IKON - Goblin Setup Parametreleri

Kağan Kazancı

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar merhaba,
Goblin 500 - ikon kombinasyonu kullanmaya başladım. Heliyi ilk toplarken baya bakındım ama ikon parametrelerini kimsenin paylaştığını göremedim( helifreakte bile rastlamadım).
Amacım yeni toplayan olursa benim gibi en azından bu değerlerle ayarlamaya başlanılabilir.
Gainler farklı servo kombinasyonları için belki pek işe yaramayacaktır ama yaw-roll rate'ler, vs işe yarar olacaktır.

İlk fırsatta ds515m cyclic , bl850h kuyruk servosuyla setup parametrelerimi paylaşacağım,
Yarın sipariş ettiğim servolar geldikten sonra onlarla da ayar yapıp paylaşırım, sizlerden ricam goblin500-ikon kullanıcıları varsa ekipmanlarıyla ikondaki advanced ekran görüntüsü paylaşırlarsa sevinirim..

Bu uygulamayı diğer modellerde de yapsak çok kullanışlı olur. Özellikle standart ekipmanlı kitlerin( özellikle trex serisi ) ayar dosyaları direk olarak paylaşılabilir. Çok yararlı olacağını düşünüyorum,
selamlar..

Goblin 500 - Ikon Setup parametreleri

Kağan zaten ikonun bana göre en büyük özelliği bu. Modelinizin sınıfını ve uçuş stilinizi seçiyorsunuz ve bitiyor.

Advanced parametrelere girip bu ayarları değiştiren pek fazla pilot olduğunu zannetmiyorum.

Muhtemelen o sebeple ayarlarla alakalı paylaşımlara rastlayamadın. :saygilar:

Türker Akgün' Alıntı:
Kağan Bey zaten ikonun bana göre en büyük özelliği bu. Modelinizin sınıfını ve uçuş stilinizi seçiyorsunuz ve bitiyor.

Advanced parametrelere girip bu ayarları değiştiren pek fazla pilot olduğunu zannetmiyorum.

Muhtemelen o sebeple ayarlarla alakalı paylaşımlara rastlayamadınız. :saygilar:

Türker abi bende bir sıkıntı var o zaman :D
Ben bütün advanced ayarları kullanıyorum diyebilirim neredeyse, trex500 pro dfc 'de ve goblin 500 de de advanced ayarlar olmasa uçuramazdım heliyi,
Kaldı ki governor ü düzgünce ayarlamak için ( ikon gov kullanıyorum castle escnin rpm output'u ile ) advanced ayarlar gerekli. Bugün servolar gelirse takmadan önce ds515m ile yaptığım ayarları paylaşırım, en azından sadece ben paylaşmış olurum ne diyim :) :) :)

Bir de bu advanced ayarları kullanmadan kendi istediğiniz uçuş karakteristiğini nasıl yakalıyoruz abi varsa kolay bir ayarı çok memnun olurum, bunları ayarlamak ilk başta biraz uğraştırıyor çünkü :D

Valla ben de modelimin karakteristiğine göre Advanced setup'ta değişiklikler yapıyorum, Kağan arkadaşım gibi. Mesela Goblin 380 de bayağı ayar yaptım , zımba gibi oldu ,Aynı şekil de Goblin 700 de , Blade 180 cfx te de Advanced setup ile değişiklikler yaptım.Bazen kuyruk tutmuyor,model sapıtıyor :lollol: :lollol: falan filan diye hemen ünite suçlanır,Bence ünite değil ayarsal problem sorun olan.Çünkü 380 de basic ayarda ,Modeli zorladığımda kuyruk bazı yerlerde hafifte olsa atıyordu.Şimdi ise zımba gibi Maşallah..
Zaten uçuş videolarında da bariz belli oluyor bence.... :thumbup: :thumbup: :thumbup: :yuppi: :yuppi: :yuppi:

Mesut Sert' Alıntı:
Valla ben de modelimin karakteristiğine göre Advanced setup'ta değişiklikler yapıyorum, Kağan arkadaşım gibi. Mesela Goblin 380 de bayağı ayar yaptım , zımba gibi oldu ,Aynı şekil de Goblin 700 de , Blade 180 cfx te de Advanced setup ile değişiklikler yaptım.Bazen kuyruk tutmuyor,model sapıtıyor :lollol: :lollol:falan filan diye hemen ünite suçlanır,Bence ünite değil ayarsal problem sorun olan.Çünkü 380 de basic ayarda ,Modeli zorladığımda kuyruk bazı yerlerde hafifte olsa atıyordu.Şimdi ise zımba gibi Maşallah..
Zaten uçuş videolarında da bariz belli oluyor bence.... :thumbup: :thumbup: :thumbup: :yuppi: :yuppi: :yuppi:

Abi ben beğenilmeyen 3gx v5 ile bile efsane uçuşlar yaptım, flybar lı helilerde mekanik ayar zordu, fbl'lerde kolay, ancak birşeyden kazanıyorsak diğer yerden veriyoruz, fbl'lerde mekanik kolay ancak elektronik ayarı iyi yapmak gerekiyor.
Benim ayar konusunda sıkıntım olmuyor ancak bazı tercihleri değerlendirmek çok faydalı oluyor. Benim bunu sormamdaki sebep tekerleği baştan icat etmeye çalışmamak mesela roll rate i çok kullanırsak heli cyclic hareketlerde bayılıyor, yada yaw rate ( kuyruk dönme hızı ) maksimum kaç çevirebiliyor, ben 500 derece/ sn kullanıyorum mesela. Bunlar gibi konular..

İnsanlar en güzel ben uçayım , kimse de nasıl ayarladığımı bilmesin modundalar :lol: :lol: Bizim forum için demiyorum , helifreakte de böyle, çok isteyen olursa özel mesajla gönderiyorlar :lol: :lol:

Kağan fikir bence güzel olmuş. En azından forumda çokça kullanılan IKON, HC-3SX, 3GX, Spirit gibi FBL üniteler için kendi konfigurasyonlarımızı paylaşabiliriz.

Mesela bu konu başlığını "IKON - Goblin Setup Parametreleri" olarak değiştiriyor ve FBL bölümüne taşıyorum.

Mesut da ilave ederse konfigurasyonları "Ikon- Goblin" modelleri nerede ise tamamlanmış olur.

Diğer üniteler için paylaşım oldukça yeni konu açar ve paylaşımda bulunuruz :thumbup:

Kağan Kazancı' Alıntı:
Türker abi bende bir sıkıntı var o zaman :D Ben bütün advanced ayarları kullanıyorum diyebilirim neredeyse...
Bir sıkıntı olduğunu zannetmiyorum Kağan. :laugh: Bu biraz beklentilerle alakalı, default ayarlar beklentilerini karşılamıyorsa elbette advanced ayarlara geçmek gerek. ;)

Kağan Kazancı' Alıntı:
trex500 pro dfc 'de ve goblin 500 de de advanced ayarlar olmasa uçuramazdım heliyi,
Uçuramayacak kadar kötü olması beni şaşırttı şahsen...

Kağan Kazancı' Alıntı:
Kaldı ki governor ü düzgünce ayarlamak için ( ikon gov kullanıyorum castle escnin rpm output'u ile ) advanced ayarlar gerekli. Bugün servolar gelirse takmadan önce ds515m ile yaptığım ayarları paylaşırım, en azından sadece ben paylaşmış olurum ne diyim :) :) :)
İkonun governorunu henüz hiç kullanmadım. FBL ünite açısından yapmıştım bu yorumu, o konuda haklısın elbette.

Kağan Kazancı' Alıntı:
Bir de bu advanced ayarları kullanmadan kendi istediğiniz uçuş karakteristiğini nasıl yakalıyoruz abi varsa kolay bir ayarı çok memnun olurum, bunları ayarlamak ilk başta biraz uğraştırıyor çünkü :D
İkon bu konuda 3 seçenek sunuyor :
1) Sport Flight
2) 3D Flight
3) Hard 3D Flight
Bence bunlardan birtanesi mutlaka senin de hoşuna gidecektir. ;)

Son olarak helikopterde ayar yapmak sonsuza kadar gidebilecek bir döngüdür Kağan. Ben hayatımda ayarları tamamen bitmiş bir heliye hiç rastlamadım, kullanıcısının ne zaman tatmin olacağıyla alakalı birşey bu bana göre. Örneğin ayarlarını mükemmel olarak gördüğün bir helikopteri başka bir pilota hediye etsen ilk yapacağı şey bu heliyi ayarlamak olur. :laugh: :lol: :lol:

Mesut Sert' Alıntı:
Valla ben de modelimin karakteristiğine göre Advanced setup'ta değişiklikler yapıyorum, Kağan arkadaşım gibi. Mesela Goblin 380 de bayağı ayar yaptım , zımba gibi oldu ,Aynı şekil de Goblin 700 de , Blade 180 cfx te de Advanced setup ile değişiklikler yaptım.Bazen kuyruk tutmuyor,model sapıtıyor :lollol: :lollol: falan filan diye hemen ünite suçlanır,Bence ünite değil ayarsal problem sorun olan.Çünkü 380 de basic ayarda ,Modeli zorladığımda kuyruk bazı yerlerde hafifte olsa atıyordu.Şimdi ise zımba gibi Maşallah..
380 ve 180 range dışı modeller Mesut, hele de sendekiler. Bu modeller için advanced ayarların gereklilik olması çok şaşırtmadı beni açıkçası :laugh:

Aynen Türker abi.Normalde basic ayarlada rahatlıkla uçabilir model ,ama bizim uçuşlarda illa ki ince ayar gerekebiliyor ...

Türker Akgün' Alıntı:
Son olarak helikopterde ayar yapmak sonsuza kadar gidebilecek bir döngüdür Kağan. Ben hayatımda ayarları tamamen bitmiş bir heliye hiç rastlamadım, kullanıcısının ne zaman tatmin olacağıyla alakalı birşey bu bana göre. Örneğin ayarlarını mükemmel olarak gördüğün bir helikopteri başka bir pilota hediye etsen ilk yapacağı şey bu heliyi ayarlamak olur. :laugh: :lol: :lol:

Abi bu konuda kesinlikle haklısın, ama bilgi paylaştıkça çoğalır, mesela benimle aynı ekipmanları kullanan biri olsa, ayarladığı parametrelerle benim ayarlarımı karşılaştırsak , bunun üzerinden bilgi paylaşsak kötü mü :)
Gerek yok dersen haklısın, sonuçta her ünitenin manueli mevcut :coolxf: :coolxf:

Kağan Kazancı' Alıntı:
Abi bu konuda kesinlikle haklısın, ama bilgi paylaştıkça çoğalır, mesela benimle aynı ekipmanları kullanan biri olsa, ayarladığı parametrelerle benim ayarlarımı karşılaştırsak , bunun üzerinden bilgi paylaşsak kötü mü :)
Kesinlikle katılıyorum sana Kağan, böyle paylaşımlar olsun kim istemez harika olur hemde. :halay: :halay: :halay:
Dünya üzerindeki bütün FBL ünitelerin yeterince ayar yapılarak istenilen performansı verebileceğini düşünenlerdenim.

Kağan Kazancı' Alıntı:
Gerek yok dersen haklısın, sonuçta her ünitenin manueli mevcut :coolxf: :coolxf:
Yanlış anlaşılmasın, ben advanced ayarlar gereksiz ya da paylaşımlar anlamsız demek istemiyorum. Söylemek istediğim ikonun ayarlara başlama ve hedeflenen uçuşu yakalama konusunda kullanıcı dostu bir ünite olduğu ve benim bu zamana kadar fabrika ayarları dışında bir ayarlama yapma gereksinimi duymadığımdı. Esasında paylaşımların önünü kesmekten ziyade aksine ben bir paylaşımda bulunmak istemiştim. :)

Son zamanlarda hobiye ayırabildiğim zaman azaldıkça FBL ünitelerden en büyük beklentim en kısa sürede beni uçabilir hale getirmeleri oldu. Yaşam şeklim sebebiyle dünyanın en iyi ünitesi bile olsa eğer saatlerce masa başında, haftalarca da hava da ayar yapmam gerekecekse tercih etmeyecek bir noktadayım. Kişisel hedefim yarım saat masa başı ve 1 pil saha ayarı sonrasında biran önce uçuşlara başlayabilmek. Sanırım bu bilgiyi verdiğimde yorumum şimdi daha anlamlı olacak. :RCKolik:

Bende advance menüyü kurcalamadım şimdiye kadar. Hatta temel ayarlar bile pilotajıma çok fazla :laugh:

Ama bu ayarlara parmak atan arkadaşlar, önce sorunu ve hangi paremetreyi değiştirdiğini ve sonucunu aktarırsa ilerde mutlaka işimize yarıyacaktır.

Mesela geçenlerde Ergün ikonun kurtarmayla ilgili parametre değerlerini vermişti. Bu gibi bilgileri tek yerde toplayabilirsek güzel bir kaynak olur :)

Kağan Kazancı' Alıntı:

Hiç kötü olur mu bilgi?? :D Gayet güzel olur. Türker'in söylemek istediği ayarı hiç bitmeyip, sonsuza kadar ayar uçuşu yapan heliler :D Zaten ben yazarken açıklamış :) Bir ara ben tam da öyleydim, çünkü daha ne istediğimi bilmiyordum.

İkonun adv arayüzüne birkaç şey için giriyorum. Birincisi swash'ın full + ve - deki paralelliğini ayarlamak için travel değerlerini değiştiriyorum. İkinci ve bence en önemlisi kafada istenmeyen bir phasing varsa, mesela paller heli boyunca uzanmışken elevatör komutu küçük açı değişikliği yaratıyorsa onu düzeltiyorum. Gaui kafalarda hiç denk gelmedim, Trex700 kafada çok hafif oluyordu çünkü v1 fbl kafada follower arms denilen kısım kafadan ayrı bir parçaydı ve montajda 0 hatayla takmak pek mümkün olmuyordu. Bu da swash ve kafa arasında çok küçük açı farkı yaratıyordu. Üçüncü olarak self-level açı ayarını el ile girmek için kullanıyordum.

Cyclic rate ayarlarıyla hiç oynamadım, ama kuyruğu 480 kullanıyordum. Ama artık kuyruğu 300 ile 360 derece/sn arasında bir değerde kullanmayı düşünüyorum, birşeyler çalışabilmek için kuyruğu yavaşlatmam gerekiyor. Ve governor. İkon governorunu hiç kullanmadım daha, ama X5'i ayağa kaldırınca ilk işim bu olacak. Artık bi kere tadını aldıktan sonra ünite gov'dan başka birşey kesmez sanırım :D Şimdilik aklıma gelenler bunlar, diğer ayarları çok fazla kurcalamıyorum şimdilik.

Emre Kaman' Alıntı:
Hiç kötü olur mu bilgi?? :D Gayet güzel olur. Türker'in söylemek istediği ayarı hiç bitmeyip, sonsuza kadar ayar uçuşu yapan heliler :D Zaten ben yazarken açıklamış :) Bir ara ben tam da öyleydim, çünkü daha ne istediğimi bilmiyordum.

İkonun adv arayüzüne birkaç şey için giriyorum. Birincisi swash'ın full + ve - deki paralelliğini ayarlamak için travel değerlerini değiştiriyorum. İkinci ve bence en önemlisi kafada istenmeyen bir phasing varsa, mesela paller heli boyunca uzanmışken elevatör komutu küçük açı değişikliği yaratıyorsa onu düzeltiyorum. Gaui kafalarda hiç denk gelmedim, Trex700 kafada çok hafif oluyordu çünkü v1 fbl kafada follower arms denilen kısım kafadan ayrı bir parçaydı ve montajda 0 hatayla takmak pek mümkün olmuyordu. Bu da swash ve kafa arasında çok küçük açı farkı yaratıyordu. Üçüncü olarak self-level açı ayarını el ile girmek için kullanıyordum.

Cyclic rate ayarlarıyla hiç oynamadım, ama kuyruğu 480 kullanıyordum. Ama artık kuyruğu 300 ile 360 derece/sn arasında bir değerde kullanmayı düşünüyorum, birşeyler çalışabilmek için kuyruğu yavaşlatmam gerekiyor. Ve governor. İkon governorunu hiç kullanmadım daha, ama X5'i ayağa kaldırınca ilk işim bu olacak. Artık bi kere tadını aldıktan sonra ünite gov'dan başka birşey kesmez sanırım :D Şimdilik aklıma gelenler bunlar, diğer ayarları çok fazla kurcalamıyorum şimdilik.

Abi bak goblin derken trex700 için ikonla ilgili birşey öğrenmiş olduk :) kuyruk için ben de 500 kullanıyordum ama tam senin dediğin sebepten dolayı 400'e düşürdüm,
Ünite gov'un en büyük avantajı precompensation koyulabiliyor, yani bir harekete girerken daha kafa turu düşüp de governor bunu algılayıp gaz açmasından önce bizim verdiğimiz komutla beraber gaz açıyor.
Nasıl 3 eksenli gyroların tek eksenlilerden üstün olmasının en büyük nedenlerinden biri precompensation ise, ünite governorun de diğerlerinden üstün olma sebebi bu.
Ben şimdilik precomp girmedim, gerek duymadım daha, ancak ikon governor eğer rpm datasını kararlı bir şekilde alıyorsa ( esc'den direk rpm output en sağlıklısıdır, escnizde yoksa brushless motor sensor - yada phase sensor diye adlandırılır ) efsane çalışıyor..

Bugün Goblin 500'in cyclin servolarını değiştirdikten sonra birkaç uçuş yaptım,
Ikondan ayarlarını değiştirmedim desem yeridir, sadece merkezleme ve açı ayarlarını yaptım. Servolar Align ds615S , ve şunu söyleyebilirim, bu ebatta bir modelin muhakkak cyclic servolarının torkları 5kg/cm 'den yüksek olmalı, ds515m ler varken indiğimde servolar resmen sıcak oluyordu, bunlar gayet rahat kaldırıyor modeli.
Ancak sığmaması ve ufak modlama gerektirmesi dezavantajı.
Neyse, setup parametrelerine gelirsek;

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Aşağıda da bugün uçakçı bir arkadaşımızın kameramanlık yaptığı videom var,invertte yere yaklaşınca düşeceğimi sandı bir an :lollol: ,
bu aralar stick tutuşumu tek parmaktan iki parmağa geçişim de işin içine girince biraz acemilik çekiyorum, özellikle videonun sonundaki dünyalar çirkini auto 'dan anlaşılıyor :lollol: :lollol: :lol: :lollol:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol