Ikon / Brain-1 ve 2 Kiyaslamasi : Donanımsal ve Yazilimsal Farklar

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Evet arkadaşlar "Governor" konusuna biraz ara verip, Brain ile ilgili daha temel konuları sizlerle paylaşalım istedik :thumbup:

Hepimizin bildiği üzere şu an piyasada 2.el IKON çok uygun fiyata (300- 400 TL) bulabilmek mümkün. Brain-2'lerin sıfırı ise biraz daha pahalıya geliyor ne yazık ki :-\

Hal böyle olunca gerek sahada gerekse forum üzerinden özelden bu aralar çok sık bir şekilde "Brain-1 / Ikon alsam hangi özellikleri kullanamayacağım ?" sorusu sıkça sorulmaya başlandı.

Biz de her ne kadar forumda bulunan değişik konu başlıkları altında bunun cevabı verilmiş olsa da, (V 3.0.025 Firmware itibari ile ) böyle yeni bir konuda kısaca özetleyelim istedik ;)

Keyifli seyirler, kırımsız uçuşlar :RCKolik:

NOT: BRAIN SERIMIZ ilerleyen günlerde "Brain-2 Ayar ve Konfigurasyon", "Real Time Parametre Değişimi", "Castle ESC Governor ayarı" ve "Brain-1/2'de Castle Throttle Kalibrasyonu" konuları ile devam edecektir.
Bizi izlemeye devam edin ;) :hoppa:

Video İçeriği:
BRAIN -1 ve BRAIN-2 Kıyaslaması (V 3.0.025 Firmware göre)
-- BRAIN ile IKON arasındaki fark nedir ?
-- BRAIN / IKON çeşitleri
-- BRAIN-2 Çeşitleri ve birbirleri arasındaki farklar
-- BRAIN-2 ve -1 Fiziksel Özellik Farkları
-- BRAIN-2 ve -1 Yazılımsal Özellik Kıyaslaması (V 3.0.025)
-- Bluetooth Bağlantı Seçenekleri

NOT: Yazılımsal Özellikleri daha yakından incelemek için aşağıdaki konuya bakınız.

Ikon - Brain-2 Unitesi : Kurulum ve Ayarlama - V3 itibari ile Yenilikler

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

[attachimg=1]

[attachimg=2]

[attachimg=3]

---------------------------------------------

Ebay aldığım eski tip Bluetooth dongle (Sadece Android çalışıyor) sorunsuz çalıştı arkadaşlar. Kargo dahil $8 fiyatı ile düşünenler kaçırmasınlar :thumbup:

NOT: Resimden de görüleceği üzere, ne yazık ki kablosunun Brain girecek yeri eksik. Bu nedenle ilave kablo (MSH Brain Bluetooth Crius MultiWii adapter cable 110mm MSH51607) da alınması gerekiyor, bilginize :-\

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu $8 Bluetooth dongle aldığınızda gelen kablonun ne yazık ki Brain girecek tarafı gelmiyordu :-\ Bu durumda $5 :eek: "MSH Brain Bluetooth Crius MultiWii adapter cable 210mm MSH51608" kablosunu da almak gerekiyordu :rolleyes:

Ama buna bir çözüm bulduk :halay: Yaptığımız araştırmalar sonrasında Brain tarafında kullanılan konnektörün "ZH 1.5mm 4-Pin JST Connector" olduğu öğrendik. Aşağıdaki link ile bu kablodan 10 tanesini sadece $4.9 alabiliyorsunuz, üstelik kargo dahil :hoppa:

Bunun uçuna şu servo konnektörleri dişisini çakarak, kabloyu model üzerinde bırakabilir, kablo sökme takma derdinden kurtulabilirsiniz :halay: (Bluetooth kablosunu erkek yapmak kaydı ile).
Bu güzel fikir ve uygulama için Emre arkadaşımıza bir kez daha teşekkürler :thumbup:

Ekli dosyalar

• 1_Brain2 Ceþitleri.jpg
    1_Brain2 Ceþitleri.jpg
    46.1 KB · Görülme: 285
  • 1_Brain2 Farklar.jpg
    1_Brain2 Farklar.jpg
    49.1 KB · Görülme: 233
  • 1_Brain Bluetooth.jpg
    1_Brain Bluetooth.jpg
    29.2 KB · Görülme: 232

Ellerine sağlık abi. İhtiyaç halinde kullanacağımız hap bilgi içeren bir konumuz daha oldu :bravo: :thumbup:

Eline sağlık Mehmet abi, bu sıralar foruma yetişemiyorum. :laugh:

Emre olsun, sen olsun döktürüyorsunuz resmen. :bravo: :bravo:

RcKolik varken modelci olmayanı dövüyorlar. :lollol: :lol: :RCKolik:

Valla benimde çok merak ettiğim bi konu akşam eve gidince hemen izlerim [emoji106] forumu böyle aktif görmek çok güzel Allah bozmasın

Paylaşım için teşekkürler, emeğinize sağlık. :saygilar:

Ben logo500 e Ikon1 monte ettim ve tüm ayarları yaptım ama kumandam 6 kanal olduğu için rescue olayını nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum. Forumda belki konusu vardır ama ben bulamadım.
Spiritte bu işi Rasim kardeşimizin yardımıyla hallettmiştim ama Ikon1 de takıldım.

Henüz yok ama cok yakında olacak abi. Bu arada senin kumandanın markası neydi abi, spektrum mu ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Henüz yok ama cok yakında olacak abi. Bu arada senin kumandanın markası neydi abi, spektrum mu ?

Spektrum dx6

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Bugün yarın bununla ilgili bir video cekeyim abi. İzleyerek rahatlıkla yapabilirsin.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bugün yarın bununla ilgili bir video cekeyim abi. İzleyerek rahatlıkla yapabilirsin.

Çok teşekkür ederim, sabırsızlıkla bekliyor olacağım. :halay:

ali yalçın' Alıntı:
Valla benimde çok merak ettiğim bi konu akşam eve gidince hemen izlerim [emoji106] forumu böyle aktif görmek çok güzel Allah bozmasın
Video cok uzamasin diye ozellikleri detayli bir sekilde uzerinden bu konuda gecmedim. Tum detaylar 1-2 gun icinde yayinlanacak "Brain-2 Ayar" konusunda isleniyor. Diger konular (governor, telemetri) zaten ayri konu olarak islendi. Bir tek On-line parametre degisim konusu kaliyor o da zaten cok yakinda ayri bir konu olarak yayinlanacak ;)

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Çok teşekkür ederim, sabırsızlıkla bekliyor olacağım. :halay:
Abi elimde bulunan DX6 ile Rescue'nun nasıl ayarlanabileceğinin videosunu çektim. Yarın yüklerim inşallah :saygilar:

Channel Assignment sanırım şu şekilde oluyordu:

Bunlardan 1,2,3,4 ve 6(pitch) ya dokunamıyoruz. Elimizde bir tek gear kanalı var. Tail gaini yazılım üzerinden ayarlayarak gear kanalına atanan switch ile flight mode / autolevel / rescue kontrol edebiliriz diye düşünüyorum.

Tek bir idle up ile uçuyorsak, flight mode işine de girmeye gerek yok, doğrudan I (pushbutton) switchine basılmadığında aktif kullanılan tek bank, basıldığında rescue devrede şeklinde ayarlama da yapılabilir. (GEAR menüsüne girildiğinde eğer switch olarak iki pozisyonlu pushbutton atanmışsa, Pos0 ve Pos1 ayarlanabilir olacak, birine -100 diğerine +100 gibi değerler ayarlanabilir, onu da bank1 ve bank3 arasında geçiş yapacak şekilde tanıtırsak, bank1 aktif uçtuğumuz bank olur, bank3 için ise rescue kutucuğunu işaretleriz o da rescue bankı olur, butona basıldıkça devrede kalır.)

Video daha faydalı olacaktır tabii ama kabaca böyle fikirlerim var :)

Mehmet abi eline sağlık süper anlatım olmuş.
Merak ettiğim bi konu daha var, ikon ile brain2 arasında uçuş hissiyatı ve Rescue performansı arasında fark varmıdır?

Rasim Öztürk' Alıntı:
Bunlardan 1,2,3,4 ve 6(pitch) ya dokunamıyoruz. Elimizde bir tek gear kanalı var. Tail gaini yazılım üzerinden ayarlayarak gear kanalına atanan switch ile flight mode / autolevel / rescue kontrol edebiliriz diye düşünüyorum.
Aynen öyle Rasim, zaten fazla da bir seçenek yok ;)

ali yalçın' Alıntı:
Mehmet abi eline sağlık süper anlatım olmuş.
Merak ettiğim bi konu daha var, ikon ile brain2 arasında uçuş hissiyatı ve Rescue performansı arasında fark varmıdır?
Teşekkürler Ali. Bildiğim kadarı ile performans ya da uçuş hissayatı açından en küçük bir fark yok %p

Teşekkür ederim Rasim. :)