince bir süre 4s idare etmeyi hedefliyorum 1-2 ay kadar ancak sonrasında 6s yapabilicem.557$ su an için bana oldukca kasıntı yaptı diyebilirim xd sanırım birde %20 ek masrafı olacak %100 beyanname verdim helal gelsin diyerekten.. Bakalım hayırlısı...

Kırımsız gelmesi daha onemli endişem şu ki Hobbyking ilk zamanlarında bu modele saglam ambalajlı kargo yapmıyordu.Shangri la 1600mm modeli sayfasında altta ek acıklamada two boxes yazmıslar ama bu modelde tekrar yeni stoga gelmesine ragmen boyle bir ibare yazmamakta sanırım ya ihmat ettiler yazmayı yada eski sistemde oldugu gibi tek koli ve uzerinde ince karton kapaklı olarak gelecek ama ek siparişlerimde oldugu için belki özenli davranırlar bakalım gorecegiz...
Kısaca Allah'a emanet..

Modelde ayrıca motor ekseni ve torku ile alakalı ufak bir sorunla karsı karsıya bırakabilir beni cunku cogu kişide motor açısı ile ilgili olarak bir cok kişide kalkısta kanadı sola,asagıya cekme eğiliminde ve tam gazda ise cg denge noktasına ragmen yukarı eğilimli sanırım müdahale etmem gerekecek.

Corsair de ben eski motorun acısını gorup bilerek ntm motora mount yapmıstım ve biraz daha asagı egim vermiştim o bile full gazda az gelmiş biraz daha asagı vermek zorunda kalmıstım ama bu p-51 bunun zaten daha gelişinde motor acısı ile ilgili bir problemi var diye okudum bu modelde benim biraz fazla zorlanacagımı sanıyorum.

ilk olarak saga acısı yoksa o acıyı vermek ilk işim olmalı diye düşünüyorum sonrasında motora asagıya dogru bir acı verebilirim sanırım....

Tekrar merhabalar :saygilar:
Ek bilgi olarak yazmak istedim. Eu depodan gelen kargo bilgilerini paylaşmak istedim.Ülkemize baya hızlı bir giriş yaptı bu kadar çabuk ülkeye giriş yapan ilk kargom oldu doğrusu.Bakalım ptt bu konuda nasıl bir hız sergileyecek....

15/05/14 12:04 2014-05-15 12:04:00 Receive item from customer (Otb) Gonderi musteriden alinmistir BELGIUM (Yurt Disi)
15/05/14 22:11 2014-05-15 22:11:00 Receive item at office of exchange (Otb) Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi BELGIUM (Yurt Disi)
15/05/14 22:22 2014-05-15 22:22:00 The item was forwarded to the destination country (Otb) Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) BELGIUM (Yurt Disi)
16/05/14 11:15 2014-05-16 11:15:00 Send item abroad (EDI-received) Gonderi yurtdisina sevk edildi BELGIUM (Yurt Disi)
17/05/14 07:23 2014-05-17 07:23:57 Receive item at office of exchange (Inb) Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi TÜRKIYE

Bence motor açısı konusunda ilk derdiniz aşağı yukarı eksendeki ayar olmalı. Çünkü ilk kalkışta gaz açtığınızda burun üstü dikilirse panikle uçağı stall ve spinden kurtarmak zor olabilir. Lateral denge bence ikinci planda. Ben olsam şüphede kaldığım her durumda aşağı biraz fazlaca açı verir ilk uçuşu öyle yapardım. Çünkü işler karıştığında biz genelde içgüdüsel olarak elevatör çekmeye meylederiz. İtmek her zaman zor gelir.

Evet hayırlısıyla bir gelse motor açısını beraber göreceğiz.Ben bu arada corsairden evde resimledim başka arkadaşlarada basit bir örnek olsun diyerekten.
Motor değiştirdiğimde bu açıya getirmeden once bahsettiğiniz olayı yaşamıştım.İkinci denemede bu düzende mutlu etmişti.

Sümer Yamaner' Alıntı:
......... Çünkü işler karıştığında biz genelde içgüdüsel olarak elevatör çekmeye meylederiz. İtmek her zaman zor gelir.
Bunun sebebi ne olabilir acaba ?? Sırf bu yuzden helide de herkez NOSE-IN Hoverda zorlanıyor :-\

Sinan Genlik' Alıntı:
Evet hayırlısıyla bir gelse motor açısını beraber göreceğiz.Ben bu arada corsairden evde resimledim başka arkadaşlarada basit bir örnek olsun diyerekten.
Motor değiştirdiğimde bu açıya getirmeden once bahsettiğiniz olayı yaşamıştım.İkinci denemede bu düzende mutlu etmişti.
Paylaşım için teşekkürler Sinan Bey :thumbup:

İşlerden pek zaman bulamadığım için kutu açılım videosu bu güne kadar gecikmişti.Sonunda amatör bir çekimlede olsa hazırlayabildim.Videonun tamamında kutu açılımı videosunun yanında modelin sorunlarına da yer vermeye çalıştım.Youtube için videoyu 15 dk sığdırmaya çalıştım içinde yer yer fırsatını buldukca kısa kısa önceden yaptığım çekimleride ilaveli olarak harmanlamaya çalıştım.Çekimde kusurlar illaki olmuş olabilir şimdiden pardon...

Modelin eksileri:
-Model tecrübesi henüz çok yeni olan ve alayım hemen uçurayım arzusunda olan biri için uygun bir model değil öncelikle bunu söylemek istiyorum
-Küpük kalitesi elimde mevcuz olan park zone corsair deki gibi sakızımsı daha elastik yapıda değil.Yani daha sert ama darbeyi cabuk hissedecek yapıda.
Bunu anlatabilmem için bir örnek vermem gerek:
Bursa da kumsazda uzun bir plaj demeyimde sahil var diyeyim kışın insalar orada çok az ve seyrek oluyor.Yazın ise ancak aksam üstü saatlerinde uygun bir alan diyelim.Kış ayları olmasına ragmen güzel bir havaydı ve gene orada tektük mangal piknik yapanlar vardı.Cevrede bilenler bilir orada sazlıktır yer yer otluklarda var. Benim corsairi uçururken yanıbaşıma gelen 2 çocuklu birine yaklaşmayın indiricem gene konuşuruz dememe ragmen benim yanıma gelip kumada ne kadar cekiyo gibi birşey sormasına sinirlenmem yetmiyormuş gibi uzaklasın modeli indiricem tehlike oluşturuyorsunuz şuan derken çocuklardan birinin o an elimdeki kumandaya saldırırcasına elatmasıyla model telleri sökülmüş olan büyük bir eski elektrik direğine orta hızında kanattan vurdu ve model helikopter pervanesi gibi döne döne uzun otların üzerine düştü.Olayı uztmak istemiyorum sonuç olarak modelin kanat kopmamış sadece vurdu noktadan geriye dogru katlanırcasına içindeki orjinal sparına kadar esnemişti gamını alarak düzelttim ve orada yanımda olan uhu porla yapıştırıp 2 saat kadar sonra tekrar ucurdum.Kanat aileronlar ile trim falan derken yere geldiğinde son hatasınıda düzelttim hala rahatca kullanabiliyorum.Üzerindeki aliminyum spar motor değiştirdiğim zaman ilave edilmiştir. Videoda corsairdeki o yara mevcut aynı sey bu hk p-51de olmuş olsa o esneklik olmayacaktır. %p

- Servolar için en azından asgari olarak rudder ve elevator bence mutlak değiştirilmeli.Sonra isteğe bağlı aileronlarda değiştirilebilir.Gramaj olarak stok servolar 35gr geldi ben aileron ve elevatorde 50 gramlık 10kg civarı metal digital servolara yönelicem.Model için oldukca fazla dahi olsa servoların huzur içinde çalışsınlar istiyorum

-Stok motor dış gövde ve içindeki mıknatıslar ince 4s için ideal ancak 5s 6s için bence güvenli değil.Ancak yurtdısında bu modelde 5s kullananlar mevcut.
Ben 2s pili hücresine ayırıp 5s yapıp denemek yerine 6s 400-580kv aralıgında 1500-2000w civarı uygun bir motor kullanacagım.

-Stok pervane 4 kanatlı ancak ürün sayfasında geçen 16x6x4 değil ölçtüğümde 16 değil 15inç olduğunu gördüm.Pitch olarak evde kenarda duran mas10x6 pervane ile henüz tam olmasada yakın bir bilgi vermesi adına kıyaslayamadım.Bilinmeyen bir model marka pervanenin pitch açısını nasıl anlarızın cevabı ğzerine bilgiye açığım doğrusu..

-Buraya testini yaptıgımda stock motorun amper ve thrust verilerini 4s için güncelleyerek yazacağim.

-Kanatçıklardaki menteşeler flaplar için oldukça yeterli olmasına karşın aileron ve rudder da plastik menteşeler yada pivotlar kullanacagım. hk extra olarak istememiş olsamda göndermiş.Elimde baya bi evirip çevirip çekiştirerek koparamadım o sebeple kullanma güveni olstu.Ayrıca gerektiği yerde elimde bulunan sağlam bir yer zemin bantı var kanallara menteseleri işlerken ondanda extra faydalanabilirim.

-pushrod uçarı ve yekeler kolay halledilebilir çözümler

-iniş takımları malum videoda var
vb şeyler...

şimdilik videoya bakabiliriz:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hayırlı olsun güle güle uur inceleme için teşekkürler benim de almayı düşündüğüm yegane model. :saygilar:

teşekkürler abi hayırlısıyla inşallah.. :saygilar:

Sinan Bey öncelikle emeğinize sağlık :bravo: Son zamanlarda gördüğüm en güzel ve detaylı inceleme konusu olmuş, her ne kadar siz kendiniz beğenmemiş olsanız da. :RCKolik:

Keşke bu kit boş olarak da satılsaymış. Zira gördüğüm kadarı ile servo,esc, retract sistemini anladığım kadarı ile kullanmayacaksınız ki ESC şahsen benim de hiç gözüm tutmadı :embarras:

Bu arada bu kadar büyük bir pakete mutlaka gümrük çıkarmışlardır değil mi :embarras:

sadece şimdilik can servoları olan elevator ve rudder servolarını deşiştireceğim.Diğerleri idare edecek.

Elimdeki yep 80a esc bundan cok daha ince yapıda ama sanırım daha güvenli en azından şimdiye kadar 3s için 55a kadar kullandım.
bu arada yeri gelmişken elimdeki yep esc 2-6s aralıgında 80a ancak 6s de ne yapar acaba:
motorlarda mesela 4-6s aralıgında max amper 60a de çalışabilen bir motora 4s yerine 6s uygulayabildiğimizde gene 60a cıkılabiliyor.
Acaba şimdiye kadar benim kullandıgım bu yep 80a esc 3s de 55a kadar sorun yasatmadı ılık bir hal alıyor sadece ama fazla ısınmıyor.Ben bu yep escyi 6s de 60a mesela calıstırsam gene aynı miktarda mı ısınır yoksa ısınma konusunda amper degeri gibi yukselen volt da bir etken midir??

Kargo bilgisi:
modeli starmax olarak bazı yerler 300euro ya kadar avrupada satabiliyor.Bunlara kıyasla hk fiyatta büyük darbe vuruyor bence.
Donanımı saymazsanız ve illa bu renk bu model derseniz benim gibi yani :laugh: alınası bir model dogrusu. :laugh:
Aslında fms son çıkardığı modelleri de çok güzel ancak genelde abd fiyatı cazip ordan kargo yapamayacaklarını söylüyorlar.Avrupadan deseniz fiyatlar uçuyor.
Ülkemizde keza gene fiyatlar genelde malesef uçuk.Vergiler yüksekken model satan yerlere hak vermiyorda değilim.
Modelin kendisi illa stok takılayım derseniz uçmayacak bir model de değil aslında.
Tercih meselesi...

Kargo tüm kolinin içindeki toplam tutar üzerinden çıkıyor.sadece modeli alırsanız ona göre olusacaktır.Ancak malesef avrupa depodan başka alınamaz ki orada da kalmadı.
Sadece shangri la ve dagored mevcut.Honkong tan bu tip büyük modellere ülkemize kargo yok.

Kargo

Esc detaylı görünüm: (kullanmayacak olsamda merakımdan ve belki içeriğine aşina hatta daha önce kullanmış bir arkadaş denk gelir mi çabasıyla :D

esc ve gövde içi