hobbyrc forum hakkında..

M. Ozan ÖZALTUNOĞLU

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Forumumuza ihanet gibi anlaşılırsa çok üzülürüm, öyle değil :)
hobbyrc ye üyelik için uğraşıyorum ama bir türlü olmuyor! O platformda aktif olan ya da adminler ile bağlantı kurabilecek birileri var mı aramızda ?
kusura bakmayın ama hakikaten çaresiz kaldım ve inat meselesi oldu benim için..
teşekkür ederim..

Bu forumdaki pek çok üye gibi o forumda da binlerce mesajım var. Ve iyi zamanlarımız, arkadaşlıklarımız oldu. öğrendiklerimiz, paylaşımlarımız oldu...
Paylaşım ve sorulara verilmeyen yanıtlar nedenli ben ve benim gibi insalar sık ziyaret etmiyor artık.
Son bir kaç aydır birşeyler paylaşmaya çalıştım. Tık yok...
Bu tarz yerlerin kendini güncellemesi gerekir. Ne diyorsunuz. "Üye bile olmakta zorlanıyorsunuz."

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şakayla karışık sayın hocam. Bir kısmı aynen dediğim gibi şaka ama; "karışık" diyerek seyrelttiğim kısmından bir açıklama yapmak ihtiyacı duydum siz böyle söyleyince. Hani her şakada bir ciddiyet payı vardır ya:
Forumumuz gerçekten çok güzel. Hatta katıldıklarımın en iyisi..Siz, Mehmet Bey, Evren Bey.. ve diğer bir çok güzel insandan ibaret bir kere. Düzeyli ve elbette ki verimli. Ama modelciliğe ara verdiğim bu süreçte bir şeyler çok sert bir şekilde değişmiş gibi sanki.. Ya da ben adapte olamıyorum :( Epoksi reçinesi, balsa, ARF model toplama gibi şeyler.. yani benim modelcilikten bildiğim en temel şeyler, çoğu zaman ortama yabancı. Evren Bey'in çalışmaları, sizin ve bir kaç arkadaşımızın uğraşları haricinde, günlük konuların çoğu da bana yabancı.. Umarım yanlış anlaşılmaz ama, sürekli helikopter ve quad'lar etrafında dönüyor sohbetler.. Mersin'li modelci bir grubun kurduğu bir site vardı: RChobimerkezi. Dr. Barlas Aytaçoğlu o forumun Mehmet Küçüksarı'sı idi :) Bilirsiniz o platformu. Mesela orda, günlük konularda birisi heli ise diğeri uçak idi. Quad henüz icad olunmamış, dron kelimesi henüz dilimize geçmişti :) Oranın tadını mı arıyor bünye? Bilemiyorum.. Bir yandan da rckolik bağımlılığı oluştu tabii..(dikey uçuş sever arkadaşların olgunluğuna bırakıyorum)
Yani.. katılımda bulunabilme ve tatmin boyutunda eksiklerim oluyor ve bunu başka platformlara katılarak kapatırım diye düşündüm. Belki de yanlış düşündüm, bilemiyorum.. Neyse, sarhoş mektubu olacak bu! :) Siz sorunca açıklama gereği doğdu bende. Forumdaki ağırlığınıza binaen..
yanlış bir şey söylediysem şimdiden özür dilerim..

Son düzenleme:
Binlerce mesajım var o forumda. Ve iyi zamanlarımız, arkadaşlıklarımız oldu. Paylaşım ve sorulara verlmeyen yanıtlar nedenli ben ve benim gibi insalar sık ziyaret etmiyor artık.
Son bir kaç aydır birşeyler paylaşmaya çalıştım. Tık yok...
Bu tarz yerlerin kendini güncellemesi gerekir. Ne diyorsunuz. "Üye bile olmakta zorlanıyorsunuz."
Tavsiyeler birbirini tutmakta ve aynen dediğiniz gibi.. Adminlere 3-4 msj yolladım ama geri dönen yok! Ciddiyet konusu buradan kendini ele vermekte.
yani gereği de yok.. unutmadan: bu söylemim foruma dair bir şikayet değil, asla.. Sadece halet-i ruhiye.. kısacası en güzeli: :RCKolik:

Quad konularinin forumda daha aktif oldugu dogru. Ancak bunun sebebi quad ile ilgili arkadaslarin daha aktif olmalari ve icerik uretmeleri ve tabi ki yeni uye olan arkadaslarin buyuk bolumunun quad veya daha genis cercevede, multikopterlerle ilgili olmasi. Zaten hobideki genel dagilim da bu sekilde son yillarda.

İzzet Camciolglu arkadasimiz mesela, catir catir icerik uretiyor. Ozgur Evren keza oyle, kendi ilgi alani icerisindeki tum konularda ansiklopedik kaynak uretiyor. Ben mesela bir helici olarak aylardir dise dokunur tek bir konu acmadim. .

Bizim forumun model turu olarak agirligini belirlemek de tamamen kullanicilarimizin elinde olan bir durum. Ben acikcasi forumun hobinin genel gelisimiyle tamamen ayni yonde ilerledigini, yani guncel oldugunu ve bunun da iyi bir sey oldugunu dusunuyorum. Tabi ki gonlumden son konularin yarisindan fazlasinin heli icerikli olmasi geciyor, ama olmuyor. Ki bu zaten gercekci bir durum olmazdi.

Her neyse, hobbyrc gibi ulkemizin en eski forumlarindan birini tartismak burada bizim forumumuza dusmez (bircok uyemizin iki tarafta da uyeligi olmasina ragmen). Biz kendi isimize bakalim, hangi turu daha cok gormek istiyorsak, o konuda paylasimda bulunalim :)

Şakayla karışık sayın hocam. Bir kısmı aynen dediğim gibi şaka ama; "karışık" diyerek seyrelttiğim kısmından bir açıklama yapmak ihtiyacı duydum siz böyle söyleyince. Hani her şakada bir ciddiyet payı vardır ya:
Forumumuz gerçekten çok güzel. Hatta katıldıklarımın en iyisi..Siz, Mehmet Bey, Evren Bey.. ve diğer bir çok güzel insandan ibaret bir kere. Düzeyli ve elbette ki verimli. Ama modelciliğe ara verdiğim bu süreçte bir şeyler çok sert bir şekilde değişmiş gibi sanki.. Ya da ben adapte olamıyorum :( Epoksi reçinesi, balsa, ARF model toplama gibi şeyler.. yani benim modelcilikten bildiğim en temel şeyler, çoğu zaman ortama yabancı. Evren Bey'in çalışmaları, sizin ve bir kaç arkadaşımızın uğraşları haricinde, günlük konuların çoğu da bana yabancı.. Umarım yanlış anlaşılmaz ama, sürekli helikopter ve quad'lar etrafında dönüyor sohbetler.. Mersin'li modelci bir grubun kurduğu bir site vardı: RChobimerkezi. Dr. Barlas Aytaçoğlu o forumun Mehmet Küçüksarı'sı idi :) Bilirsiniz o platformu. Mesela orda, günlük konularda birisi heli ise diğeri uçak idi. Quad henüz icad olunmamış, dron kelimesi henüz dilimize geçmişti :) Oranın tadını mı arıyor bünye? Bilemiyorum.. Bir yandan da rckolik bağımlılığı oluştu tabii..(dikey uçuş sever arkadaşların olgunluğuna bırakıyorum)
Yani.. katılımda bulunabilme ve tatmin boyutunda eksiklerim oluyor ve bunu başka platformlara katılarak kapatırım diye düşündüm. Belki de yanlış düşündüm, bilemiyorum.. Neyse, sarhoş mektubu olacak bu! :) Siz sorunca açıklama gereği doğdu bende. Forumdaki ağırlığınıza binaen..
yanlış bir şey söylediysem şimdiden özür dilerim..

Sayın
M. Ozan ÖZALTUNOĞLU, Hani pek de konuşmak istemeyiz aslında bu tür konuları, ama pek çok konuda tesbitleriniz bana göre yerinde.
-Bir hobi formu ağırlıklı olarak tek konuya yer vermemeli. Burası Genelde helikoptercilerin ortamı gibi görünüyor ama admin ve moderatörlerimiz her konuya yakın ilgi gösteriyorlar. Haklarını vermek gerek.Şimdilik bir sıkıntı yok.
-Ayrıca admin ve moderatörlerin siyasi ve inanç anlamında kesinlikle tarafsız olmaları gerekmektedir, ki burada bu konuda hic bir sinyal almadım.
-Forumu bir kaç ağır abinin tekeline bırakıp geleni gideni azarlamalarına izin verilmemelidir, Aynen burada böyle bir emare yok.
Deneyimli ve uzun süredir bu hobi ile uğraşanların acemilere daha bir sevecen yaklaşması gerekiyor, Ki öyle.

Aslında yazacak çok şey var ama asıl konumuz olan hobi nin dışında fazla yazmak pek mantıklı gelmıyor.
Sonuç olarak şu an ülkemizde bu konuda en iyi olan ortamdayız diyebilirim.
Umuyorum buradaki dostluklar, arkadaşlıklar bir diğer forumlardaki gibi ben merkezli zaafiyetleri hic bir zaman kabullenmez.
:saygilar::RCKolik:
-

Yanlış anlaşılacak bir durum yok @M. Ozan ÖZALTUNOĞLU . Yazdıklarınız aslında hepimizin gönlünden geçen seyler. Gönül her gün her model branşında en az 1-2 tane kaynak niteliğinde konu görmek istiyor ama iste durum ortada. Ara ara ortam şenleniyor ve istediğimiz kıvama geliyor ama ne yazık ki bu durum süreklilik arz etmiyor.

Bunda ülkenin durumu harici bir sürü başka etkende söz konusu. Neyse yazılacak çok şey var ama konu dışına çıkmış oluruz :)

Bizler mümkün olduğunca kurmaya çalıştığımız bu ortamı koruma ve geliştirme açısından elimizden geldiğince her şeyi yapmaya devam edeceğiz insallah. Bundan sonrası yanı İçerik kısmını sadece yönetebiliyoruz ne yazık ki yonlendiremiyoruz.

Yapacak çok da bir şey yok. Eldeki imkanlar dahilinde ve kendimizce bir seyler paylaşarak yola devam :RCKolik:

Benimde orada aboneliğim :) Videoları fırsat buldukça oraya da atıyorum doğrusu değişik bir forum orası bana biraz büyük bir felaket atlatmış kasaba gibi geliyor. içeriğinde faydalı olabilecek bir çok konu bulabiliyorsunuz buralar zamanında çok şenlikliymiş diyorsunuz ancak şimdilerde çok sessiz. Sizin talebinize de geciken cevap bu yüzden olabilir diye düşünüyorum.

Bence bulunduğumuz ortamın en güzel yönlerinden biri böyle bir mesaj atabiliyor olmak, sizin endişe duyduğunuz konuda "foruma ihanet" hiç kimse bir kaygı gütmeden sadece sorunu çözmeye çalışıyor. Bu anlayış devam ettikçe bence burada çok güzel işler yapılmaya devam edecek :)

Sizin yaşadığınız sorun ile ilgili aslında şöyle bir yaklaşım önerebilirim (yanlış anlaşılmasın hem yaş olarak hemde deneyim olarak benden daha ilerdesin ama sadece bir öneri) Eksik olduğunu az olduğunu düşündüğünüz konularda veya az paylaşım olduğunu düşündüğünüz noktalarda, internetten araştırma yaparak kısa kısa konular açabilirsiniz. Buralarda hem konu hakkında deneyimli kişilerden ekleme düzeltmeler alırsınız hemde hareketlilik sağlanır :) Aslında bu hem sizin daha kolay yeniden ısınmanızı sağlar hemde foruma gelince sizle benzer izlenimde olanlara destek olur. :)

HobbyRC de üyeliğim var. Dün denemek için tekrar üye oldum. Yeni üyeler başlığında adım yazıyor ancak aktivasyon e-postası gelmiyor. Yeni üye olarak ta giriş kabul edilmiyor, e-posta gönderilecek diyor.

Ben Hobbyrc’de moderatörüm, yardımcı olmaya çalışayım :)

Şaka bir yana, moderatör olduğum doğru da o moderatörlük sadece eski konularımda imageshack’ın kazığını yemiş olan kopuk linkleri yenilemek için verildi, işim bittikten sonra da talep etmeme rağmen geri alınmamış, benim talebimle “foto linklerimi yenilemek haricinde hiçbir şey için kullanılmayacak” bir yetki...

HobbyRC’den hatta ve hatta daha da gerilerden, modelci.net zamanından kalma arkadaşlar, abiler şu an aktif olarak burada paylaşımlar yapıyorlar. Eskiden ben de bihayli aktif olarak HobbyRC’de paylaşım yapıyordum ama son zamanlarda İzzet Bey’in benzetmesindeki gibi “terkedilmiş bir kasaba”yı andırıyor malesef. Benim de ne yalan söyleyeyim orada yeni bir paylaşım yapmaya elim gitmiyor, eski paylaşımlarımı, yarım kalmamaları adına devam ettiriyorum ama onlar da buraya nazaran epey geriden geliyorlar...

Buradaki içeriğe gelirsek, forumdaki konuların ağırlıklı olarak döner kanat olduğu ortada, haklısınız. Ben multikopterlerden hiç haz etmediğimi her fırsatta söylerim malum :evil: ama öte yandan bu ortamda multikopterler ile ilgili bu kadar paylaşım olması beni mutlu ediyor. Zira İzzet Bey ve diğer “bilinçli” arkadaşlarımızın, abilerimizin bu işe yeni başlayanları doğru bir şekilde yönlendirmesi, bilgilendirmesi bu meretlerin “hobimize zarar veren” şekilde kullanımını da azalttığına inanıyorum. O yüzden okumasam da bu konuda içeriklerin olduğunu görmek içten içe hoşuma bile gidiyor diyebilirim :)

Uçak konusuna gelirsek, özellikle benim uğraş verdiğim “inşaat” alanında malesef ülkemiz her zaman gelişmiş ülkelerdekinden daha gerideydi, ama bugün gelişmiş ülkelerde bile inşaat yapanlar gittikçe azalıyor, bunun bizim ülkemizde de gerilemesi çok normal. Eskiden hazır modellere erişim kolay değildi, yani çoğunluk kendi uçağını kendi yapardı, kimi keyif alarak kimi söylenerek... son yıllarda ise ARF hatta RTF modellere ulaşmak kitlerden daha kolay ve maliyetler de en azından yarı yarıya. Haliyle esas amacı “pilotluk” olan arkadaşlar doğal olarak hazır modele yöneliyorlar, inşaat yapanlar da gittikçe azalıyor, her inşaat yapanın da paylaşımda bulun(a)maması da bu konudaki paylaşımları iyice azaltıyor. Üye olduğum yabancı ve tamamen inşaat üzerine olan forumlardaki paylaşımların miktarı bile son senelerde inanılmaz bir şekilde düştü. Yani bu aslında global bir değişiklik ve doğal olarak bize de yansıyor.

Uzun lafın kısası, içerik olarak “o eski günlerin” tadını yeniden yaşatacak başka bir yer olduğunu sanmıyorum. :RCKolik: en azından o güzel günlerin güzel insanlarını ve keyifli seviyeli faydalı sohbetlerini yaşatabilen bir platform ve kişisel fikrim iyi yönetildiği yônünde, ben de bugün yada yarın elbet birilerinin işine yarar diyerekten vaktim oldukça paylaşımlarımı burada devam ettirmek niyetindeyim.

Ben de naçizane birkaç cümleyle katkıda bulunayım. Öncelikle evet, birçoklarımız gibi benim de Hobbyrc de üyeliğim var. Heliteknikte de vardı, Helifreakte de var, fırsat buldukça rcgroups falan da takip ederim.

Hobbyrc; helikopter ve uçak konularında da paylaşımlar bulundurmakla beraber, onlar nispeten eski üyelerin güncel olmayan paylaşımları. Orhanlı grubu zamanları... Son konular raptor 50 vesaire... Daha çok rc araba, iş makineleri, drift, onroad ofroad rally her türlüsü hakkında konu barındıran bir platform. Zaman zaman rock crawler veya tır hevesim tuttuğunda oralarda da gezinirim. Konular eski olabilir, güncellenmeyebilir. Fakat okunmayan her konu yenidir mantığıyla bakarım yani merakımı giderecek kadar. Ama aktif bir sohbet ortamı yoktur herhalde, orada aramıyorum da zaten...

Helikopter konusundaki paylaşımların yoğunluğuna gelirsek :) Forumun paylaşım konusunda girişken üyelerinin vakti zamanında yoğunlukla helikopter ile fazlaca ilgilenmiş, ürünler almış tanıtmış, videosunu çekmiş paylaşmış, dünyadaki belli başlı gelişmeleri takip edip çevirmiş konusunu açmış olmalarından kaynaklı bu şekilde gelişmiştir. 2012 sonrası dönemde 2014-2015 yıllarında fazlaca faaliyetlerde bulunduk (yurt geneli buluşmalar...), birçok yeni ürün aldık sattık, filolarımız hep değişti, ünitesi motoru escsi, yeni yeni kitler... Forumcu yanımız da çok aktifti, hiçbirşey alıp deneyemediğimiz zamanlarda yurtdışındaki konulardan çeviriler yaptık paylaştık. Evren abiye kadar uçak inşaat konuları duraklamaya girmişti, sadece çaylak trainer konusu aktifti. İzzet'e kadar quad işi durgundu (birçok kullanıcısı vardı belki ama paylaşımcı arkadaşlar değillerdi çoğu), sadece zmr 250 quad konusu aktifti. Bizler ise o dönemde hep bir aktivite içinde, sürekli paylaşım halindeydik. En çok mesajı olan kişilerden biriyim, bunların da çoğu günaydın konusunda veya muhabbet konularında değil, ya kendi açtığım konularda yada "avukatlığını yaptığım" markalar konularındadır :D

Şaka bir yana kullanıcılar sekmesinden baktım da, en çok mesaj atmış 20 arkadaştan en az 8-9 tanesi artık aktif paylaşım yapmıyor. Hobi alanında dünyadaki gerilemeler ülkemize de yansıyor evet. Bazıları kişisel küskünlüklerle ayrıldılar aramızdan, bazıları hayatın başka alanlarına kaymaya başladılar. Biz kalanlar da gittiği kadar devam edebiliyoruz hobiye. 2014 de çılgınlar gibi ürünler alırdık, iki ay durmaz elimizde başkasını alırdık falan... Ama o zamanlar dolar 2 liraydı, şimdi 6 lira... Maaşım aynı oranda artmadı, işe başladığım tarihe göre dolar cinsinden %60'ını ancak kazanabiliyorum. Bu şartlar altında aynı şekilde sürdürmem mümkün değil, eldekilerle idare ediyorum. Yenilikleri takip edip, çeviri yapıp paylaşımda bulunalım desek, dünya genelindeki gerilemelerden dolayı yenilikler de azaldı... Ayrıca hiçbir şey almadan, denemeden, onu "yaşamadan", sürekli çeviri yaparak paylaşım için de bir yerden sonra heves azalıyor.

Aslında uçak veya quad ile ilgili olarak son zamanlarda daha fazla paylaşım var, aktif kullanıcılardan dolayı. Bizler ise duraklama dönemindeyiz. Yine de eski konuların kalabalıklığından dolayı helikopter ağırlıklı gibi duruyor olabilir. Denildiği gibi aktif kullanıcılara göre zamanla değişebilir.

Ne demeye çalıştığımın anlaşılmış olması günüme neşe kattı! Ben, "bari yanlış anlaşılmasa..." derken ve endişelenirken... Bu durum, platformumuzun samimi ve iyi niyetli insanlardan oluştuğuna bir kanıttır ve hepimizin gurur duymasına, daha çok sahiplenmesine sebep teşkil ediyor... Konuşmalardan yaptığım çıkarımlar inanın ki bana çok faydalı oldu. Sanırım sizlerin de biraz konuya dair içinizi dökmenize sebep olmuş gibi :) Zaman akıyor ve bir şeyler değişiyor. Olay ağırlıklı olarak bundan kaynaklı. Elbette ki değişim, değişebilme ve ayak uydurabilme hayatın bir gereği, gerçeği...
sağ olun dostlar :)