İha 1 sertifikamızı cebimize koyduk

Ercan ÇINAR

Tecrübeli Uye
Web sitesi
www.ercancinar.com
İlgi Alanı
Multikopter
Arkadaşlar selam,

19mayıs üninin droneturk grubuyla ortaklaşa düzenlediği ticari iha1 eğitimini bitirdik, ticari uçuş yapmak için gereklidir. (hoş benim şuan ticari bir uçuşum yok, ileride belki)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Dragonfly...

Hayırlı olsun. Kırımsız uçuşlar dilerim

Hayirli olsun Ercan :thumbup: Insallah guzel islerde kullanirsin %p

Bu arada sormam da sakinca yok ise, bu belgeyi kac paraya aldin ?

Kalabalık bir grup vardı, aslında 3 kişi hariç herkes hava çekimci idi. Yaklaşık 100 kişilik bir eğitim oldu. 900tl İha1 in bana maliyeti oldu.

Dragonfly...

Bence güzel birsey,

Ticari ucusunuz olmasada sizi "Bilinçli Kullanici" olarak etrafdaki zararli bakterilerden (Kızlari dikizleyen, milletin penceresi etrafinda gezen, topluluk içinde uluorta ucan) ayirt edecek bir gösterge,

Hayirli olsun,

Hayırlı olsun Ercan Bey,

Eğitimin içeriğini merak ettim ben daha ziyade ?

Egitimin detaylarini merak ettim. Universitede duzenlendi dediniz ? Duzenleyen kisilerin statusu neydi ? Sertifikasyon universite adina degil gordugum kadariyla.

Selamlar,

Eğitimi shgm de yetkilendirilmiş 4 kuruluştan biri olan ondokuz Mayıs üni hocaları verdi.

Genelde öğretim görevlisi olan bu arkadaşlar, multikopter ler konusunda çok deneyimli değildi, heli den bahsetmiyorum bile,

Bu abiler uçak çı, konularında iyiler.

Bana multikopter konusunda damla birşey katmadı, ama hava seyrüsefer konularında, harita okuma da faydalı da oldu hani,

Ama maksat, temel bir müfredatı öğrencilere paylaşmak.

Bu konuda shgm ve eğitim kuruluşları çok ekmek yemesi gerek. ( multikopter lerin kullanımı, denetimi hususunda)

Dragonfly...

Aslında Egitim tam da tahmin ettiğimiz gibi geçmiş. Fakat yine de hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum. En azından bu işi profesyonel olarak yapmaya düşünenlere az da olsa bir farkındalık yaratmak bence amaç.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Kalabalık bir grup vardı, aslında 3 kişi hariç herkes hava çekimci idi. Yaklaşık 100 kişilik bir eğitim oldu. 900tl İha1 in bana maliyeti oldu.

Bence 2 yıl geçerli olması da resmiyet kazanmaya çalışan amatör kullanıcılar için hiçte iyi olmamış. :(

Ticari kazanç elde eden biri 2 yılda bir 900 TL vermeyi uygun görecektir ama bizler için bence fazla. :angry:

Bence iki yıl süre bırakılması yeni çıkan kanun ve yönetmeliklerden haberdar etmek ve bilgi tazeleme için.

Şimdi bir ücraya gidip mikro, kamerasız bi heliyle uçsak kime ne? Ben hep böyle yapıyorum. Ama zamanla herkesin alması gerekecek galiba, iyi de çok pahalı. Zaten malzeme pahalı, dolar uçmuşken pahalının da nirvanası bide resmiyeti iyice yokuşa sürüyor.