Hobbywing 100A V3 ESC Governor Ayari Nasil Yapilir ?

Kadir Kocaman

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhaba arkadaşlar,, yeni goblinim için aldığım esc nin ayarlarını bir türlü anlayamadım.. İki governor özelliği var elf ve store fabrikasyon elf olarak geliyor..Manuel de elf modda %40 gaz vermeden motorun çalışmadığını ve 11 sn sonra rpm standardization yapacağını söylüyor... Sanırım her yeni pilde böyle olacak, kafama takılan normal modda nasıl bir throtle curve yapmam gerekli ve idle up moduna aldığımda 40 flat mi yapmak lazım,,, Yani heliyi kaldırınca idle up a aldığımda 11 sn rpm standardization 'u beklemem mi gerekli yada normal modda tc 40 ı bulunda 11 sn bekleyip idle up moda almak mı lazım 40 veya 50 flat yaparak...

Hobbywing 100A V3 esc governor hk

Emre Kaman bekleniyor :) Üst modellerinin tamamında scorpion, 450 500 modellerinin tamamında da sadık bir Hobbywing kullanıcısıdır kendisi...

Bende bekleyim Emre' yi :D

Her hafta Kadirle konuşup sonuca varamadığımız bir konu. . Bu pilotajla governor bizim için biraz lüks ama ne işe yaradığını bilip ayarlayamamak insanı sıkıyor :D

Tamer burada zaten kendi governor aktif geliyor program kartı da olmadığından kumanda ile o işi yapmak da işkence o yüzden seve seve öğrenmek lazım ;)

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Tam da sevdiğim konular bunlar :D

Hw'de heli modlarında gaz %40 görmeden motor çalışmaya başlamaz. Elf mod her pilde governor standardizasyonunu tekrarlar, store modda bir kere kalibre edersiniz, hep aynı kalır. Elf mod ile uğraşılmaz, ömür geçmez, ya kumandadan ayar eziyetine katlanarak, yada bir program kartı alarak store moduna geçmenizi şiddetle tavsiye ederim. Store modda ayar şu şekilde.

1. Esc'yi fabrika ayarlarına döndürün (bec voltajı, timing, pwm, ar bailout, softstart vs ayarlarını ve gaz kalibrasyonunu yapmayı unutmayın)
2. Store moda alın, pili çıkarın.
3. Kumandadan pitch curve 0 derecede flat ve throttle curve %50 flat olacak şekilde ayar yapın. (idle-3 falan da olabilir bu) holdu çekin
4. Heliye enerji verin, uygun bir mesafeye geçip holdu bırakın. Heli soft startla başlayıp, bir miktar devirlenip, daha sonra bir miktar devrini azaltacaktır. 20 sn kadar daha bekleyin, holdu çekin. Store işlemi tamam.

Bundan sonra esc governoru yaptığınız bu standardizasyona göre takılacaktır. Normal thr curve için 0-40-50-50-50 veya 0-40-60-60-60 girilebilir. Idle 1 ve 2 ve hatta istiyorsanız 3 için mutlaka flat olmak üzere istediğiniz kafa devrini veren bir değer girebilirsiniz. Önemli olan flat olması, zira governor modundaki escler değişen gaz yüzdelerini sevmezler.

Artık isterseniz idle ile bile kalkabilirsiniz, heli softstart'ta başlayacaktır. Eğer heliyi indirip, ar time kısmında belirlediğiniz saniye kadar beklemezseniz autorotation bail-out modunda, yani softstart olmadan başlar, dikkat edilmesi gereken bir konu.

Burda emin değilim ama konuşmalarımızdan ve gözlemlerden aklımda kalanlar;

* YGE(yep) esc lerde governor store işlemi paller sökülü iken yapılıyor. Belli bir devre kadar yükseliyor, sonra bir alçalıp yükselme sesi (hesitation) geliyor. Hobbywing'de ise; böyle bir bildirim yok, belli bir süre beklemek gerekiyor tam devrine çıktığında... Ayrıca, pal sökülü sanırım yapılamıyor, üzerinde yük istiyor. Haliyle paller takılı, pal açısı 0 derecede, gaz tam ortada (50-50-50-50-50) düz bir th.curve istiyor.

* Bir de indirdikten sonra belli bir süre geçmeden tekrar gaz verilmemesi hususu önemli, yoksa dişli falan sıyrılabilir, ani hızlanan heli heyecan yaptırabilir. Hemen gaz verince, "havada yanlışlıkla hold çekilmiş" gibi algılayıp gaz verince anında tam gaza geçiyor. Helinin yere indiğini anlatmak için tekrar gaz vermeden bir süre beklemek gerekli...

Hiç kullanmadım, ama 450 tipinde kesinlikle 50A olanını tercih edeceğim. Keşke active freewheeling de olsa ama orda da ekmek-köfte ilişkisini de göz önüne alarak, eleştiremiyorum.

Emre ve Rasim verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim gerçekden çok faydalı oldu, aklımda bir soru daha var normal modda 0-40-40-40-40 curve le kullandığımız da heli yine governor aktif olarak çalışacak sanırım, peki gaz stiğini sıfırladığım zaman motor duracakmı yoksa hep hold la inip pili sökmem mi gerekli? Neden soruyorum derseniz hem normal modda yapacağım uçuşlar için hemde genel de uçuş alışkanlığım normal modda kalkıp idle up a geçmek inerken de normal modda inmek .... Bir diğer sorum ise yazarken aklıma geldi pillerin rodajını yapmadım henüz bu governor işi için maunel de tam dolu piller ile yapın yazıyor bu rodaj işini governor aktif bir kafa hızında pilin %50 sini boşaltmak pile kullanımı açısından bir zarar verir mi?

kadir kocaman' Alıntı:
Emre ve Rasim verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim gerçekden çok faydalı oldu, aklımda bir soru daha var normal modda 0-40-40-40-40 curve le kullandığımız da heli yine governor aktif olarak çalışacak sanırım, peki gaz stiğini sıfırladığım zaman motor duracakmı yoksa hep hold la inip pili sökmem mi gerekli? Neden soruyorum derseniz hem normal modda yapacağım uçuşlar için hemde genel de uçuş alışkanlığım normal modda kalkıp idle up a geçmek inerken de normal modda inmek .... Bir diğer sorum ise yazarken aklıma geldi pillerin rodajını yapmadım henüz bu governor işi için maunel de tam dolu piller ile yapın yazıyor bu rodaj işini governor aktif bir kafa hızında pilin %50 sini boşaltmak pile kullanımı açısından bir zarar verir mi?

Pile hiçbir şey olmaz. Normal modda da gov aktif durumda olur, o yüzden thr yüzdesinin çok değişmemesinde fayda var. ancak %40 baya düşük bir kafa turu olur, uçmakta, özellikle inmekte zorlanırsın. 0-40-60-60-60 hatta 0-40-70-70-70 ideal olur bence. Bu durumda tabi ki gazı sıfırladığında motor duracaktır, uçabilirsin de. Ancak uçuşlar için normal mod değil de, sabit kafa turunca idle kullanman çok daha kolaylaştıracaktır uçuşunu.

Emre Kaman' Alıntı:
Pile hiçbir şey olmaz. Normal modda da gov aktif durumda olur, o yüzden thr yüzdesinin çok değişmemesinde fayda var. ancak %40 baya düşük bir kafa turu olur, uçmakta, özellikle inmekte zorlanırsın. 0-40-60-60-60 hatta 0-40-70-70-70 ideal olur bence. Bu durumda tabi ki gazı sıfırladığında motor duracaktır, uçabilirsin de. Ancak uçuşlar için normal mod değil de, sabit kafa turunca idle kullanman çok daha kolaylaştıracaktır uçuşunu.

Verdiğin cevaplar için çok sağol Emre,, bilmek istediğimde helinin hold çekmeden durup durmayacağı idi.. Aklımda sorular çözülğüne göre esc yi bir şekilde gov store moda almak lazım :) yardımın için tekrardan teşekkür ederim.

Hobbywing 100A V3 ES Governor Ayari Nasil Yapilir ?

Eksik olan konumuz da dahil olduguna gore, konuyu hemen indeks Sayfamiza ilave edelim :RCKolik:

Arkadaşlar merhaba. Konuyu canlandıralım biraz :)
HW V3 50A esc min bağlantısını yaptım. Manualdeki anlatılan beeplere göre ayarlamasını yaptım ve acemi olduğum için governer off olarak ayarladım. Bir önceki kırımın esc kaynaklı olduğunu düşünüyorduk ama belli mi olur belki başka bişeydir diye düşünüp uçmadan önce birkaç dk yerde heliyi çalıştırayım dedim. Kumandadan %45 throotle vermeden motor start almıyor. Yukarı yazılanlardan tam çıkartamadım ; %40 iken start alma olayı tüm modlar için ( governor on veya off) mi geçerli ? Yoksa sadece governor aktif iken mi bu şekilde. Bu durumda acemi bir pilot olarak zaman zaman istemeden throtle ı %40 ın altına çekebiliyorum, bu durumda motor tamamen kendini mi bırakacak? Bir de ben kumanda ile ayarları yaparken th curve değerlerim girilmiş durumda idi, bu ayarları etkiler mi ? Sonuçta ayarlarken bir sıkıntı yaşamadım, max ve min pozisyonları seçerek ayarlamayı yapabildim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba. Konuyu canlandıralım biraz :)
HW V3 50A esc min bağlantısını yaptım. Manualdeki anlatılan beeplere göre ayarlamasını yaptım ve acemi olduğum için governer off olarak ayarladım. Bir önceki kırımın esc kaynaklı olduğunu düşünüyorduk ama belli mi olur belki başka bişeydir diye düşünüp uçmadan önce birkaç dk yerde heliyi çalıştırayım dedim. Kumandadan %45 throotle vermeden motor start almıyor. Yukarı yazılanlardan tam çıkartamadım ; %40 iken start alma olayı tüm modlar için ( governor on veya off) mi geçerli ? Yoksa sadece governor aktif iken mi bu şekilde. Bu durumda acemi bir pilot olarak zaman zaman istemeden throtle ı %40 ın altına çekebiliyorum, bu durumda motor tamamen kendini mi bırakacak? Bir de ben kumanda ile ayarları yaparken th curve değerlerim girilmiş durumda idi, bu ayarları etkiler mi ? Sonuçta ayarlarken bir sıkıntı yaşamadım, max ve min pozisyonları seçerek ayarlamayı yapabildim.

Şafak gov off iken %45 değeri çok fantastik bir değer. Kumanda kalibrasyonunu yaparken Thr kanalının end pointleri 100 olmalı (eğer ünite için başka bir değer gerekmiyorsa) ve Thr curve 0-25-50-75-100 şeklinde lineer olmalı. Kalibrasyonu bu şekilde yenile bence.

Bir de, normal modda yani sol stik hem gazı hem pitch açısını değiştirirken uçmak daha zordur, sabit thr değeriyle uçmanı tavsiye ederim. Gov olayının acemilikle falan pek alakası yok, governor iyidir :D

Emre Kaman' Alıntı:
Şafak gov off iken %45 değeri çok fantastik bir değer. Kumanda kalibrasyonunu yaparken Thr kanalının end pointleri 100 olmalı (eğer ünite için başka bir değer gerekmiyorsa) ve Thr curve 0-25-50-75-100 şeklinde lineer olmalı. Kalibrasyonu bu şekilde yenile bence.

Bir de, normal modda yani sol stik hem gazı hem pitch açısını değiştirirken uçmak daha zordur, sabit thr değeriyle uçmanı tavsiye ederim. Gov olayının acemilikle falan pek alakası yok, governor iyidir :D

Çok teşekkür ederim abi. Yani "bu belli bir yüzdeye kadar motorun start almaması gov ile alakalı değil, gov off olsa bile belli bi yüzdeye kadar start olmayacak, ama benim kalibrasyon düzgün olmadığı için %45 olmuş. " Doğru mu anlamışım?
Peki bu değer ne olmalı? % kaç iken start alması normal ?
Bir de sabit thr ile uçmak derken idle demek istedin değil mi abi ? :) Kusura bakma acemiyiz napalım :) :)

Evet idle demek istedim. İdle-up modda uçmak korkulacak birşey değil, yada illa 3D uçmak gerekmiyor. HW esclerde gov on iken motorun %40 seviyesinde dönmeye başlıyor olması lazım, gov off iken ise bu değerin daha aşağılarda olması lazım diye hatırlıyorum. Ama yanlış hatırlıyor da olabilirim. Manuelde bahsediyordu, bir göz at istersen.

Teşekkür ederim abi. Bazı şeyler yavaş yavaş oturuyor kafamda. Emin olamıyorum bazen :) Hakkınızı helal edin...
Esc kalibrasyonu yaptıktan sonra durum düzeldi. Şuan %6 gibi start almaya başlıyor. Manuelde de governor ON iken %40 OFF iken %5 diyor.