Hobbywing Platinum V4 ESC'lerde Gaz Kalibrasyonu

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Selamlar arkadaşlar,

Konumuz hobbywing v4 esc lerde gaz kalibrasyonu... ESC nin bağlantılarını yaptıktan sonra, kumanda ile yapacağımız ilk iş. Son derece basit bir işlem fakat kumandadan kumandaya farklılık gösteren durumlar olabilir. O yüzden;

1- Videoda benim vbar control kumanda ile yaptığım işlem, throttle kontrolünü banklardan alıp sol sticke aktaran bir işlem. Yani esc setup wizarda girip "load values and start a new setup" demek...

2- Sizin kumandanız Spektrum veya Futaba ise, yeni model tanımladığınızda throttle ın sol stick ile kontrol edilmesi ve maksimum-minimum noktalarda 100-0 görmesi önemli. Zaten throttle curve default olarak 0-25-50-75-100 gelir, onu hiç değiştirmeden gaz kalibrasyonu işlemini tamamlayın. Sonradan lineer sabit bir değere değiştirirsiniz. (örneğin 78-78-78-78-78 gov varsa, veya 80-78-75-78-80 gov yoksa... gibi) Ama kalibrasyon işleminde stick maksimum pozisyonda throttle 100 görmesi çok önemli, yoksa esc kalibrasyon işlemini algılamadan, normal şekilde başlıyor.

3- Videoda küçük bir şaşkınlığım olmuş. v4 manualinde öyle bir ibare görmediğim için lipo cell count kısmında tam algılayamadım beep sayısını... Sonradan v3 manualinden bakıp öğrendim, 1 uzun beep = 5 kısa beep Haliyle kalibrasyon işlemi bittikten sonra iki uzun iki kısa beep veriyor, yani bu da 12 kısa beep'e eşit oluyor, 12S lipo anlamında... Zaten 12 kısa beep verse kişinin bunu hem sayması zor, hem de aralıksız kısa beepler bir hata mı var tedirginliği oluşturabilir, bu yüzden 1 uzun = 5 kısa sistemi var.

Kalibrasyon işlemi de özetle;

** Kumandayı açın, sol stick maksimum pozisyona alın.

** ESC ye enerji verin, 1-2-3 şeklinde bir giriş sesi verecek (artan tonda), esc nin normal olarak başladığı anlamına geliyor.

** Beş saniye sonra esc 2 kısa beep verecek. Maksimum throttle 'ın kabul edildiği anlamına geliyor.

** İki kısa beepten sonra sol stick en alt pozisyona indiriyoruz üç saniye içinde. Bir saniye içinde minimum throttle da kabul edilmiş oluyor (özel bir bildirim vermiyor).

** Bağlı olan lipo hücre sayısı kadar beep veriyor. 12s için iki uzun iki kısa...

** Ardından 1 uzun beep daha veriyor, kalibrasyon işleminin tamamlandığına dair... Bu kadar.

Buyrun videodan izleyelim:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ellerine saglik kardesim :thumbup: Kullandigin her urun hakkinda bizimle usenmeden cok guzel videolar esliginde kaynak konular paylasiyorsun, emegini hakkini odeyemeyiz :bravo: :RCKolik:

Video izleme imkanim henuz olmadi. Ama metinden gordugum kadari ile Scoprion Esc gaz kalibrasyonuna cok benziyor :)

Konuyu SABITLEYIP, indeks sayfamiza ilave ettim :RCKolik:

Eline sağlık Rasim. :bravo:

Heli camiası olarak senin sık sık birşeyler alman gerektiğini düşünüyoruz. :laugh: :halay:

Sen aldın mı bizde almış kadar oluyoruz. :thumbup: :RCKolik:

Eline sağlık rasim paylaşım için teşekkürler :saygilar:

Teşekkürler Mehmet abi, Türker abi, Emre abi, Fatih abi :)

Heli camiasına videolar küçük bir katkıda bulunabiliyorsa ne mutlu bana... Ama alınacak modellerin de sonuna geldim gibi, artık masraf konusunda daha dikkatli olacağım. Elimdeki setuptan memnunum (380 550 700 olarak) :)

Yine de arkadaşlar yeni birşeyler denemek isterler, sen al videolarını çek, ayarlar bize gönderirsin diyenler olursa seve seve o şekilde de takılırım. Mevlüt abiye ilk Spirit FBL yi o şekilde almıştık örneğin.

Rasim bende 50 amper olanı var bu esc den, yani calibre yapmayı denedim video ve yazdıklarına bakarak, ve aynı alıgn esc de ki gibi degişik tonlarda proglamlıyor kendini anlamadım. Biraz da karıştırdık ne oldu anlamadım yani :laugh: maksimum yüzde yi 65 de görüyor throttle curve default olarak 0-25-50-75-100 ayarladım ama olmadı iki bip verip melodi şeklinde kuruyor kendini ugraştırcak galiba :-\

Bunun 60a için ayrı, 130a için ayrı, 160a için olanı ayrı biplemiyor Fatih abi, bütün V4 serisi esc ler böyle kalibre ediliyor.

Senin sorun vbar neo throttle curve veya kumanda ile alakalı. Mehmet abi ve Türker abi konuyu daha net hatları ile biliyorlar. ESC yi aux3 e takıp, bi atamalar yapmak gerekiyor sanırım kumanda içinden. Böylece throttle curve'ü doğrusal artan şekilde sol stick kontrolüne geçirmek mümkün oluyor.

Yada olmazsa bi video çekersin, nasıl bipler veriyor ona göre bir yorum yapabiliriz.

Evet neo ile ilgili galiba, aux3 ile ilgili atamaları yaptım ben, neo da setup menüsün sonunda calibre edilebilmesi için bir yer var orda, aslında ordan calibre edebilsem daha iyi olacak ama ne yaptımsa olmadı, neyse konuyu çok dagıtmayalım teşekkür ederim rasim :saygilar:

fatih cebir' Alıntı:
Evet neo ile ilgili galiba, aux3 ile ilgili atamaları yaptım ben, neo da setup menüsün sonunda calibre edilebilmesi için bir yer var orda, aslında ordan calibre edebilsem daha iyi olacak ama ne yaptımsa olmadı, neyse konuyu çok dagıtmayalım teşekkür ederim rasim :saygilar:
Fatih eğer ESC governor kullanıyorsa Neo üzerindeki gaz kalibrasyonuna kesinlikle dokunmuyoruz. Konuyu açacaktık unutmuşuz, bu vesile ile açmış olduk. Detaylar ekte

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Fatih eğer ESC governor kullanıyorsa Neo üzerindeki gaz kalibrasyonuna kesinlikle dokunmuyoruz. Konuyu açacaktık unutmuşuz, bu vesile ile açmış olduk. Detaylar ekte

tamam abi, o zaman burdaki konuya göre calibreyi esc üzerinden yapmam gerekiyor çünkü esc gov. kullanıyorum.

fatih cebir' Alıntı:
tamam abi, o zaman burdaki konuya göre calibreyi esc üzerinden yapmam gerekiyor çünkü esc gov. kullanıyorum.
Aynen öyle Fatih ;)

:saygilar: Bence bu işin uzmanı Emre kardeşim,bana iki cümlede o kadar kolay öğrettiki ,hala hepsi dün gibi aklımda ,ayrıca kartla kolayca yapılabiliyor, hobbywing Emre,nin
konusu , :laugh: :laugh: :laugh:

Ben de ondan öğrenmişimdir, Hobbywing esc lerle tanışmam sayesinde olmuştur. Sağolsun :)

O zaman böyle olmayacaksa, size öyle uyacaksa ben bu konuyu sileyim Adnan bey, o açsın :D

Bazen diyorum neden uğraşıp duruyorsun :) Yine de dursun belki yirmi otuz sene sonra bi işe yarar :p