Hobbywing Platinum V3 ve V4 ESC'de Mr.mel headspeed calculator Kullanimi

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Daha öncelerden bahsedildi mi bilmiyorum ama ozellikle yeniden paylasalim dedik.

Platinum V3 serisi esc ler ile hw governoru daha yüksek kafaturları verirdi. Mr.mel headspeed calculatorda YGE veya SCORPION ile hesaplama yapınca, HW de yaklaşık o değerleri verirdi. Kumandadan taş çatlasın %5 oynamak gerekirdi.

Platinum V4 ise mr.mel deki yge veya scorpion kafaturlarına göre çok daha düşük sonuçlar veriyor. Haliyle onları kullanmak bizi yanlış pinyon veya motor kv hesaplarına götürür model setup karar verme aşamasında... HW temsilcisi Dave (DarkSyd3d) hesaplama yaparken KOSMIK kullanın, daha yakın sonuç verir tam vermese de diyor.

Protos 380 ile 14T pinyon kullanmayı düşünüyordum, kit 16T ile gelmişti... Mr.mel hesaplama yapınca, scorpion ile örneğin %70 te 3670rpm vermesi gerekir ki bu aşırı yüksek. Ama şu an tam aklımda olmasa da 3000rpm bile vermiyor. Aynı değerler kosmik ile hesaplatınca 3123 veriyor. Yani kosmik ile hesaplayıp onun bir diş altı pinyonu seçin veya %5-10 altında bir yüzdede kullanın gibi bir sonuç çıkıyor ortaya...

HW kullanıcıları veya kullanmayı düşünenlerin aklında bulunsun. :RCKolik:

Kucuk ama gercekten cok onemli bir detay. Bilgilendirme icin tesekkurler Rasim %p

Bu arada ilgili Helifreak sorum ve buna gelen cevaplar şurada var;

Tabii bu durum vbar control kaynaklı mı yoksa diğer kumandalarla da yge/scorpion ile hesaplama yaptırınca gerçekten uzak değerler mi çıkıyor bilemiyorum. Hobbywing Platinum v4 esc ye ve Spektrum/Futaba/Jr gibi bir kumandaya sahip bir arkadaş da paylaşımda bulunup bu durumu açıklığa kavuşturabilir. Mesela İsmail veya Kağan ilk aklıma gelenler...

Önemli bir bilgi. :rolleyes: Teşekkürler Rasim. :) :RCKolik:

Diğer markalarda da aynı durum varmı bende merak ettim şahsen. ???

Merhabalar...malum, Tamer abinin g570 i alarak envantere kattım.
Pilanım kds 550 deki elektroniği olduğu gibi taşımak.
Konfigürasyon 6s olacak mecburen.
Esc. Hv platinum v3 100 a.
Motor 1100 KV.
Uçuş sitilim invert, alanturu, loop, bikaç tictoc hani öyle pek bi extreme uçuş sitilim yok.
Sorum şu: bu konfigürasyona uygun pinion seçimim ne olmalıdır. Şuan elimde 24t ve 15 t var istediğim motoru ve esc yi zorlamadan uçmak buna göre en uygun pinion ne olmalıdır?

ali yanlız' Alıntı:
Merhabalar...malum, Tamer abinin g570 i alarak envantere kattım.
Pilanım kds 550 deki elektroniği olduğu gibi taşımak.
Konfigürasyon 6s olacak mecburen.
Esc. Hv platinum v3 100 a.
Motor 1100 KV.
Uçuş sitilim invert, alanturu, loop, bikaç tictoc hani öyle pek bi extreme uçuş sitilim yok.
Sorum şu: bu konfigürasyona uygun pinion seçimim ne olmalıdır. Şuan elimde 24t ve 15 t var istediğim motoru ve esc yi zorlamadan uçmak buna göre en uygun pinion ne olmalıdır?

Manuel de kullandığın motor KV değerinden yola çıkarak kullanacağın kafa devirlerine göre pinyon değerlerinin yazması lazım. Bana kalırsa 2000-2200 arası devirler hem uçuş süresi açısından hemde 3d açısından yeterli olacaktır :)

Yine 2200 olsun bence... 2000 G570 için biraz low tadı verebilir :D

Ayrıca Goblin 570 manualin 16. sayfasında yeterli bilgi mevcut. Ama tabii esc yüzdesi için mrmel çok yardımcı olur.

Aslında bu soruya en iyi HOBBYWING kullanıcıları cevap verecektir. Zira şu ana kadar ben hiç kullanmadım.

Ama bildiklerimi paylaşayım. YANLIŞ / EKSIK varsa arkadaşlar düzeltirler zaten.

Öncelikle hesaplamayı nasıl yaptığımızı bir hatırlayalım :

Governor Nedir Nasıl Ayarlanır? (ESC dahili governorları)

Hesaplama için kullandığımız yazılım :

Hobbywing özel durumu Rasim yukarıda paylaşmıştı:

Şimdi gelelim hesaplama. Ama öncesi hedefimizi elimizdekileri yeniden özetleyelim:

Goblin 570 için önerilen kafaturu hızı 2200 - 2500 civarıdır. Biz hedef olarak 2300 alalım
Burada geçen battery C rating çok önemli değil biz 45 C alalım.
Pillerin hücre sayısı 6
Main gear diş sayısı : Goblin 570 için 206
Pinion diş sayısı : Elimizdeki pinion 24T olsun
Motor KV : 1100 olsun
Peak efficency %90 da bırakıyoruz
Elimizde Platinum V3 serisi olduğu için ESc tipini YGE veya SCORPION olarak seçiyoruz.

Bakalım ne olmuş.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bildiğim kadarı ile (AMA %100 EMIN DEGILIM !!!) burada %70 gazdaki devri referans almak en iyisi. Buradanda görüleceği üzere hedefimiz 2300 devir olmasına rağmen, 24T de 2600 devir verecek ki oldukça yüksek.

Peki 21T ile denersek ne oluyor :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Buna göre 21T'de %70 gazda istediğimiz devir olan 2300 ulaşıyoruz.

NOT: Ama dediğim gibi Hobbywing kullanmadığım için özellikle %70 devir kısmını teyid etmemiz gerekiyor.

RPM tavsiyeleri için teşekkürler 2150 2200 en ideal RPM sanırım kds 550 dede o aralarda uçuyordum.
Kafama takılan motoruma göre,goblinde hangi pinionu kullanam gerektiğiydi, onuda Mehemet abi çok iyi bi şekilde açıklamış sağolsun.
Şu durumda 24 t yi kesinlikle kullanmıyoruz gibi görünüyor. 21 t %70 gaz 2200 bana gene fazla geldi.
20t pinion %80 gaz tahmini 2150 2200 rpm kalan %20 governor payı olarak en ideali sanırım.
Şimdi sorun elimde bu pinion yok [emoji16]

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben olsam 21T alırdım. Goblin sever yüksek kafaturlarını, çok lowrpm videolarını görmeyiz.

İlerde ben demiştim demek için bu mesajı rezerve edeyim şimdiden :D

Sen mesajı sil abi sen dersin de biz tersini yaparmıyız[emoji4] yarın ilk iş foruma 21 t pinion aranıyor ilanı açayım bulamazssam yurt dışını bekleyeceğiz mecbur .

Oxy3 için headspeed calculator geliştirmişler, standart eox motorları veya advanced deyip kendimiz girişler de yapabiliyoruz.

Yeni çıkan HW 40A v4 ve Castle için değerleri kurcalamak mümkün.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Oxy3 için headspeed calculator geliştirmişler, standart eox motorları veya advanced deyip kendimiz girişler de yapabiliyoruz.

Yeni çıkan HW 40A v4 ve Castle için değerleri kurcalamak mümkün.

Vay be adamlar kendilerine özel hesap makinası çıkarmışlar :thumbup: Zenginlik böyle bir şey olsa gerek :laugh: ;D

hobyving v4 escleri pc bağladımızda 3. sekmede calculator uygulaması var ve gayet başarılı, aynı castle gibi motor pinyon vs bilgilerini giriyorsunuz ve size rpm bilgilerini veriyor. İstediğiniz kafa turu yüzdesini kumandanıza ayarlayıp uçuyorsunuz, ben bu hafta 700x rpm ayarlarını yaptım ve hb verdiği degerlere göre kafa devirlerini ayarladım. Saha da tacometre ile ölçüm yaptım aynı değerleri gördüm :saygilar: :)

dip not : yanlız uygulamada ki terimler çince arkadaşlar :laugh: yani calculator sekmesindeki terimler. :)

fatih cebir' Alıntı:
hobyving v4 escleri pc bağladımızda 3. sekmede calculator uygulaması var ve gayet başarılı, aynı castle gibi motor pinyon vs bilgilerini giriyorsunuz ve size rpm bilgilerini veriyor. İstediğiniz kafa turu yüzdesini kumandanıza ayarlayıp uçuyorsunuz, ben bu hafta 700x rpm ayarlarını yaptım ve hb verdiği degerlere göre kafa devirlerini ayarladım. Saha da tacometre ile ölçüm yaptım aynı değerleri gördüm :saygilar: :)

dip not : yanlız uygulamada ki terimler çince arkadaşlar :laugh: yani calculator sekmesindeki terimler. :)
Fatih sana zahmet müsait bir zamanda şu calculator sayfasının bir ekran görüntüsünü paylaşır mısın ;) Şahsen ilk defa duyuyorum %p Bilgilendirme için teşekkür ederiz :RCKolik: