hobiyi bırakma aşamasıı

bartender198409

Çalışkan Uye
:saygilar: abilerim kardeslerim galiba bu hobiyi bırakcam bi tarot 450 aldım biservosu sıyırdı bi motor pinyon koptu pillerim şişti gümledii similasyonda tail in nose in side in hover asamaları nı yaklasık bir aylık çalışmam sonucu kitap gibi yerine oturtturdum alan turu dahill modeli aldım sahaya gittim tüm ayarlarını kontrollerini yaptım başladım alan turuna 4 dakika kadar ilk uçusumu tamamladım ikinci pile geçtim kaldırdım hovera tekrar alan turuna başladım hersey güzel giderken modeli yerde buldummm nedenini tam bilmiyorum ama birden yerde buldum modeli ver servoların 3 üde sıyırdı ne zaman sahaya gitsem farklı şeyler yaşıyorum işin açıkçası bu beni ne yalan söyliyeyim soguttu bi kizginlikla kumandayı sattım heli parcaları elimde kaldıı galiba ben en iyisi sizi takip edip paylasmıs oldugunuz videoları seyretsem daha iyi olacak belki bi mikro alıp onunla uak uçuşlar yaparımmm ama çok kararsızım :'( :'( :'( :'( :'( :RCKolik:

hobiyi bırakma aşamasıı

Ben modelciliği başlayan kimseye Trex 450 ve 500 onermiyorum artık..Simulator çalışmasından sonra 550 sınıfı bir model olmalı.

hobiyi bırakma aşamasıı

Hayırdır Gökhan hocam ? Üniteyi mi iyi ayarlayamadin orada mi bir sorun var acaba ? Vatsaptan yazdım bu arada.

Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hobiyi bırakma aşamasıı

:saygilar:hayır diyelim mehmet kardeşimm şanssızlıklar peşimi bırakmıyo telde bozuldu ne güzel uçarken yere çakılmasıı moral bozucu yani bu hobiyi bırakabilecergimi sanmıyorum ama su bi gerçek 4550 mi uzak olsun dahada masraf yapmam gauyi beklicem sen biliyosun o gelene kadarda hafta sonu gidip 550 yi getircem arda hocamın dedigi gibi 550 daha stabil gibii :RCKolik:

hobiyi bırakma aşamasıı

gökhan cünlü' Alıntı:
:saygilar:hayır diyelim mehmet kardeşimm şanssızlıklar peşimi bırakmıyo telde bozuldu ne güzel uçarken yere çakılmasıı moral bozucu yani bu hobiyi bırakabilecergimi sanmıyorum ama su bi gerçek 4550 mi uzak olsun dahada masraf yapmam gauyi beklicem sen biliyosun o gelene kadarda hafta sonu gidip 550 yi getircem arda hocamın dedigi gibi 550 daha stabil gibii :RCKolik:
550'yi güzelce kurup ayarlanır uculur zaten iyi olur senin için, Tarotu satma bence 3gx le uğraşma simdilik,zaten tarotu da çözdün.

Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hobiyi bırakma aşamasıı

Gökhan hemen sinirlenmene gerek yok.
Bu söylediklerini çoğumuz yaşadık.
Yeri geldi yeter artik bıktım dedigimiz zamanlar oldu.
Ben modeli ilk havalandirmak icin 3 ay boyunca evet evet 3ay boyunca ayarla ugrastim ama yine de pes etmedim ve hala da ogrenmeye devam ediyorum.
Sabrimiz biraz yerinde olursa her sey yoluna giriyor. Buna emin olabilirsiniz.
Kırımsız uçuşlar diliyorum

hobiyi bırakma aşamasıı

:saygilar:çok tesekkür ederim ibrahim abi ve mehmet kardeşim ben helinin herseyini çözdüm yaklasık her gün en az 3 saatim forumda arastırma yapmakla geçiyoo heliyi taş çatlasa 6 kere uçurabildim hep bi aksilik canımı sıkan bu bakalım 550 de aynı sorunları yasıcakmıyım ama ne olursa olsun her gün simde en az 1 saat hoverr alan turu çalışmaya devam similatör gercekten işe yarıyo bunu farkettim destekleriniz için tesekkür ederim bu grup bi harika daha çok ögremneceklerimiz var ustalardan :RCKolik:

hobiyi bırakma aşamasıı

Gökhan , 450 uçurmayı kimse kolay demedi ki zaten , 450'nin tek avantajı , tüm büyük modellerin yapabildiği seri ve güçlü hareketleri , birebir yapabilmesidir.Bu sebeple büyük modele geçmeden 450 çalışmak aslında pilotaja çok büyük katkı sağlar.Üstelik büyük modeller ile yapılacak kırımlardan çok daha hesaplıdır kırımı.Komple bir 450 kırımının tamiri 700 sınıfının pal masrafı kadar ancak olabilir desem buna kimse karşı çıkmaz herhalde.
Evet , biraz çilelidir , tamiri adamın burnundan ter damlatır , çünkü sök taklar büyük modeller kadar rahat ve pratik değildir.Ancak her modelcinin bir dönem elinden mutlaka 450 sınıf geçmiştir.

Şimdi birkaç kırım yüzünden moral bozulması normal ama , hobi bırakmak denilince bunu bağdaştıramıyorum.Heli sevgisi tadan birisi , belki imkansızlıklar yüzünden bekler , uçamaz , sabreder , canı sıkılır falan ama , asla hobiden kopamaz...Haa , çok iyi pilot olursun , artık hiçbir uçuş türü tat vermez olur , artık hobiden tatmin duygusunu tam olarak alırsın , o zaman bırakmak belki......

Tavsiye kısmını artık bitirelim , şimdi sorununa odaklanalım , heli havada normal uçarken neden birden çakılır...
- Kumanda sinyal kaybı yaşamıştır
-Servolardan biri daha önceki kırımlardan kalmış olabilecek bir hasar yüzünden , havada dişini sıkıp kalmıştır
- Ünite ne kullanıyorsun , ünitenin de anlık saçmalama isteği gelmiş olabilir , üst sınıf ünitelerde pek olmaz ama , elektronik alet , her an havadan nem kapabiliyor
-Ana dişlinin sıyıracağı gelmiştir , pinyonun boşalacağı gelmiştir , esc'nin birden kesiveresi gelmiştir , özellikle eski bir batarya ile uçuş yapılıyorsa

Aniden dönerek düştüğünü yazmadığın için kuyruğa bağlı bir problem olmadığını varsayıp , kuyrukla alakalı oluşabilecek kırım sebeplerini atlıyorum...

Şimdi bu ihtimalleri göz önüne alarak , bir kırım raporu çıkar , ekipmanı bir gözden geçir , en usta pilotlar bile basit sayılabilecek birkaç kontrol eksikliğinden kırım yapabilirler , çok da moralini bozma , bu iş işte böyle öğreniliyor , kırıp topladıkça hem modelini daha iyi tanıyacak hem daha rahat ve hakim pilotaj yapacaksın... :saygilar:

Bu arada az kalsın geçmiş olsun demeyi unutuyordum , gelmiş geçmiş olsun Gökhan ......... :saygilar:

hobiyi bırakma aşamasıı

:saygilar:çok tesekkur ederim hakan abi üniteden degildi çünki noseindeyken kendime dogru çektim ardından modeli yükselttim cylic servolarından mutlaka biri sıyırdı düştügünde hepsinin sıyırmış oldugunu farkettim ama toplıcam tekrar destekleriniz için tesekkür ederimmmmm bu hobi istesende bırakamıyosun bişeyler hep çekiyo zamanla herseyin yerine oturacagına inanıyorumm :RCKolik:

hobiyi bırakma aşamasıı

gökhan cünlü' Alıntı:
:saygilar:çok tesekkur ederim hakan abi üniteden degildi çünki noseindeyken kendime dogru çektim ardından modeli yükselttim cylic servolarından mutlaka biri sıyırdı düştügünde hepsinin sıyırmış oldugunu farkettim ama toplıcam tekrar destekleriniz için tesekkür ederimmmmm bu hobi istesende bırakamıyosun bişeyler hep çekiyo zamanla herseyin yerine oturacagına inanıyorumm :RCKolik:

Bırakmak yok tabikide.Hobbykingden uygun bir paket hazırla kendine, paket gelene kadar da sime devam :yuppi:

hobiyi bırakma aşamasıı

Başıma gelmedik iş kalmadı, 20 senedir bu hobiyi nasıl bırakırım diye uğraşıyorum ama işe yarayan bir yöntem bulamadım. :laugh:

Ara verilebilir ama bırakılamaz bir bağımlılık bu bence. :RCKolik:

hobiyi bırakma aşamasıı

Yani daha büyük bir model tatmadım, sürekli simülasyon, sürekli v977. ama tek konfigrasyonla yani tek pille uçurabileceğim en büyük model olan trex 550 benim favorim... o zaman bizde gökhan bey gibi sorunlarla boğuşmaya başlayacağız herhalde, bu arada gökhan bey ben acemi bir modelci olarak, modelciliği bir aşk, helici olmayıda etkisi geçmeyecek bir narkoz olarak görenlerdenim.